فهرست
رحمتی! بازنده بازی‌های بزرگ استقلال
رحمتی! بازنده بازی‌های بزرگ استقلال

رحمتی! بازنده بازی‌های بزرگ استقلال

آی اسپورت - مهدی رحمتی را باید یکی از ارکان اصلی استقلال ازفصل یازدهم تا فصل شانزدهم دانست. گرچه این دروازه‌بان فصل چهاردهم در پیکان بود که با این تیم به لیگ یک سقوط کرد اما در همه این سال‌ها اول مرد آبی‌ها درقفس توری بوده و فقط در یک مقطع که با طالب‌لو همقطار بود، در تعدادی از بازی‌ها حضور نداشت که چندان هم چشمگیر نبود.

مهدی رحمتی از فصل یازدهم تا فصل شانزدهم دوبار با استقلال موفق به کسب جام شده است. یکی در فصل یازدهم که استقلال با واکنش‌های او در مهار ضربات پنالتی توانست جام حذفی را به دست آورد و یک جام دیگر هم در فصل دوازدهم که در زمان مربیگری امیرقلعه نویی به دست آمد. در عین حال مهدی رحمتی با استقلال جام‌های بسیاری را هم از دست داده که دلیل این ناکامی‌ها شکست‌هایی است که استقلال در بازی‌های بزرگ و حیاتی در حضور این دروازه‌بان تجربه کرده است. گرچه در همان فصل دوازدهم هم که استقلال جام لیگ برتر را به دست آورد، باخت‌های بزرگی در کارنامه مهدی رحمتی ثبت شد ه است. در آن فصل استقلال در تهران به تراکتورسازی، سایپا و فولاد باخت و رفت و برگشت هم نتوانست هیچ امتیازی از داماش بگیرد. البته در آن ایام رحمتی کمترین گل خورده تمام تاریخ دروازه‌بانی ‌اش را رقم زد و سرانجام مزد بازی‌های خوبش را هم گرفت. نگاهی به یک فصل قبل از آن یعنی فصل یازدهم هم نشان می‌دهد که شماره یک در باخت و تراژدی‌های بزرگ تیمش حضوری چشمگیر داشته است.

از یاد نمی‌بریم که رحمتی درفصل یازدهم با استقلال شکست‌های بزرگی همچون 3بر2 به تراکتورسازی در تهران و آن شکست تاریخی 3 بر 2 مقابل پرسپولیس را در کارنامه دارد. باخت‌های دیگری هم نظیر 4بر2 مقابل ملوان در انزلی، یک برصفرمقابل مس کرمان در ورزشگاه آزادی و 2 بریک به فجر در شیراز در سیاهه کاری این دروازه‌بان مشاهده می‌شود.

اما به فصل سیزدهم که رجوع کنیم، فصلی که منجر به کنار گذاشتن او از استقلال شد، شکست‌های بزرگتر کم در کارنامه شماره یک نیست. استقلال با دروازه‌بانی رحمتی 2 بر یک در تهران بازی را به سپاهان واگذار کرد، در اهواز نیز آبی‌ها مقابل همنام خود 2بر صفر مغلوب شدند، باخت مشابه به ذوب‌آهن در اصفهان نیز در کارنامه آن فصل موجود است اما شکست‌های استقلال با نتیجه یک بر صفر و 3 بر یک مقابل نفت و تراکتورسازی درحالی که آبی‌ها باخت 4 بر 2 مقابل ملوان را هم تجربه کرده بودند، آنها را درهفته‌های پایانی تا رتبه پنجم تنزل داد تا در نهایت امیر قلعه‌نویی عطای کار با این دروازه‌بان را به لقایش ببخشد.

رحمتی اما دوری آنچنانی از استقلال نداشت. یک سال بعد با برکناری امیر قلعه‌نویی از استقلال این دروازه‌بان در فصل پانزدهم دوباره به ترکیب آبی‌ها اضافه شد و در حالی که طالب لو هم در این تیم حضور داشت 3 شکست بزرگ را مقابل ذوب‌آهن، پرسپولیس و تراکتورسازی تجربه کرد تا فصل پانزدهم هم کابوس‌وار به پایان برسد.

رحمتی در این فصل در باخت بزرگ 4 بر 2 دربی و 3 بر 2 مقابل تراکتور و 2 بر صفر مقابل ذوب‌آهن حی و حاضر بود. در فصل شانزدهم اما به نظر می‌رسید که سرمربی جدید استقلال کارنامه مهدی رحمتی با استقلال را به دقت مورد ارزیابی قرار داده باشد و فکری برای قفس توری کند اما قرارداد بلند مدتی که پیش‌تر با این دروازه‌بان منعقد شده بود و رودربایستی‌های منصوریان در نهایت منجر به تداوم حضور این دروازه‌بان در استقلال شد.

احتمالا منصوریان تصور می‌کرد مهدی رحمتی به مانند فصل دوازدهم یا فصل یازدهم می‌تواند زمینه‌ساز قهرمانی دیگری برای استقلال باشد اما محاسبات آقای سرمربی خیلی زود غلط از آب درآمد و او فهمید که روی این دیوار نباید یادگاری می‌نوشت. رحمتی به رغم تمام شایستگی‌های فنی‌اش اما بار دیگر با استقلال شکست‌های بزرگی را تجربه کرد. او در ادامه باخت‌های خانگی به تراکتورسازی بار دیگر در شکست 2 بر یک تیمش به تبریزی‌ها حاضر بود و پیش از این بازی باخت 2 بر یک به صنعت نفت آبادان در تهران و شکست مشابه در اهواز مقابل استقلال خوزستان را نیز تجربه کرد. مهم‌ترین ناکامی رحمتی اما به بازی سه‌شنبه شب مربوط می‌شود.

جایی که او خرد شدن مقابل نفت تهران را تجربه کرد و 3 بار دروازه خود را مقابل مهاجمان این تیم باز شده دید. حالا مهدی رحمتی در حالی چشم به نیم فصل دوم دوخته که موفقیت در آن محال به نظر می‌رسد و بعید است که این دروازه‌بان بتواند با واکنش‌های خود استقلال زخمی را به جایگاه قابل توجهی درلیگ برساند. رحمتی در همه این سال‌ها بهترین گزینه برای حراست از دروازه استقلال بوده و شاید چند صباح دیگر بتواند به نیاز استقلال پاسخ دهد اما نباید در مقابل تمام ناکامی‌های تاریخی این دروازه‌بان در بازی‌های بزرگ بخصوص بازی‌های خانگی بی‌توجه بود.

 

منبع: ایران ورزشی

۳ ۱  
آی اسپورت
2016-12-22 12:29:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۴۶
اصلا نقد منصفانه ای نیست،چرا اینطوری نمیگید که استقلال در تمام دوره های حضور رحمتی (به جز دو فصل) موفق شد که سهمیه آسیا بگیره؟همه ی تیم که دروازهبان نمیشه.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر