فهرست
مقایسه سه کاندیدای نظرسنجی 90 / جنگ خارج از زمین چمن
مقایسه سه کاندیدای نظرسنجی 90 / جنگ خارج از زمین چمن

مقایسه سه کاندیدای نظرسنجی 90 / جنگ خارج از زمین چمن

آی اسپورت - امشب در برنامه 90، فینال نظرسنجی محبوب‌ترین بازیکن دو دهه اخیر ایران برگزار خواهد شد. فینالی که به نظر می‌رسد به جدالی جدی بین طرفداران پرسپولیس و استقلال تبدیل شود. به خاطر همین هم خداداد چند روز قبل از عادل خواست نامش را از بین فینالیست‌ها کنار بگذارد تا در این جنگ پرسپولیسی - استقلالی، با اختلافی طعنه‌آمیز در رده آخر قرار نگیرد. با این وجود، حماسه‌ساز ملبورن که در نظرسنجی سوم برنامه 90 توانست آرای قابل توجهی بدست آورد هنوز انقدر محبوب هست که بتواند رای بخشی از علاقه‌مندان فوتبال را به حسابش بریزد. به همین بهانه، کارنامه 3 کاندیدای امشب 90 را به ترتیب سن‌شان مرور کوتاهی می‌کنیم.

خداداد عزیزی

بزرگترین فرد در بین 3 کاندیدای نظرسنجی امشب، خداداد 43 ساله است. بازیکنی که بعد از گل معروف به استرالیا در جام جهانی 1998 به قهرمان اول فوتبال ایران تبدیل شد و سال‌ها هم از این مسند پایین نیامد. عمر درخشش عزیزی در تیم ملی طولانی نبود اما در همان مقطع در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی برای تیم ملی به میدان رفت و یکی از 4 بازیکن ایرانی است که جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را بدست آورده است. درخشش عزیزی در مسابقات باشگاهی به دور دوره کوتاه در بهمن و پاس محدود می‌شود. عزیزی قبل از لژیونر شدن ستاره بهمن بود و پس از بازگشت به ایران دو فصل رویایی را با پاس گذراند. او و جلالی بعد از سال‌ها پاس را بام فوتبال ایران برگرداندند. عزیزی که همزمان با دایی، مهدوی‌کیا و باقری به بوندسلیگا ترانسفر شد حضور موفقی در فوتبال آلمان نداشت و بعد از یک دوره کوتاه در آمریکا و امارات به ایران برگشت.

افتخارات تیمی

قهرمانی لیگ ایران با پاس 1383

افتخارات فردی

بهترین بازیکن آسیا 1996

تصویر به یادماندنی

گل صعود به جام جهانی ایران در ملبورن


فرهاد مجیدی

در بازی رفت ایران و استرالیا که تیم ملی با درخشش عزیزی امیدهایش برای صعود به جام جهانی را زنده نگه داشت، یک مهاجم جوان و 22 ساله برای دقایق کوتاهی وارد زمین شد. فرهاد مجیدی، پدیده بهمن که تازه استقلالی شده بود. مجیدی که قرار بود ستاره بعدی تیم ملی شود نتوانست در تیم ایویچ، طالبی، بلاژ و برانکو جا بیفتد و کم کم از لیست تیم ملی حذف شد. او آخرین گل ملی‌اش را سال 2004 و در مسابقات غرب آسیا زد. مجیدی مدت کوتاهی هم به راپیدوین اتریش رفت اما خیلی زود به ایران برگشت. بیشتر دوران اوج مجیدی در فوتبال امارات سپری شد اما اوج محبوبیت او زمانی رقم خورد که دوباره به ایران آمد و پیراهن استقلال را پوشید. مجیدی که سابقه خوبی در دربی نداشت، پس از بازگشت به ایران در لیگ‌های نهم و دهم به پرسپولیس گل زد که مهم‌ترین آن‌ها گل پیروزی بخش دربی رفت لیگ دهم بود. مجیدی لیگ یازدهم پیش از ترک استقلال و رفتن به قطر، مدعی اصلی آقای گلی لیگ برتر محسوب می‌شد. او در لیگ دوازدهم دوباره پیراهن استقلال پوشید و جام قهرمانی را بالای سرش برد.

افتخارات تیمی

قهرمانی لیگ ایران با استقلال: 1376، 1388، 1392

قهرمانی جام حذفی با استقلال: 1387

قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا با العین: 2003

قهرمانی جام امیر قطر: 2012

قهرمانی مسابقات غرب آسیا با تیم ملی: 2004

افتخارات فردی

-

تصویر به یادماندنی

گل دقیقه 90 به پرسپولیس


علی کریمی

جادوگر آسیا، بعد از افول خداداد ستاره تیم ملی و سوگولی بلاژویچ شد. کریمی بعد از ناکامی با ایران در رسیدن به جام جهانی 2002، در جام ملت‌های آسیا 2004 درخشید و آخرین بازیکن ایرانی شد که عنوان بهترین بازیکن سال آسیا را بدست می‌آورد. او به تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی 2006 هم کمک کرد و سپس به بایرن‌مونیخ رفت. کریمی قبل از مصدومیت، یک فصل بازیکن ثابت بایرن بود اما فصل دوم نتوانست به ترکیب اصلی برگردد و این تیم را ترک کرد. کریمی بعد از یک مقطع حضور در پرسپولیس و استیل‌آذین، دوباره به فوتبال آلمان برگشت و با شالکه قرارداد بست اما این بار فرصت چندانی برای بازی پیدا نکرد. کریمی در سال‌های پایانی فوتبالش دو سال در پرسپولیس و یک سال در تراکتورسازی بود. او سال 2012 دوباره کاندیدای جایزه بهترین بازیکن سال آسیا شد اما این بار در رده دوم قرار گرفت.

افتخارات تیمی

قهرمانی لیگ ایران با پرسپولیس: 1378، 1380

قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس: 1378

قهرمانی جام حذفی با تراکتورسازی: 1393

قهرمانی بوندسلیگا با بایرن‌مونیخ: 2006

قهرماتی جام حذفی آلمان با بایرن‌مونیخ: 2006

قهرمانی جام حذفی آلمان با شالکه: 2010

قهرمانی جام حذفی امارات با الاهلی: 2002، 2004

قهرمانی بازی‌های آسیایی با تیم ملی: 1998

قهرمانی چلنج کاپ آسیا اقیانوسیه با تیم ملی: 2004

قهرمانی مسابقات غرب آسیا با تیم ملی: 2000، 2004

افتخارات فردی

بهترین بازیکن آسیا 2004

آقای گل جام ملت‌های آسیا 2004

آقای گل لیگ حرفه‌ای امارات 2004

بهترین بازیکن چلنچ کاپ آسیا اقیانوسیه 2003

بهترین بازیکن مسابقات غرب آسیا 2000

تصویر به یادماندنی

هت‌تریک مقابل کره‌جنوبی در جام ملت‌های آسیا

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-27 14:41:52
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۲۱:۴۸
این اطلاع رسانی معلوم بود شما طرفدار چه کسب هستید خداد رو دوتا عنوان نوشتید اما عناوین کریمی رو هرچه شام ونهار ووو خورد رو نوشتی بگو من طرفدارعلی کریمی هستم دیگه پاچه خواری چرا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر