فهرست
ذبح فرهنگ با قداره لیدر
ذبح فرهنگ با قداره لیدر

ذبح فرهنگ با قداره لیدر

آی اسپورت – آتش کینه، نفرت و عداوت حرف نخست سکوهاست. سکوهایی که ساکنینش قرار است در یک پدیده جهانشمول و جذاب گرد هم بیایند و 90 دقیقه و حتی بیشتر از آن حظ وافر ببرند و با انرژی و هیجان به خانه بازگردند اما این لذت، جای خود را به دشمنی، کینه و توحش داده. سکوهایی که فوتبال را رها کرده‌اند و به سبک گلادیاتورهای بی‌رحم بدون هیچ ملاحظه‌ای به سوی یکدیگر حمله‌ور می‌شوند، سنگ و چماق پرتاب می‌کنند و الفاظ 18+ موسیقی متن این جنگ خونین است. جنگی که گویی دو متخاصم بر سر غنیمتی ناب با یکدیگر گلاویزند.

این صحنه آشنای این روزهای لیگ برتر است که بدل به ترجیع‌‌بندی شده که از هفته‌ای به هفته دیگر و سکویی به سکوی دیگر منتقل می‌شود. خشونتی چرک و بی‌محابا که فرجامی جز قتل و کشته نخواهد داشت. در این خشونت سیاه اما لیدرها سردسته‌اند، همان‌ها که در زندگی شخصی نیز چنین پیشه‌ای دارند و درگیری، عربده کشی، فحاشی و چاقوکشی تخصص آنهاست. همان‌ها که همین فرهنگ را به روی سکوها آورده‌اند و با همین فرهنگ، اتمسفر ورزشگاه را آلوده و بدل به گود چاله میدان کرده‌اند.

در ماجراهای این هفته‌ها، پرسپولیس سوژه اصلی است و چه تلخ که در این سوژه سیاه، مثل همیشه این لیدرها هستند که نقش اصلی را ایفا می‌کنند. قداره‌کش‌هایی روی سکو که متهم شماره یک آشوب فوتبال هستند. سردسته این جماعت همان سردسته اتفاقات سیاه و تلخ این هفته‌هاست. همو که آتشی به پا کرده که دامنه‌اش به سایر استادیوم‌ها رسیده و لیگ را تحت‌الشعاع قرار داده. ریزه‌خوار بی‌مایه‌ای که از کنار پرسپولیس متنعم شده و به مکنت و شهرت رسیده و اگر پرسپولیس نبود، حالا در سیاه‌چاله فقر و فلاکت سرنوشتی نامعلوم داشت و شاید بهترین شغلی که برای خود می‌توانست متصور باشد، دادبزن کتابفروشی‌های میدان انقلاب به دلیل فرکانس بالای صدایش بود!

همو که در تمام این سال‌ها تا توانسته برای هر مدیری خوش خدمتی کرده و برای منفعت طلبی حتی از ایستادن مقابل مردم ابایی نداشته و سیاهه تخلفاتش به اندازه‌ای قطور است که در آن گناه ناکرده وجود ندارد. فردی با این کارنامه طلایی حالا به اندازه‌ای بی‌پروا شده که در استادیوم آتش قومیت‌گرایی به پا می‌کند، به رقیب شنیع‌ترین توهین‌ها را روا می‌دارد و بدتر اینکه تا جایی خود را محق می‌داند که برای بازیکن پرسپولیس خط و نشان می‌کشد. باشگاه با قدمت و بزرگی پرسپولیس به جایی رسیده یک قداره‌کش برایش بدل به معضل شده و مدیریت باشگاه کاپیتان اول و دوم تیم را وادار می‌کند تا برای خواباندن غائله با این موجود عکس یادگاری بگیرند.

تکلیف این لیدر و جایگاهش که کاملا مشخص است. همو که بسیاری از هواداران واقعی پرسپولیس نیز چهره واقعی‌اش را شناخته‌اند و خرج خود را از او جدا کرده‌اند و اسیر خیمه شب بازی‌های هفتگی او روی سکوها نمی‌شوند اما باید از رفتار مدیریت باشگاه پرسپولیس انگشت به دهان گزید که به چنین فرد بی‌آبرویی آنقدر میدان و اعتبار داده که طرف روی سکوها با همان ادبیات لمپن وارش بیانیه صادر می‌کند و ریز و درشت باشگاه را تهدید می‌کند و بدون هیچ مزاحمت و یا برخوردی هر روز هفته در محل تمرین و مسابقه جولان می‌دهد.

عجبا که به جای برخورد با چنین فردی مدیریت باشگاه او را بعد از همه آشوب‌های این هفته به میانه زمین دعوت می‌کند تا او با سینه‌ای ستبر و با تبختر در کنار کاپیتان‌های تیم عکس یادگاری بگیرد تا دستخوشی حیرت انگیز به تمامی گل‌کاری‌هایش روی سکوهای تهران و اهواز داده باشد. فاجعه وقتی کامل می‌شود که می‌بینیم سیدجلال حسینی کاپیتان اول پرسپولیس به‌عنوان مردی که سالیان سال بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بسته و جزو مردان اخلاق این فوتبال بوده، شان و شخصیت خود را تا آنجا پایین می‌آورد که در قاب دونفره با این قلدر قرار می‌گیرد.

این رفتار باشگاه پرسپولیس در قبال متهم اصلی آشوب‌ها و بزن بهادر سکوها یک فاجعه به تمام معنا بود. فاجعه‌ای که حتی از رسوایی طارمی گیت و محرومیت‌های آن و تمامی غارت‌های ریز و درشت باشگاه فراتر رفت. یک سقوط اخلاقی کامل در باشگاهی که مالکیت خود را از آن مردم می‌داند و پسوند فرهنگی را به دوش می‌کشد. لابد فرهنگ در قاموس آقایان همان رفتاری است که لیدر و نوچه‌هایش هر هفته رو سکوها آن را اجرا می‌کنند؛ چه فرهنگ شرم آوری.

 

ایران ورزشی

۱۳ ۶  
آی اسپورت
2018-08-13 11:38:00
نظر دهید

۶ نظر
xox
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۵۸
این آقا بعدها معلوم میشه به کجا وصله .در تاریخ این کشور نمونه های بسیاری از ایفای نقش سیاسی و اقتصادی شعبون بی مخ ها و امثال ایشون داشتیم و داریم.سیستم فاسد از کنار این الوات همیشه به مقاصد پلیدش رسیده.به عنوان یه پرسپولیسی متاسفم ولی از قرار معلوم کاری از دست ما بر نمیاد
سامان
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۱۵
اون كلیپ جعلی بود شما هم كور خوندید كه در قالب دلسوزی برای تیم پرسپولیس میتونید اتحاد و جو تیم رو بهم بزنید و جلوی پرسپولیس رو بگیرید نمیخوام از این قشر بوقچی حمایت كنم ولی همه این جماعت مثل هم هستن چرا یك كلمه از لیدرهای استقلال كه جمعه اونهمه فحاشی كردن نمیگید فقط از تراكتور میگید حالا هم لیدر پرسپولیس رو كردید سیبل همین لیدر پرسپولیس با همه چیزایی كه گفتید از خیلی از لیدر های استقلال و تیمهای دیگه بهتره لیدر های با فرهنگ استقلال كه یكیشون اخیرا یه قتل هم مرتكب شده ( قاتل وحید مرادی) . اسماعیل بیگی برای اولین بار طرح موزاییكی رو تو ایران اجرا كرد و بعدش بقیه تیما اسكی رفتن وكار های مثبت دیگه بازم میگم نمیخوام از این قشر و از این سیستم روی سكوها حمایت كنم ولی شما اگه میخواهید مقاله بنویسید عكس هواداری پرسپولیس رو نذارید و یك نفر رو سیبل كنید مطلب رو كلی و در مورد همه تیمها و بدون غرض بنویسید
سیروس
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۰
خانه ازپای بست ویران است
خواجه درفکرنقش ایوان است.
۶
وحید
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۱
چرا؟واقعا چرا؟اینهمه تلاش برای زمین زدن یک تیم،دلخوشی نیمی ازمردم ایران به چه قیمت؟پرسپولیس باشماچه کرده؟کدام منافعتان رابه خطرانداخته؟به غیرازغدیرواهواز درآزادی فاجعه ای بزرگ‌تر اتفاق افتاد!۱۰۵مصدوم!چراهیچکس به آن نمی پردازد؟آیااتفاقات آزادی کمرنگ ترازغدیربود؟شعارهای قومیتی وساختارشکنانه ،پایین آوردن پرچم ایران ،تخریب اموال،و...درآزادی ودرجنگ میان هواداران دوتیم استقلال وتراکتور مگراتفاق نیافتاد؟آنهم درمرکزحکومت یک کشور!چرابه آن پرداخته نمیشود؟چراحواشی عجیب وغریب تیم محبوب حکومت،ازدلالیها،رفتارهای خلاف شئون جامعه گرفته تاخریدبازیکنهای مصدوم ودریافت کمکهای عجیب ازوزارت ومجلس وشخص معاون رییس بی کفایت جمهور و۶۵میلیاردتومانی که فتح اله زاده ادعاکردوسایرین تایید حرفی به میان نمی آید؟چراازبویان،تیام و...ودلالیهای شفرحرفی زده نمیشود؟چرافقط مشکلات وحواشی پرسپولیس راپررنگ جلوه میدهید؟آقای پژمان راهبروبسیاری دیگرازمدعیان مطبوعات ورسانه ها اگرزره ای وجدان وشرف داشتید اینقدرخنجربه پهلوی تیمی مردمی که دلخوشی حداقل نیمی ازمردم رنجدیده کشورم است فرونمی کردید!اگرذره ای وجدان داریدچشم بازکنید وحواشی تیم محبوبتان راهم ببینید،.هرانسان آزاده ای به روشنی وبه عیان دوگانگی رفتارشمارامی بینید وبراین صحه میگذارد که اگرفوتبال مابه چنین روزی دچارشده که مرزهای اخلاق رادریده اند وچنان بذرکینه ای درسینه تک تک هواداران فوتبال کاشته شده است که به خون هم تشنه اند حاصل منفعت طلبی،غرض ورزی،دوگانه نگری ومسائل پشت پرده شماست.امیدوارم قبل ازآنکه فاجعه ای به شمانسبت داده شود به راه درست ووجدانی وباشرافت برگردید.
۷
محمدعلی
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۳
من نمیدونم یعنی چی یک عده دارن بحث رو قرمزو ابی میکنن تراکتور و فولاد میکن مشکل خیلی روشنه متاسفانه استادیمهای ما شده محل جمع شدن ارازل و اوباش این روشنه کاملا واقعا این دوستانی که همه چیز رو قاطی میکنن شعار تیم خودشون رو سر میدن تاحالا استادیوم نرفتن جو استادیم های ما داغونه افرادی که میان قشنگ واضح روشن برای اشوب میان واقعا افرادی که برای دیدن فوتبال میان تعدادشون کمه الان لیدرهای تیمها فرق نمیکنه قرمز و ابی تراکتوری یا هر تیم دیگه ادمهای هستند کاملا از نظر هنجار با جامعه فرسنگها فاصله دارن ، به جای دفاع کورکورانه به جای متهم کردن تیمهای همدیگه بیایم با این افراد مبارزه کنیم استادیم ها رو پس بگیریم ازشون ، این قصه سالها پیش در سینماها بود واقعا سینما جای خانواده نبود اما الان سینما خودش رو از این افراد خلاص کرده و این افراد گریبان فوتبال رو گرفتن
۳
حسین اهوازی
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۹
حالم از ورزشگاههای ایران بهم میخوره
تماشاگران هر تیم و هر رنگی را در صورت تخلف باید حداقل یگ نیم فصل از دیدن بازیها محروم کرد تا دیگه تکرار نشه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر