فهرست
دایی و برانکو؛ تیم ملی یا تراکتور؟
دایی و برانکو؛ تیم ملی یا تراکتور؟

دایی و برانکو؛ تیم ملی یا تراکتور؟

آی اسپورت – کار تیم ملی را با مارک ویلموتس باید تمام شده دانست. سرمربی بلژیکی اگرچه در توئیترش رسیدن به توافق برای جدایی را تکذیب کرده اما اصل ماجرا چیز دیگری است. هم فدراسیون و هم ویلموتس برای قطع همکاری تمایل دارند اما ویلموتس می‌خواهد پول بیشتری بگیرد. او اصرار دارد که علاوه بر مبلغی که برای یک سال از قراردادش گرفته مبلغی را هم بابت دیرکرد از فدراسیون فوتبال ایران بگیرد. از این طرف هم مهدی تاج و شرکایش در فدراسیون می‌خواهند با محاسبه روزهای غیبت ویلموتس در ایران، از پرداخت غرامت شانه خالی کنند. در هر صورت این بخش از ماجرا را باید پایان یافته تلقی کرد. ظرف امروز یا فردا خبر توافق نهایی با ویلموتس منتشر خواهد شد. اما چیزی که مهم است و از چند روز پیش در رسانه‌ها به آن پرداخته شده ماجرای انتخاب جانشین ویلموتس است. حقیقت این است که داستان ویلموتس باعث شده فدراسیون فوتبال این بار با دقت و حساسیت بیشتری دست به انتخاب بزند. تا همین یکی دو روز پیش برانکو ایوانکوویچ تنها گزینه قابل دسترس برای تیم ملی بود. حتی اخباری مبنی بر توافق نهایی با او هم به گوش رسیده. گفته می شود فدراسیون بعد از پایان رسمی کار با ویلموتس بلافاصله خبر توافق با برانکو و شروع کار این مربی در تیم ملی را اعلام خواهد کرد. اما در یکی دو روز اخیر اتفاقاتی افتاده که ماجرا را کمی پیچیده کرده است. حالا نام‌های تازه‌ای وارد این معادله شده است: «تراکتور و علی دایی»!

گزینه‌های تازه فدراسیون

از راهروهای فدراسیون نام‌های تازه‌ای برای هدایت تیم ملی شنیده شده است. به نظر می‌رسد که این اسامی بعد از آن مطرح شده‌اند که فدراسیون به برانکو اعلام کرده نمی تواند همه شروط او را اجرا کند. شروط مهم برانکو این بود: اول عقد قرارداد ساله و دوم حل تمام مسائل مالی با باشگاه پرسپولیس از جمله قرارداد سال آخر و مالیات هر چهار سال حضورش در پرسپولیس. پیشنهاد فدراسیون به برانکو یک قرارداد ۶ ماهه بوده. قراردادی که در صورت صعود ایران به مرحله بعدی مسابقات انتخابی جام جهانی تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ تمدید می‌شود. درباره مسائل مالی هم توافقاتی صورت گرفته اما فدراسیون گفته می‌تواند نیمی از مالیات معوقه را پرداخت کند. همین مسائل است که رسیدن به توافق نهایی را کمی سخت کرده است. مدیران فدراسیون البته در روزهای اخیر باب مذاکره با چند مربی دیگر را هم باز کرده‌اند تا در صورتی که به هر دلیلی توافق با برانکو نهایی نشود، از کار عقب نماند. جدی‌ترین گزینه‌ها «برت فن مارویک»، «نیکو کواچ» و «چزاره پراندلی» هستند. وضعیت این سه گزینه با هم متفاوت است. کواچ همین ماه پیش از بایرن مونیخ اخراج شد. او پیشتر هم نتایج خوبی در اینتراخت فرانکفورت گرفته بود و یک مربی کاملا «روی بورس» است. همین روز شنبه او به طور مخفیانه به ورزشگاه گودیسون پارک رفته بود و بازی اورتون با چلسی را از نزدیک دید. به نظر می‌رسد او گزینه هدایت تیم اورتون است. اما حتی اگر این هم نباشد بسیار بعید است او سطح اول فوتبال اروپا را رها کند و به ایران بیاید. نفر بعدی چزاره پراندلی مربی سرشناس ایتالیایی است. او از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ سرمربی تیم ملی ایتالیا بود. همچنین سابقه هدایت تعداد زیادی از باشگاه‌های این کشور را داشته و جنوا آخرین تیمی بوده که پراندلی سرمربی‌اش بوده. او سال ۲۰۱۸ هم به خاور میانه آمد و حدود یک فصل مربی النصر امارات بود. شاید تجربه خوب آندره‌آ استراماچونی با استقلال باعث شود که فدراسیون نگاه جدی‌تری به پراندلی داشته باشد. اما این انتخاب ریسک بالایی دارد. چرا که وضعیت تیم ملی بسیار حساس و خطرناک است و اصلا جای اشتباه نداریم. این در حالی است که پراندلی به عنوان یک مربی اصولگرا و آینده نگر شناخته می‌شود و ممکن است در ابتدای راه نتواند نتایج خوبی با تیم ملی بگیرد. این یعنی ناکامی در رسیدن به جام جهانی. اما نفر آخر یعنی فن مارویک هلندی هماهنگی بیشتری با معیارهای فدراسیون فوتبال ایران دارد. او همین چند روز پیش از هدایت تیم ملی امارات برکنار شد. فن مارویک از سال ۲۰۱۵ به آسیا آمده و از آن سال هدایت تیم‌های عربستان سعودی، استرالیا و امارات را تجربه کرده. البته نتایجش در این تیم‌ها چندان رضایت بخش نبوده. اما قیمت پایین‌تر او نسبت به بقیه گزینه‌ها و همچنین شناختش از فضای فوتبال آسیا فاکتور مهمی است. با این وجود اولویت اصلی فدراسیون همچنان برانکو است. او مدت زیادی را در ایران و آسیا گذرانده و موفقیتش تا حد زیادی تضمین شده به نظر می‌رسد. در واقع فدراسیون بیشتر تمرکزش را روی توافق با برانکو گذاشته و ۳ گزینه تازه را در «آب نمک» خوابانده است.

این مربع عجیب!

تردیدهای تازه درباره همکاری دوباره فدراسیون و برانکو درست از وقتی ایجاد شد که باشگاه تراکتور در اقدامی نه چندان غیر منتظره با مصطفی دنیزلی قطع همکاری کرد. گزینه اول باشگاه تراکتور برای جانشینی دنیزلی کسی نبود جز علی دایی. دایی چند بار هم قبلا کاندید هدایت تراکتور شده بود اما هر بار به این پیشنهاد جواب رد داده. او اعلام کرده که حدود دو هفته پیش از تراکتور تماس داشته و آن را رد کرده است. دایی بارها صراحتا گفته که به عنوان مربی فقط می‌تواند در تیم‌های تهرانی فعالیت کند. تا چند وقت پیش هم این ادعا را در عمل ثابت کرده بود. اما این بار ماجرا کمی فرق دارد. ظاهرا جواب منفی دایی این بار به صلابت گذشته نبوده است. دلیل این ادعا هم مذاکره چند هفته پیش او با باشگاه گل گهر بوده که عکسی هم از آن منتشر شد. این عکس نشان می داد که دایی تا پای مذاکره با گل گهر رفته و این یعنی او مثل سابق از حضور در شهری غیر از تهران فراری نیست. حالا که پای شهری مثل تبریز در میان است. پس شاید با مذاکرات بیشتر و اجابت خواسته‌های او توسط باشگاه تراکتور بالاخره دایی را در تراکتور ببینیم. هر چند او در میان طرفداران تیم تراکتور مخالفان نسبتا زیادی هم دارد. اما نکته مهم این است که دایی گزینه پیشنهادی مدیر عامل باشگاه یعنی غلامرضا صادقیان است. گزینه‌ای که مد نظر محمدرضا زنوزی مالک تراکتور است برانکو ایوانکوویچ است.

به نظر می رسد خود زنوزی هم از شکست با مربیان متعدد که اغلب نام بزرگی هم داشتند خسته شده و به دنبال یک مربی با «موفقیت تضمینی» است. برای همین هم به برانکو فکر می‌کند. حتما به یاد دارید برانکو در اواخر لیگ هجدهم هم با مالک باشگاه تراکتور جلسه‌ای برای مذاکره داشت اما این جلسه به توافق منجر نشد. این بار اما زنوزی سفت و سخت خواهان سپردن تیمش به برانکو است. از طرفی فدراسیون برای انتخاب یک مربی ایرانی برای تیم ملی هم تحت فشار است. گفته می‌شود تنگناهای مالی و همچنین وضعیت حساس تیم ملی در فدراسیون این نگرش را ایجاد کرده که به موازات مذاکره با برانکو، به گزینه‌های داخلی هم فکر کند. آخرین خبر در این مورد این است که گزینه اصلی داخلی فدراسیون برای تیم ملی هم علی دایی است. در واقع الان دو تیم بدون مربی داریم که هر دو تیم دو گزینه مشترک دارند. تیم ملی و تراکتور در یک طرف و برانکو و علی دایی در طرف دیگر. ظاهرا مذاکرات پیچیده شده و گزینه اصلی هر دو تیم برانکو ایوانکوویچ است اما قاعدتا برانکو فقط می‌تواند هدایت یکی از این دو تیم را بر عهده بگیرد. برانکو خودش در هفته‌های گذشته دو بار رسما از تمایلش برای هدایت تیم ملی حرف زده است. بار اول را رضا چلنگر لو داد و بار دوم هم خودش گفت: «تیم ملی؟ مذاکره‌ای نداشته‌ایم اما همه چیز ممکن است!» پاسخ منفی علی دایی به تراکتور هم که این بار به صلابت دفعات گذشته نبوده است. با این و اگر اتفاق غیر منتظره‌ای نیفتد  می‌شود این طور پیش بینی کرد که به زودی برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی ایران می شود و علی دایی بالاخره هدایت تراکتور را می‌پذیرد. مگر این که دایی به خاطر جو غیر قابل پیش بینی تبریز این بار هم قید رفتن به این شهر را بزند.

 

 سازندگی

۲ ۲  
آی اسپورت
2019-12-09 15:30:00
نظر دهید

۲ نظر
amir
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۱۰
آخه مادر خراب‌ها اگه دایی فقط در تهران کار میکنه، این شایعه سرمربی شدنش از فیلیپین و عراق و هرتا برلین و آذربایجان و الوصل رو چرا هی تکرار میکنید؟ برای اینکه «رو بورس» باشه و آخر یا پرسپولیس یا تیم ملی رو به «نیش» بکشه؟
رضا
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۱۰
مربی ایرانی بدرد تیم ملی نمیخوره این هزار بار . الکی برا کسی تبلیغ نکنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر