فهرست
استقلال و فتحى! باید‌ها و نباید‌ها
استقلال و فتحى! باید‌ها و نباید‌ها

استقلال و فتحى! باید‌ها و نباید‌ها

آی اسپورت - از آمریکا، هدایت شعارغفارى زنگ می‌زند و فوتبال تیم استقلال را ستایش می‌کند! با هم وارد بحث می‌شویم و به مقایسه می‌پردازیم! گارد دهه ٤٠، همای دهه ٥٠، استقلال، در ایامى که با آموزه‌های جگیج بازى می‌کرد! و البته استقلال رایکف که خب، جور دیگرى خوب بازى می‌کرد! خوبیت فوتبال رایکف از این قماش نبود! احمد گلستان و احمد شاکر از سوئد، مرتضى هژیرآزاد از دانمارک، غلامحسین هاشم‌پور نیز از شمال اروپا، همین نظر را دارند، محمود صالح‌آبادى هم!

در یک وجه، همه با هم موافقند: ... فوتبالى که ایرانى‌ها را، خوشحال و بازیکنان ایرانى را ارضا می‌کند، همین فوتبال است!

بى‌نظمى منظم! شلوغ‌کارى با حساب و کتاب!

با توپ بازى کردن! توپ را دوست داشتن! با توپ «وَر» رفتن! دریبل زدن و دریبل‌زنى کردن! نه فوتبال به‌اصطلاح مالکانه و نه فوتبال به‌اصطلاح فیزیکى، بلکه بازى خلاقانه! بلکه بازى بدیهه‌سرایانه! بلکه فوتبالى که مثل شعر، خودش می‌آید! خودش جور می‌شود و خودش به شکل خودبه‌خودى شکل می‌گیرد! مثل شعر! جم آبادان هم همین‌طور فوتبال می‌کرد! مرحوم منوچهر سالیا، از زمانه خودش چندین سال، سال‌هاى سال، جلو بود! روحش شاد! اسماعیل کشتکار هم بازیکنى از این نوع و از این جنس بود! ناخداى تیم و خداى بازى با توپ!

آقاى فتحى! باید جور دیگرى بود

امیرحسین فتحى، قدر موقعیتى را که دارد، نمی‌داند! امیرحسین فتحى، ارزش فرصتى را که به دست آورده (به‌خودى خود نصیبش شده) نمی‌شناسد! استقلال تیمى دارد به تمام‌معنا تیم و فوتبالى بازى می‌کند به تمام‌معنا فوتبال! براى حفظ این تیم، براى نگهدارى این تیم و براى توسعه دادن به برتری‌هاى فنى این تیم، چه باید کرد؟

آیا با مدیریت معمول و همیشگى- که پر بود از اشکالات همه‌جانبه- باید به جنگ مشکلات رفت؟ آیا نباید براى غلبه -و یا تحمل- مشکلات ناشى تحریم، جور دیگرى، با مقاومت بیشتر، با سخت‌جانی افزون‌تر با تدابیر کاربردى‌تر و با راه‌حل‌های مفیدتر و متفاوت‌تر، به جنگ فشارهاى وارده رفت؟

در این شرایط، بی‌عملى و کم‌عملى و بارى به هر جهت بودن را باید برگزید یا شدت عمل، ٢٤ ساعته تلاش ورزیدن و قبول حداکثر فشار‌ها را پیشه خود کرد؟ اوضاع عادى نیست! در این اوضاع غیرعادى، باید که جور دیگرى کار کرد و به کوشش تمام‌وقت دست زد! خسته نباید شد! بر خستگى، غلبه باید کرد!

فوتبال و مدیریت بحران

بحران را می‌فهمید؟ بحران را درک می‌کنید؟ براى غلبه بر بحران چه نظرى دارید؟ مدیریت بحران با «نشستن بر لب جوى آب و گذر عمر را تماشا کردن» چه سنخیتى دارد! استقلال در بعد فنى و در فاز تاکتیکى و تکنیکى، به دست خوب کسى افتاد! استقلال در دایره مدیریت هم یکى مثل استراماچونى می‌خواهد! پای‌کار، کاربلد و اراده‌گرا!

اگر وارد عمل نشویم، پس کى باید عملگرایى پیشه کنیم؟ اگر به استقبال مشکلات نرویم و ریسک‌پذیر نباشیم و خودمان را در «هفت پستو» قایم کنیم، این می‌شود که شد! آقاى فتحى، شانس بزرگى داشت که ماندگار و جاودانه شود!

 

خبر ورزشی 

۲    
آی اسپورت
2019-12-10 13:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر