فهرست
گزارش ویژه: نسل‌کشی در استقلال و پرسپولیس
گزارش ویژه: نسل‌کشی در استقلال و پرسپولیس

گزارش ویژه: نسل‌کشی در استقلال و پرسپولیس

آی اسپورت- از بهنام برزای و نورافکن تا کاپیتان تیم ملی جوانان و صادق محرمی. تیم فعلی استقلال و پرسپولیس انقدر درگیر نتیجه‌گیری شده‌اند که فکری به حال آینده باشگاه نکنند. سوختی که در آینده چیزی از آن باقی نخواهد ماند.

استقلال

علیرضا منصوریان روی نیمکت استقلال با خودش روی نیمکت نفت در بها دادن و استفاده کردن از بازیکنان جوان، فرسنگ ها فاصله دارد. او به عنوان سرمربی استقلال، اندک توجهی به «آینده» ندارد و به همین دلیل است که سازندگان استقلال سالهای بعد، روی نیمکت خاک می خورند البته اگر اصلا فرصتی برای حضور در لیست پیدا کنند و خیلی زود خط نخورند. در این بین تنها فرشید اسماعیلی است که بازی می کند آنهم به این دلیل که فرشید باقری فراتر از افتضاح بوده وگرنه او او نیمکت نشین یا سکونشین شماره 14 می شد. فراموش نکنیم که باقری چند هفته ابتدایی در ترکیب اصلی حضور داشت و اسماعیلی نیمکت نشین بود. این یعنی منصوریان قصد حذف جوان دیگری را داشته که به دلیل عدم جواب دادن باقری (حتی بدتر از رحمانی) منتفی شد.

 مجید حسینی/ لی آندرو پادوانی : یک مدافع 20 ساله 100 میلیونی با قراردادی 5 ساله بازی نمی کند تا یک مدافع بالای 30 سال تقریبا یک میلیاردی با قراردادی تا پایان فصل بازی کند. خیلی ها می گویند حضور پادوانی در ترکیب استقلال مترادف شده با اقتدار دفاعی آبی ها ولی فقط کافی است گلهای خورده از فولاد، گسترش فولاد و تراکتورسازی را دوباره دید. حسینی هم همین اشتباهات را می کرد (بازی با ماشین سازی و گسترش فولاد) ولی آینده استقلال را چه کسی می سازد؟

 بهنام برزای/ مجتبی حقدوست: بازیکن استقلال که تجربه حضور در این تیم را دارد و با جو آشناست بازی نمی کند تا بازیکن قرضی آمده از نفت که در آن تیم هم بازی نمی کرد و اصلا نمی داند جو استقلال چطور است، بازی کند. حقدوست بازیکن خوبی است ولی اگر بدتر از برزای نباشد، قطعا اندکی از او بهتر نیست. فصل که تمام شود، استقلال باید به نفت التماس کند تا بازیکنی که در استقلال آبدیده شده را با مبلغی گزاف بفروشد (اگر به این کار مایل شوند) و درعوض ستاره ای برای آینده با مبلغی اندک (اصلا اگر در کار باشد) راهی تیم دیگری می شود.

 میلاد زکی پور/ امید نورافکن: نورافکن جوان که محصول تیمهای پایه استقلال است، بازی نمی کند تا زکی پور بازی کند و در لیست باشد درحالیکه هنوز بازی شروع نشده، استرس دارد. زکی پور باید مسیری را برود که نورافکن رفته و اصلا معلوم نیست این مسیر را مثل او با موفقیت سپری کند. در تمام طول فصل، استقلال فقط در یک بازی در سمت چپ، چپ نکرد؛ بازی با نفت در هفته اول که نورافکن حضور داشت.

 میعاد یزدانی/ بختیار رحمانی: به میعاد یزدانی 24 ساله (بازیکنی که یک سهمیه بزرگسالان را پر کرده است) حتی یک دقیقه هم بازی نمی رسد ولی پیاپی، نمایش اعصاب خردکن بختیار رحمانی دیده می شود که به زودی استقلال را ترک می کند. فیلم های بازی میعاد یزدانی در سپیدرود، نشان می دهند می توان و باید به او اعتماد کرد بخصوص که با او می شود رحمانی را هم تحت فشار گذاشت تا برای رسیدن به ترکیب کمی تلاش هم انجام بدهد چون شماره 7 فعلا می داند تحت هر شرایطی فیکس است. قرارداد یزدانی 3 ساله است و برای رحمانی تنها یک سال.

 

پرسپولیس

بالاخره پرسپولیس بعد از مدت‌ها شکست خورد تا اشکالات این تیم بیش از هر زمان دیگری به چشم بیاید و منتقدان این بار بدون رودربایستی به انتقاد از سیاست‌های کادرفنی این تیم بپردازند. در این میان بدون تردید مهم‌ترین محور اعتراض‌ها، مربوط به اصرار بیش از حد برانکو روی استفاده از تعداد اندکی از بازیکنان در ترکیب تیمش می‌شود؛ به طوری که هم بازیکنان اصلی و هم تعویض‌های برانکو برای همه ایران مشخص شده هستند. این موضوع علاوه بر اینکه دست پروفسور را برای رقبا رو می‌کند، بلکه انگیزه بازیکنان نیمکت‌نشین را هم برای مبارزه به حداقل کاهش می‌دهد. اگر یکی مثل علی دایی با بازی دادن به امثال طارمی و نوراللهی و عالیشاه از آنها ستاره ساخت، برانکو یک نسل مستعد و مشابه را روی نیمکت از بین برده و تحت هیچ شرایطی حاضر نیست به آنها بازی بدهد.
شهاب زاهدی:  کیفیت نازل پریموف در خط حمله صدای همه را درآورده. او دو بازی فیکس بود و هیچ کاری نکرد، اما در دقایق پایانی مسابقه با ذوب‌آهن هم به میدان رفت تا در یک صحنه با دزدیدن سرش از جلوی توپ، هواداران را به شدت عصبانی کند. در چنین شرایطی مشخص نیست چرا برانکو همین چند دقیقه فرصت را در اختیار یکی مثل شهاب زاهدی قرار نمی‌دهد؟ او که از زمان تمرینات پیش از شروع فصل در خدمت تیم بوده و عمدتا هم در مسابقات تدارکاتی خوش درخشیده، چه زمانی حداقل باید 10دقیقه فرصت عرض اندام پیدا کند؟
احسان علوان‌زاده: به عنوان دفاع چپ جذب شد، اما حتی در بحرانی‌ترین روزهای پرسپولیس در این پست هم یک دقیقه به میدان نرفته است. در حال حاضر تمام سیستم پرسپولیس فدای بازی کردن ربیع‌خواه می‌شود و علوان‌زاده هم بخشی از هزینه فیکس بودن آقا محسن است! گیریم که آرام‌طبع خوب نیست و برانکو الکی او را خرید، چرا نیم‌ساعت به این جوان اعتماد نمی‌شود؟
حامد آقایی: در تیم‌های ملی پایه مدافع میانی بوده، اما در پرسپولیس هرگز در این پست به بازی گرفته نشده است. شاید اگر سرخپوشان به جای یانسکی یک میلیارد تومانی، یک مدافع وسط خوب داشتند، انصاری می‌توانست به سمت چپ برگردد و چراغ این جناح را دوباره روشن کند، اما آقایی هم شدیدا به نیمکت پیچ و مهره شده تا معلوم نباشد اصلا چرا جذب شد.
رضا کرملاچعب: در روزهایی که پرسپولیس به شدت در فاز هجومی مشکل دارد و در خیلی از مسابقات قادر به گشودن دروازه رقبا نیست، همچنان فرصت حضور در میدان به کاپیتان تیم ملی جوانان داده نمی‌شود. رضا کرملاچعب که ابتدای فصل با نظر خود برانکو جذب شد، نه در تهران و نه در شهرستان، در هیچ شرایطی یک دقیقه هم به میدان فرستاده نمی‌شود.
حمیدرضا طاهرخانی: در رده‌های پایه خوش درخشیده و بعد از حضور در تمرینات بزرگسالان پرسپولیس هم نظر مساعد برانکو را جلب کرده، اما همه چیز در حد تشویق و تحسین است و از بازی دادن خبری نیست که نیست! شاید او هم یکی دیگر از بازیکنانی باشد که بتواند خون تازه به سیستم تهاجمی قرمزها تزریق کند، اما خب وقتی می‌شود پریموف را به زمین فرستاد، چرا باید به طاهرخانی‌ها اعتماد کرد؟!
صادق محرمی: از ملوان آمد و برانکو کلی از او تعریف و تمجید کرد، اما در حال حاضر نقش این بازیکن فقط محدود به حضور در میدان به عنوان بازیکن ذخیره، آن هم در یک دقیقه آخر شده است! برانکو که اصولا به تعویض زودهنگام هیچ اعتقادی ندارد، در مورد صادق محرمی دیرترین زمان ممکن را انتخاب می‌کند و درست حوالی دقیقه90 او را به زمین می‌فرستد.

۷ ۴  
آی اسپورت
2016-12-19 16:38:00
نظر دهید

۴ نظر
خالیفسور دلال و دیپلم ردی
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۶:۵۸
خواهشا ما رو با لنگ قاطی نکنید اتفاقا ما از بازیکنای جوونمون تا همینجا هم کم استفاده نکردیم فرشید اسماعیلی و محسن کریمی که فیکس هستن زکی پور همین هفته فیکس بازی کرد امید نورافکن چند بازی اول فیکس بود برزای تو چند تا بازی به زمین رفته و گلم زده... این لنگ و خالیفسور هستن که فعلا جوونایی مثل صادق محرمی-شهاب زاهدی-طاهر خانی یا علوان زاده رو نیمکت نشین پیر پاتالایی مثل پریموف و ربیع خواه و دایومی دروازه خالی کردن
۳
شاهین
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۷:۱۷
منتظر هتاکی دوستان استقلالی باشید :)))
۵
آرش
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۴۱
اشتباه شما ها اینجاست -- پرسپولیس و استقلال جای چهره شدن و ستاره شدن نیست باید ستاره باشی بیایی تو این تیمها

شما خبرنگارها یه ربیع خواه رو که پرسپولیس چاره ای نداره و تو ترکیبش میزاره رو نمیتونید تحمل کنید بعد میتونید تحمل کنید که مثلا محرمی 90 دقیقه بازی کنه و یه موقعیت خراب کنه ؟؟؟؟

چند بار میگید برانکو پول گرفته ؟؟چند تا مقاله میزنید که محرمی با ترکاشوند فامیله ؟؟؟ چند تا مصاحبه با پیشکسوت ها انجام میدید که محرمی شاطر نونوا بوده تو ملوان برانکو اوردتش واسش ماهی سرخ کنه ؟؟؟چند تا توییت میزنید یه منبع که نخواست نامش فاش شود گفته م-م که فامیل ع-ع بوده به حساب برانکو 5 میلیلارد دلار ریخته تا محرمی فیکس باشه که بعدا بفروشتش به عربها و حق ذلالی به جیب زده ؟؟؟

کلاهتون رو قاضی کنید
۵
محمدجواد
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵، ۲۱:۴۸
محمد رحمتی و عارف علیپور رو یادت رفت بنویسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر