فهرست
چگونه مانچو، ایتالیا را از شرمندگی نجات داد؟
چگونه مانچو، ایتالیا را از شرمندگی نجات داد؟

چگونه مانچو، ایتالیا را از شرمندگی نجات داد؟

آی اسپورت - دقیقاً ۲ سال از آن روزهای تلخی که فوتبال ایتالیا سپری کرد، می‌گذرد. اینکه آتزوری پس از ۶۰ سال در جام‌جهانی حاضر نباشد اتفاقی تلخ و باورنکردنی بود. اما ۲ سال بعد ایتالیا با هدایت روبرتو مانچینی و شمار زیادی از بازیکنان بااستعداد و جوان به یورو ۲۰۲۰ رسید، با رکورد ۱۰۰ درصد پیروزی.

نقطه اوجِ تلخ

دو سال پیش در چنین هفته‌ای، تیم ملی ایتالیا با اختلاف در بحث‌برانگیزترین روزهای تاریخ خودش قرار گرفت و تیمی که یکی از مشهورترین‌ها در فوتبال جهان به شمار می‌رود پس از ۶۰ سال به جام‌جهانی نرسید. در حالی که این شکست یک فاجعه ملی تلقی می‌شد، آن را تبدیل به نقطه اوجی برای قهرمان ۴ دوره جام‌جهانی کردند. ایتالیا پس از قهرمانی در جام‌جهانی ۲۰۰۶، دو دوره در مرحله گروهی حذف شد. بعد از مدتی امید به ایتالیا برگشت، چرا که در یورو ۲۰۱۶ به فینال رسیدند، اما در آن فینال هم ۴ گل از اسپانیا دریافت کردند. روزهایی که فابیو کاناوارو، لوکا تونی و فرانچسکو توتی در تیم ملی ایتالیا می‌درخشیدند هم به پایان رسیده بود. با این حال آن روزها هم در مقایسه با وقتی به سوئد باختند و نتوانستند به جام‌جهانی بروند بسیار کمرنگ بود. در هر صورت، دو سال بعد از آن شرمساری ملی، آتزوری با روبرتو مانچینی مجدداً در سربالایی پیشرفت قرار گرفته است. مانچو در ماه مِی ۲۰۱۸ هدایت تیم ملی کشورش را برعهده گرفت و با رکورد ۱۰۰ درصد پیروزی آتزوری را به یورو ۲۰۲۰ رساند که در بین تیم‌های اروپایی فقط بلژیک مثل آن‌ها چنین رکوردی دارد. حالا بعد از ۴ سال ایتالیا را در تورنمنتی بزرگ می‌بینیم. مانچو چگونه این تیم را متحول کرده است؟

قدرت اعداد

یکی از ویژگی‌های مهم آتزوری در دو سال اخیر قدرت در همه مناطق زمین بوده است. از وقتی که قهرمان جام‌جهانی شدند بازیکنانی با چنین کیفیتی در اختیار نداشتند. مهاجمان ایتالیا آنقدر خوب هستند که ستاره جوانی مثل مویزه کین برای رسیدن به لیست و ترکیب باید بیشتر تلاش کند. در خط حمله مانچو می‌تواند روی قدرت گلزنی چیرو ایموبیله حساب کند، بازیکنی که ۱۴ گل در ۱۲ بازی این فصل سری A به ثمر رسانده. ایموبیله برای قرار گرفتن در پیکان خط حمله با آندره‌آ بلوتی مهاجم تورینو رقابت می‌کند. گزینه‌های مانچینی برای پست شماره ۹ کم نیست. در کنار مهاجم نوک، مانچینی می‌تواند از وینگرهایی مثل لورنتسو اینسینیه، استفان الشعراوی، فدریکو برناردسکی و انریکو کیزا استفاده کند که دو بازیکن آخر توانایی بازی با هردو پا را دارند. در خط میانی هم گزینه‌های هیجان‌انگیزی وجود دارد. جورجینیو و نیکولو بارلا بارزترین گزینه‌ها هستند، در حالی که نیکولو زانیولو بهترین بازیکن جوان سری A محسوب می‌شود. آتزوری وقتی قوی‌تر به نظر می‌رسد که به یاد بیاوریم استفانو سنسی، مارکو وراتی و برایان کریستانته را هم در مرکز خط میانی دارند. فراموش نکنید دومنیکو براردی هم مهاجم توانایی است که اگر از بند مصدومیت رها شود کمک زیادی به تیم ملی کشورش خواهد کرد.

اعتماد به جوان‌ها

فراتر از کیفیتی که تیم ملی ایتالیا در تمامی پست‌ها دارد که شامل مدافعان باتجربه‌ای مثل جورجو کیلینی و لئوناردو بونوچی هم می‌شود، مانچو روی بازیکنان جوان و استعدادهایی که فوتبال ایتالیا پرورش داده، برنامه‌ریزی کرده است. از ۲۹ بازیکنی که مانچینی در مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰ استفاده کرده، تنها ۱۱ بازیکن بالای ۲۵ سال سن دارند. یکی از هیجان‌انگیزترین مهره‌های آتزوری این روزها ساندرو تونالی ۱۹ ساله است که اعتقاد دارند ستاره‌ای خواهد شد در سطح پیرلو. از دیگر مهره‌های قابل اتکای آتزوری نیکولو زانیولو است که فقط ۲۰ سال سن دارد. سرمربی تیم ملی ایتالیا بازیکنانی مثل آندره‌آ پینامونتی از جنوا و ریکاردو سوتیل از فیورنتینا را هم شناسایی کرده است. بازیکنانی که در سری A تجربه کسب می‌کنند تا در آینده با خداحافظی مهره‌هایی مثل ایموبیله و اینسینیه جای آن‌ها را بگیرند. مانچینی همچنین برنامه‌هایی برای پیشرفت وینگر تیم آسکولی، جانلوکا اسکاماکا در نظر گرفته، بازیکنی که در ۴ بازی اخیرش برای تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های ایتالیا ۳ گل به ثمر رسانده. زمزمه‌های پیرامون تیم ملی ایتالیا این روزها شیرین است، برنامه‌هایی هیجان‌انگیز و جالب وجود دارد و جوانانی هستند که آتزوری با اتکا بر پتانسیل آن‌ها، تسلط بر فوتبال اروپا در سالیان آینده را دارد. این مقایسه‌ای واضح با با گذشته است. در شروع فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ فقط ۳۸ درصد از بازیکنان سری A ایتالیایی بودند. تیم‌های مطرحی مثل یوونتوس، ناپولی و اینتر از خارجی‌های پرشماری در ترکیب اصلی‌شان استفاده می‌کردند. سپس متئو سالوینی معاون نخست‌وزیر سابق ایتالیا از اینکه به جوانان وطنی بها داده نمی‌شوند، انتقاد کرد. تقریباً یک سال بعد روبرتو مانچینی تیمی ساخته که با جوانان پرشمار باعث افتخار فوتبال ایتالیا شده است. روزهای خوب آتزوری ادامه دارد و منتظر خبرهای بهتری از این تیم هستیم.

خبر ورزشی

۹    
آی اسپورت
2019-11-20 22:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر