فهرست
ستاره جدید والیبال؛ میخائیل‌اف مودب ایرانی!
ستاره جدید والیبال؛ میخائیل‌اف مودب ایرانی!

ستاره جدید والیبال؛ میخائیل‌اف مودب ایرانی!

آی اسپورت - هفته دوم لیگ جهانی والیبال برای تیم ایران با یک اتفاق مهم همراه بود؛ معرفی یک چهره جدید. ایران یکشنبه‌شب در بازی سوم با آرژانتین بازی داشت. این بازی به‌واسطه حضور خولیو ولاسکو، به اندازه کافی حساس بود؛ نه ایرانی‌ها دوست داشتند در مقابل تیم سرمربی سابق شکست بخورند و نه ولاسکو حاضر بود در ایران بازنده باشد. ایران در بازی پنج‌سته به پیروزی رسید و می‌شود گفت این بازی یکی از زیباترین‌ بازی‌های گروه ایران در هفته دوم بود. ولی برای‌ ایرانی‌ها در کنار این برد، ظهور یک چهره جدید مهم بود؛ چهره‌ای به‌نام جواد معنوی‌نژاد. در بازی با لهستان بود که معنوی‌نژاد به‌عنوان پدیده جدید تیم ایران معرفی شد اما تردیدهایی وجود داشت؛ اینکه او فقط در یک بازی و در یک موقعیت حساس، خوب بازی کرده و شاید این خوب‌بودن ادامه‌دار نباشد ولی معنوی‌نژاد مقابل آرژانتین به همه تردیدها پایان داد و حالا می‌شود با یقین گفت که او ستاره جدید تیم ملی والیبال ایران است. او در این بازی، 26 امتیاز گرفت و بهترین تمجید را سعید معروف، پاسور و کاپیتان تیم از او کرده: «جواد خیلی کمک کرد و اگر نبود شاید اتفاق دیگری می‌افتاد.»‌

جواد معنوی‌نژاد با اسپک‌های عجیب و استثنایی‌اش، تقریبا جای خودش را در ترکیب تیم، ثابت کرده ولی برای خیلی‌ها سؤال است که او چرا قبل از این به بازی گرفته نمی‌شد. معنوی‌نژاد، متولد 6 آذر سال 1374 است و از سال 2012 در تیم نوجوانان بازی می‌کرد. در مسابقات آسیا در تهران با تیم جوانان قهرمان شد و سال 2014 در بحرین هم این قهرمانی تکرار شد و جواد یکی از عجیب‌ و غریب‌ترین بازی‌ها را به نمایش گذاشت. بازی او بیشتر شبیه نمایشی بود که بالای تور به اجرا گذاشته بود. این نمایش بی‌نظیر لقب بهترین بازیکن آسیا را برای او به همراه داشت. با آمدن کواچ به ایران، معنوی‌نژاد هم به تیم ملی دعوت شد. کواچ 16 بازیکن را به اردو دعوت کرد و این شرط را گذاشت که این نفرات در تیم دیگری حق بازی ندارند و این شروع بحران برای جواد بود. دو سال در اردوی تیم ملی بود، بدون اینکه حتی یک بازی به او برسد. این تنها اتفاق تلخ برای جواد نبود. در این دو سال، مسابقات قهرمانی امیدها و جوانان جهان را از دست داد، درحالی‌که در آن روزها کاپیتان تیم بود و می‌توانست با حضور در این بازی‌ها، زودتر به ترکیب اصلی تیم ملی هم برسد. بازی‌نکردن در تیم ملی و تیم‌های رده‌های سنی، دلیلی شد تا افت کند و تنها میدانی که او به بازی گرفته می‌شد، لیگ بود. از همان سال 2014 که در بحرین بهترین بازیکن آسیا شده بود، به تیم پیکان دعوت شد و یکی از آماده‌ترین‌و بهترین‌های لیگ بود. با رفتن کواچ و آمدن لوزانو به ایران، شرایط معنوی‌نژاد هم بهتر شد. لوزانو هم مجذوب او شد ولی بااین‌حال، خیلی به بازی گرفته نشد و فصل قبلی لیگ جهانی، در چند بازی به‌عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت.

کولاکوویچ هم مانند دو مربی قبلی، نوع بازی معنوی‌نژاد را پسندید ولی شاید او هم به‌خاطر سن ‌و سال پایین جواد و تجربه کم، چندان اعتمادی به او نداشت. بعد از بازی با لهستان که جواد، بهترین بازیکن تیم ایران بود، جایی در ترکیب اصلی نداشت و با اینکه نظر کارشناسان ایرانی این بود که در بازی با صربستان، جواد می‌توانست ناجی تیم باشد ولی در امتیازات آخر به بازی گرفته شد که سودی برای تیم نداشت. بازی با آرژانتین روز متفاوتی برای معنوی‌نژاد بود؛ شاید شروعی برای روزهای خوب و تیم. از امتیاز 9 ست اول به بازی آمد و تا زمانی که با پای مصدوم از زمین بیرون برود، 26 امتیاز گرفت؛ امتیازات کامل یک ست. پای جواد آسیب دیده و مشخص نیست که او بتواند در هفته سوم همراه تیم باشد یا نه. اتفاق اصلی افتاده، او ثابت کرده که در 22 سالگی می‌تواند بهتر از خیلی بازیکنان نامی بازی کند.

معنوی‌نژاد در کنار امتیازاتی که می‌گیرد، به مدل عجیب اسپک‌هایش معروف است؛ به‌خاطر این مدل اسپک‌ها که از ارتفاع بالا زده می‌شود، به‌خاطر چهره و استیل و حتی به‌خاطر رفتارش، او را بی‌شباهت به ماکسیم میخائیل‌اف روسی نمی‌بینند. میخائیل‌اف که تا همین المپیک 2016 در ترکیب اصلی روسیه بود و هنوز هم از بهترین پشت‌خط‌زن‌های جهان است. جواد در اینستاگرام به میخائیل‌اف ایرانی معروف است و البته در بین دوستانش به پسر مؤدب. ادب او در حدی است که می‌گویند والیبال مثل او پسری ندارد. یکی از دوستان نزدیک به جواد، خاطره جالبی از روزی که پیکان به او پیشنهاد داد، تعریف می‌کند: «وقتی به او گفتم پیکان او را می‌خواهد، سؤال عجیبی پرسید.» این سؤال، نه درباره مبلغ قرارداد بود و نه درباره مدت آن: ‌‌«پرسید کادر فنی تیم، مؤدب هست؟»

 

وقایع اتفاقیه

۸ ۱  
آی اسپورت
2017-06-13 11:15:00
نظر دهید

۱ نظر
یوسف
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
یه چیزی تو مایه های ممد انصاری و ممد ایرانپوریان تو فوتباله! از لحاظ ادب
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر