فهرست
معصومیت ازارد، شطرنج‌بازی دبروینه
معصومیت ازارد، شطرنج‌بازی دبروینه

معصومیت ازارد، شطرنج‌بازی دبروینه

آی‌اسپورت – من این هفته در برنامه Match Zone با ادن ازارد نشستم و گپی زدم و فرصتی به دست آوردم تا پروسه ذهنی او در فوتبال بازی کردن را بررسی کنم. ازارد شروع فوق‌العاده‌ای در این فصل داشته، بنابراین زمانبندی این برنامه بهتر از این نمی‌شد، اینکه بنشینیم و ببینیم چطور فرم او تحت رهبری مائوریتزیو ساری تا این حد پیشرفت کرده است.

من این برنامه را خیلی دوست دارم و به نظرم بازیکنان هم از آن استقبال می‌کنند. اما جالب‌ترین نکته برای من این هفته تفاوت ازارد با فوتبالیست‌های دیگر بود، مثلا با ستاره‌ای چون کوین دبروینه. وقتی فصل پیش با دبروینه در همین برنامه حرف زدم دیدم او بازیکنی است که باید تمام جزییات تاکتیک‌های تیمش را درک کند. فوتبال برای دبروینه مثل شطرنج بازی کردن است. در نقطه مقابل اما ازارد فوتبالیستی کاملا غریزی است. مثلا وقتی از ازارد می‌پرسی «خب اینجا چی تو سرت می‌گذشت که تصمیم گرفتی این حرکت را کنی» جواب می‌دهد «هیچی فقط می‌خواستم برم تو باکس را یک نفر را دریبل کنم». من این معصومیت و سادگی‌ کودکانه‌اش را خیلی دوست دارم، مثل پسر بچه‌ای در زمین بازی مدرسه.

ازارد اما حالا بدل به رهبر چلسی شده. او در جام جهانی هم رهبر بلژیک بود و بار مسئولیت سنگینی برای کشورش را به دوش می‌کشید، کاری که این فصل به نظر می‌رسد برای چلسی هم انجام می‌دهد. از منظر تاکتیکی منطقه فعالیت او در زمین خیلی بیشتر به مرکز متمایل شده. با اینکه این تغییر او را بیشتر شبیه یک شماره 10 جلوه می‌دهد، اما ازارد هنوز عاشق این است که از بال چپ حرکتش را شروع کند و از عرض و قطر زمین به باکس حریف حمله کند.

ساری این فصل آزادی عمل زیادی به ازارد داده و یکی از دلایل درخشش او در این هفته‌ها هم همین رویکرد مربی‌اش بوده. اما به نظر من این نسخه جدیدی از ازارد نیست که تا به حال ندیدیم. آخرین باری که چلسی قهرمان لیگ برتر شد هم ازاردی در فرم عالی داشت. نکته مهم اما اینجاست که او این فصل آمار گل‌هایش را بالا برده، کاری که در گذشته شاید به اندازه کافی انجام نمی‌داد. ازارد انگار به این نتیجه نهایی رسیده که اگر می‌خواهد تیتر یک روزنامه‌ها باشد باید مدام گل بزند، کاری که لیونل مسی و کریستیانو رونالدو می‌کنند. به خاطر همین است که ساری او را به چالش زدن 40 گل در این فصل دعوت کرده، چالشی دشوار اما ممکن.

ازارد در گپی که با هم زدیم خیلی از اولیویه ژیرو تعریف کرد. از نظر او و خیلی‌های دیگر ژیرو بهترین نمونه از فوتبالیستی است که صد در صد برای تیمش بازی می‌کند، نه برای خودش. ژیرو در جام جهانی هم به آنتوان گریزمن و کیلین امباپه کمک کرد تا بهترین نمایش‌های خودشان را داشته باشند، کاری که این فصل در چلسی برای ازارد هم انجام می‌دهد.

مشکل بزرگ یونایتد در رویارویی امروز با چلسی هم همین فرم عالی ازارد خواهد بود. ژوزه مورینیو پیش از این نشان داده توانایی چیدن برنامه‌ای تاکتیکی برای مهار شاگرد سابقش در چلسی را دارد. او دو فصل پیش آندر هررا را مسئول یارگیری مستقیم با ازارد کرد و فصل پیش هم از اسکات مک‌تامنی در این پست استفاده برد. پس اصلا عجیب نیست اگر مورینیو در این بازی هم به چنین رویکرد تاکتیکی‌ای برسد.

اما بازیکنی که مسئول یارگیری مستقیم با ازارد می‌شود وظیفه‌ای بسیار سخت و طاقت‌فرسا پیش رو خواهد داشت. بیشترین خطر برای این بازیکن اخطار گرفتن و ایستگاهی دادن به چلسی در مناطق خطرناک است. مشکل بعد اینجاست که وقتی یک بازیکن مدام با ازارد حرکت کند شکل تیمش به هم می‌ریزد و سوراخ‌هایی در نظام دفاعی‌اش پدید می‌آید. این شرایط فرصت بیشتری به دیگر بازیکنان چلسی می‌دهد تا به حریف ضربه بزنند. مثلا در حال حاضر راس بارکلی با فرم خوبی که دارد می‌تواند این نقش را بازی کند.

از منظر یونایتد اما این بازی بسیار بزرگ و حیاتی است. درسته که آن‌ها در آخرین بازی‌شان در لیگ بازگشتی بزرگ مقابل نیوکاسل داشتند و از شکست 0-2 پیروزی 2-3 ساختند، اما به نظر من حتی این نتیجه و این نمایش هم به معنای اوج گرفتن آن‌ها نبود. مورینیو و یونایتد یک برد بزرگ در بازی‌ای بزرگ می‌خواهند. پس چه جایی بهتر از استمفورد بریج؟

به نظر من بازیکنان یونایتد اتحاد لازم را ندارند و عطش پیروزی در آن حدی که باید در نگاه‌شان دیده نمی‌شود. مهمتر از همه البته به نظر من این تیم کیفیت لازم برای رقابت در بالاترین سطح را ندارد. با این حال مورینیو استاد نتیجه گرفتن در چنین شرایط و بازی‌هایی است. ما نباید از طرح‌های دفاعی او انتقاد کنیم. حتی سر الکس فرگوسن هم مقابل چلسی خیلی وقت‌ها یک بازیکن را مسئول یارگیری نفر به نفر با فرانک لمپارد می‌کرد. تفاوت البته اینجا بود که سر الکس بازیکنانی داشت که می‌توانستند در نهایت بازی را برای تیم‌شان ببرند.

بازی امروز بازی‌ای جذاب و پرنکته است. اما در نهایت من فکر اعتماد به نفس و کیفیت چلسی باعث پیروزی آن‌ها مقابل یونایتد خواهد شد.

۳    
آی اسپورت
2018-10-20 12:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر