فهرست
پرسپولیس؛ یک ذهن برنده
پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

پرسپولیس؛ یک ذهن برنده

آی اسپورت - برای ریشه‌یابی موفقیت این روزهای پرسپولیس که بعد از چهار قهرمانی متوالی در لیگ‌ برتر باز هم یکی از شانس‌های قهرمانی در این فصل است، باید در ابتدا به یک مثال اشاره کنم.

کارلو آنچلوتی در اولین فصل حضور در چلسی توانست این تیم را قهرمان لیگ جزیره کند اما در فصل بعد نتوانست نتایج خوب فصل اولش را تکرار کند. او در روزهای بد تیمش در فصل دوم حرفی به بازیکنانش زد که معکوس آن در مورد این روزهای پرسپولیس صدق می‌کند. کارلتو به تیمش گفت: ما در حال باخت به تیم‌هایی هستیم که یا متوسط هستند یا برای بقا می‌جنگند. این مساله ممکن است با فلسفه فوتبال تضادی نداشته باشد اما حریفان متوسط رو به پایین ما را به این ذهنیت رسانده که می‌توانند ما را شکست بدهند. این باور، خطرناک‌ترین عنصری است که علیه تیم ما حرکت می‌کند. این موضوعی است که باید با اصلاح ذهنیت‌مان درست شود.

عکس این قضیه دقیقا برای پرسپولیس صادق است. این تیم به این باور رسیده که می‌تواند هر تیمی را شکست داده و قهرمانی‌اش را تکرار کند. این ذهنیت و باور یک عنصر پیش‌برنده است. ریشه اصلی و نگه‌دارنده موفقیت این تیم همین ذهنیت و باور است. وقتی به علم روانشناسی رجوع می‌کنیم، می‌بینیم تغییر یک مساله‌ای تا چه اندازه باورها را تقویت می‌کند. بنابراین مهم‌ترین عامل موفقیت سال‌های اخیر پرسپولیس را همین خودباوری می‌دانم. همین مساله باعث شده با وجود تمام اتفاقات ریز و درشت، این تیم به مسیر خودش ادامه دهد.

در اینجا بهتر است گریزی به زمان مربیگری آقای برانکو ایوانکوویچ بزنیم. در برهه‌ای پنجره‌های این تیم بسته شد و چند بازیکن را از دست دادند اما برانکو در این زمینه هرگز شکوه‌ای نکرد. همین باور حالا به گل‌محمدی و تیمش هم منتقل شده است. در واقع آن چه در پرسپولیس تغییر کرد، اندیشه و رفتار بازیکنان و کادر فنی این تیم بود. آنها یاد گرفتند نباید از مشکلات به وجود آمده بهانه و حاشیه درست کنند زیرا می‌دانستند که این مسائل آنها را از موفقیت دور می‌کند.

 

جام جم 

۲۶ ۲  
آی اسپورت
2021-02-20 18:15:00
نظر دهید

۲ نظر
دوپینگ و جعل و جهل و دروغ!
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹، ۲۰:۲۱
آقا باور نکنید
تقصیر وزیر ورزش پرسپولیسی ست و جهرمی که کری می خونه
بنظر من باید یک بست کشید و بست جلوی وزارت ورزش نشست تا یحیی گل محمدی بخاطر دلالی محاکمه بشه، تارتار مربی پرسپولیس بشه و رسول گراز برگرده. در گام بعدی چونی برگرده و استقلال ۳ تا بازیکن تاپ خارجی بخره و پرسپولیس در نقل و انتقالات امسال هیچ مدافع و مهاجمی جذب نکنه...
اینه عدالت مدنظر ما تاجیا که باید پیگیری کنیم
زنده باد تاج بزرگ
سیاوشان
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹، ۰۱:۲۴
یعنی تمام این نوشته ها رو این بابا صد هزار بار تو این صدسال که کارشناس ثابت تلویزیون بود گفته و گفته و گفته و گفته و گفته و گفته .... امیرخان واقعا بسه دیگه تموم شو خواهشا!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر