فهرست
استتوس: عطا بهمنش صحبت می‌کند اما نمی‌شنود!
استتوس: عطا بهمنش صحبت می‌کند اما نمی‌شنود!

استتوس: عطا بهمنش صحبت می‌کند اما نمی‌شنود!

گزارش خوبی ساخته خبرآنلاین از زندگی استاد عطا بهمنش 94 ساله.چه شورانگیز است پیچیدگی ذهن و ذات آدمیزاد. بهمنش برگشته به کودکی. حدود هفتاد سال ماجراجویی در سراسر جهان از مغزش پاک شده. جایی نمانده برای جام‌ جهانی و المپیک‌. حالا بیشتر اوقات روز، حجم حافظه او در اختیار سه کلمه است: پدر، مادر و کرمانشاه.

همسرش می‌گوید: عطا صحبت می‌کند اما نمی‌شنود. فقط از پدر، مادر و کرمانشاه حرف می‌زند که 70 سال نرفته آنجا!

مقابل دوربین در حالیکه دوست باوفایش بهرام افشارزاده کنارش ایستاده، رو به عکسهای سیاه و سفید طاقچه می‌گوید: اینم عکس مرحوم افشارزاده! همشون مردن رفتن.

دنیا و سکنه‌اش به طرز زیبایی برای بهمنش مرده. حدود یک قرن با جهان جنگیده. ورزش و ادبیات را آمیخته. ملتی را به وجد آورده. جمعیت را شبی به خشم و روزی به شوق آورده. اخراج شده تا میکروفن او را بیسوادهای بد صدا به یغما ببرند. پسر بیستون سرسختانه دوام آورده، آهسته آهسته دنیای کودکی‌اش را پس گرفته. مقابل دوربین با \"مرحوم افشارزاده\" گپ می‌زند: همه چیز در کرمانشاه مونده اما چون خانومم اینجاست پاگیر شدم.

دو گام و عصای لرزان، بخشی از تاریخ ورزش را سرپا نگه داشته. می‌پرسند: شما در فوتبال و کشتی سرآمد بودید، هیچ گزارشگری محبوبیت شما را نداشت. با تاثری که دیدنش دل می‌خواهد، جواب داد: «من مادرم از دست رفته، پدرم از دست رفته...»

درباره پسرش که 30 سال پیش به سوئیس مهاجرت کرده می‌گوید: اصلاً نیامده ما را ببیند. همسرش تصحیح می‌کند: پسرمان آمد ایران اما عطا او را نشناخت.

و بالاخره آن آنِ حیرت‌افزا. قدرت و قوام عشق، وابستگی ندارد به حافظه. عاشقیت در تو ریشه دوانده. منظورم وقتی است که در سکوت، آلبوم کهنه و عکسهای کدر را نشانش می‌دادند. پیرمرد ناگهان خروشید: شمس‌الدین سیدعباسی. استاد گرچه پسرش را نشناخته، آقای فتیله‌پیچ در نیم قرن قبل را به جا می‌آورد!


مهدی رستم‌پور

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-30 00:10:03
نظر دهید

۱ نظر
-
پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۰۰:۲۱
عاشق ستون استتوس سایت ای اسپورت. دمتون گرم اینقدر خوبین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر