فهرست
ابطال نامه محرمانه وزارت خارجه/ تیم ملی به امارات می‌رود
ابطال نامه محرمانه وزارت خارجه/ تیم ملی به امارات می‌رود

ابطال نامه محرمانه وزارت خارجه/ تیم ملی به امارات می‌رود

آی اسپورت- امارات و ایران در پشت پرده، وارد یک دعوای سیاسی-ورزشی شده اند. هر دو سعی می کنند بازی را روی صحنه نیاورند. فعلا همه چیز به نامه نگاری ها، گمانه زنی ها و گاهی هم لو دادن های ناخواسته خلاصه می شود. این که اماراتی ها «تحریم» در پشت پرده را آغاز کرده اند یا طرف «ایرانی»، هنوز مشخص نیست ولی لااقل شواهد نشان می دهند طرف ایرانی در حال به روز کردن واکنش های خود است. کنش های امارات و واکنش های ایران در فوتبال، در پنج سال اخیر چشم گیر بوده. پیش از آن، هر دو روابطی حسنه داشتند. اماراتی ها با تامین اسپانسر، از باشگاه های ایرانی برای حضور در دبی و ابوظبی دعوت می کردند و در راه اندازی «باشگاه ایرانیان»، تمامی کمک های قانونی ممکن را به «بنیاد مستضعفان» جمهوری اسلامی کردند. دهه 80 خورشیدی تقریبا ستاره ای از فوتبال ایران نبود که بازی در لیگ امارات را تجربه نکرده باشد؛ حتی بازیکنان متوسط لیگ ایران هم به سادگی راهی امارات و دبی می شدند.

اما ریشه اولین تنش ها در خاک امارات پا گرفت؛ تیرماه سال 91 خبرگزاری «فارس» در گزارشی تند مدعی شد که سران فدراسیون فوتبال امارات به باشگاه های این کشور به صورت محرمانه دستور داده اند تمامی بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ این کشور در پایان فصل اخراج شوند. فارس در همان گزارش مدعی شد سه سال قبل هم سران کشور امارات خواهان ممنوعیت خرید بازیکنان ایرانی برای فوتبال امارات شده بودند. اشاره فارس به سال 2007 بود؛ زمانی که باشگاه های اماراتی قرارداد بازیکنان ایرانی شاغل در امارات را تمدید نکرده و البته بازیکن جدیدی هم از فوتبال ایران به خدمت نگرفتند. همان سال، پایان عمر بازی «فرهاد مجیدی» در فوتبال امارات و بازگشت او به «استقلال» تهران هم شد.

اما سال 2012 اختلافات میان ایران و امارات براساس نام گذاری «خلیج فارس» شدت گرفت. وقتی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، نام «لیگ برتر» را به «جام خلیج فارس» تغییر دادند، اماراتی ها ابتدا قانون «محرمانه» عدم حضور بازیکنان ایرانی را ابلاغ کردند و یک سال بعد نام «لیگ امارات» را به نام مجعول «خلیج عربی» تغییر دادند؛ اتفاقی که با اعتراض ایران و همراهی «شیخ سلمان بن ابراهیم»، رییس بحرینی کنفدراسیون آسیا همراه شد. با تغییر نام لیگ امارات، فدراسیون فوتبال ایران ابتدا در بیانیه ای مدعی شد اجازه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ امارات را نخواهد داد. روز ششم خردادماه سال 92 «علی کفاشیان» به عنوان رییس وقت فدراسیون فوتبال ایران از جلسه فوق العاده با «محمدمهدی نبی»، دبیر وقت و همین طور «هوشنگ نصیرزاده»، رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون خبر داد و گفت: «از این پس آی تی سی هیچ بازیکن ایرانی برای حضور در لیگ امارات صادر نمی شود.» دقایقی بعد جملات رییس فدراسیون تغییر کرد. او گفت فعلا در حال بررسی این موضوع هستند.

 

موانع قانونی

اماراتی ها روی صحنه بازی نمی کنند؛ روزی اعلام کردند قراردادها تمدید نخواهد شد، روزی دیگر هم مانع از حضور بازیکنان ایرانی شدند. دلیل رسانه ای نشدن این برخوردها از سوی اماراتی ها هم روشن است؛ کمیته بین المللی المپیک هرگونه تبعیض نژادی، سیاسی، قومی و مذهبی را در بخش اول اساس‎نامه خود به صورت دایمی ممنوع و محکوم کرده است. در بخش سوم این اساس‌نامه، تمامی فدراسیون های جهانی ورزشی و همین طور کنفدراسیون ها و فدراسیون های تابعه باید تابع قوانین کمیته جهانی المپیک باشند. هرگونه تبعیض یا مداخله سیاسی در امور ورزشی، با تعلیق، محرومیت های چهار ساله یا سلب دایمی پروانه فعالیت کمیته المپیک آن کشور روبه رو می شود.

همین قوانین بارها در اساس‎نامه فیفا هم قید شده اند؛ ماده پانزدهم در بندهای «الف» تا «دال». فدراسیون فوتبال امارات اگر به صورت شفاف، هرگونه ممنوعیت حضور بازیکنان ایرانی در لیگ های کشورش را ممنوع اعلام کند، برای فدراسیون فوتبال یا کمیته ملی المپیک ایران قابل شکایت و پی گیری قانونی است.

امارات بازی با نامه ها را به زیر میز می برد اما فدراسیون ایران گاهی همان منع های نصف و نیمه را هم به صورت روشن اعلام می کند. تازه ترین کنش سیاسی اماراتی ها در فوتبال، به آبان ماه امسال برمی گردد که نشانه های یک تحریم خاموش با حضور «پرسپولیس» در اردوی امارات پیدا شد.
پرسپولیس در روزهایی که تیم ملی برای بازی های انتخابی «جام جهانی» مهیا می شد، به امارات رفت. اسپانسر باشگاه تمامی هزینه های مربوط به سفر را پرداخت کرد و مقرر شد به خواست سرمربی تیم، در امارات حداقل دو بازی تدارکاتی مقابل باشگاه های این کشور برگزار شود.

نتیجه تمام رایزنی های مسوولان پرسپولیس منجر به دو بازی تدارکاتی مقابل دو تیم «شاهین» دبی («ویند» سابق) و باشگاه ایرانیان شد؛ اولی را «حسین عبدی»، بازیکن و مربی سابق پرسپولیس و از ایرانیان ساکن در امارات راه انداخت و دومی هم کلا باشگاه اختصاصی خانواده دیپلمات های ایرانی است که البته از بازیکنان آماتور محلی هم استفاده می کند.

تمام تلاش مسوولان پرسپولیس برای درخواست آن ها از باشگاه های اماراتی (حتی تیم های آماتور) جهت بازی تدارکاتی، به یک جواب زیرگوشی رسید: «ممنوع است.»
همین ممنوعیت به اطلاع وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی رسید و خیلی سریع پای وزارت امورخارجه ایران به میان آمد. گاف تاریخی را «مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال ایران در یک هم‎کلامی با خبرنگار «ورزش سه» در 22 آذرماه داد و گفت: «وزارت امور خارجه نامه‌ای را به ما ابلاغ کرد که براساس آن، نمی‌توانستیم اردو یا دیداری را در کشور امارات برگزار کنیم و اجرای این دستور برای ما لازم بود. از زمانی که به ما ابلاغ شد، آن را اجرا کردیم.»

 

لغو شد، دوباره برگشت

همین یک جمله از رییس فدراسیون فوتبال برای اثبات دخالت مستقیم سیاست در ورزش برای اماراتی ها کافی بود. او یک روز بعد حرف هایش را تصحیح کرد و گفت: «من سر از این مسایل در نمی آوردم. شاید اماراتی ها از قبل برای ما سنگ اندازی کرده باشند.» یک روز بعد هم «محمود اسلامیان»، یار قدیمی مهدی تاج در فدراسیون فوتبال، در مورد نامه رسیده از وزارت خارجه گفت: «ابعاد موضوع پیچیده است و من چون در جریان دقیق این موضوع قرار ندارم، بهتر است تا دیگر اعضا، به ویژه آقای ساکت ] رییس سازمان تیم های ملی[درباره آن صحبت کند.»

واکنش مهدی تاج به نامه وزارت خارجه، احساسی و برای فرار از اتهام ناتوانی در حفظ یک بازی تدارکاتی ویژه بود. براساس دستور وزارت امور خارجه، بازی دوستانه ایران و ساحل عاج که قرار بود در تاریخ 19 دی ماه در دبی برگزار شود، به دلیل مخالفت دولت ایران، لغو شد. دلیل برگزاری این مسابقه در امارات مشخص است؛ شرکت های اروپایی که مسوولیت برگزاری بازی های تدارکاتی تیم های باشگاهی و ملی را برعهده دارند، امارات یا قطر را به واسطه پروازهای استاندارد، وجود شبکه های تلویزیونی قدرتمند، هتل های پنج ستاره بین المللی، اسپانسرهای قوی و همین طور گردش مالی بدون تحریم بانکی، به ایران ترجیح می دهند. پیش از این هم تیم ملی ایران در امارات مقابل برزیل و روسیه قرار گرفته بود. پس طبیعی است که وقتی بحث میزبانی برای بازی تدارکاتی ایران می شود، امارات گزینه اول بنگاه های اروپایی خواهد شد. روز پانزدهم آذرماه بازی با ساحل عاج در امارات لغو و از تقویم فیفا خارج می شود اما همان روز فدراسیون فوتبال مراکش به صورت رسمی اعلام می کند بازی با ایران برای روز هفدهم دی ماه در ورزشگاه «العین» امارات قطعی شده است؛ فقط شهر تغییر کرد از دبی، به ابوظبی. نکته جالب این که رسانه های ایران همان روز از نامه وزارت امور خارجه به فدراسیون فوتبال اطلاعی نداشتند؛ مثلا ورزش سه مدعی شد ایران در روزهای هفدهم و نوزدهم دی ماه به ترتیب با دو تیم مراکش و ساحل عاج دیدار خواهد کرد. یک هفته بعد همین سایت با ذکر «شنیده ها»، از یک منبع موثق می نویسد که وزارت امور خارجه با اردو و سفرهای ایران به امارات مخالف است.

اما مخالفت فقط با بازی مقابل ساحل عاج بوده یا همه بازی ها در امارات؟ اگر بازی با ساحل عاج در امارات ممنوع بود، چه گونه بازی با مراکش بلامانع شد؟ مهدی تاج ابتدا می گوید: «زمانی که نامه ای از وزارت خارجه به دست ما یا هر باشگاهی می‌رسد، باید اجرایی شود.» بعد استدلال می آورد که تمامی هزینه های سفر تیم ملی ایران، شامل پرواز، اقامت و محل تمرین و برگزاری بازی را فدراسیون مراکش متقبل شده است.

در قاعده بازی های دوستانه، چنین اتفاقی بعید هم نیست. فدراسیون ایران می تواند برای بازی دوستانه، طلب وجه نقد کند که البته به دلیل تحریم ها و بلوکه ماندن مبلغی بیش از دو میلیون دلار از دارایی های نقدی فدراسیون فوتبال در امارات، واریز این مبلغ بی فایده است. پس راه حل دومی را انتخاب می کند؛ راضی کردن دو وزارت خانه امور خارجه و ورزش و جوانان با این عنوان که ایران هیچ هزینه ای در خاک امارات متقبل نخواهد شد.

موضع مراکش در نامه ای رسمی مشخص شده است؛ آن ها مصرانه خواهان بازی با ایران در امارات هستند چون اردوی آماده سازی نایب قهرمان دوره قبل «جام ملت های آفریقا» در ابوظبی برگزار خواهد شد. ایران از مراکش دعوت کرد تا به ارمنستان سفر کند. دلیل آن هم قراردادی است که یک ماه قبل مهدی تاج با رییس فدراسیون ارمنستان برای گسترش همکاری های دو فدراسیون امضا کرد. اما مراکشی ها اگر می خواستند به ارمنستان سردسیر بروند، به تهران می آمدند. پس این گزینه هم رد شد. کار به جایی رسید که روز 22 آذرماه ورزش سه خبر از احتمال لغو بازی دوستانه ایران و مراکش داد و دو روز بعد این بازی هم از فهرست فیفا حذف شد.

حالا فدراسیون ایران موفق شده است موافقت اولیه وزارت امور خارجه را برای یک بار سفر به امارات برای بازی با مراکش جلب کند. خبرگزاری فارس روز 27 آذرماه با اشاره به این که بازی با مراکش دوباره در تقویم فدراسیون جهانی فوتبال گنجانده شده است، نوشت: «این اردو در باشگاه ایرانیان دوبی که جزو دارایی های ایران در امارات به حساب می آید، برگزار خواهد شد تا ملی پوشان ایران در فضایی کاملا آشنا و ایرانی، این اردوی یک هفته ای را پشت سر بگذارند.» فارس به نقل از فدراسیون فوتبال ایران تاکید کرده تیم ملی در باشگاه ایرانیان که در اصل متعلق به بنیاد مستضعفان جمهوری اسلامی است و جزو دارایی های ایران به حساب می آید، اقامت خواهد کرد. یعنی همان هزینه اسکان در خاک امارات هم به عبارتی، به جیب ایران خواهد رفت؛ یک نوع تلاش مستقیم برای متقاعد کردن وزارت امور خارجه در جهت کوتاه آمدن موقت و فرجه ای کوتاه برای انجام یک بازی تدارکاتی.

 

داستان تمام نشد

این پایان بازی نیست؛ اماراتی ها تا الان پیروز شده ان؛ با تحریم بازیکنان فوتبال ایران، تغییر نام خلیج فارس به لقبی مجعول، تحریم بازی تیم های داخلی این کشور با باشگاه های ایرانی به صورت دوستانه و تدارکاتی و لغو هرگونه همکاری دوجانبه با فدراسیون یا باشگاه های ایرانی در تمامی رده ها.
اما ایران به امارات خواهد رفت. این داستان شاید سر دراز داشته باشد. باشگاه ها و سایر تیم های ملی احتمالا نتوانند به سادگی مقابل دستور وزارت امور خارجه ایران مقاومت کنند؛ دستوری که اگر ثابت شود صادر شده است، حتی برای وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایران عواقبی سنگین خواهد داشت. 

پدرام قائمی

۱ ۱  
آی اسپورت
2016-12-20 19:25:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۱۴
حداقل از این قدرت سیاسی استفاده كنید یه بودجه در نظر بگیر یه كمپ عالی در سطح جهانی تو جزیره زیبای كیش ایجاد كنید اینطوری فصل زمستون می تونیم میزبان تیم های خارجی باشیم.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر