فهرست
کریمی آمده سری بزند و برود!
کریمی آمده سری بزند و برود!

کریمی آمده سری بزند و برود!

آی اسپورت - اگر به این جمله یکی از آموزگاران دین باور داشته باشیم که خودشناسی سودمند‌ترین دانش‌ها است، لابد هر کدام از ما بارها در خلوت از خود پرسیده که امروز روز کیست؟ کدامین جایگاه و نقش را در جامعه دارد؟ و تا چه اندازه به آنچه سال‌ها قبل آنها را به عنوان اهدافی برای خود ترسیم کرده، رسیده است.

بی‌شک علی کریمی نیز دیر یا زود با چنین چالشی دست و پنجه نرم خواهد کرد، لذا بد نیست ما از او بپرسیم که چه تعریفی از خود دارد؟ آیا مردی که روزگاری در ابرار ورزشی اعتراف کرد سقف خواسته‌هایش از آنهمه موهبت خدادادی که در ساق‌هایش نهفته بود، داشتن یک و فقط یک میلیارد تومان سرمایه است، می‌داند که هنوز هم سقف همان سقف است و کریمی همان کریمی؟ آیا شماره هشت سابق خود را سرزنش می‌کند که چقدر دیر به اروپا رفت و چقدر زود بازگشت؟ آیا علی اهل پذیرش اشتباهش در آندسته از رفتارهایی هست که باعث شدند محرومیت‌هایی گریبانش را بگیرد؟

کسی نمی‌تواند استعداد کریمی بازیکن را انکار کند اما دارایی او برای شغل جدیدی که برگزیده چقدر است؟ تنها تصویری که ما از کریمی مربی به یاد داریم جمله معروفی است که سر کلاس‌های آموزش مربیگری به زبان آورد: «آمده‌ام سری بزنم و بروم.»

پس چه جای تعجب اگر به جای آموختن از کی‌روش راه قهر و دشمنی را برمی گزیند یا به جای دانش‌افزایی و صبوری پیشه کردن، به اولین و بدترین پیشنهادها پاسخ مثبت می‌دهد تا کارنامه‌اش در نقطه شروع پر از قهر و جنجال و همکاری‌های نیمه‌کاره باشد و یگانه توفیق قابل ذکر، نگاه داشتن سپیدرود در نزدیکی‌های قعر جدول؟ چنین شروعی را باید چگونه تفسیر کرد؟ اینکه کریمی آمده است تا به قول خودش سری بزند و برود؟

نقد رفتارهای اخیر او از چارچوب مستطیل سبز هم بیرون می‌زند تا کسی که حوصله چندانی برای رشته اصلی‌اش ندارد یک روز در قامت مصلح ورزشی ظاهر شود و روز بعد از اصلاحات اقتصادی دم بزند. دقیقا همینجاست که باید نگران جادوگر شد. باید از عاقبت کار ترسید و از او پرسید بر چه اساسی گمان کرده که باید مصلح فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشد؟ مردی که برای دو خط بی‌غلط حرف زدن ناخن‌های دستش را در یک برنامه زنده تلویزیونی از گوشت دستها بیرون نمی‌آورد، چرا بی‌مطالعه، بدون خواندن و دانستن و پرسیدن، قهرمان جماعتی شده که فاصله «زنده باد» و «مرده باد» گفتن‌شان گاهی کمتر از بیست و چهار ساعت طول می‌کشد؟

کریمی که به سیاق بسیاری از نخبگان عرصه فوتبال قدر محبوبیت و برند خود را نمی‌داند بر اساس چه فرایندی است که به دام سیاست بگم‌بگم‌های بی‌سرانجام گرفتار آمده تا همه هنرش داد و فریاد و تهدید باشد و جذب آدمهایی که یک روز برای یک خواننده‌ای معلوم‌الحال بغ‌بغو می‌کنند و روزی دیگر قربان صدقه زوجی می‌روند که همه هنرشان تولید گازهای طبیعی است؟

آیا کریمی قصد ندارد ارتفاع  سقف را بالاتر ببرد؟ آیا او هیچ زمان از خودش پرسیده ظرف دو سه سال اخیر که بارها از داشتن مدارکی مهم بر علیه نام‌هایی نظیر تاج، کفاشیان، کی‌روش، ساکت، فردوسی‌پور و ...دم زده است حتا یک بار هم صفحه‌ای از آن همه مدارک را رسانه‍‌ای نکرده تا اعتبارش نزد طبقه اندیشمند جامعه از دست برود؟

او که گاهی گله می‌کند از تمامیت‌خواهی برخی اهالی فوتبال هیچ حواسش هست که اعتراض اخیرش به گزارش پخش شده در برنامه نود مصداق همان چیزی است که وجودش را در دیگران نمی‌پسندد؟ وقتی سنگی پرت شده و سری شکسته چرا سرمربی سپیدرود انتظار دارد عادل واقعیت را به نفع کریمی و تیم تحت هدایتش سانسور کند؟ اصلا این توقع که یک برنامه پرمخاطب تلویزیونی باید کنداکتورش را با سرمربی سپیدرود هماهنگ کند از کجا می‌آید و چرا کریمی فکر می‌کند دعوای همیشگی و تکراری هواداران فوتبال می‌تواند بهانه خوبی برای توهین به سرمربی تیم ملی باشد؟

رفتارهای این مربی گواه تولد یک مایلی‌کهن دیگر است، مردی با یک دنیا شکست و ناکامی که تنها خاطرت ما از او به دعوا‌ها و زد و خورد‌ها و مصاحبه‌های تندش مربوط می‌شود. حال باید پرسید که آیا جادوگر نیز می‌خواهد سالک چنین راهی باشد؟ آیا قرار است از او به عوض فوتبال، نقد فیلم و هشتگ علیه گرانی و تهدید به افشاگری‌هایی که هرگز عملی نمی‌شوند را ببینیم؟ آیا علی می‌داند آنچه در این راه به تاراج گذاشته اعتبار مردی است که تنها ویژگی قابل دفاعش دریبل‌هایی است که قبل از بازنشستگی می‌زد؟

رضا امیرشاهی

۲۶ ۱۶  
آی اسپورت
2018-09-19 15:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۶ نظر
علی
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۲۱
حضرت آقا. در اینکه رفتارهای هنجار شکن اجتماعی در هیچ کجای دنیا قابل پذیرش نیست شکی وجود ندارد. اما مایلم یک نکته را برای شما، که روشن است از هواخواهان فردوسی پور و البته کیروش هستید روشن کنم. به ویژه اینکه تلویحا خود را اهل اتدیشه میدانید!
آنچه خواسته کریمی و مردم رشت دست، ابدا سانسور رفتار گاپسند گروهی از هواداران سپیدرود نیست. بلکه اجرای عدالت در خبر رسانی است. در شرایطی که آگاهان میدانند تصاویر گزینشی و به نفع ملوان سانسور شده رخدادهای داخل ورزشگاه توسط چه کسانی و با چه پیشینه ای برای ۹۰ ارسال شده، خواهشمندم جنابعالی به عنوان یکی از اهالی اندیشه، پیش از حکم صادر کردن علیه کسی، انگیزه های شخصی تان را کنار گذاشته، دنبال همه حقیقت گشته و وسیله ای را که در اختیارتان گذاشته اند(رسانه)، فدای هدف سردستی تان نکنید.
amir
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۲۵
باند کیروشی پور تخریب رو آغاز کرد. مایلی کهن مدت‌ها از این فوتبال رفته. کریمی تو این فوتبال نقش چندانی نداره. چرا وضعیت فوتبال ایران طوریه که باید تو جام ملت‌ها از عراق و تو مرحله یک چهارم نهایی ببازه و حذف بشه؟ کیروش و کیروشی پور باید جوابگو باشن نه امثال کریمی و مایلی کهن
منتقد
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۵۴
آقای امیر شاهی که قلم فرسایی شما یک شاهی هم نمی ارزه راه مایلی کهن راه پاکی و صداقت هست. جامعه بقدری فاسد شده که امثال مایلی کهن میشن شکست خورده و امثال فتح الله زاده و کمالوندها میشن موفق.علی کریمی قدم در راه صداقت و راست گویی گذاشته و روز به روز داره مسیر رو بهتر شناسایی می‌کنه. کمیت متن شما اندازه دو خط رستم پورها کیفیت نداره.
منتقد
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۵۴
آقای امیر شاهی که قلم فرسایی شما یک شاهی هم نمی ارزه راه مایلی کهن راه پاکی و صداقت هست. جامعه بقدری فاسد شده که امثال مایلی کهن میشن شکست خورده و امثال فتح الله زاده و کمالوندها میشن موفق.علی کریمی قدم در راه صداقت و راست گویی گذاشته و روز به روز داره مسیر رو بهتر شناسایی می‌کنه. کمیت متن شما اندازه دو خط رستم پورها کیفیت نداره.
حمید
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۵۹
این متن تقریبا سراسر تعبیر و تفسیرهای شخصی نویسنده است و به ندرت بر پایه فکت هایی که بشه مورد ارزیابی قرار داد. تنها جایی که نویسنده پا رو از حیطه تفاسیر شخصی فراتر گذاشته بخشیه که سئوال می پرسه علی کریمی کدام مدارک رو افشا کرده. البته باز هم نویسنده فکتی رو ارائه نکرده و فقط در ارتباط با وجود فکت های کریمی در مورد ادعاهاش سئوال پرسیده. در پاسخ باید گفت این که شما هیچ یک از مدارکی که کریمی افشا کرده رو ندیدین نشان از کوری شما داره. کوری ناشی از تعصب به عشقی بسیار زبون مثل عادل فردوسی پور (با توجه به زمان بندی مطلب و ادعاهای نویسنده میشه حدس زد) . فقط در جواب این پرسش کوتاه بینانه نویسنده لازمه یادآوری کنم که کدامیک از اهالی رسانه تا قبل از افشاگری کریمی اطلاع داشتن که اساسنامه فدراسیون به تایید فیفا نرسیده.

در پایان هم لازمه بگم دو نفر هستند توی این فوتبال که بدترین ادم ها برای دفاع از حقیقت هستند. در درجه اول خداداد عزیزی و در درجه دوم علی کریمی. و البته کیه که ندونه اگر قرار باشه درستی و صداقت فقط توی دو تا از آدمای این فوتبال باشه فقط همین دو نفر هستند. خداداد و کریمی. بهتون توصیه می کنم از احمق فرض کردن مردم دست بردارین و سعی نکنین آدم های صادق و سالم فوتبال کشور رو فقط به خاطر این که فن بیان خوبی ندارن زیر سئوال ببرین. همه از نیات کثیف و عادل پسندانه شما به راحتی مطلع می شن.
kasakam
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۲۱
نوشته های این به اصطلاح نویسنده ( قلم فروش) گواه این است که نانی چرب در دهان او گذاشته شده
آرش6
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۲۳
کریمی گفت یه کاری میکنه عادل و نوچش بساطشون رو جمع کنند و برند ترسیدید ها ناقلا ها

وحید
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۲۸
مطلبت واقعا چرت بود گنده تر از تو نتونسته مچشو بخوابونه یادت نره اگه خیلی جاها میگی ایران تحویلت میگیرن واسه خاطر علی کریمیه
شک داری از بهترین نفر والیبال نشسته دنیا بپرس هروقت اونجوری توی جایگاه لدی کریمی نشستی و خودت رو گم نکردی بیا راجع بهش مطلب بنویس پسر
hadi
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۴۴
این آدم ضعیفترین و بی منطقترین سلبریتی تاریخ این مملکته. بدون کوچکترین تلاشی برای دانستن. دلخوش به جماعتی که یه روزی از چندتا دریبلی که میزد سرخوش میشدندو حالا فقط تو فضای مجازی اونم فقط مجازی براش 4 تا فحش هم به این و اون میدن. هربار که تیمش ببره ساکت میمونه و سرش تو کارشه ولی به محض اینکه ببازه زمین و زمان فاسد و دروغگو میشن. اینو تجربه بگیرید همیشه وقتی بازی رو ببازه مصاحبه تند میکنه. عین دوران فوتبالش که بجای تلاش کردن اعتراض میکرد و لگد میزد. با این رویه 3 یا 4 سال دیگه هیچ اثری ازش وجود نخواهد داشت
۷
Reza
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
کدوم حرف مایلی کهن اشتباه بود ؟در مورد هر کی هر چی گفت حالا معلوم شده ، یه کم انصاف بدین . چرا ناراحت شدین که علی کریمی گفته دستاشونو رو میکنه ، مگه نمیگین باند برج ایران زمین تمیزه پس بزارین هر کی هر چی می‌خواد بگه
Reza
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۸:۰۵
کدوم حرف مایلی کهن اشتباه بود ؟در مورد هر کی هر چی گفت حالا معلوم شده ، یه کم انصاف بدین . چرا ناراحت شدین که علی کریمی گفته دستاشونو رو میکنه ، مگه نمیگین باند برج ایران زمین تمیزه پس بزارین هر کی هر چی می‌خواد بگه
اقای تاج هستم تو فدراسیون
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۲
مذخرف نگو کریمی حرف حق میگه و واقعیت رو حتی از ناصر حجازی هم روک گو تره دمش گرم ....
فرهاد شاه
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۳۴
تنها ویژگی قابل دفاعش دریبل‌هایی است که قبل از بازنشستگی می‌زد؟

این خط اخر واقعا نشان دهنده کینه و حقد نویسنده است. یعنی تنها ویژگی کریمی دریبل هاش بوده؟
قارتال
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷، ۲۳:۵۵
...
آرش
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۲۲
دوست به نسبت محترمی که این متن رو مینویسی برای اینکه بازدید سایتت رو از طریق اسم علی آقا کریمی ببری بالا لطفا شما که دم از انصاف میزنی بی انصاف نباش. علی کریمی یک سال است مربیگری را شروع کرده و نتایج خوبی هم گرفته پس چرا به اون وصله مرد شکست خورده میخوای بچسبونی

مشکل علی کریمی اینه که فقط و فقط بیان خوبی نداره و شاید عده ای فکر کنند که داش علی داره به نفع خودش حرف میزنه دقیقا برعکس همون کیروشی پور
۶
امین
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۲۵
بیخودی زحمت نکشید که بخواید داش علی رو خراب کنید
علی آقا همیشه محبوب و دوست داشتنی میمونه
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر