فهرست
فلش‌بک: یادی از نیمه نهایی‌هایِ جام حذفی آلمان در 1984
فلش‌بک: یادی از نیمه نهایی‌هایِ جام حذفی آلمان در 1984

فلش‌بک: یادی از نیمه نهایی‌هایِ جام حذفی آلمان در 1984

اولی هسه - ESPN

 

دو نیمه نهاییِ دی.اف.بی پوکال (همان جام حذفیِ آلمان) در سالِ 1984 بین بوروسیا مونشنگلادباخ – وردربرمن و بایرن مونیخ – شالکه برگذار می‌شد. گلادباخ، برمن و بایرن سه غول بوندسلیگا بودند که برایِ مقام قهرمانی در لیگ می‌جنگیدند، اما شالکه در رده دومِ جدولِ لیگ دو بود.

در بازی اول گلادباخ و برمن در سه شنبه اولِ می به مصاف هم رفتند. گل اول این بازی را جوانِ 23 ساله‌ای به نام لوتار ماتائوس به ثمر رساند، ستاره‌ای که اعلام کرده بود تابستان باشگاهش را به قصد بایرن مونیخ ترک خواهد کرد. یوپ هاینکس، مربی وقت گلادباخ اینقدر از این تصمیم عصبانی شده بود که در بازیِ قبلی ماتائوس را مقابل ماینهایم رویِ نیمکت گذاشته بود، اما وقتی تیمش 2-1 عقب افتاد، ناچار شد او را به زمین بفرستند. ماتائوسی که از 18 سالگی در گلادباخ بازی می‌کرد، 2 گل زد و تیمش را برنده کرد. اما در نیمه نهایی گلِ ماتائوس اولین اپیزودِ نمایشی بود از وقایع دراماتیک و گل‌هایِ فراوان؛ از گاز اشک‌آور و چشمانِ گریانِ ولفگانگ سیدکا گرفته تا بینیِ شکسته‌یِ اووه ران. بازی در وقت قانونی 4-4 تمام شد و کار به وقت اضافه کشید. بعد در دقیقه 107 بازی، یورگ کرینز که گل چهارم گلادباخ را در آخرین لحظات نود دقیقه زده بود، نهمین و آخرین گل این بازی را به ثمر رساند تا گلادباخ به فینال برسد. تماشاگرانی که این بازی را تماشا کرده بودند با خودشان فکر کردند حالا حالا دیگر چنین فوتبال دراماتیکی نخواهند دید. اما سخت در اشتباه بودند.

24 ساعت بعد شالکه در پارک‌اشتادیون میزبان بایرن مونیخ قدرتمند به رهبریِ اودو لاتک بود. هیچ کسی شانس زیادی برایِ میزبان دست دومی قائل نبود، اما یک ستاره‌یِ جوان دیگر در این روز (که بعدها با بایرن 3 بار قهرمان لیگ شد و با آلمان غربی قهرمان جهان) سرنوشت بازی را در دست گرفت. در حالیکه بایرن برادران رومینیگه، مایکل و کارل-هاینتز را در زمین داشت و درون دروازه‌اش هم ژان-ماری فاف بود، شالکه با درخشش اولاف تون بازی را در 90 دقیقه به 4-4 کشاند و 30 دقیقه وقت‌های اضافه هم 4 گل دیگر با خود به همراه داشت تا نتیجه نهایی 6-6 بشود و کار به بازی تکراری بکشد. بازی تکراری هم جذاب بود، شاید نه به جذابی بازی اول. به هرحال این بار بایرن با گل‌های کارل-هایتز رومینیگه، که قرار بود در تابستان به اینتر ملحق شود، بازی را 3-2 برد و به فینال رسید. 26 گل در 330 دقیقه‌یی نفس‌گیر. حتی یکی از گلها هم پنالتی نبود. برایِ همین است که این نیمه نهایی‌ها در تاریخ فوتبال آلمان جاودانه شده‌اند.

سه هفته‌یِ بعد بایرن در فینال در ضرباتِ پنالتی گلادباخ را شکست داد و قهرمانِ جام حذفی شد. اولین بازیکن گلادباخ که در این فینال پشتِ ضربه پنالتی قرار گرفت لوتار ماتائوس بود. پنالتی ماتائوس به تیر خورد و بیرون رفت.

 

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-28 17:29:59
نظر دهید

۱ نظر
مهندس مهدی بایرنی
دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴، ۱۰:۴۴
سلام و تشکر از این خبر. من دو سال بعد از این بازیهای استثنایی به دنیا اومدم و با خوندن این متن فضایی رو تصور کردم که در این سالهای زیاد تماشای فوتبال به چشم ندیده ام. به هر حال خاصیت فوتبال آلمان جذاب بودن و پرگل بودن بازیهاست و به خاطر همینه که از نوجوانی عاشق فوتبال آلمانی یا به قول خودشون (دویچه فوسبال) هستم.
با سپاس فراوان
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر