فهرست
امیدواری یونایتد در این فصل/ سه‌گانه قلابی
امیدواری یونایتد در این فصل/ سه‌گانه قلابی

امیدواری یونایتد در این فصل/ سه‌گانه قلابی

آی‌اسپورت - سال 1977، لیورپول نزدیک بود سه‌گانه ای بی‌سابقه ببرد. قبل از آن تاریخ، هیچ کدام از تیم‌های انگلیس موفق نشده بودند در یک سال، لیگ انگلیس، جام حذفی و جام باشگاه‌های اروپا را فتح کنند، و تیم باب پیزلی که لیگ را برده بود، مشتاقانه امید داشت اولین تیم انگلیسی‌ای باشد که این افتخار را به دست می‌آورد.

دومین مرحلۀ کسب سه‌گانه قرار بود در ومبلی روبروی منچستر یونایتدی که لیگ را در ردۀ ششم و با 10 امتیاز کمتر از دشمن خونی‌اش  تمام کرده بود طی شود.

حدود صد هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند، و نیمی آنها امیدوار بودند رقم خوردن بخشی مهم از تاریخ فوتبال انگلستان را شاهد باشند. نتیجه اما بر وفق مرادشان نبود. یونایتد دو بر یک برد و لیورپول مجبور شد به کسب دوگانه قناعت کند.

بیست و دو سال دیگر می‌بایست سپری می‌شد تا دوباره تیمی انگلیسی فرصت ثبت رکورد کسب سه‌گانه را به دست آورد. یونایتد لیگ برتر و جام حذفی ( لیورپول را در دور چهارم با دو گلی که در دو دقیقۀ اخر بازی به ثمر رساند حذف کرد) را برده بود، و برای حضور در فینال لیگ قهرمانان به نوکمپ سفر کرد.

بقیه ماجرا را همه از بریم. یونایتد با دوگل تدی شرینگهام و اوله گونار سولشر در وقت‌های تلف شده دو بر یک پیروز شد و فاتح سه‌گانه. فوتبال، لعنتی!

دو سال بعد لیورپول هم سه‌گانۀ خودش را فتح کرد، که البته شامل فتح لیگ برتر و لیگ قهرمانان نمی‌شد. قرمزهای آنفیلد لیگ را در ردۀ سوم و با 10 امتیاز کمتر از یونایتدِ قهرمان آن فصل تمام کرده بودند و فصل قبل هم به لیگ قهرمانان صعود نکرده بودند. سه‌گانه‌یِ لیورپولی‌ها شامل جام اتحادیه و جام یوفا بود.

سامی هوپیا، رابی فاولر و جیمی ردنپ، فاتحین "سه‌گانه‌ی قلابی"
سامی هوپیا، رابی فاولر و جیمی ردنپ، فاتحین "سه‌گانه‌ی قلابی"

این سه‌گانه از نظر طرفداران یونایتد مضحک می‌آمد، با توجه به اینکه بسیار کم ارج‌ترش می‌دانستند از سه‌گانه‌ای که بازیکنان خودشان برده بودند و در اولدترافورد بابتش دور افتخار زده بودند، پلاکاردهایی تهیه کرده بودند با این نوشته: «خودمونو نمی‌گیریم، کارِمون ولی خیلی درست تره» و با غرور نمایشش می‌دادند. شکی نیست که یونایتدی‌ها بهتر بودند، اما سخت است  مسخره کردن لیورپولی‌ها را بابت افتخار به سه گانه‌شان چیزی غیر از تکبر بدانیم.

اینکه طرفدارن یونایتد سه‌گانه گرفتن را مسخره می‌کردند، حالا هر جور که این سه گانه به دست امده باشد، نشانۀ واضحی بود از این که چقدر بد عادت و لوس شده بودند.

از آن روزها پانزده سال گذشته و شرایط فعلی دو باشگاه بسیار از همدیگر متفاوت است. بعد از فتح جام اتحادیۀ پنج سال پیش، لیورپول هیچ جامی نبرده است، و یونایتد  هم بعد از بازنشستگی سر الکس فرگوسن در سال 2013 مدعی کسب قهرمانی لیگ نبوده است.

بزرگ‌ترین تغییر، پایین آمدن توقع هواداران یونایتد است دربارۀ آنچه در مورد یک فصل موفقیت محسوب می‌کنند. سه گانه‌ای که زمانی لیورپولی‌ها را بابت کسبش مسخره می‌کردند حالا ممکن است بهترین موفقیتی باشد که قادرند در این فصل به دست آورند. یونایتد در حال حاضر 12 امتیاز از چلسی عقب‌تر است و حتا بین چهار تیم اول هم جایی ندارد. پس اگر در پایان ماه مِی سه گانه فتح کنند طرفدارانش بسیار راضی خواهند شد.

با این که کسب همین سه گانۀ کم اهمیت هم چندان قطعی به نظر نمی‌رسد، اما هنوز امکان آن وجود دارد. یک هفتۀ دیگر یونایتد باید در فینال جام اتحادیه بازی کند، شیاطین سرخ به دور پنجم جام حذفی صعود کرده‌اند و در دور یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا هم بازی رفت را مقابل سنت اتین 0-3 برده‌اند.

با اینکه یونایتد تنها چهار امتیاز با منچسر سیتی که در جدول لیگ برتر در جایگاه دوم قرار دارد عقب تر است، اما از یک نظر تنها تضمین رسیدن به لیگ قهرمانان سال آینده قهرمان شدنشان در لیگ اروپاست. هنوز قرار گرفتن بین چهار تیم اول در دسترس است اما هواداران در اینکه کدام یک از این دو راه اهمیت بیشتری برای باشگاه دارد اختلاف دارند.

جشن قهرمانی یونایتدی‌ها بعد از پیروزی در فینال دراماتیک بارسلونا
جشن قهرمانی یونایتدی‌ها بعد از پیروزی در فینال دراماتیک بارسلونا

یونایتد تا به حال لیگ اروپا را فتح نکرده است. امید به کسب جامی جدید، و به علاوه صعود به لیگ قهرمانان در صورت فتح این جام، خود به این معنی است که هستند هوادارانی که دوست دارند بازیکنان یونایتد این جام را بالای سر ببرند. اگر هم قهرمان نشوند دنیا به آخر نمی‌رسد، اما حالا که مرحله گروهی را پشت سر گذاشته‌اند، هوادران رقابت را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنند.

خیلی از هواداران که با وجود لذتی که از بهترین رکورد شکست ناپذیری متوالی تیم محبوبشان میان لیگ های معتبر اروپا می‌برند، بابت گیر کردن در رتبۀ ششم سوژه تمسخر شده‌اند، حاضرند با کمال میل به قیمت کسب رتبه‌ای نازل در جدول جامی اروپایی ببرند.

با این حال، بخشی دیگر از هواداران دلشان می‌خواهد لیگ را در بالاترین رده‌ای که امکان دارد تمام کنند. رتبۀ دوم دور از دسترس نیست و کسب این رتبه نقطه شروع بسیار خوبی برای فصل بعد فراهم می‌کند، و حداقل انتظار بساری از هواداران از مورینیو برای فصل دوم تلاش و ادعا برای کسب قهرمانی است.

بعضی‌ها هم شاید حتا اتمام فصل در جایگاه چهارم بدون حضور در فینال جام اروپا را ترجیح بدهند. شاید آرسن ونگر را باید سرزنش کنیم که انگار جایگاه چهارم را برای تیمش قبضه کرده است.

در هر صورت، هواداران یونایتد به قدری سرخورده شده‌اند، که در حال حاضر هر موفقیتی را غنیمتی به حساب می‌آورند. پس فتحِ یک یا دو جام و کسب سهمیۀ لیگ قهرمانان فصل خوبی را برایشان رقم خواهد زد.

۷ ۱  
آی اسپورت
2017-02-18 09:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۴۲
منچستر امسال میتونه راحت دو جام بیاره شایدم سه گانه دوم شدن در لیگ هم کار سختی نیست شاید بتونن به صدرم خودشونو نزدیک کنن سیزده هفته مونده و شانس منچستر زیاده
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر