فهرست
آقای داورزنی! از این سوءتفاهم میلیاردی بگویید
آقای داورزنی! از این سوءتفاهم میلیاردی بگویید

آقای داورزنی! از این سوءتفاهم میلیاردی بگویید

آی اسپورت - با همه نقدهایی که شاید به سبک مدیریت فرد محور محمدرضا داورزنی وجود داشته باشد، در همین ابتدا می‌خواهم بگویم من یکی از آنهایی هستم که مدل مدیریتش را قبول دارم و می‌گویم برآیند نمره‌ای که این مدیر تکنوکرات می‎گیرد قطعا مثبت است. نیازی نیست یادآوری کنم که برای سنجش یکی مثل داورزنی کافی است نگاهی کنیم به والیبال او و قبل از آن به ‎تیم های ورزشی‌اش در صنایع دفاع چون صنام و صاایران.

با همه این ارادت و اعتقاد اما سوال از مدیریت یکی مثل داورزنی هم اصلا نباید نادیده گرفته شود. محمدرضا داورزنی مدل خاصی در مدیریت دارد که خیلی جاها سبب شده ضربه بخورد. او بالاخره یکی از بدنه مدیران سپاهی حاضر در ورزش است که از یک سو حامیان اصولگرایی خیلی قوی دارد اما از سوی دیگر در رزومه‌اش نزدیکی به تشکیلات کارگزاران غیرقابل کتمان است. دوستی دیرین و همکاری مستقیم با یاسر هاشمی از دوره فدراسیون سوارکاری تا همین امروز چیزی نیست که دوستان اصولگرایش حتی خیلی ساده با آن کنار بیایند. آری با این متر، داورزنی مدیری تکنوکرات است اما در مدل اجرای کار، او خیلی اقتدارگراست و کاملا در سیستم زیر نظرش مطلق‎گرا کار می‌کند و این مدل شاید باعث می‌شود بسیاری از همکاران هموزنش بگویند خودخواهانه یا خودستایانه کار می‌کند و مثلا برای دبیر کمیته المپیک در اوج موفقیت کمترین رای را بیاورد.

او حالا مرد شماره دوی ورزش است و وقتی مشخص شد در این سمت در وزارت ورزش می‌ماند ، تصمیم گرفت فدراسیون والیبالش را رها کند. فدراسیون را به این امید رها کرد که آن را به یکی از صمیمی‌ترین یارانش بسپارد. ضیایی برای داورزنی تنها یک نایب‎رئیس نبود. او برایش یک همرزم قدیمی، یک رفیق دیرین بود اما حالا همین رفیق دیرین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دوران موفق مدیریت داورزنی را برایش رقم زده است. این را حالا هم ضیایی و هم احتمالا داورزنی می‌توانند تکذیبش کنند اما شایعه اخیر درباره قرارداد یک برند تولید کالای داخلی که در دو سه روز گذشته خبرساز شده است، دقیقا از دفتر کار رئیس فدراسیون والیبال بیرون آمده است. جایی که او گفته اسپانسر تهیه لباس‌های ما نه تنها برای‌مان آورده مالی نداشته، که 4.5 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

این قرارداد حالا از آن جهت جنجال‌ساز شده است که رسانه‌های منتقد می‌گویند امضای قرارداد با این برند داخلی در کمیته ملی المپیک برای تامین لباس‎های کاروان ایران در مالزی، با سفارش وزارت ورزش اتفاق افتاده است. اینکه آیا مزایده‌ای در این زمینه برگزار شده یا نه سئوالی است که بی‌پاسخ مانده و می‌گویند کار دو طرف به شکایت و شکایت‌کشی قرار است برسد.

اتفاقی که به نظر باز کردن گره با دندان است. شاید با صداقت و البته به طور همزمان با تیزهوشی و ذکاوتی که در داورزنی سراغ داریم، او خیلی راحت‌تر می‌تواند این مشکل را حل کند تا کار به جدل نکشد. بی‌شک بسیاری از مردم هم داورزنی را در صورت ادای توضیحات، بر این شایعات ارجح می‌دانند چون موفقیت‌های مدیریتی‌اش را با والیبال به خوبی لمس کردند و در یاد دارند.

اینکه سیاست وزارت ورزش در سال حمایت از کالای برند ملی باشد، اتفاقا چه خوب است و اینکه تولیدی مجید ساعدی‌فر کیفیت لباس‌هایش خوب هستند هم اصلا غیرقابل کتمان! ولی نمی‌شود ورزش ایران برای تبلیغ یک برند، هم به آدیداس پول بپردازد و هم به مجید! درحالی که در همه اعزام‎‌های چند ساله اخیر غیر از تامین رایگان لباس‎‌های المپیکی، کمیته از این قراردادها عایدی مالی هم داشته است!

تازه از یاد نبریم که مروج اگرچه یک برند ایرانی است، اما دفتر مرکزی‌اش اصلا ایران نیست و در آمریکاست. تولیدی‌هایش هم احتمالا خود آقای داورزنی و سایر دوستان بهتر از یکایک ما می‌دانند که در چین است! شاید همین برندهای چینی فیک و آل‌اشپرت و بقیه‌ای که به اسم برند خارجی چند سالی است هم پول می‌دهند و هم البسه تامین می‌کنند، بیشتر در زیرزمین‌های منیریه اشتغال‌زایی کرده‌اند !

پس درچنین شرایطی چه خوب است آقای داورزنی خیلی شفاف بیانیه‌ای صادرکنند و توضیح دهند آیا واقعا برای تیم ملی بزرگسالان والیبال ایران در دو سال 4.5 میلیارد تومان هزینه خرید لباس شده است یا قرارداد تیم اصلی رایگان و همراه با پرداخت بودجه بوده است و برای سایر تیم‎ها لباس‌های با تخفیف خریداری شده که تفاوت این دو رقم، احتمالا شده است میزانی پرداختی! البته در همین بیانیه بهتر است درباره این مورد کمیته ملی المپیک و اینکه آیا به درخواست وزارت ورزش در ازای قراردادی که برایش پول پرداخت شده، ترک تشریفات شده هم خیلی شفاف توضیح دهند تا همه ابهام‌ها برطرف شود .

خبرآنلاین

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-05-08 17:14:00
نظر دهید

۱ نظر
پدرام
سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۷
آقای داور زنی از مثلث شوم -داورزنی -هدایتی -شیرازی هم بگید

چرا طاهری رو حذف کردید واسه چقدر پول پرسپولیسیها
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر