فهرست
گزارش: مقصدِ بعدیِ بیلسا کجاست؟
گزارش: مقصدِ بعدیِ بیلسا کجاست؟

گزارش: مقصدِ بعدیِ بیلسا کجاست؟

آی‌اسپورت - «اگه بازیکنا آدم نبودن من هیچوقت نمی‌باختم.» این شاید بزرگترین مشکلِ فلسفه مارسلو بیلسا، یکی از نوابغ تاریخ فوتبال است. متودهایِ بیلسا اینقدر جسم و ذهن و حتی احساساتِ بازیکنان را تحت فشار قرار می‌دهد که عملا امکان پیش بردنش در بازه‌یِ زمانیِ طولانی نیست. 

الگویِ تیم‌های بیلسا همیشه یکسان بوده. اول یک دوره‌یِ سرگیجه‌وار داریم که بازیکنان و عوامل باشگاه حرف و متودِ او را درک نمی‌کنند، بعد برایِ مقطعی همه چیز باهم جفت و جور می‌شود و فوتبالی فوق‌العاده جذاب با نتایجی عالی پدید می‌آید و در نهایت در مرحله سومِ این چرخه بازیکنان به تهِ توانِ فیزیکی و ذهنیِ خودشان می‌رسند و سقط از راه می‌رسد. این دوره‌یِ اوجِ چرخه‌یِ بیلسایی همیشه همه را سورپریز کرده. هیچکس فکر نمی‌کرد و انتظار نداشت مارسی امسال برایِ قهرمانیِ لو شامپیونا بجنگد. همانطور که هیچکس انتظار نداشت بیلبائو مدعیِ قهرمانی در جام یوفا باشد.

به هر سو حالا که تقریبا مشخص شده بیلسا فصل آینده در مارسی نخواهد بود، گزینه‌هایِ مختلفی برایِ مقصدِ بعدیِ او مطرح می‌شود. وستهم یونایتد بیلسا را برایِ جانشینی \"بیگ سم\" آلردایس در شورتلیستِ خودش قرار داده است. شاید به لحاظِ تاکتیی و فوتبالِ سنتی‌‌ای که وستهم بازی می‌کند، شرقِ لندن مقصدی منطقی برایِ بیلسا نباشد. اما اسکوادِ حالِ حاضرِِ وستهم با بازیکنانی مثلِ دیافرا ساکو، انر والنسیا، آرون کرسول، چیکو کویاته و حتی مت جارویس سرعتِ بالایی دارد و عادت به فوتبالِ مستقیم دارد. گرچه بیلسا ترجیح می‌دهد از واژه‌یِ فوتبالِ \"طولی\" استفاده کند، اما به هرحال از این جهت وستهم می‌تواند چالشی جذاب برایِ تاکتیسین و تئوریستِ آرژانتینی باشد. 

گزینه دیگر لیورپول است. این گزینه به لحاظِ تاکتیکی منطقی است. برندان راجرز فوتبالِ با پرس و مالکیتِ توپ بالا را در آنفیلد جا انداخته و این دقیقا با فلسفه‌یِ بیلسا تطابق دارد. اما آیا سرانِ لیورپول حاضرند کنترلِ کامل ترنسفر را به بیلسا بدهند؟ بعید است. و البته نکته‌یِ دیگر فیزیکالیته‌یِ فوتبال انگلیس است. بیلسا همیشه تاکید دارد که تیمش باید به لحاظِ فیزیکی یک سطح بالاتر از حریف باشد. او برایِ رسیدن به این ایده در اسپانیا و فرانسه هم به مشکل خورد و قطعا این مشکل در انگلیس بسیار حادتر خواهد شد.

در نهایت گزینه‌یِ دیگر ناپولی است. اگر شایعاتِ مبنی بر بازگشتِ بنیتس به لیگ برتر حقیقت داشته باشد، ناپولی می‌تواند بهترین گزینه برایِ بیلسا باشد. فوتبالِ ایتالیا هنوز پرسینگ را به عنوان متودی همه‌گیر قبول ندارد و با توجه به موفقیتی که کونته و گاسپرینی با این متود در سالهایِ اخیر داشته‌اند، بیلسا هم می‌تواند با عاملِ خاص خودش سورپریزی، هرچند مقطعی را، به کالچو بیاورد. فعلا بین گزینه‌هایِ مطرح شده ناپولی محتمل‌تر و منطقی‌تر است.

 

     
آی اسپورت
2015-05-01 12:27:14
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر