فهرست
مرگِ شياطين‌سرخ در مرکز
مرگِ شياطين‌سرخ در مرکز

مرگِ شياطين‌سرخ در مرکز

آی‌اسپورت- شکست یک بر صفر منچستریونایتد برابر چلسی در ورزشگاه استمفوردبریج باعث دلتنگی هواداران شیاطین‌سرخ برای پل پوگبا ستاره فرانسوی خط میانی‌شان شد. شبکه «اسکای ‌اسپورت» با بررسی چند آمار این مسئله را ثابت کرده که تیمِ ژوزه مورینیو بدون پوگبا کمبودهای زیادی دارد.

دردسرهای یک مصدومیت بدموقع

بعد از اینکه منچستریونایتدِ مورینیو در دام تاکتیک‌های چلسی کونته ‌گیر افتاد، مهم‌ترین موضوع مورد بحث کارشناسان شبکه «اسکای ‌اسپورت» درباره غیبت پل پوگبا ستاره شیاطین‌سرخ بود؛ بازیکنی که سال گذشته به عنوان گرانقیمت‌ترین فوتبالیست دنیا به اولدترافورد برگشت و خیلی زود تبدیل به مهره کلیدی تیمش شد.

گری نویل بازیکن سابق منچستریونایتد در این‌باره می‌گوید: «من فکر می‌کردم منچستریونایتد در میانه میدان کشته شده است! یونایتد پیش از این در یک‌سوم میانی زمین خیلی خوب بود. اگر می‌خواهید در یک بازی بزرگ مسلط باشید باید وسط زمین را به دست بگیرید، کاری که چلسی انجام داد.» ترکیب انگولو کانته، تیموئی باکایوکو و سسک فابرگاس در خط هافبک چلسی به طور کلی خط میانی منچستریونایتد متشکل از آندر اِررا، نمانیا ماتیچ و هنریخ مخیتاریان را از بازی خارج کرد و در این بین منچستری‌ها به خوبی متوجه شدند یک بازیکن مثل پل پوگبا را برای برگرداندن ورقِ بازی به سود خودشان کم دارند. نویل هم به کمبود بازیکنی مثل پوگبا اشاره کرد و گفت: «فکر کنم از دست دادن پوگبا ضرر بزرگی به منچستریونایتد زد چراکه غرور و اعتماد به ‌نفس او در توپگیری در مرکز زمین به کمک تیم می‌آمد. او به خوبی در فضاهای کوچک توپ را می‌گیرد. وقتی چلسی صاحب توپ بود، بازی‌اش ریتم و آهنگ خاصی داشت اما به نظر می‌رسید بازیکنان منچستر نمی‌دانند وقتی توپ را می‌گیرند، پاس بعدی را به کدام منطقه ارسال کنند. پوگبا توپ‌نگه‌دار خوبی‌ است و در جدال‌های تن‌به‌تن هم موفق است.»

قلب یونایتد ضعیف شد

2 گل و 2 پاس ‌گل در 4 بازی اولِ لیگ برتر نشان داده پل پوگبا چه ارزشی برای منچستریونایتد دارد و از فصل قبل هم مهره مهم‌تری به حساب می‌آید. او در جدال با بازل در لیگ قهرمانان اروپا آسیب دید تا سال 2017 را از دست بدهد. منچستریونایتد آن‌قدر در خط هافبک غنی نیست که بتواند جای هافبک فرانسوی خودش را پر کند و آمار هم این مسئله را به خوبی مشخص کرد. منچستریونایتدِ فصل 2018-2017 با حضور پوگبا در هر بازی 14/8 موقعیت گل خلق می‌کرد اما زمانی که پوگبا نبوده، این آمار به کمتر از نصف رسیده و 7 فرصت در هر بازی است. شانس‌های مسلم گلزنی هم از عدد 3 در هر دیدار به 1/6 کاهش پیدا کرده، میزان گل زده شیاطین‌سرخ هم دقیقاً همین عدد است. با پوگبا آمار فوق‌‌العاده 3 گل زده در هر بازی را ثبت کرده‌اند و بدون او 1/6 گل در هر دیدار برای شاگردان مورینیو رقم خورده است. در 3 بازی از 4 دیداری که پوگبا در لیگ برتر این فصل به میدان رفته، بیشترین پاس بین بازیکنان یونایتد را او به هم‌تیمی‌هایش رسانده و جالب است که این بازیکن خط میانی بیشترین دریبل موفق را داشته. در واقع می‌توان گفت قلبِ منچستریونایتد با پوگبا به خوبی می‌زد و ریتم معقولی داشت اما بدون او ضعیف شده و نیازمند احیاست.

 بازیکن بی‌جانشین

منچستریونایتد بعد از شکست برابر چلسی بیش از هر زمانی از نبودِ پوگبا ضربه خورد و مشخص شد این بازیکن واقعاً در تیمِ مورینیو بدون جانشین است. گرام سونس هم درباره شرایط خط میانی یونایتد می‌گوید: «شما می‌بینید مخیتاریان و ماتیچ به سختی کار می‌کنند و در ترکیب منچستریونایتد پرتلاش هستند. ماتیچ سعی می‌کند جلوی خط دفاع را جمع کند و در کار دفاعی عالی ا‌ست اما او خلاقیت ندارد.»

روملو لوکاکو ستاره بلژیکی خط حمله شیاطین‌سرخ هم بدون حضور پل پوگبا افت کرده و آمار گلزنی خوب سابق را ندارد. سونس با اشاره به این مسئله هم بیان می‌کند: «لوکاکو بیشتر در زمین مبارزه می‌کند چراکه توپ آن‌طوری که باید به او نمی‌رسد. او می‌خواهد در جریان بازی باشد اما هیچ بازیکنی پاس مناسبی برایش ارسال نمی‌کند.» پیش از شروع این فصل پیش‌بینی می‌شد پوگبا بازیکنی بی‌جانشین برای منچستریونایتد باشد اما مورینیو این روزها را ترسیم نکرده بود و حالا راه‌حل‌های کمی برای پر کردن جای کلیدی‌ترین بازیکن تیمش دارد؛ اتفاقی که به قیمت دور شدن از منچسترسیتی صدرنشین تمام شده است.

 

 

     
آی اسپورت
2017-11-07 19:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر