فهرست
درس‌هایی که استقلال به تیم ملی داد
درس‌هایی که استقلال به تیم ملی داد

درس‌هایی که استقلال به تیم ملی داد

آی اسپورت - اتفاقات دیدار پاختاکور - استقلال در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا چند روز قبل از دیدار دوستانه تیم ملی برابر ازبکستان رخ داد. بر اساس اعلام فدراسیون فوتبال تیم ملی قرار است ۱۷ مهر در تاشکند به مصاف ازبک‌ها برود. تیمی که چندین بازیکن پاختاکور را در اختیار دارد. شکل بازی استقلال در برابر پاختاکور که به طور حتم از سوی اسکوچیچ رصد شد دستاورد‌های خوبی برای او و تیم ملی خواهد داشت. از جمله اینکه فوتبال ازبکستان دیگر فقط فوتبال قدرتی نیست. فوتبالی است که قدرت را برای گردش توپ و بازی ترکیبی در اختیار می‌گیرد و اگر قرار باشد در برابر این تیم با ۳ مهاجم بازی کرد میانه میدان از دست می‌رود و آن‌وقت است که ازبک‌ها جولان می‌دهند. البته تصاویر هوایی از بازی استقلال برابر پاختاکور نشان می‌دهد استقلال برابر پاختاکور با شیوه ۲-۴-۴ بازی کرد و مهدی قایدی در این ترکیب هافبک چپ بود. هافبک چپی که در بازی دفاعی نمی‌توانست به تیمش کمک کند و عملاً استقلال با ۳ هافبک برابر پاختاکور بازی می‌کرد. به همین دلیل بود که مجید نامجومطلق اولین تعویضش بیرون کشیدن امیرارسلان مطهری و فرستادن آرش رضاوند به جای او به زمین بود.

این ایده یعنی بازی تهاجمی برابر ازبکستان پیش‌تر از سوی فرهاد مجیدی در جایگاه سرمربی تیم امید هم پیاده شد. دیدید که تیم امید در دو بازی دوستانه با تیم امید ازبکستان نتیجه را واگذار کرد که در بازی دوم امید‌های ایران ۵ گل خوردند که این یک شکست تلخ و دردناک بود.

بدون شک اسکوچیچ با تماشای این بازی نقشه‌راه بهتری برای بازی با ازبکستان انتخاب خواهد کرد؛ پرتعداد در میانه میانه. بازی با شیوه ۴-۵-۱ یا ۱-۳-۲-۴ که اگر از سوی استقلال در بازی با پاختاکور پیاده می‌شد شاید استقلال نمی‌باخت و اگر هم می‌باخت این‌قدر توپ و میدان در اختیار حریف قرار نمی‌گرفت. فضای خالی که در میانه میدان استقلال شکل گرفته بود در همان دقایق ابتدایی بازی به پاختاکور اعتماد به نفس خوبی داد و موجب شد آن‌ها از ابتدا تا انتهای بازی صاحب توپ و میدان باشند و در نهایت برتری خود را با دو گل دیکته کنند.

تیم‌های باشگاهی ازبکستان و تیم ملی این کشور قدرت بدنی بالایی دارند و بدون شک چنین تیم‌هایی برای اجرای ایده‌های تاکتیکی قوی‌تر عمل می‌کنند؛ نمی‌شود برابر این تیم‌ها یکپارچه حمله شد و برتری عددی را در منطقه یک‌سوم تهاجمی حریف ایجاد کرد. در چنین بازی‌هایی باید برتری عددی در میانه میدان باشد و از همه مهم‌تر در نبرد‌های فیزیکی بازنده نبود.

 

خبر ورزشی 

۲    
آی اسپورت
2020-09-29 09:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر