فهرست
انتقادهای کریمی وارونه نشود
انتقادهای کریمی وارونه نشود

انتقادهای کریمی وارونه نشود

آی اسپورت - آن چهره سرد، آتشی شعله‌ور بود. علی کریمی برخلاف صورت سردی که دارد، اما همیشه آتش به پا کرده. روزی در زمین فوتبال، زمین و زمان را به هم می‌دوخت و حالا خارج از این مستطیل همه جا را به آتش کشیده است. دوشنبه شبی که پس از ۱۳ سال دوباره آن را تجربه می‌کرد، متفاوت با تمام دوشنبه شب‌هایی بود که قبلا تجربه کرده یا تجربه خواهد کرد. کریمی نقد داشت، مدت‌هاست فریاد می‌زند، اما پاسخی نمی‌گیرد. نه مهدی تاج و نه محمدرضا ساکت، نتوانستند کریمی را قانع کنند یا اصلا پاسخی به او ندادند که قانع شود تا کار به دوشنبه شب آتشین بکشد.

بسیاری از رسانه‌ها بسیاری از نقدهای کریمی را در این چند سال نوشتند و پاسخ شفاف و روشنی از فدراسیون نگرفتند، اما جادوگر بازهم زمین و زمان را به هم دوخت، رسانه‌ها را هم متهم کرد و دوخت به هر چه اتهام بود. کریمی بی پرده کنار ساکت نشست و بی پرده سوال پرسید، اما پاسخ‌ها تکراری بود. فرقی ندارد محمدرضا ساکت پاسخ می‌دهد یا تاج، کفاشیان، اسدی، نبی یا هر که مسئول است. هر که می‌خواهد از عملکرد چند سال اخیر فدراسیون فوتبال دفاع کند، یک سپر در دست دارد برای طفره رفتن از پاسخگویی واضح و روشن. همه مقابل انتقادها، سوال‌ها، ابهام‌ها و اتهام‌ها پشت سپری به نام تیم ملی سنگر می‌گیرند. درست مثل ساکت که برای طفره رفتن از پاسخگویی به سوالات بی پرده کریمی، سعی کرد پشت سپر تیم ملی و البته نام کارلوس کی‌روش سنگر بگیرد. ساکت پاسخ شفافی به سوالاتی درباره کانون ایران نوین، فناپ، تبلیغات محیطی فدراسیون فوتبال، نحوه بلیت فروشی، قرارداد لباس‌های تیم ملی، تخلفات مالی فدراسیون، نوع عملکرد کمیته اخلاق و... نداد و سعی کرد پای تیم ملی و کی‌روش را وسط بکشد. همان رفتاری که با رسانه‌ها صورت می‌گیرد؛ یعنی در پاسخگویی، رفتار مشابه با رسانه‌ها با کریمی صورت گرفت و به جای پاسخ به انتقادها پای نتایج تیم ملی و موفقیت کی‌روش به میان آمد. مدیران فدراسیون فوتبال در این چند سال بازی را خوب یاد گرفته‌اند، اینکه هر کجا مقابل انتقادها به بن‌بست خوردند و پاسخی نداشتند، پای تیم ملی و کی‌روش را وسط بکشند.

ساکت آگاهانه به جای پاسخگویی به سوالات، کریمی را به سمت تیم ملی و موفقیت‌های کی‌روش برد تا او را در تله‌ای بیندازد که پیش از این خیلی‌ها در آن افتادند. او می‌خواست ذهن‌ها را از انتقاد به فدراسیون منحرف کند و با تکیه بر موفقیت تیم ملی، ابهامات فدراسیون را بپوشاند. موفق هم بود و کریمی را وادار کرد به جای پافشاری روی سوال‌های بی پرده‌اش از کانون ایران نوین، صورت‌های مالی فدراسیون و حتی اساسنامه بدون تاییدیه فیفا، انتقادها را به سمت کی‌روش، دستیارش، مرخصی‌هایش و... ببرد. شاید ساکت پیش‌بینی کرده بود پس از برداشتن تمرکز از انتقادها به فدراسیون، کی‌روش چند ساعت بعد، با پست‌های فیس‌بوکی و به همان تند و تیزی پاسخی به کریمی بدهد و بازی عوض شود، فدراسیون بازی را با مهره قدرتمند و محبوبی چون کی‌روش به سود خود کند، اما او اینجای بازی را نخوانده بود. اینکه کی‌روش به آخرین مرز عصبانیت برسد، بلافاصله متنی تند علیه کریمی برای فردوسی‌پور پیامک کند، انتقادها یا اتهام‌هایش را بزدلانه بخواند و رفتارش را مایه شرمساری ۱۲۴ بازی ملی‌اش و همبازیانش بخواند. کی‌روش هم اینجای بازی را نخوانده بود که ناخواسته وارد دعوایی شده که طرف حساب آن نیست و این فدراسیون است که باید پاسخگو باشد. حتی مدیریت نشدن کی‌روش و رفتارهایش یا مرخصی‌هایش یا حتی حضور سباستین بدون مدرک در تیم ملی، مسائلی است که فدراسیون باید به آن پاسخ بدهد نه کارلوس.

حالا کی‌روش یکی به کریمی زده و بیشتر از یکی از او، همبازیانش، دوستدارانش و هوادارانش خورده است. شاید اگر توهین‌های کی‌روش به سایرین را هم در کفه دیگر ترازو بگذاریم، بازی مساوی شده است. کی‌روش هر چه ۷ سال توهین کرد، یک شبه توهین شنید. کی‌روش سپری شد برای فدراسیون تا روی انتقادها را بپوشاند و خودش در این آتش سوخت. با شناخت از کی‌روش، مسلما او ساکت نمی‌نشیند و با لحنی تندتر پاسخ کریمی را می‌دهد، اما بازهم اشتباه است. آتش روی آتش ریختن است.

۲۴ ساعت از واقعه گذشته؛ کنش‌ها و واکنش‌ها را دیده، شنیده، خوانده، نوشته و منتشر کرده‌ایم و حالا زمانی برای فاصله گرفتن از این فضای احساسی است. انتقادهای کریمی وارونه و سوالات او از فدراسیون به دعوا با تیم ملی تبدیل نشود. هم کریمی و هم کی‌روش باید ذکاوت به خرج بدهند. انتقادها به فدراسیونی است که سال‌ها با ابهام اداره شده و با همین روند پیش می‌رود. اگر کریمی آتشی شعله‌ور کرده تا ریشه فساد را در آن بسوزاند، نباید کی‌روش سپری شود و خودش را در آتش بیندازد. نقد به فدراسیون آنقدر زیاد است که نیازی به مطرح شدن تعداد روزهای مرخصی کی‌روش نباشد.

۲۹ ۱۲  
آی اسپورت
2018-02-14 15:02:00
نظر دهید

۱۲ نظر
محمدعلی
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
علی کریمی دنبال تیم میگرده میخواد سری بین سرهای این فوتبال اشوب زده پیدا کنه این قصه علی کریمی تکراریه از این جنس رفتارها از خداداد عزیزی دیده شد در بدر دنبال تیمهای مختلف و دست مایه ای برای ادمهای عجیب و مالکان باشگاه های خصوصی علی کریمی نشون داد با تغیر رویه نسبت به برنامه نود اگر تیم خوبی استخدامش کنه همه چیز براش عالی میشه تا دیروز دنبال تیم درخشان اون مشکلات رو داشت الان دنبال پیدا کردن جایگاه برای خودش از الان هم قصه تکراری استعفا های خنده دارش چون امثال علی کریمی هیچ وقت دنبال اصلاح فوتبال نیستن این جنس انتقادات فقط برای منافع شخصیه
یوسف
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۲۵
آره مچ‌بند سبزم بست تیم بگیره! خودتون انقدر نون به نرخ روز خورید باورتون نمیشه کسی دغدغه‌ش مردم باشه!
۳
خخخخخخخخ
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
اینکه ساکت آگاهانه توجه رو از فدراسیون به کیروش برد درسته. ولی مشکل اینه که الان دو روز از مناظره گذشته و همه کلا ریدن. ساکت هدفش این بود که کریمی و کیروش رو به جون هم بندازه. از ساکت جز این توقعی نیست ولی ملت چرا گول خوردن. الان برید تو کامنتای سایت طرفداری کلا خبری از فدارسیون نیست همه طرفدارای کیروش و مخالف کیروش یا علی موافق علی کریمی یا مخالف علی کریمی دارن به هم می توپن. پیشکسوتا هم که کلا فدراسیون رو ول کردن و عقده هاشون رو سر کیروش خالی می کنن. روزنامه نگارا هم بد تر از مردم(البته روزنامه نگارا هدفمند و در راستای اهداف فدراسیون کار می کنن)
من نه فنی و نه اخلاقی از کیروش خوشم نمیاد ولی الان اصلا بحث کیروش نیست که ملت دارن به هم می توپن.
۹ ۲
تمیم
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
خب الان یه سوال پیش میاد . ساکت ملت رو انداخت تو چاله کریمی- کیروش. حالا ای از سیاست زیاد ساکت بود یا از بی شعوری ملت.
۹
ویلی
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۰۶
"تمیم" جسارتن به نظر بنده بی شعوری ملت!! به قول معروف شهر کورا آدم یه چشم پادشاهی میکنه....
۷
بهمن
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۴۷
جالب اينجاست که همين کروش وقتی جلوی فدراسيون ميايستاد، حق بازيکنهاشو طلب ميکرد،
به سو مديريت اعتراض ميکرد و برای پس گرفتن مرکز فوتبال ميجنگيد همين نخاله ها بهش ميگفتن
دلال موزامبيکی! ولی کريمی خاله زنک که طبق معمول بعد از باخت شروع کرد به فرافکنی و يار کشی
و حاشيه برای تيم ملی درست کردن ميشه قهرمان وطن! بکشيد بيچاره ها که لياقتتون از همين لمپن ها بيشتر نيست.
راستی حقوق "پسر خواندهٔ" کروش از کجا مياد؟ مگه از همون بيت المالی که خرج
داداش برانکو رو ميده نيست؟ پس چرا اين وجدان عصر ما جرأت نداره از زلاتکو حرفی بزنه؟
يه زمانی که خوب از خجالت برانکو در ميومد:) به ترس از فحش خوردن که مربوط نيست خدای نکرده؟:)
اميدوارم 4 ماه ديگه که کروش رفت همين شارلاتان رو بذارن رو نيمکت، اون مرکز
تيم ملی رو هم پس بدن به زن هومن فاضلی. لياقت اين ملت بيشتر از اين نيست.
soltan
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
آقایون ! مافیای فوتبال ! کیروش و کریمی رو علم کردن ! بازی نخورین دوستان
۲
عمید
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
فکر کن تیم ملی رو مثلا بدن کریمی. مقدماتی جام جهانی بازی سوم بعد مساوی با گوام و باخت 3 بر هیج جلوی بحرین کناره گیری میکنه. این کریمیه. خاک فوتبال خورده. خیلی آدم باید پروو باشه. که زیر پر هدایتی باشه و فساد هدایتی رو نبینه. اما برای تیم ملی سینه چاک میکنه. مواظب باید باشه این بلا سر خودش نیاد و یه موقع نیان بگن خودت تو هیات مدیره استیل آذین چه میکنی؟
۸
ضیا
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۹:۰۶
به نظر من بحث علی کریمی و کیروش نیست.بحث اصلی فدراسیون هست که قبلا هم انتقادات زیادی در باره اش مطرح بود.هم کریمی برای فوتبال ما زحمت کشیده هم کیروش.فساد در فدراسیون فراموش نشود.نه کسی را به عرش ببریم و نه کسی را زیر پا له کنیم.مطالبه ما شفاف سازی و سرو سامان یافتن فوتبالمان به دور از جنجال
۲
پدرام
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۴۹
سلام
علی کریمی بازی خورد هم از خودش هم از اطرافیانش...من طرفدار شخص خاصی نیستم طرافدار تیم محبوبم پرسپولیس و تیم ملی کشورم هستم و برای کسانی که در این تیم ها تلاش کردن و لحظه های زیبایی خلق کردن ممنونم.
وقتی مناظره ای برگذار میشه باید با آگاهی کامل و طبق اصول انجام بگیره هم از طرف برگزار کننده هم از طرف شرکت کنندگان در مناظره...
به نظرم این یک شو بود که ابعاد وسیعی داشت:
1. مخاطب برای صدا سیما (آقای فردوسی پور این مناظره نبود یک شو بود)
2. دلال های مطبوعاتی
3. دلال هایی که دندون تیز کردن برای جام جهانی
4. دور کردن تمام افکار عمومی از اصل ماجرا
آقای کریمی شما از توانایی لازم جهت شرکت در مناظره نداشتید ؛ تیک های عصبی و استرس در شما و پراکندگی موضوعاتی که بیان میکردید.میتونیستید به جای اینکه مدام با تکرار این جمله که" قضاوت را به مردم واگذار میکنم" یک شخصی که آگاه به مسائل حقوقی و آگاه به مسائل فوتبال (به طور مثال آقای هوشنگ نصیر زاده) می توانستید در کنار خودتان استفاده کنید. این مناظره منو یاد مناظره های انتخاباتی احمدی نژاد انداخت و بگم و بگمی بیش نبود متاسفانه...
گفتید و گفتید با کلی ابهامات...آن مربی در لهستان کیست؟!! قضیه بازیکنان جوانان در فرودگاه چیست؟! لباس های تیم ملی و هزاران هزار سوال که پرسیدید و قضاوت را به مردم سپردید...
همه چیزا هایی بود که مردم میدانستند شما جوابی میخواستید که خودتان هم میدانستید که هیچکس حاضر نیست خودش را به خطر بیندازد و از این مافیای آلوده سخن بگوید. این افشاگری نیست این یک شو تلویزیونی هست.
این همه قرارداد های عجق وجق با اسامی های مشخص چرا نام نبردید؟! دیواری از سباستین کوتاه تر نبود چون یک خارجی است. مطبوعات تیتر میزند اختلاس چند میلیاردی در فلان قرارد داد..وقتی میخوانی میبینی اسامی با آقای ایکس یا پسرخاله پسر دایی وزیر سابق یا اسامی ساختگی مطرح میشود.معلومه چه خبره دیگه چرا خودمونو گول میزنیم؟! راه در رو واسه خودمو میزاریم!!
آقای ساکت که مشخص بود داره با کلمات بازی میکنه و زمان میخره و حرف هاشو که از قبل طبق سوالات از قبل مطرح شده علی کریمی دیکته شده تحویل گرفته بود ؛ شمرده شمرده پاسخ داد.
آقای فردوسی پور یک شو برگذار کردید نه یک مناظره.
۴
حاج آقا
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۰۱
دوستان، آقای کریمی خودتان را به آن راه نزنید خیلی وقته آب از سر گذشته فساد همه گیر شده حالا میان این همه ناپاکی چی شده شما فیلت یاد هندوستان کرده ول کن بابا از تو بزرگ‌ترش هم تو این وادی به هیچ جا نرسیدند هم اینیه که هست در آستانه جام جهانی بگذارید مربی تیم ملی تمرکز داشته باشه وارد این بازیها نکنیدش با این صحبت‌ها چیزی درست نمیشه فقط اعصاب همدیگر را خرد می کنیم
۲
پدرام
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۲۶
سلام
علی کریمی بازی خورد هم از خودش هم از اطرافیانش...من طرفدار شخص خاصی نیستم طرافدار تیم محبوبم پرسپولیس و تیم ملی کشورم هستم و برای کسانی که در این تیم ها تلاش کردن و لحظه های زیبایی خلق کردن ممنونم.
وقتی مناظره ای برگذار میشه باید با آگاهی کامل و طبق اصول انجام بگیره هم از طرف برگزار کننده هم از طرف شرکت کنندگان در مناظره...
به نظرم این یک شو بود که ابعاد وسیعی داشت:
1. مخاطب برای صدا سیما (آقای فردوسی پور این مناظره نبود یک شو بود)
2. دلال های مطبوعاتی
3. دلال هایی که دندون تیز کردن برای جام جهانی
4. دور کردن تمام افکار عمومی از اصل ماجرا
آقای کریمی شما از توانایی لازم جهت شرکت در مناظره نداشتید ؛ تیک های عصبی و استرس در شما و پراکندگی موضوعاتی که بیان میکردید.میتونیستید به جای اینکه مدام با تکرار این جمله که" قضاوت را به مردم واگذار میکنم" یک شخصی که آگاه به مسائل حقوقی و آگاه به مسائل فوتبال (به طور مثال آقای هوشنگ نصیر زاده) می توانستید در کنار خودتان استفاده کنید. این مناظره منو یاد مناظره های انتخاباتی احمدی نژاد انداخت و بگم و بگمی بیش نبود متاسفانه...
گفتید و گفتید با کلی ابهامات...آن مربی در لهستان کیست؟!! قضیه بازیکنان جوانان در فرودگاه چیست؟! لباس های تیم ملی و هزاران هزار سوال که پرسیدید و قضاوت را به مردم سپردید...
همه چیزا هایی بود که مردم میدانستند شما جوابی میخواستید که خودتان هم میدانستید که هیچکس حاضر نیست خودش را به خطر بیندازد و از این مافیای آلوده سخن بگوید. این افشاگری نیست این یک شو تلویزیونی هست.
این همه قرارداد های عجق وجق با اسامی های مشخص چرا نام نبردید؟! دیواری از سباستین کوتاه تر نبود چون یک خارجی است. مطبوعات تیتر میزند اختلاس چند میلیاردی در فلان قرارد داد..وقتی میخوانی میبینی اسامی با آقای ایکس یا پسرخاله پسر دایی وزیر سابق یا اسامی ساختگی مطرح میشود.معلومه چه خبره دیگه چرا خودمونو گول میزنیم؟! راه در رو واسه خودمو میزاریم!!
آقای ساکت که مشخص بود داره با کلمات بازی میکنه و زمان میخره و حرف هاشو که از قبل طبق سوالات از قبل مطرح شده علی کریمی دیکته شده تحویل گرفته بود ؛ شمرده شمرده پاسخ داد.
آقای فردوسی پور یک شو برگذار کردید نه یک مناظره.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر