فهرست
یادداشت: بانویِ پیر در نیمه‌نهایی؛ بِن‌تورناتا
یادداشت: بانویِ پیر در نیمه‌نهایی؛ بِن‌تورناتا

یادداشت: بانویِ پیر در نیمه‌نهایی؛ بِن‌تورناتا

جیمز هورن‌کاسل

«فکر نمی‌کردم اینقدر باید صبر کنم تا دوباره در نیمه نهایی بازی کنم. ولی خب سختیِ این راه باعث میشه که بیشتر قدرش را بدونیم.» این را بوفون، 12 سال بعد از آن پیروزیِ معروف در بارسلونا (مرحله نیمه نهاییِ چمپیونز لیگِ 2002-2003) گفت. با توجه به شرایطی که یووه در آن دوران داشت حرف بوفون کاملا منطقی به نظر می‌رسد. یوونتوس سالِ 2003 فینال را در ضرباتِ پنالتی به میلان در اولدترافورد باخت و حتی بوفونِ 25 ساله، ملقب به سوپرمن، هم نتوانست جلویِ قهرمانیِ تیم کارلو آنچلوتی را بگیرد. اما از آنجا که یوونتوس در 8 فصل گذشته‌اش، 4 بار فینالیست بود، واقعا منطقی نبود که فکر کنیم بیانکونری باید 12 سال صبر کند تا دوباره نزدیکِ فینال بشود.

یوونتوس با فابیو کاپلو که جانشینِ مارچلو لیپی شده بود، با وجودِ داشتنِ اسکوادی هیولاوار شاملِ لیلیان تورام، فابیو کاناوارو، پاول ندود، پاتریک ویرا، زلاتان، دیوید ترزگه و البته الکس دل پیرو، دو سال پیاپی در 2005 و 2006 در یک چهارم به لیورپول و آرسنال باخت. و بعد رسواییِ کالچوپولی از راه رسید و سقوط به سریِ بی. البته یوونتوس خیلی زود به سری آ بازگشت، اما دو مقامِ هفتمیِ پیاپی شانس حضور در چمپیونز لیگ را از آن‌ها گرفت.

دومین مقامِ هفتمیِ یووه سال2011 رخ داد، سالی که آندره‌آ آنیلی کارش را در تورین آغاز کرد و با به خدمت گرفتنِ بپه ماروتا (مدیر) و فابیو پاراتیچی (رئیس استعدادیابی) دوباره تیمی را ساخت که قادر به رقابت برایِ قهرمانیِ سری آ بود. بدین ترتیب یوونتوسی که 7 بار به فینال اروپا رسیده بود و دو مقامِ قهرمانی کسب کرده بود، به چیمپیونز لیگ بازگشت. گرچه یوونتوس هنوز آن درجه بزرگیِ سابقش را در اروپا به دست نیاورده اما یک نوع واقع‌گرایی در این پروژه‌یِ بازسازی دیده می‌شود. یووه حالا بین 4تا تیم آخرِ چمپیونز لیگ است در حالی که در جدول پردرآمدترین باشگاه‌ها رده‌یِ نهم را دارد. درآمده آن‌ها تقریبا نصفِ سه تیمِ دیگر حاضر در این مرحله است و این باعث می‌شود یوونتوس نقشی را بازی کند که در دو سالِ گذشته دورتموند و اتلتیکو مادرید بازی کردند: \"آتسایدر\".


به هر سو این روزها زندگی برایِ مکس آلگری بسیار شیرین است. بعد از اینکه یووه دورتموند را در دور قبل از پیش رو برداشت، ماروتا گفت آلگری دارد از تمام منتقدینش انتقام می‌گیرد. واقعا هم هردویِ آلگری و ماروتا لایق تحسین هستند، چون وقتی آنتونیو کونته در آستانه شروعِ فصلِ جدید تورین را ترک کرد، هیچ فرصتی برایِ تیم سابقش نگذاشت و برایِ همین ماروتا مجبور بود سریع و قاطع تصمیم بگیرد. در آن زمان خیلی‌ها، حتی هوادارانِ یووه هم از تصمیمِ باشگاه در موردِ به خدمت گرفتنِ آلگری ناراضی بودند. اما آلگری ثابت کرد، به قولِ خودش، «تیم‌های ایتالیایی میتونن حتی با 10 یورو تویِ رستورانِ 100 یورویی راحت بشینن.»

جان لوکا ویالی، ستاره‌یِ سابق بیانکونری، در این باره می‌گوید: «اصلا کارِ ساده‌ای نبود. خیلی‌ها این اتفاق را با دورانِ پسا-مورینیو در اینتر مقایسه می‌کردند، جایی که هیچ مربی‌ای نتوانست جایِ اون کاراکترِ کاریزماتیک و محبوب را بگیرد. اما مکس نشون داد چقدر خوب میتونه با بازیکنانش ارتباط برقرار بکنه. اون دقیقا کاری را کرد که کاپلو بعد از دورانِ آریگو ساکی در میلان کرد.»

حالا آنچه مشخصه این است که یوونتوس برایِ رسیدن به فینال باید سطحِ بازی‌اش را بالاتر ببرد، چون سه تیم دیگر این مرحله خیلی قوی‌تر از رقبایِ قبلی بیانکونری هستند. اما در هر حال حسی از رضایت و خوشحالی در یوونتوس جاری شده، چون احساس می‌کنند برگشتند به جایی که به آن تعلق دارند. تیترِ یکِ \"لا استامپا\"، پنجشنبه این بود: Bentornata. «بازگشتتان مبارک».

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-25 18:44:33
نظر دهید

۱ نظر
فرید bianconeri
شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۸:۳۹
به امید قهرمانی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر