فهرست
«جهان» در پست ده/  درنقش گلساز و گلزن
«جهان» در پست ده/ درنقش گلساز و گلزن

«جهان» در پست ده/ درنقش گلساز و گلزن

آی‌اسپورت- اینکه یک وینگر همزمان آقای گل و دومین بازیکن برتر یک لیگ اروپایی شود اتفاق فوق‌العاده‌ای برای فوتبال ایران است و حتما مورد توجه قرار می‌گیرد اما اینکه همان وینگر سال بعد در لیگ اروپایی دیگری هیچ گلی به ثمر نرساند هم چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد. البته که کیفیت لیگ برتر انگلیس با اردی‌ویژه هلند اصلا یکسان نیست و بازی کردن در ترکیب یازده نفره تیم‌های لیگ برتری و میان آن همه ستاره قد و نیم قد دشوار به نظر می‌رسد چه رسد به اینکه در ترکیب تیمی جا بیفتی و یکی از ارکان اصلی تیم یا گلزن درجه یکش باشی. 

این اتفاقی بود که کم و بیش برای علیرضا جهانبخش در جزیره افتاد. او به‌عنوان گران‌ترین خرید و در نقش آقای گل لیگ هلند به برایتون پیوست و اگر همین حالا از خودش سوال کنید او نیز از آنچه فصل گذشته ارائه داد یا ارائه نداد راضی نیست. البته علیرضا برای این نزول توجیهاتی منطقی دارد مثل اینکه یکی دو بار مصدوم شده و در فصل اول حضور در یک لیگ بزرگ و دشوار طبیعی است که هر بازیکنی نتواند به آن میزان که از او انتظار می‌رود، بدرخشد. 

مساله علیرضا در فصل گذشته همین «انتظار» بود. شاید اگر جهان با ۱۷ میلیون پوند گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه برایتون لقب نمی‌گرفت و در هلند آقای گل نشده بود کسی از او انتظار نداشت که گل بزند و اینگونه بدرخشد اما علیرضا در ۱۹ بازی نه گل زد نه پاس گل داد تا هم در نقش مهاجم گلزن هم به‌عنوان وینگر گلساز ناامیدکننده ظاهر شود.


مشکل دیگر علیرضا جدا از مساله ورود به لیگی دشوار و عظیم، فضایی تازه و مصدومیت‌ها، حضور نوکارت هافبک سریع، تکنیکی و گلزن برایتون در جناح راست خط میانی بود. بدون شک اگر بخواهید سه بازیکن برتر برایتون در فصل گذشته را انتخاب کنید یکی از آنها نوکارت فرانسوی است که عرصه را برای بازی کردن علیرضا در ترکیب تنگ کرد. اواخر فصل البته کریس هوتون برای اینکه خرید ۱۷ میلیون پوندی باشگاهش را خیلی روی نیمکت ننشاند از جهانبخش در جناح چپ استفاده کرد یا بعضا نوکارت را به چپ فرستاد تا دقایقی جا برای جهان باز شود. 

این جابجایی‌ها نیز چاره کار نبود تا ستاره ایرانی به فصل جدید چشم بدوزد. برای علیرضا خیلی زود دو اتفاق خوب افتاد. یکی اینکه کریس هاتن با تفکرات نسبتا تدافعی جای خود را به گرام پاتر تهاجمی داد و دوم اینکه برایتون، لئاندرو تروسار بازیکن خنک بلژیک را خرید که با قراردادی ۴ ساله به ارزش ۱۸ میلیون پوند به این تیم آمد و حالا فشار ناشی از عنوان«گران‌ترین بازیکن تاریخ برایتون» از روی دوش بال ایرانی برداشته شد. 

از سوی دیگر شایعه انتقال نوکارت فرانسوی وجود دارد و شاید اگر او این تیم انگلیسی را ترک کند و به فولام تازه سقوط کرده به چمپیونشیپ بپیوندد، فضا برای جولان دادن ستاره ایرانی باز شود. مساله بعدی نظری است که پاتر سرمربی برایتون نسبت به پست بازی جهان دارد. او معتقد است ستاره ایرانی‌اش را به دروازه حریفان نزدیک کند تا از قدرت گلزنی او بیشتر بهره ببرد. البته داستان بازی کردن در ترکیب اصلی برایتون به این راحتی‌ها هم نیست. در نقل و انتقالات تابستانی تا کنون 6 بازیکن از برایتون جدا شده‌اند که سه تای آنها هافبک بودند. جدا از بن وایت، متیو ویر و الس متیو مدافعانی که به ترتیب راهی لیدز، کالچستر و برشا ایتالیا شدند، هافبک‌هایی مثل ریچی تاول، الیس مک‌آلیستر و ویل کالر به سالفورد، بوکاجونیورز و همیلتون پیوستند.

در عین حال خبر بد این است که گران‌ترین خرید برایتون و امید تازه هواداران این تیم یعنی لئاندرو تروسارد هم یک وینگر و مهاجم است و حالا نیمکت نشین کردن او هم از سوی دیگر وینگرها هم از طرف پاتر کار سختی خواهد بود. با این وجود جهانبخش از نگاه هواداران برایتون دور نمانده است و برخی از دوستداران این تیم این پرسش را مطرح کرده‌اند که در فصل پیش رو بهترین پست برای «جهان» کجاست؟ 

هواداران برایتون در چهار سیستم مختلف ترکیب احتمالی تیم شان را بررسی کرده‌اند. در سیستم ۱-۳-۲-۴ جهانبخش می‌تواند در پست ۱۰ و پشت تک مهاجم تیمش که احتمالا مورای باتجربه خواهد بود بازی کند که اینجا باید با گراس رقابت کند. 

در سیستم ۲-۴-۴ جهانبخش می‌تواند هافبک راست باشد که در این پست کنار مارچ رقابت خواهد کرد. در سیستم ۳-۳-۴ ستاره ایران در گوش راست باز هم مارچ را رقیب خود می‌بیند. اما در سیستم
۱-۴-۱-۴ نوکارت در هافبک راست رقیب قدری برای علیرضا خواهد بود. 

جالب اینکه به نظر می‌رسد رقابت در نوک حمله بین مورای باتجربه و آندونه شماره ۱۰ رومانیایی برایتون خواهد بود و ظاهرا تروسارد قرار است در وینگر چپ استفاده شود. این یعنی که جهانبخش یا باید منتظر جدایی نوکارت باشد یا بعد از پشت سر گذاشتن بازیکنانی مثل سالمون بنجامین مارچ که سابقه عضویت در تیم زیر ۲۱ سال انگلیس را دارد و پاسکال گراس آلمانی جایی برای خود در ترکیب پیدا کند.


برایتون همین یکشنبه اخیر نخستین بازی تدارکاتی پیش فصل خود را با سرمربی جدیدش برگزار کرد. در روزی که اف‌ث‌ لیفرینگ حریف برایتون سبزپوش بود و در نهایت تیم پاتر ۵-۲ پیروز شد، جهانبخش از شروع نیمه دوم به زمین آمد. پاتر که در سوانسی با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی می‌کرد و به مربی تهاجمی معروف شده با همین سیستم نخستین بازی تدارکاتی‌اش را انجام داد. 

در نیمه نخست خبری از جهانبخش نبود هر چند تروسارد هم بازی نکرد. در ترکیب اولیه گراس آلمانی در پست ۱۰ پشت سر مورای بازی کرد و در نیمه دوم جهانبخش در این پست به میدان رفت که دو پاس گل هم داد. 

دومین بازی تدارکاتی پیش فصل برایتون عصر جمعه مقابل کراولی تاون برگزار خواهد شد و باید منتظر پست بازی جهان و سیستم به کار گرفته شده از سوی پاتر باشیم. آیا ۱-۳-۲-۴ و پست ۱۰ برای ستاره ایرانی تکرار می‌شود؟ آیا قرار است جهان در فصل پیش‌رو در این پست بدرخشد و اتفاقات فصل گذشته را به فراموشی بسپارد؟

۳    
آی اسپورت
2019-07-16 09:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر