فهرست
عنکبوتی به رنگ طلا؛ بولت عمودی
عنکبوتی به رنگ طلا؛ بولت عمودی

عنکبوتی به رنگ طلا؛ بولت عمودی

آی‌اسپورت- قهرمانی کسب و کار اوست. مردی که از منظر درخشش و موفقیت شباهت‌های بسیاری به اوسین بولت نابغه دوومیدانی دنیا دارد. او همانند بولت سریع است، مثل بولت طلا درو می‌کند و همچون بولت القاب هیجان‌انگیزی دارد. ستاره‌ای که مفهوم دیگری را از سرعت تعریف کرده، سرعتی که به جای خط افقی، روی خط عمودی تعریف می‌شود.

وقتی به کارنامه رضا علیپور نگاهی بیاندازیم، شاید باورمان نشود این پسر صخره‌ای در رشته‌ای که ایران پیشینه‌ای در آن نداشته، این‌طور در طول چند سال به انواع افتخارات در سطح جهان رسیده است. این سنگنورد قزوینی که ۵ طلای جام جهانی را در کارنامه داشت، در رقابت‌های جهانی اتریش که بالاترین سطح مسابقات این رشته به حساب می‌آید، به اولین مدال طلای خود دست پیدا کرد. علیپور در ۲ دوره قبلی به مدال برنز و نقره این رقابت‌ها دست پیدا کرده بود و حالا با کسب طلای جهان، فقط یک جالی خالی در کارنامه او دیده می‌شود؛ طلای المپیک. خودش می‌گوید آن جای خالی را هم به زودی پر خواهد کرد. سنگنوردی از سال 2020 وارد المپیک شده و می‌توانیم از این پس در سنگنوردی هم امیدوار به کسب مدال باشیم.

علیپور که با احتساب طلای مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ تاکنون ۲۴ مدال رنگارنگ در مسابقات بین‌المللی از جمله جام جهانی، قهرمانی آسیا، ‌بازی‌های آسیایی و... کسب کرده، به عنوان رکورددار سرعت سنگنوردی و صخره‌نوردی در جهان لقب‌های زیادی را کنار نام خود می‌بیند. سریع‌ترین مرد عمودی جهان و یوزپلنگ آسیا از جمله مشهورترین لقب‌های این سنگنورد جوان به شمار می‌رود؛ اما به نظر می‌رسد مرد عنکبوتی هم لقب زیبنده‌ای برای این صخره‌نورد ایرانی باشد.

بعد از پایان رقابت‌های جهانی در اتریش رضا علیپور گفت: «این مسابقات که از سطح بالایی برخوردار است، هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود. من قبلا مدال برنز و نقره رقابت‌های جهانی را کسب کرده بودم و در این دوره فقط به طلا فکر می‌کردم. با رکورد ۵.۶۳ ثانیه توانستم به هدفم برسم و قهرمانی را به دست آورم. ۲۶۰ ورزشکار از کشورهای مختلف در این دوره حاضر بودند که خدا را شکر من با وجود داشتن رقبای قدرتمندی از آمریکا، اوکراین، روسیه و فرانسه توانستم به مدال طلا برسم.»

این سنگنورد ایرانی که با ثبت زمان ۵.۴۸ رکورددار این رشته در جهان به حساب می‌آید، در ادامه به تکمیل کلکسیون افتخاراتش اشاره می‌کند: «من در سال‌های اخیر بیش از ۲۰ مدال بین‌المللی کسب کرده بودم و با کسب مدال طلای قهرمانی جهان کلکسیون افتخاراتم تکمیل شد. بابت این اتفاق خوشحالم چون برنز و نقره رقابت‌های قهرمانی جهان را داشتم و در این دوره فقط دنبال طلا بودم. حالا دیگر فقط مانده طلای المپیک تا دیگر همه مدال‌ها را در کارنامه‌ام داشته باشم.»

از سال ۲۰۲۰ علاوه بر تکواندو، کشتی و وزنه برداری و البته احسان حدادی در دو و میدانی، نگاه مسئولان و مردم برای کسب مدال در المپیک به سنگنوردی هم هست. علیپور در پاسخ به این سوال که می‌تواند طلای المپیک را هم در توکیو کسب کند، می‌گوید: «انشاالله که بتوانم چنین مدالی را کسب کنم. هنوز زمان زیادی تا المپیک باقی مانده و اول باید سهمیه این رقابت‌ها را به دست آورم. به هر حال شرایط المپیک متفاوت است چون سنگنوردی فقط در رشته سرعت که من تخصص دارم، برگزار نمی‌شود و باید در چند ماده تخصص داشته باشی تا بتوانی به مدال طلا برسی.»

با این قهرمانی‌های متوالی حالا همه چشم‌ها به مرد عنکبوتی ایران دوخته شده تا در المپیک یک مدال خوشرنگ را به سبد کاروان ایران اضافه کند. مدالی که برای علیپور شاید کمترین نتیجه باشد.

 

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2018-09-16 01:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر