فهرست
پاس‌های کم؛ باید در هجوم بهتر شویم
پاس‌های کم؛ باید در هجوم بهتر شویم

پاس‌های کم؛ باید در هجوم بهتر شویم

آی‌اسپورت- تیم ملی ایران به رغم آن که در فاز دفاعی تیمی تحسین‌برانگیز است اما در فاز هجومی و مالکیت توپ اشکالاتی دارد که اگر تا جام ملت‌ها برطرف شود بی‌شک رسیدن به جام قهرمانی این رقابت‌ها دور از ذهن نخواهد بود.

نمایش ژاپن مقابل بلژیک، تیمی که به گواه کارشناسان فوتبال جهان حتی می‌تواند یکی از مدعیان جدی قهرمانی جام جهانی باشد، تلفیقی از جسارت، شجاعت و میل به پیروزی بود. گرچه چشم بادامی‌ها به تلخی با جام جهانی وداع کردند اما فوتبال‌دوستان جهان هرگز بازی آنها را در برابر یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر فوتبال جهان از یاد نخواهند برد. ژاپن حتی می‌توانست برنده بازی با بلژیک باشد، آنها ابتدا با ۲ گل هاراگوچی و اینویی در دقایق ۴۸ و ۵۲ از بلژیک پیش افتادند اما در نهایت بازی را ۳ بر ۲ باختند. مسابقه‌ای که در آن دقایق پایانی می‌توانست با پیروزی به پایان برسد اما کله‌شقی چشم بادامی‌ها در ارائه بازی صرفا هجومی باعث شد بلژیک در واپسین ثانیه‌های این بازی تیر خلاص را بر پیکر بچه‌های سرزمین آفتاب وارد آورده و برنده این میدان لقب بگیرد. شاید اگر ژاپنی‌ها قدری بلد بودند به مانند ایرانی‌ها بازی دفاعی و تخریبی را در میدان بزرگ جام جهانی به اجرا بگذارند و مانند ایرانی‌ها بلاک‌کننده‌ها و تکل‌زننده‌های قهاری بودند، بی‌گمان برنده بازی بزرگ مقابل بلژیک لقب می‌گرفتند و یک گام دیگر در این بازی‌ها به جلو پیش می‌رفتند اما اصرار بیش از حد آنها به بازی تهاجمی و حضور مداوم در زمین حریف موجب شد بازنده این بازی لقب بگیرند. البته در گل اول بلژیک به ژاپن آثاری از اشتباه فردی در رفتار کاواشیما، دروازه‌بان ژاپن هویدا بود و این دروازه‌بان که موقعیت‌های کمی را هم از بلژیکی‌ها نگرفت، نتوانست در آن لحظه عملکرد مطلوبی داشته باشد. ژاپن از ابتدای مسابقات با تفکری کاملا هجومی گام به میدان گذاشته بود که ماحصل آن به ثمر رساندن ۶ گل به تیم‌های کلمبیا، سنگال و بلژیک بود که عملکرد درخشانی از سوی یک تیم آسیایی در جام جهانی محسوب می‌شود اما همین تیم در ۴ بازی خود مجموعا ۷ گل دریافت کرد که عملکرد مطلوبی به حساب نمی‌آید. آنچه اما ژاپن را قدمی جلوتر از فوتبال ایران قرار داد همین جسارت‌های هجومی بود که با خود از کشورش به روسیه برد و در آنجا نیز تحسین کارشناسان را برانگیخت.

آماری که از ژاپن در بازی با بلژیک به دست آمده نشان می‌دهد این تیم علاوه بر میل بسیار خود به ایجاد موقعیت و کشاندن بازی در زمین حریف، مجموعا ۴۵۳ پاس ارسال کرده که ۳۷۴ پاس آن سالم بوده است. حال اگر به تعداد پاس‌های سالم تیم ملی فوتبال ایران در ۳ بازی مرحله گروهی بنگریم، می‌بینیم که تیم ملی ایران در مجموع ۳ بازی تنها ۶۴ پاس سالم بیشتر از همین بازی ژاپن مقابل بلژیک ارسال کرده که آمار حقیرانه‌ای محسوب می‌شود. تیم ملی فوتبال ایران در بازی با مراکش از مجموع ۱۹۴ پاسی که داشت ۱۲۹ پاس سالم در کارنامه خود ثبت کرد. در بازی با اسپانیا نیز مجموع پاس‌های ایران به عددی بالاتر از ۲۱۹ نرسید که از این میزان پاس تنها ۱۵۲ پاس سالم بود. در بازی با پرتغال نیز ایران وضعیت آنچنان روبه‌راهی در مالکیت توپ نداشت. مجموع پاس‌های ایران در این بازی نیز به ۲۲۶ رسید که ۱۵۵ پاس آن سالم بود. حال همین ژاپن که در رنکینگ پیش از جام جهانی پایین‌تر از تیم ملی فوتبال ایران قرار داشت در مهم‌ترین و سخت‌ترین بازی‌اش در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال ۳۷۴ بار پاس سالم ارسال کرده است که این وضعیت نشان می‌دهد تیم ملی فوتبال ایران هرگز روی مالکیت توپ کاری اساسی انجام نداده و باید تا شروع جام ملت‌های آسیا روی این نقص کار کند.

تیم ملی فوتبال ایران به واقع در فاز دفاعی تیم بی‌نقصی است و حتی می‌تواند نام خود را در میان بهترین تیم‌های حال حاضر فوتبال جهان ببیند اما برای داشتن تیمی بهتر لازم است که کارلوس کی‌روش برنامه‌های تاکتیکی خود را تا جام جهانی تغییر دهد تا احتمال قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا افزایش یابد. تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا یقینا برابر تیمی همچون ژاپن که از ارائه بازی هجومی ابایی ندارد و پیوسته حمله می‌کند و درصد پاس‌های سالمش نیز بسیار چشمگیر است با مشکلاتی مواجه خواهد شد. حال ممکن است این وضعیت مقابل کره جنوبی، استرالیا و حتی عراق و عربستان هم تکرار شود که باید برای آن برنامه‌ریزی فنی مناسبی داشت.

شعاع حرکتی بازیکنان ایران در ۳ بازی مرحله گروهی

نقاط سبز رنگ این ۳ تصویر موقعیت بازیکنان ایران در زمین را نشان می‌دهد. آماری که از ۳ بازی مرحله گروهی باقی مانده است. آنچه در این ۳ تصویر کاملا به چشم می‌آید گرایش بیش از حد بازیکنان به بازی در زمین خودی است در حالی که در ۳ شماتیکی که از ژاپن – منهای بازی با لهستان – مشاهده می‌کنیم وضعیت استقرار بازیکنان در زمین کاملا متفاوت است و آنها گرایش بیشتری به ارائه بازی هجومی داشته‌اند. در این ۳ تصویر مهدی طارمی و سردار آزمون و گاهی هم علیرضا جهانبخش و در مقاطع کوتاهی از زمان بازی وحید امیری به سمت دروازه رقبا گرایش پیدا کرده‌اند و شماتیک باقی مانده از دیگر بازیکنان نشان می‌دهد که آنها هیچ علاقه‌ای برای پیوستن به صف مهاجمان نداشته‌اند. این رفتارهای تاکتیکی کاملا گویای برنامه‌های صرفا دفاعی تیم ملی در جام جهانی است در حالی که اگر مدافعان تیم ملی در جریان بازی‌ها قدری جلوتر بازی می‌کردند مجموع بازیکنان خط میانی نیز بیشتر در زمین حریف دیده می‌شدند. در واقع اشکال سیستماتیک ایران را باید در رفتار مدافعان و هافبک دفاعی‌ها جست‌وجو کرد و مادامی که تیمی با این سیاست تاکتیکی وارد میدان شود، نمی‌تواند در بخش هجومی به توفیق برسد.

شعاع حرکتی بازیکنان ژاپن در ۲ بازی مرحله گروهی و بازی با بلژیک

قیاس بازیکنان ژاپن با بازیکنان ایران شاید در نگاه اول برای عده‌ای سوال‌برانگیز باشد اما عمیقا بر این باوریم که ژاپن با این تیم می‌تواند فوتبال ایران را از رسیدن به جام قهرمانی محروم کند. به همین دلیل باید موشکافانه‌تر و حساس‌تر در مواجهه با این تیم برخورد کرد. هدف از به تصویر کشیدن قدرت هجومی ژاپن نیز در واقع همین است که تیم ملی فوتبال ایران از همین نقطه بداند که در جام ملت‌های آسیا با چه رقبایی سرشاخ خواهد شد. ژاپنی‌ها با ترکیبی از این بازیکنان: هاراگوچی، کاگاوا، اینویی، هاسبه، اوساکو، شیماساکی و حتی ساتایی در این ۳ بازی کاملا حریفان خود را تحت فشار تاکتیکی قرار داده‌اند. رفتارهای این بازیکنان در شماتیک‌های به جا مانده از جام جهانی که روی سایت فیفا هم قابل رویت است نشان می‌دهد که این بازیکنان پایه‌گذار تمام حملات ژاپن هستند و با رفت و برگشت‌های اعصاب خرد کن اما دقیق و هدفمند به زمین حریف می‌کوشند تیم‌شان را به گل برسانند. این ۷ بازیکن عملا اجازه نمی‌دهند که هافبک‌ها و مهاجمان حریف با خیال آسوده به بازی در زمین‌شان ادامه دهند و اصول یک بازی کاملا هجومی را در میدان بازی به اجرا می‌گذارند.

 جدول عمل‌کرد ایران در۳ بازی و ژاپن مقابل بلژیک

 

حمیدرضا عرب/ فرهنگستان فوتبال

۵ ۲  
آی اسپورت
2018-07-06 23:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
شاهین
جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۵۹
الان آرش خوشخو میاد و تهمت میزنه و توهین میکنه که آقای عرب چیزی از فوتبال نمی دونه؛)))
۲
عبدالله
شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۰۶
جالب توجه عاشقان کیروش

بخشی از همین مطلب
" آماری که از ژاپن در بازی با بلژیک به دست آمده نشان می‌دهد این تیم علاوه بر میل بسیار خود به ایجاد موقعیت و کشاندن بازی در زمین حریف، مجموعا ۴۵۳ پاس ارسال کرده که ۳۷۴ پاس آن سالم بوده است. حال اگر به تعداد پاس‌های سالم تیم ملی فوتبال ایران در ۳ بازی مرحله گروهی بنگریم، می‌بینیم که تیم ملی ایران در مجموع ۳ بازی تنها ۶۴ پاس سالم بیشتر از همین بازی ژاپن مقابل بلژیک ارسال کرده که آمار حقیرانه‌ای محسوب می‌شود."
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر