فهرست
تصمیم درست برانکو: از لوزی به ۱-۳-۲-۴
تصمیم درست برانکو: از لوزی به ۱-۳-۲-۴

تصمیم درست برانکو: از لوزی به ۱-۳-۲-۴

آی اسپورت - روش بازی پرسپولیس، بعد از حدود سه سال بالاخره تغییر کرد. از ۲-۴-۴ لوزی به  ۱-۳-۲-۴. دلیل این تغییر سیستم را می توان به جدایی ستاره‌های پرسپولیس ارتباط داد. ستاره‌هایی که با بازی در روش ۲-۴-۴ آشنا بودند و سبک فوتبال‌شان هم با این سیستم همخوانی داشت. فصل قبل و در روش لوزی، فرشاد احمدزاده وینگر راست بود و وحید امیری وینگر چپ. در لیگ هفدهم، وینگرهایی تا این حد توانا در هیچ تیمی حضور نداشتند. بازیکنانی که هم در فاز تهاجمی به پرسپولیس کمک کردند، هم مدافعان کناری را تنها نگذاشتند و هم در صورت نیاز به مرکز زمین رفتند تا هافبک های میانی را حمایت کنند.

احمدزاده و امیری دو بازیکنی بودند که برانکو را مجاب به استفاده از روش ۲-۴-۴  لوزی کردند. آنها بی‌امان می‌دویدند که این مهم‌ترین ویژگی یک وینگر است. با جدایی آنها و حضور امید عالیشاه و بشار رسن، کفه ترازو به سمت چپ سنگینی می‌کند. جایی که امید عالیشاه حضور دارد. بازیکنی که یکی از خصوصیات او جنگیدن، دویدن و نفوذ است.

در سمت مقابل بشار رسن بازیکنی است باهوش که کمتر می‌دود و بیشتر فانتزی بازی می‌کند. هافبکی تکنیکی که پرسپولیسی‌ها او را با دریبل‌های جذاب و پاس گل‌هایش می‌شناسند. او را کمتر دیده‌ایم که تکل بزند، بدود و البته به مدافع راست پرسپولیس کمک کند. این ویژگی رسن است که باعث شده برانکو در روزهایی که با کمبود بازیکن روبه رو است روش بازی پرسپولیس را تغییر بدهد.

با توجه به اینکه وینگر سمت راست پرسپولیس-بشار رسن- قدرت دوندگی کمتری دارد، برانکو از ۲-۴-۴ لوزی دست کشیده و تصمیم گرفته همین بازیکنان را در روشی جدید به بازی بگیرد. روشی چون ۱-۳-۲-۴ که در  آن بشار رسن و امید عالیشاه از یک وینگر تبدیل به بال‌های راست و چپ می‌شوند و بیشتر به خط حمله کمک می‌کنند.

نقش کلیدی را در روش جدید پرسپولیس، سیامک نعمتی بازی می‌کند. هافبک مهاجمی که حالا پست شماره۱۰ را در اختیار دارد. کمی جلوتر از احمد نوراللهی و کمال کامیابی نیا و عقب‌تر از علی علیپور. نعمتی در روش جدید بازی پرسپولیس، نقش ارتباط میان خط میانی و خط حمله را بر عهده دارد. نقشی که او مقابل پدیده سعی کرد به بهترین شکل ممکن انجام بدهد.

تعویض امید عالیشاه و حضور گادوین منشا هم باعث نشد برانکو روش جدید بازی پرسپولیس را تغییر بدهد. او نعمتی را از پست شماره۱۰ به بال چپ فرستاد و از منشا به عنوان هافبک بازیساز استفاده کرد. اینها نشانه‌هایی است از اینکه برانکو قصد دارد با این روش، نیم فصل نخست را به پایان برساند و وارد بخش دوم لیگ هجدهم شود.

پرسپولیس با روش جدید امیدوار به کسب موفقیت است، روشی که توسط برانکو و با توجه به به ابزارهای موجود در پرسپولیس مورد استفاده قرار گرفته و در بازی نخست جواب هم داده. به نظر نمی‌رسد پرسپولیس و برانکو فعلا این روش را کنار بگذارند و به ۲-۴-۴ لوزی برگردند، چون نه فرشاد احمدزاده و وحید امیری را در کناره‌ها دارند و نه جایگزین‌هایی مناسب که بیایند و مثل قبلی‌ها گلیم پرسپولیس را از آب بیرون بکشند. بنابراین نیم فصل را با همین روش سپری می کنند تا ببینند در پایان محرومیت، چه راهکاری برای موفقیت بیشتر به کارشان می‌آید.

 

ایران ورزشی

۱۷ ۲  
آی اسپورت
2018-07-28 10:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
Hossein
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۵۸
اتفاقا 442 خطی بود. اگه میخواست 4231 بازی کنه بشار رو میذاشت پشت مهاجم که پست اصلیش اونجاست. طوری مطلب ننویسید که انگار همه نمیفهمنو فقط شما میفهمید
Erfan
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۵۲
این چه تحلیلیه ، برانکو ۴ ۴ ۲ خطی چیده بود که خیلی هم بده ، هیچ کدوم از این بازیکن ها هم راندمان خودشون رو نداشتن ، از روزی که برانکو داره خطی بازی میکنه تیمش کیفیت نداره
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر