فهرست
اعتراض نکرده بودیم که رای به سود ما صادر شود!
اعتراض نکرده بودیم که رای به سود ما صادر شود!

اعتراض نکرده بودیم که رای به سود ما صادر شود!

 آی‌اسپورت- « بدین وسیله دستورجلسه کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا را به شما تقدیم می کنیم.در این جلسه به بحث پیرامون موارد زیر می پردازیم» متن نامه ارسالی دبیرکل ای اف سی به فدراسیون های عضو به شکایت قطر از امارات و عربستان بابت حاضر نشدن در این کشور برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا اشاره داشت اما اشاره ای به اعتراض ایران به این امر نبود. دلیلش هم البته بسیار ساده و قابل حدس زدن است. طرف ایرانی اعتراضی برای ای اف سی ارسال نکرده بود که در گزارش دبیر کل به آن استناد شود!

دستور جلسه یا «اَجندا» در طول مدت مشخصی تکمیل می شود. رسم است که دبیرکل یک ماه قبل از برگزاری نشست، دستور جلسه را برای اعضا ارسال می کند. هر کشوری که درخواست یا اعتراضی دارد باید ده روز زودتر از تکمیل این گزارش ، اخواسته خود را به صورت رسمی به دبیر کل اعلام کند تا در دستور کار قرار بگیرد. بی اطلاعی اهالی ساختمان فدراسیون فوتبال از این قانون و تبصره ساده ، سبب شد تا ایران فرصت اعتراض به بازی در کشور بی طرف را از دست بدهد! اشتباهی نابخشودنی که البته اصلا کسی به آن توجه هم نکرده!

 فرافکنی مهدی تاج

 بعد از برگزاری جلسه ، مهدی تاج به گونه ای با رسانه ها صحبت کرد که انگار در دستور جلسه اسم ایران و اعتراض ایران ثبت شده و همه اعضا با اعتراض ایران موافقت کرده اند. او حتی با صراحت اعلام کرد که اگر قرار بر بازی ایران در زمین بی طرف باشد از لیگ قهرمانان آسیا کنار خواهیم کشید. صحبت های او با سایت رسمی فدراسیون فوتبال را بخوانید.

* جلسه کمیته مسابقات را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

جلسه خوبی بود. ما یک روز زودتر به ژاپن رفته بودیم و رایزنی خوبی هم با اعضای کمیته مسابقات داشتیم و دلایل منطقی خود برای پایان دادن به شرایط فعلی را مطرح کردیم. خوشبختانه اعضای کمیته مسابقات با نظر ما موافق بودند.

* همه اعضا حاضر بودند؟

خیر. نمایندگان کویت، سوریه، کره‌شمالی نبودند و نماینده عراق هم در زمان رای‌‌گیری از سالن بیرون رفت. نمایندگان ایران، قطر، امارات و عربستان هم در زمان رای‌گیری مجبور به ترک سالن شدند تا اعضا آزادانه رای بدهند.

* شنیدیم صحبت‌های شما و نماینده عربستان با هم تفاوت ماهیتی داشت؟

بله. من درباره سود فوتبال و سود کنفدراسیون آسیا صحبت کردم و اینکه اگر این روند ادامه داشته باشد، با آسیب رسیدن به تماشاگران و دلسردی اسپانسرها، فوتبال قاره متضرر خواهد شد؛ اما نماینده عربستان فقط می‌گفت ایران ناامن است.

* شما در برابر این اتهام دفاع نکردید؟

بله. گفتم اینجا در این جلسه نمایندگانی از کشورهای استرالیا، ژاپن، چین، قطر و کره جنوبی حضور دارند که تیم‌های کشورشان در چارچوب مقدماتی جام جهانی یا برای بازی با ایران یا برای بازی با عراق به ایران آمده‌اند و بدون کوچکترین مشکلی به کشورشان بازگشته‌اند و همه کشورها هم در بازگشت گفته‌اند در امنیت کامل بازی کرده‌اند. اینها نشان از امنیت مطلق ایران دارد. ما نباید اجازه بدهیم سیاست بیش از این در فوتبال دخالت و مردم را از دیدن فوتبال زیبا محروم کند. اگر شور تماشاگر و پول اسپانسر از فوتبال آسیا حذف شوند، آسیب بزرگی به فوتبال قاره وارد می‌شود. یوفا و فیفا اجازه دخالت سیاست در فوتبال را نمی‌دهند و ما هم باید از دنیا تبعیت کنیم. نماینده قطر هم در آن جلسه خوب صحبت کرد و در نهایت رای‌گیری بدون 4 کشور ایران، قطر، امارات و عربستان انجام شد.

* رای چه بود؟

رای با قاطعیت به میزبانی ایران از همه بازی‌ها بود. بیانیه را هم به این صورت نوشتند که خواست و اراده کمیته مسابقات به برگزاری بازی رفت و برگشت در همه کشورهاست در حالی که در بیانیه سال قبل به صراحت نام ایران و عربستان را آورده و از این بخش استثنا کرده بودند. در حقیقت کمیته مسابقات رای داده بود ایران امن نیست. 

* این تصمیم نهایی است؟

خیر. همه تصمیم‌های کمیته‌ها باید در هیات رئیسه تصویب شود همان طور که مصوبات کمیته‌های ما باید در هیات رئیسه فدراسیون خودمان تصویب شود. البته ما در اجلاس هیات رئیسه که به زودی در بانکوک برگزار می‌شود، آقای کفاشیان را داریم و مطمئن هستم ایشان به خوبی از دستاورد اخیر دفاع می‌کنند.

* ممکن است حاصل جلسه کمیته مسابقات، در هیات رئیسه تصویب نشود؟ 

بله. احتمالش وجود دارد؛ اما این احتمال کم است. کمیته مسابقات صراحتا رای به بازی رفت و برگشت در کشورها از جمله ایران داده و تبصره و قید و استثنا هم در آن دیده نمی‌شود.

* شنیده‌ایم عربستانی‌ها رایزنی‌های خود را برای تغییر رای کمیته مسابقات شروع کرده‌اند؟

درست است. همین امروز با دبیرکل جلسه گذاشته‌اند و می‌خواهند به دیدن شیخ سلمان هم بروند.

* این درست است که عربستانی‌ها و اماراتی‌ها گفته‌اند در صورت تصویب بیانیه جلسه کمیته مسابقات در جلسه آینده هیات رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا، دیگر در مسابقات آسیا شرکت نمی‌کنند‌؟

بله. آنها امروز با دبیرکل AFC جلسه گذاشته‌ و این را گفته‌اند. این را هم بگویم که عکس آن هم صادق است و اگر این رای‌گیری و تصمیم قانونی کمیته مسابقات، در جلسه آینده هیات رئیسه AFC مصوب نشود، ما هم از مسابقات آسیا کنار خواهیم رفت چون این را ظلمی بزرگ در حق فوتبال ایران و آسیا می‌دانیم.»

از یکی دو روز پس از ایراد صحبت های تاج ، شایعات به سطح رسانه ها منتقل شد. شایعاتی که روایت دیگری از اتفاقات رخ داده در جلسه کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ارائه می دادند. آنها تاکید می کردند که تنها نام قطر در این دستور کار ذکر شده و قطر خواستار میزبانی از عربستان و امارات در زمین خود داشته و قرار به رای گیری در جلسه بعدی گذاشته شده اما نامی از ایران در این دستور کار نبوده و اصلا بحصی در مورد الزام تیم های عربستان و امارات برای حضور در ایران مطرح نشده!

چند روز بعد بود که مهدی تاج ناچار شد رسما صحبت های خود مبنی بر کناره گیری از لیگ قهرمانان را تکذیب کند و بگوید : دیگر بحثی برای کناره گیری نداریم بلکه تاکید ما بر میزبانی است.

این صحبت های تاج با تمسخر علی کریمی هم مواجه شد که در همان روز بیان شدن این سخنان در کانال تلگرامی خود به تمسخر رییس فدراسیون پرداخت و کنایه زد که منتظر است ببیند فدراسیون فوتبال آنقدر شجاعت دارد که این تصمیم را عملی کند یا خیر!

علی کفاشیان هم در گفتگویی با وب سایت برنامه نود ، اتخاذ تصمیم کناره گیری را عملی عجولانه قلمداد کرد و گفت : نه این تصمیم (کناره‌گیری) عجولانه است. باید ببینیم آنها چه پیشنهاداتی دارند همه را بسنجیم. قوانین فیفا و AFC این است که سیاست نباید در ورزش دخالت کند که متاسفانه دخالت می‌شود. حالا باید ببینیم چه می‌شود.

 صحبت های رادیویی کفاشیان

صحبت های علی کفاشیان با برنامه وقت اضافه هم شنیدنی است. چند روز پس از بازگشت تاج و کفاشیان از نشست کمیته مسابقات:  در مصاحبه با رادیو ورزش و در برنامه وقت اضافه گفت : «وقتی دستور کار یا اجندا مطرح شد ، شکایت عربستان ، قطر و امارات به میان آمد که در مورد بازی رفت وبرگشت بحث هایی داشتند. اصلا شکایت ما به آنجا نرسیده بود!»

متوجهید؟ یک سال تمام رسانه ها ، هواداران ، باشگاه های فوتبال و مقامات ورزشی ما نسبت به برگزاری بازی در زمین بی طرف شکایت داشتند و منتظر بودیم تا در فصل جدید مشکل برطرف شود و با اعتراض فدراسیون بازی در زمین بی طرف لغو گردد اما فدراسیون فوتبال به دلیل بی اطلاعی از قاوانین یا سهل انگاری از ارسال شکایت قانونی در زمان لازم خودداری کرد تا امسال هم ناچار به برگزاری بازی در زمین بی طرف باشیم.

 آدرس‌های غلط فدراسیون فوتبال

بعد از اینکه برای اهالی فدراسیون فوتبال مشخص شد که به دلیل عدم ارسال شکایت در زمان قانونی ، اصلا بختی برای فرار از بازی در زمین ثالث وجود ندارد ، ادرس دادن های غلط آغاز شد. اعاضی بلند پایه فدراسیون فوتبال جای اینکه به این اشتباه اعتراف کنند و مقصر یا مقصران این وضع را برکنار یا جریمه کنند ، تصمیم گرفتند که با کش دادن وضع و رسیدن به زمان برگزاری مردم را در ناآگاهی نگه دارند.

آنها مدام از رای دادن در جلسه بعدی ای اف سی سخن می گفتند بلکه با رای آوردن قطر عربستان از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا کار بکشد که این امر رخ نداد. با اعلام رسمی رای ای اف سی به سود قطر ، وزیر ورزش عربستان هم اعلام کرد منعی برای اعزام تیم های عربستان به قطر وجود ندارد. عربستان و امارات حالا خود را برای بازی در زمین قطر آماده می کنند اما تیم های این دو کشور برای برگزاری مسابقات به ایران نمی ایند. مشکل عربستان که بعید است در این مدت حل شود و ظاهرا اماراتی هاهم تصمیم گرفته اند در ایران بازی نکنند. بر فرض که امارات هم به ایران بیاید. باز هم مشکل اصلی بازی کردن مقابل نماینده عربستان در زمین بی طرف است.

بحران میزبانی

کمتر از دو هفته دیگر تا آغاز مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باقی مانده اما نمایندگان کشورمان هیچ کدام نمی دانند باید در کدام زمین بی طرف با نمایندگان عربستان – و شاید امارات – بازی کنند. هنوز هیچ کدام از کشورهای ثالث با میزبانی نمایندگان ایران موافقت نکرده اند. بحث عمان و قطر هم همیشه مطرح است و استقلال روز گذشته اعلام کرد که از قطر برای میزبانی استفاده می کند اما حقیقت این است که بازی در کشورهای عربی به هیچ عنوان برای ما میزبانی نمی شود! چه در عمان و چه در قطر جو همیشه به سود حریفان ماست.

مسئله دیگری که سایت ورزش سه هم به آن اشاره کرده فشار شبکه ورزشی قطری «بین اسپورت» به کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری مسابقات در ورزشگاه کشورهای میزبان است.  بین اسپورت برای تمدید قرارداد دو میلیارد دلاری با ای اف سی اصرار دارد که بازی ها در ورزشگاه کشورهای میزبان برگزار شود. آنها نمی خواهند ظرفیت ورزشگاهی مثل آزادی با ده ها هزار تماشاگر را از دست بدهند و به جایش در ورزشگاهی خالی در قطر یا عمان بازی پرسپولیس یا استقلال یا دیگر تیم های ایرانی را پخش کنند ضمن اینکه عربستان هم از پذیرش کادر بین اسپورت در کشور خود امتناع ورزیده. آنها سال قبل و بعد از بحران های پیش آمده اعلام کردند بین اسپورت حق ورود به این کشور را ندارد و با آنها قراردادی امضا نکردند.

 بحران فدراسیون در حوزه نیروی انسانی

مشکل اصلی فدراسیون در عدم استفاده از نیروهای تخصصی است که سبب می شود چنین مشکلاتی ایجاد شود. بی اطلاعی از امر بسیار ساده ای چون زمان لازم برای ارسال نامه های رسمی به ای اف سی مسئله بسیار پیش پا افتاده ای است اتما همین موضوع تبدیل به بحرانی می شود که نمی شود از آن چشم پوشی نمود.

چرا دلیل استعفای آصفی بیان نشد؟

تا جام جهانی چند ماه بیشتر باقی نمانده اما وضعیت فدراسیون فوتبال به گونه ای است که جز ناامیدی از آن خبری بیرون      نمی آید. استعفای حمیدرضا آصفی مشاور بین الملل رییس فدراسیون فوتبال و رییس ستاد هماهنگی برنامه‌ریزی جام جهانی ۲۰۱۸ از اخباری بود که سعی شد خیلی به آن پرداخته نشود به گونه ای که هنوز خیلی ها نمی دانند که چرا آصفی از این سمت استعفا داد.

آخرین مصاحبه ای که از او در حیطه ورزش خواندیم در گفتگو با سایت ورزش 3 بود که در این مصاحبه او حرف های جالبی را بر زبان آورد:

حمیدرضا آصفی سفیر سابق ایران در امارات و مشاور بین الملل فدراسیون فوتبال در این رابطه به ورزش سه گفت:« کنفدراسیون فوتبال آسیا رایی را صادر کرده است که کلیت آن به نفع جمهوری اسلامی است. البته یکی دو بند از رای صادره مبهم است اما همانطور که گفتم کلیت رای به نفع کشور ما است. یکی از بندهایی که دوپهلو به نظر می رسد این است که در آن آمده کنفدراسیون ها باید کشورهایشان را مجاب کنند که بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شود. البته ما از ای اف سی خواسته ایم که رای را به طور صریح اعلام کنند و دچار بازی های سیاسی سعودی ها نشوند. اما باز هم می گویم که کلیت این رای به نفع جمهوری اسلامی است.در حصول این نتیجه من نقش رئیس فدراسیون و دکتر اسدی دبیر وقت فدراسیون فوتبال را بسیار موثر می دانم. هم آقای تاج و هم آقای اسدی در آن زمان تلاش زیادی کرده و از همه وجودشان برای این که ای اف سی این رای را بدهد مایه گذاشتند.» 

این صحبت ها در بازگشت تیم اجرایی ایران از نشست برزبان آمد و در تاریخ دهم آذرماه منتشر گردید. این در حالی است که به تدریج مشخص شد این صحبت ها سودی نداشته و اصلا نام ایران در دستور کار قرار نداشته که تلاش های آقای آصفی یا آقای اسدی بخواهد به نتیجه ای برسد! چندی بعد بود که ابعاد قضیه مشخص شد و همه به این نتیجه رسیدند که ایران امسال هم مطابق صحبت های ویندزور جان، دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا باید با عربستان در زمین ثالث بازی کند.تلاش های مسولان فدراسیون و حتی حمیدرضا آصفی برای متقاعد کردن مقامات ای اف سی برای لغو قانون زمین بی طرف به جایی نرسید چرا که با ارسال نشدن شکایت رسمی ایران درزمان مناسب ، در دستور کار قرار نداشتیم.

کسی نمی داند چه شد که حمیدرضا آصفی یک ماه بعد یعنی در دهم دی ماه استعفای خود را از ستاد هماهنگی برنامه‌ریزی جام جهانی ۲۰۱۸ اعلام کرد. آصفی بی سر و صدا از این سمت استعفا کرد ، پاسخ هیچ رسانه ای را نداد و هیچ گزارشی هم از چرایی دلیل استعفای او اعلام نگردید.

در مورد جدایی او تنها به این شایعه برخوردیم که وی به شدت از مسولان فدراسیون دلخور و ناراضی است که اگر نبود استعفا نمی داد. اگر دلیل دیگری در میان نباشد اصلا بعید نیست که دلیل واقعی ناراحتی و کناره گیری او همین مسئله بی نتیجه ماندن  تلاش های در ای اف سی باشد. اینکه تمام تلاش های آنها برای به هدف رساندن نتیجه به دلیل ساده ای مانند سهل انگاری یک کارمند نقش بر آب شده باشد.

هنوز دلیل موجهی برای استعفای رییس ستاد جام جهانی فدراسیون فوتبال کشورمان اعلام نشده در حالی که یک ماه از این استعفا گذشته. در مورد استعفای او صحبت های زیادی داخل راهروهای فدراسیون فوتبال پیچیده شده. ظاهرا طرح های پیشنهادی وی برای جام جهانی عمدتا با موافقت اعضای دیگر قرار نمی گرفت. بحث رقم نخوردن نتیجه لازم در پرونده ای اف سی و میزبانی در کشور ثالث هم از بحث هایی است که ظاهرا برای سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه گران تمام شده است.

بحران های تداوم دار با کارلوس کی روش

اوضاع فدراسیون فوتبال با کارلوس کی روش همچنان بحرانی است. کی روش بی توجه به فشار افکار عمومی روی فدراسیون فوتبال به غیبت های طولانی مدت خود ادامه می دهد. حتی بازگشت او به ایران هم خیلی با استقبال رسانه ها مواجه نشد چرا که خبر حضور او در همایش اسپانسر شخصی اش آنقدر توی ذوق زد که حتی صدای رفقای رسانه ای هم درآمده.

گویا مسولان فدراسیون فوتبال می خواهند این چند وقت را نیز با کی روش مدارا کنند تا بعد از جام جهانی مربی دیگری انتخاب کنند. کی روش علاوه بر هزینه های سنگینی که روی دست فدراسیون گذاشته با نوع برخوردش با مسولان فدراسیون و اهالی فوتبال نیز خشم همگان را برانگیخته. او پاسخگوی هیچ کس نیست ، همه را در فدراسیون زیردست خود می داند و روی همین حساب است که دیگر کسی پشتیبان او نیست.

تاج می کوشد تا با مماشات با مرد پرتغالی ، آرامش را در حوزه تیم ملی حفظ کند اما بعید است که حتی او هم راضی به ادامه کار با کی روش باشد.

 منتظر چه باشیم؟

هنوز معلوم نیست در فدراسیون فوتبال با مقصران عدم ارسال اعتراض ایران در وقت قانونی برخوردی صورت می گیرد یا نه. با این همه نگاهی بیندازید به یک فصل پیش رو. به بازی های حساسی که نمایندگان ما ناچارند در زمین بی طرف برگزار کنند و همه به خاطر بی اطلاعی از قوانین و سهل انگاری هایی که انگار در فدراسیون فوتبال طبیعی است.


فرهیختگان

۵ ۵  
آی اسپورت
2018-01-30 08:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
Sima
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۰۳
آقای نویسنده این تو این شرایط بغرنج فوتبال ما این مسائلی که شما مطرح کردین کمترین اهمیتو داره واقعا میزبانی در جام باشگاه های آسیا، آماده کردن تیم ملی برای جام جهانی، توهین و تحقیرهای کیروش و ابهام در استعفاها و اخراج های بیشمار تو فدارسیون فوتبال مهم تره یا مسئله طاهری و طارمی. فعلا برنامه عدالت خواه ما داره این مشکلو حل میکنه از شب بازی الهلال شروع کرد و طاهری رو استعفا داد هنوزم پیگیره دوربین میفرسته بین تماشاگرای پرسپولیس و میپرسه طاهری چند درصد مقصر بوده. بالاخره وضعیت بحرانی الان پرسپولیس مهمتر از مسائلی هست که شما مطرح کردید اگه طاهری اون مشکلات ایجاد نمیکرد الان پرسپولیس صدر جدول بود آقای گل هم از تیم پرسپولیس بود و تو نقل و انتقالات هم میتونست چنددتا بازیکن خوب بگیره که اینقد درمونده نباشه تو همه پستا
در آخر هم جای بسی خوشحالی داره که جناب کیروش داره از اون حالت قدیس و بت بودن خارج میشه اونم تو سایت آی اسپورت.
اینزاگی
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۵۶
به نظر من مساله طاهری و طارمی مهم ترین مسئله فوتبال که هیچ ، مهمترین مساله کل مملکته و خوشبختانه برادر فردوسی پور به جد پیگیر این مساله هستن . مثلا تحریم و روابط خارجی ما که مهم نیست و اگر مساله طاهری حل بشه نه تنها فوتبال ما که کل مملکت گل و بلبل میشه.
و از برادر ارزشی جناب فردوسی پور(کیروشی پور) به خاطر تلاش صادقانشون!!!!!!!!!!! تشکر میکنیم
۵
محمد
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۴
و به نظر شما کل مشکل فوتبال این کشور تیم بیت المال حروم کن شما پرسپولیس هست دیگه ؟؟؟؟؟
۱
محمد
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۰۲
فدراسیون فوتبال الان دست مافیای اصفهانی هاست . تاج کفاشیان ساکت اسلامیان مفسدهای فدراسیون هستند و هدفشون میکیدن بوجه و ایجاد رانت تو فدراسیون به نفع خودشون هستن و کاری با برنامه های دیگه ندارن . ریاست پول قرارداد برای اطرافیان با سود برای اینها . و فقط همین
۴
مساله مهم
سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۳۹
آقای جعفری نگران نباش آقام فردوسی پور به همش رسیدگی میکنه منتهی اینا تو اولویت نیست پرونده طارمی و کوبوندن طاهری مهمه . فردوسی پور باید اول ثابت کنه که طاهری بدترین مدیر پرسپولیس و حتی بدترین مدیر ایرانه یعنی از سیاسی و رویانیان هم بدتره و افتخاری مدیر بدی نیست چون رفته برنامه نود.
هر وقت طاهری رو با خاک یکسان کرد نوبیت به مسایل پیش پا افتاده مثل میزبانی کشور ثالث و بقیه چیزا میرسه. البته ببخشید یه پرونده مهم دیگه هم هست ادامه بحث جادوگری . اون هم مهمه بعد از اون ایشالا دو سه سال دیگه میرسیم به مسئله فدراسیون.
مسئله کیروش هم که کلا منتفی هست. همه جای دنیا مرسومه که مربی تیم ملی اختیار عزل و نصب رو تو فدراسیون داشته باشه و به جای رییس فدراسیون تصمیم بگیره
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر