فهرست
همه‌ى خريدهاى بد مورینیو براى شياطين سرخ
همه‌ى خريدهاى بد مورینیو براى شياطين سرخ

همه‌ى خريدهاى بد مورینیو براى شياطين سرخ

آی اسپورت - وقتى پس از شكست ٣-١ شياطين سرخ در داربى شهر منچستر، گراهام سونس سرمربى و بازيكن سابق ليورپول از گرى نويل مى‌پرسد كه آيا مربى و كادر فنى‌اش بهترين بازى را از مجموعه‌اى كه در اختيار دارند مى‌گيرند يا خير، با جواب «نمی‌دونم» گرى مواجه مى‌شود و بعد زمانى كه سونس سؤال خود را به گونه‌اى ديگر تكرار مى‌كند و به عملكرد پايين‌تر از حد انتظار لوكاكو، سانچز، رشفورد و پوگبا در اين مدت اشاره مى‌كند، نويل با ذكر اين موضوع كه ديويد مويس و لويى فن‌خال نيز دوران ناموفقى را در تيم داشتند، مشكلات را به مديريت باشگاه مربوط مى‌داند.

اشاره‌ى نويل كه از حاميان اصلى ژوزه مورينيو در اين ٣ فصل بوده، تا حدودى درست است. دوران مويس و فن‌خال نيز كاملاً ناموفق محسوب مى‌شوند به ويژه كه تيم زير نظر فن‌خال نيز همانند تيم حال حاضر يونايتد از نظر مهره در شرايط مناسبى قرار داشت و يك مربع تهاجمى رويايى با رابين ون‌پرسى، وين رونى، رادامل فالكائو و آنخل دی‌ماريا در اختيار داشت كه فن‌خال هرگز نتوانست از اين مجموعه به خوبى استفاده كند و در پايان فصل ٣ تن از اين مربع اولدترافورد را ترك كردند. چيزى كه اما نويل از اشاره به آن غافل شد، ميزان مخارج آقاى خاص در اين ٣ فصل و البته مدت زمان حضور او در قياس با مويس(١فصل) و فن‌خال(٢فصل) است. مورينيو ٤٦٧ ميليون يورو خرج روى دست باشگاه گذاشته و تنها ١١٤ ميليون يورو از فروش بازيكن در اين ٣ سال عايد يونايتد شده كه از نظر اختلاف بين هزينه‌ى خريد و فروش، يونايتد را پشت سر سيتى قرار مى‌دهد و از طرفى اين اختلاف ٣٥٣ ميليون يوريى با دوران مويس و فن‌خال نيز قابل قياس نيست.

هرچند بازيكنانى مثل لينگارد، رشفورد و فلينى زير نظر مرد پرتغالى به فوتباليست‌هاى بهترى تبديل شدند و اين اواخر لوك شاو نيز به دوران آمادگى خود برگشته، اما مورينيو نتوانسته از اكثر خريدهاى گران‌قيمت خود در اين مدت بازدهى لازم را بگيرد. نگاهى داريم به بدترين خريدهاى او در اين ٣ فصل:

١-فرد: هافبك ميانى و كنارى برزيلى كه با ٥٠ ميليون يورو از شاختاردونتسك اوكراين به يونايتد پيوست، گران‌قيمت‌ترين و در عين حال بدترين خريد اين فصل يونايتد بوده است. او در ٣ تورنمت جام حذفى، ليگ قهرمانان و ليگ برتر تنها ٩ بار به ميدان رفته و فقط ٢ حضور ٩٠ دقيقه‌اى را به ثبت رسانده است.٥٨٠ دقيقه و يك گل آمار ضعيف اين خريد برزيلى تا به اينجاى فصل است.

٢-الكسيس سانچز: بدترين خريد دوران مورينيو و احتمالاً بدترين خريد گران‌قيمت تاريخ باشگاه در كنار دى‌ماريا. بزرگ‌ترين سؤال چند ماه اخير اكثر مطبوعات انگليس، اين بوده كه چطور سانچز آماده‌ى آرسنال به الكسيس ناكارآمد اولدترافورد تبديل شده به حدى كه ديگر جايى در تركيب اصلى يونايتد نيز ندارد؟ ٢١ بازى،٣گل و ٥ پاس گل. اين همه‌ى كار مفيدي است كه سانچز با گذشت نزديك به ١ سال در يونايتد انجام داده است! آمارى درست مشابه با همتاى ارمنى‌اش، هنريخ مخيتاريان كه در زمستان با او معاوضه شد.

٢-پل پوگبا: ٩٨ بازى،٢٠ گل و ١٥ پاس گل، روى كاغذ براى يك هافبك ميانى كه بازى‌هاى زيادى را نيز به عنوان هافبك دفاعى به كار گرفته شده، آمار بدى نيست اما نه زمانى كه اسم شما پل پوگبا باشد و در سال ٢٠١٦ ركورد نقل و انتقالات فوتبال را جابه‌جا كرده باشيد. پوگبا دقيقاً همين تعداد گل و پاس گل را در دو فصل حضور خود در يوونتوس به ثبت رساند، اما به نظر مى‌رسد رقم ١٠٥ ميليون يورويى انتقال او باعث شده با حساسيت بيشترى روى عملكرد اين ستاره‌ى فرانسوى تمركز شود. اختلافات ميان او و مورينيو نيز ٢ ماه پيش به اوج خود رسيد و سرمربى پرتغالى معتقد بود پل از مسئوليت‌پذيرى كافى به ويژه در كارهاى تدافعى بهره‎مند نيست و همين موضوع شايعات زيادى پيرامون پيوستن او به بارسلونا به وجود آورد.

٤-ويكتور ليندلوف: در روزهايى كه انتقادات زيادى به مورينيو وارد مى‌شد كه يك مدافع مستحكم را براى ترميم خط دفاع آسيب‌پذير يونايتد جذب كند تا بلكه پس از سال‎‌ها جاى خالى زوج ويديچ-فرديناند پر شود، ليندلوف سوئدى با ٣٣ ميليون يورو از بنفيكا جذب شد تا شانس خود را در تئاتر رؤياها امتحان كند. او فصل گذشته تنها ١٧ بار در ليگ به ميدان رفت اما اين فصل در اكثر مسابقات در تركيب اصلى به ميدان رفته، هرچند ديدار مقابل سيتى، يك و دوى برناردو سيلوا و سرخيو آگوئرو و جا ماندن ليندلوف، نشان داد مرد سال فوتبال سوئد در سال ٢٠١٨ هنوز از تجربه‌ى كافى براى نبردهاى بزرگ برخوردار نيست.

٥-هنريخ مخيتاريان: ملى‌پوش ارمنستانى كه ٢١ گل و ٢٢ پاس گل را در ٧٩ مسابقه و آن هم فقط در دو فصل در بروسيادورتموند به ثبت رسانده بود، در ١/٥ فصل حضور خود در يونايتد، ٥٦ بار به ميدان رفت، ١٢ گل زد و ٨ پاس گل داد. او نيز همانند پوگبا، با وجود اينكه در دوران خود مورينيو به تيم اضافه شد، اما با مرد پرتغالى دچار اختلافاتى شد و سرانجام نيز جاى خود را با الكسيس سانچز در تيم آرسنال عوض كرد.

۱۲    
آی اسپورت
2018-11-18 18:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر