فهرست
چرا انتظار داریم استراماچونی فداکاری کند؟
چرا انتظار داریم استراماچونی فداکاری کند؟

چرا انتظار داریم استراماچونی فداکاری کند؟

آی‌اسپورت-  ماه عسل استقلال و استراماچونی زودتر از آنچه تصور می‌شد به پایان رسید. آبی‌ها فصل پاییز را در حالی آغاز کردند که بدون برد در قعر جدول، در همسایگی شاهین بوشهر قرار داشتند. در آن روزها هیچ‌کس تصور نمی‌کرد مربی ایتالیایی بتواند استقلال بحران زده را نجات دهد. هواداران رقیب به طعنه می‌گفتند «آندره‌آ برف تهران را نمی‌بیند» اما شگفت انگیز است که «پیش‌بینی- کری» آنها در حالی محقق می‌شود که استقلال به صدر جدول رسیده. 

در فضایی که از دیروز در اطراف استقلال به راه افتاده، خشم هواداران از مدیران استقلال و بخصوص امیرحسین فتحی از هر نکته دیگری پررنگ‌تر است. مدیرانی که به زعم هواداران، از برآورده کردن خواسته‌های استراماچونی عاجز بوده‌اند و به سادگی اجازه داده‌اند مربیان استقلال، قراردادشان را یکطرفه فسخ کنند. هواداران با علم به محدودیت‌ها و مشکلات اقتصادی می‌پرسند مگر بقیه تیم‌ها چنین موانعی پیش رو ندارند؟ مگر کالدرون، دراگان اسکوچیچ و بقیه خارجی‌های فوتبال ایران با همین شرایط کار نمی‌کنند، پس چرا قرعه باید به نام استراماچونی بیفتد؟ 

واقعیت این است که اغلب مدیران فوتبالی تلقی درستی از ارتباط سیستماتیک با مربیان خارجی ندارند و تصور می‌کنند همین که مربی در رختکن با بازیکنان خوشحالی می‌کند و کیک می‌خورد و برای هر جلسه تمرینی ساعت‌ها وقت می‌گذارد، به این معنی است که از شرایط شغلی‌اش کاملاً راضی است و تهدید به فسخ قراردادش، صرفاً «نمایش» و «ناز کردن» است. این اتفاق به نوعی دیگر در اوایل امسال برای پرسپولیس هم رخ داد و وقتی برانکو به مطالبات عقب افتاده‌اش اعتراض می‌کرد و هشدار می‌داد، مدیر وقت باشگاه پرسپولیس معتقد برانکو هیچ جایی نمی‌رود و خیلی هم به تیمش تعصب دارد! حتماً به خاطر دارید که پیش از تعطیلات دو هفته‌ای لیگ، وقتی استقلال روند صعودی‌اش را آغاز کرده بود و با ۵ گل صنعت نفت آبادان را شکست داده بود، استراماچونی به باشگاه استقلال هشدار داد و ضرب‌الاجل دو هفته‌ای تعیین کرد که وضعیت مالی تیم را بهبود بدهد و حالا عملاً با چند هفته تأخیر همان تهدیدهایش را عملی کرده. 

از منظری دیگر، تفاوت دیدگاه‌ها بین مدیران ما و خارجی‌های فوتبال است که گاهی چنین اتفاقاتی را رقم می‌زند. مشکل اینجاست که ما تمایل داریم همه اتفاقات دنیا را از منظر «اخلاق» و مفاهیمی مثل «جوانمردی» و «گذشت» و «فداکاری» تحلیل کنیم. ما دوست داریم استراماچونی «مردانگی» کند و با درک شرایط ما، در هر وضعیتی به کارش ادامه دهد اما یک خارجی که هزاران کیلومتر از وطنش دور شده و برای کار به یک کشور دیگر آمده، از دیدگاه «حرفه‌ای» به قضیه نگاه می‌کند و اگر وعده‌هایی که به او داده‌اند، عملی نشود خود را محق می‌داند که پیشنهادهای بهتری را بررسی کند. این تفاوت‌هاست که چنین وضعیت‌هایی را به دفعات در فوتبال ایران رقم می‌زند. استقلال حالا در شرایطی امروز روبروی پیکان قرار می‌گیرد که دچار بزرگترین بحران خود از اول فصل شده. تیمی که به شکلی حیرت انگیز و با شتابی باور نکردنی به صدر جدول رسیده، حالا با آینده‌ای مبهم روبه‌رو است و در این فشردگی بازی‌ها، بسیار سخت است که به سرعت بازسازی شود. 

در دنیایی که سرعت تحولات به ساعت و دقیقه رسیده، چه بسا فردا اتفاق دیگری در راه باشد و استراماچونی همچنان مربی استقلال بماند. شاید فردا روزی آشکار شود که پیشنهاد به مراتب دندان‌گیرتری به استراماچونی رسیده که تیمش را در صدر جدول رها می‌کند و هزاران شاید دیگر اما در این واقعیت تغییری ایجاد نمی‌شود که بعضی مدیران فوتبالی ایران، به ورزش حرفه‌ای نگاهی کاملاً آماتوری و منسوخ دارند.

 

۲۶ ۵  
آی اسپورت
2019-12-09 01:42:00
نظر دهید

۵ نظر
كنت دراكولا
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۳۶
اولا حرف تو دهن طرفداران پرسپوليس نذار ،كي گفته كه ما گفتيم چوني برف زمستون رو نميبينه!!!!چرا دروغ ميگي،در ثاني همه چي بايد به هم بياد مربي ما نه ماه حقوق نگرفت و خود خطير ااين موضوع رو بيان كرد و با شوفر قياسش كرد!!!!بالاخره كبوتر با كبوتر باز با باز و همچنين دلال با دلال ارتباط داره،چوني مثل شوفر اينها لياقتشون همين كيسه هست تا بتونن احمقهاي كيسه كش رو تلكه كنن همونطور كه شوفر ٣٠٠ هزار دلار رو كرد بيش از يع ميليون دلار اين چوني هم تا قرون اخرشو از اين ديوونه هاي كيسه كش كه اينقدر بدبخت هستن كه جلوي چوني سجده ميكنن ميگيره،اصلا مكتب كيسه يعني هوچي گري تا به خواسته ات برسي، اصولا و هميشه تو هر جامعه اي قشر اقليت با هوچي گري و شانتاژ به خواسته اش ميرسه و ميشه همه كاره نمونه ي كاملش همين نظام و جمهوري اسلامي كه اقليتي هوچي گر و شانتاژ كن شدن سردمدار ايران باستاني و دارن ميچاپن دقيقا مثل كيسه كشها كه با هوچي گري كارشونو پيش ميبرن و عنصر خوش تيپ رو كه كلي پول خرجش كردن و با كمك فراكسيون اميد و وزارت و فدراسيون و داوري و البته خريد دروازه بانهاي رقيب بولدش كردن و حالا داره ناز ميكنع و فكر ميكنه تنها خودش همه كار كرده!!!!به موقع و به جاش همچين بخوره زمين تا مثل شوفر به باشگاه راهش ندن...فقط بيچاره پول بيت المال و باالاخص بيچاره پرسپوليس و درامدهايش كه خرج حرومخوارهاي هوچي گر ميشه...
اکبر
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۰۶:۵۴
مشکل اینجا ست چرا فقط چرا نداشتند حقوق دوماه مربی پرداخت شود؟!؟؟
۲
فرهاد
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۵۶
علا شما رسانه ها هستید که یک مربی تا 4 تا برد میدهد چنان از او بت می سازید که فکر میکند فرگوسن است و قیمت خودش را هم بالا میبرد نمونه ان رانکو که یک مربی 100 هزار دلاری است که 5 مااه بیکاره ولی در ایران برخی به سمت او نماز می خوانند
۲ ۱
شله
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
خوبه که هنوز از برانکو میسوزی شله زرد. به اون مدیرعامل مالیخولیایی شله بگید بازم بیانیه بده چیزی تا بستری کردنش تو دارالمجانین نمونده
...
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۴۰
برانکو بعد از 11 ماه حقوقش رو مطالبه کرد ندادن، قراردادش رو فسخ کرد کیسه کشا گفتن دنبال پول بوده حالا سرمربی کیسه که به خاطر مشکلات بانکی پول به حسابش نرفته فسخ کرده میگن وزیرپرسپولیسی کار خودش رو کرد!!!!!!
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر