فهرست
درباره نظرسنجی نود (1): افسانه‌ی مردِ افسونگر/ کریمی محبوب‌ترین است
درباره نظرسنجی نود (1): افسانه‌ی مردِ افسونگر/ کریمی محبوب‌ترین است

درباره نظرسنجی نود (1): افسانه‌ی مردِ افسونگر/ کریمی محبوب‌ترین است

آی اسپورت-

یک/

صورت تیپیکالِ شمالی و ساق های تکنیکال برزیلی، داشته های مردِ جوانی بودند که تنها ساعاتی بعد از فوتسالِ جنجالی با استقلال، فاتحِ پیراهن پرسپولیس شد. علی کریمی، حالا جوانکِ متفاوتی بود که یک روز شش بازیکن تراکتور را در سرمای تبریز به هم گره می زد و یک روز دیگر، مقاومت الهلال را می شکست تا از اسپانیا، مامور بفرستند برای امضای قرارداد با او. علی، گاهی آنقدر خونسرد بود که توپ را در نزدیکی تور دروازه عراق نگه دارد و برای خفه کردن مارش نظامی رفقای صدام در استادیوم صبر کند و گاهی آنقدر عاصی، که تحملِ غذای تیم را نداشته باشد و آن را روی زمین پرت کند. کریمی، حداقل توی نسل خودش، تکنیکی ترین بازیکن به شمار می رفت. مهره ایی که ستاره های مانشافت و گرگ های رم را توی یک وجب جا دریبل می زد و در لباس بایرن مونیخ، با سر توپ های استثنایی، شواینی را به نیمکت می چسباند. ستاره ای که به ساکنان سکوهای سیمانی آزادی، می باورند که روی صندلی های لوکس نیوکمپ به تماشای ریوالدو نشسته اند. سوژه «شوف شوف شوف» های کشدار، یکی از آخرین بازمانده های نسلی بود که هنوز می شد برای شان لقب ساخت.


دو/

توی جامعه کم قهرمان ایران، علی کریمی همه تعاریف متعالی یک ابرقهرمان را داشت. چه وقت های دریبل زدن توی زمین مسابقه و چه زمانِ پوزخند زدن به فلان سیاستمدار و غرقِ فوتبال شدن با بچه های بی سرپرست. البته که جادوگر فوتبال ایران، هرگز قدیس نبود. عشاق فوتبال ایران اما او را با همه اشتباه ها و عصیانگری هایش دوست داشتند. چرا که او برمی گشت. همیشه برمی گشت. درست مثلِ روزی که از راه رسید تا توی سرزمین مچ گیرها، با مچ بند دل ببرد.

 

سه/

محبوب ترین چهره نظرسنجی امشب نود، علی کریمی است. خودِ او که نه یک عمر، نان یک گل حساس را خورده و نه دمِ خداحافظی، ناگهان به محبوبیت رسیده است. خود او که درون و بیرون زمین، امضاهای زیادی از یک قهرمان را به نمایش گذاشته است. یک قهرمان تمام عیار که کاش این روزها، بعد از خداحافظی از فوتبال و بازی برای تیم مارک زاکربرگ، درست مثل ما نگران «علی کریمی» بودن اش باشد و البته، مواظب آن!

 

  ۷  
آی اسپورت
2015-04-27 15:46:25
نظر دهید

۷ نظر
amin perspolisi
دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۰۵
1 دونه بود و دیگه تا سالهای سال علی کریمی نخاهیم داشت
امید م
دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۲۰
یاد اون مچ بند سبزش...
امید م
دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۲۰
یاد اون مچ بند سبزش...
PERSEPOLIS
دوشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۷:۲۷
توی جامعه کم قهرمان ایران، علی کریمی همه تعاریف متعالی یک ابرقهرمان را داشت
PERFECT
شایان
سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۰۱:۱۶
خیلی خوب بود. سپاس
-
سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۶:۵۰
مجبوب بودن علی کریمی دلیل نمی شه بگیم کسی یه عمر نون یه گل رو خورده یا دم خدافظی محبوب شده. یه چیزی شبیه همین رو هم می شه در مورد کریمی گفت. نمی شه؟
مهدی کاهه
شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۰۰:۱۷
واقعا که جادوگر اسیا بود
دیگه مثل علی کریمی پیدا نمیشه تو اسیا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر