فهرست
دشمن براي فوتبال؛ يك بغض و كينه تاريخي
دشمن براي فوتبال؛ يك بغض و كينه تاريخي

دشمن براي فوتبال؛ يك بغض و كينه تاريخي

آی اسپورت - ليورپول براي انتقام تاسيس شده است. باورش سخت است، اما زماني كه اورتون به دليل اجاره سنگين ورزشگاه آنفيلد اين استاديوم بزرگ را ترك كرد، مالك اين ورزشگاه خودش يك تيم فوتبال ساخت. منچستريونايتد براي سرگرمي تاسيس شده است. اصلا شوخي نمي‌كنيم. كاركنان راه‌آهن منچستر، براي اينكه از فشارهاي زندگي روي خودشان فرار كنند، اقدام به تاسيس يك باشگاه فوتبال كردند. سرگمي، هدف غايي فوتبال است. اين ورزش هديه‌اي بزرگ براي مردم جهان بود تا سرگرم شوند. در دنياي مدرن كه ديگر ميدان گلادياتورهاي وجود نداشت، و مردم به سرگرمي جديدي نياز داشتند. اين بزرگ‌ترين فرق بين دو باشگاه ليورپول و يونايتد است. تيم‌هاي سرخ مرسي‌سايد و منچستر، كه هر دو تيم اول شهرشان هستند. هر دو پر افتخارترين باشگاه‌هاي انگلستان هستند؛ اما با اهافي بسيار متفاوت.

ليورپول از منچستريونايتد مي‌ترسد و شياطين سرخ از ليورپولي‌ها هراس دارند. «بيتل‌ها» ليورپولي بودند. بزرگ‌ترين گروه موسيقي تمام تاريخ. گروه موسيقي اسپينر هم طرفدار يونايتدي‌ها بودند، گروهي نه‌چندان بزرگ. در دهه 60-70، نگاه تمام جهان به مرسي‌سايد بود. چه در زمين فوتبال و چه در سالن‌هاي اجراي موسيقي. اما بعد از حضور سرالكس فرگوسن، داستان به كلي عوض شد. همه نگاه‌ها به سمت شهر منچستر آمد. فرگوسن وقتي به يونايتد پيوست، تنها يك هدف داشت؛ به زير كشيدن ليورپول! در آن زمان همه او را مسخره مي‌كردند. امروز اما اگر يورگن كلوپ بگويد هدفم به زير كشيدن بزرگي يونايتد است، قطعا جهان فوتبال به او خواهد خنديد.

وقتي تعدادي خبرنگار به خانه استيون جرارد رفتند تا كلكسيون افتخاراتش را ببينند، به نكته جالبي برخورد كردند. او تقريبا در انتهاي همه بازي‌ها پيراهنش را با حريفان عوض مي‌كرد و آنها را به يادگار نگه مي داشت، اما هيچ لباس منچستريونايتدي در اين بين وجود نداشت. آخرین باری که یک بازیکن مستقیما بین لیورپول و منچستر یونایتد جابجا شد سال 1964 بود، یعنی بیش از نیم قرن. زمانی که فیل چیزنال از یونایتد راهی لیورپول شد.

دليل اين كينه عميق و دشمني ديرينه در چيست؟ دو شهر در شمال‌غرب انگلیس. دو شهر با فاصله 55 کیلومتر از هم. رقابت تمام نشدنی لیورپول و منچستر با صنعتی شدن دو شهر در قرن نوزده آغاز شد. از همان زمانی که خط آهن در سال 1830 لیورپول و منچستر را بهم پیوند داد که اولین خط آهن بین دو شهر در جهان به‌شمار می‌رفت. منچستر شهر صنعتی با تولیدات پرشمار به‌شمار می‌رفت و لیورپول شهر بندری قرار گرفته لب آب. منچستری‌ها تولید کننده بودند و لیورپولی‌ها تاجر که بدین معنی بود تاجران منچستری برای صدور و ورود محصولات‌شان عوارضی را به لیورپولی‌ها می‌پرداختند. سرانجام منچستری‌ها دست به‌کار شدند و سال 1894 کانال کشتیرانی 58 کیلومتری منچستر را پس از شش سال عملیات ساختمانی و صرف هزینه پانزده میلیون پوندی به عنوان طولانی‌ترین کانال کشتیرانی عصر خود افتتاح کردند. اکنون اگر به لوگوی منچستر یونایتد و همین طور منچستر سیتی نگاه کنید تصویری از یک کشتی را در هر دو لوگو می‌بینید. آن کانال و آن کشتی بازتابنده راز حیات منچستری‌ها است و نمایشگر ریشه نفرت دو شهر از هم. دسترسی مستقیم منچستری‌ها با دریا مترادف با بیکار شدن هزاران لیورپولی و نزول جایگاه این شهر شد.

با عبور از تاريخ، به ديدار حساس امشب مي‌رسيم. بازي در اولدترافورد برگزار خواهد شد و مايكل اليور قضاوت اين ديدار حساس را به‌عهده خواهد داشت. بعد از يك غيبت كوتاه، زلاتان ابراهيمويچ به ميدان بازمي‌گردد و اين خبر خوبي براي كلوپ نيست. يونايتد 9بازي پياپي را برده و امشب براي دهمين پيروزي بي‌قراري مي‌كند.

۷ ۳  
آی اسپورت
2017-01-15 12:34:00
نظر دهید

۳ نظر
آنتی
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۳
جداً صدا و سیمای ملی این بازی رو نمیخواد نشون بده یا من اشتباه دیدم؟؟!!
مسعود
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۰۹
دو هیچ یا سه یک میبریم
یونایتد
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۸:۵۵
از معدود مقاله های خبری خوب بود . بدبختی لیورپولیم نمیبینم باهاش کل کل کنم خب
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر