فهرست
یادداشت: اسلوبِ "ال چولو"
یادداشت: اسلوبِ "ال چولو"

یادداشت: اسلوبِ "ال چولو"

آی‌اسپورت - در این ستون با کمکِ همکارانم گیوم بلگه، گراهام هانتر و مارسلینو به گوشه‌هایی از فلسفه‌یِ مربیگری دیگو سیمئونه اشاره می‌کنم


دژی برابرِ ستارگان رئالِ مادرید

 

یک دابل در لا لیگا، به علاوه‌یِ دو پیروزی دیگر در مجموعِ بازیهایِ رفت و برگشتِ سوپرکاپ و کوپا دل ری؛ سیمئونه دقیقا بلد است چطور رئال مادرید را مهار کند. اتلتیکویِ سیمئونه جوری مقابل رئالِ مادرید بازی می‌کند که تقریبا هیچ تیمِ دیگری جراتش را ندارد. بازیکنان اتلتی از دقیقه اول تا آخر ستارگان رئال را تحت فشار قرار می‌دهند و برایِ همین ضریب اشتباهشان بالا می‌رود.

مهمتر از آن مهار مهره‌هایِ کلیدیِ رئال است که بازهم در تخصصِ \"ال چولو\" است. از سه راسِ بی.بی.سیِ رئال، بیل و بنزما در 7 بازی این فصل بین دو تیم حتی یک گل هم نزده. کریس رونالدو هم در این 7 بازی فقط دو گل زده، این در حالیست که او در 38 بازیِ دیگرش این فصل 48 گل زده است. رونالدو که این فصل را رویایی شروع کرد در14 تا از 16 بازیِ اولش برایِ رئال و پرتغال گل زد. دوتا بازی‌ای که گل نزد؟ رفت و برگشت مقابل اتلتی.

 

بردن با دست‌هایِ آلوده

 

شاخصه‌یِ تیمِ سیمئونه این است که ترسی از قدم گذاشتن در پهنه \"دارک آرتس\" ندارد. بازیکنانِ اتلتی خودشان را مقید به زیبا بازی کردن نمی‌دانند و برایِ پیروزی به هر کاری دست می‌زنند. مهمترین نکنه برایِ سیمئونه این است که اتمسفری خاص و بسیار پرفشار برایِ بازی‌هایِ بزرگ درست کند. برایِ سیمئونه اصلا مهم نیست که بقیه درباره‌یِ تیمش چه می‌گویند، او کاری را که باید انجام می‌دهد. اگر احساس کند که تحت فشار گذاشتن داور به پیروزیِ تیمش کمک می‌کند بی هیچ شک و تردیدی جنگِ کنارِ خط را آغاز می‌کند. البته این رویکرد گاهی هم برایش دردسرساز می‌شود و داور از کنارِ زمین اخراجش می‌کند. اما همین اخراج هم بخشی از نمایشِ سیمئونه است. انرژیِ گاهی به نظر اغراق شده‌یِ او کنار زمین، این پیغام را به تیمش منتقل می‌کند: تک‌ تکِ توپ‌هایِ 50-50 هم اهمیت دارند. بازیکنان اتلتی به اعتراف ستارهایشان از جمله، آردا و کوکه، هر دقیقه‌ی بازی را جوری بازی می‌کنند که انگار آخرین دقیقه‌یِ آخرین بازیِ فصل است.

 

تاثیرِ روانشناسی بر بازیکنان

 

وقتی آنتوان گریزمان در ماهِ مارچ 6 ساعتِ بدون گل را پشت سر گذاشت، سیمئونه در مصاحبه‌اش ازش انتقاد کرد و حتی مقطع کوتاهی ستاره‌یِ فرانسویش را برد رویِ نیمکت. این ریسکی بزرگ بود، یک قمارِ واقعی. نتیجه؟ گریزمان به ترکیبِ اصلی بازگشت و در 4 بازی 6 گل زد. درسته که باید از گریزمان بابت این پاسخش به انتقادِ مربی تقدیر کرد، اما سیمئونه نشان داد که چقدر خوب بازیکنانش را می‌شناسد و می‌داند که با هر کدامشان باید چطور رفتار کرد تا به بهترین فرمِ ممکن برسند. حالا گریزمانی که با 20 گل در لالیگا تنها مسی و رونالدو را بالایِ سر خودش می‌بیند بدل به مهره‌یِ کلیدیِ \"ال چولو\" شده است. گریزمان نسبت به اول فصل به لحاظِ فیزیکی قوی‌تر شده و شرکتش در کارهایِ دفاعی هم به مراتب پیشرفت کرده است. ستاره‌یِ فرانسویِ اتلتی قطعا امشب بزرگ‌ترین تهدید برایِ دروازه‌یِ رئال خواهد بود.

 

     
آی اسپورت
2015-04-22 17:57:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر