فهرست
یادداشت ویژه : پاسخ «خیر – مشروط» برای یک ژنرال در حال سقوط
یادداشت ویژه : پاسخ «خیر – مشروط» برای یک ژنرال در حال سقوط

یادداشت ویژه : پاسخ «خیر – مشروط» برای یک ژنرال در حال سقوط

شهرام فرهنگی/ آی اسپورت

او در بی تعادلیِ مشکوک (مثل سرگیجه ای که توانایی درک را مختل می کند) حتی نمی داند در لحظه پیش رو باید بر سر بازیکن خرابکارش دورن زمین، از آن فریادهای معروف بزند یا اینکه قربان صدقه اش برود، که شاید از این راه دری باز شود و پاسی به پشت دفاع برسد و پایی توپ را از خط دروازه حریف عبور دهد. حریف هم که می گوییم منظور هر حریفی است؛ از ملوان در پایین جدول، تا پدیده در میانه ها و بالاتر، فولاد و ذوب و غیره ها. این حال و روز این روزهای ژنرال آبی ها – لقب تیم فوتبال استقلال – است.

گروه زیادی خواهان تغییر اساسی در استقلال هستند. گروهی موافق این نظریه اند که «انقلاب» در استقلال باید با سرنگونی دیکتاتوری ژنرال آغاز شود. امیر قلعه نویی در کنفرانس های قبل و بعد و در سر تمرین و وسط و بعد و حاشیه تمرین و در مسیر خانه روی صندلی کنار راننده ای در تومبیل بنز ... مدام فریاد می زند: عده ای مزدور قلم بدست که از قلم هاشون بویِ ...اما حتی اگر این عده واقعا وجود داشته باشند  نکته اش این است که متاسفانه (برای امیر قلعه نویی) در شرایط فعلی، آن عده تنها جمعیتی رو به انقراض به شمار می روند، میان اکثریتی که – حتی ممکن است با نهایت احترام و البته قدردانی از زحمات ژنرال - این نتیجه رسیده اند: قلعه نویی باید از استقلال برود تا شرایط عوض شود.

امیر قلعه نویی این روزها (بدون هیچ نقصی) یادورآور کلیشه ای ترین تصویر، از کسی است که «رو دست» خورده است؛ مستاصل، میان فریاد کشیدن و التماس و گریه کردن. درست در همین لحظه – مثل لحظه هیجان انگیز رسیدن یک پاس پشت دفاع –کسی که امیر قلعه نویی را از دور و نزدیک  رصد کرده باشد، خودش را در موقعیت تاریخی تک به تک با عنوان وسوسه انگیز «ژنرال از قدرت تا سقوط» می بیند. بپذیرید که چنین مهاجمی باید بیش از اندازه انسان باشد که چنین موقعیتی را «به رسم بازی جوانمردانه» به بیرون بزند. ژنرال وسط بازی به خودش می پیچد و ... او چه توقعی دارد؟ که «عده ای» این موقعیت عالی را به اوت بزنند؟واقعیت این است که این ها کمتر کسی بازی جوانمردانه را در دستور کار قرار می دهد، حتی اگر خصومتی هم وجود نداشته باشد. پس آیا حکومت ژنرال در استقلال سقوط می کند؟ و دومی اینکه ژنرال کلا سقوط می کند؟ پاسخ اولی که همه می دانیم چیست و دومی هم خیر – مشروط!تبصره: تصویری رویاگونه هم می شود برای پایان حکومت امیر قلعه نویی در استقلال نوشت. مثلا اینکه به شکلی معجزه آسا، پرسپولیس در وضعیتی قرار داشته باشد که با شکست در روز آخر، به لیگ یک سقوط کند و استقلال با هزار اما و اگر - و اتفاق هایی مثل «خیلی مرد بودن مجید جلالی» که اتفاقا تیمش روز آخر با سپاهان بازی دارد!- هنوز «روی کاغذ» بخت گرفتن سهیمه آسیا را داشته باشد. در این شرایط تصور کنید همه اگرها و آن ها برای امیر کار می کند و البته «اگر» استقلال برنده شود، معجزه ای رخ می دهد که امیر قلعه نویی می تواند تا قرن ها در کنفرانس، گوشی تلفن همراه و گوش و غیره اطرافیان فریاد بزند: اون سالی که ما پرسپولیس رو بردیم و برای اولین بار در تاریخ این تیم به دسته پایین تر سقوط کرد... نیاز به یادآوری نیست که هوادران استقلال هرگز نتوانسته اند پاسخی دو شعار معروف هوادارن رقیب سنتی –پرسپولیس-  پیدا کنند. یکی همان که خیلی معروف است و می دانید و دیگری ارجاع دادن هوادارن استقلال به سالی که تیم شان در دسته 3 گذراند و اتفاقا همین امیر قلعه نویی هم کاپیتان آن تیم بود. به حال این مسائل برای هوادارن استقلال، حفره هایی عمیق در تاریخ باشگاه به شمار می روند و چه کسی عامل پاک شدن یکی از این  زخم های عمیق در تاریخ باشگاه را از خاطر می برد؟ طبیعتا هیچکس، گرچه این تبصره بیشتر شبیه به داستان هایی فانتزی – مثلا هری پاتر – است و کسی تاکنون در واقعیت با یک فارغ التحصیل مدرسه جادوگری ملاقات نکرده است.

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-25 15:45:19
نظر دهید
۱ نظر
محمد
شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۲۲:۴۸
اینو بدون تردید میگم.برنده دربی قطعا پرسپولیسه.اینو از رو تعصب نمیگم.دلیل دارم براش.پرسپولیس گرچه بد ولی تاکتیکی بازی میکنه و با چند کار ترکیبی به راحتی میتونه از دفاع استقلال عبور کنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر