فهرست
درس نگرفتن ازگذشته تخصص ماست!
درس نگرفتن ازگذشته تخصص ماست!

درس نگرفتن ازگذشته تخصص ماست!

آی اسپورت – ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی. تصمیمی بحث‌بر‌انگیز که چند ماه قبل گرفته شد و از همان زمان با اعتراضات زیادی همراه بود، اما با آغاز فصل نقل و انتقالات میران اعتراضات بیشتر هم شده است. بسیاری از مربیان و مدیران عامل می‌گویند بازیکنان داخلی قیمت خود را تا چند برابر نسبت به فصول قبل افزایش دادند و عملاً مبالغ قرارداد آن‌ها تنه به تنه‌ی قرارداد دلاری بازیکنان خارجی می‌زند که حضورشان در لیگ ممنوع شده است! این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده که در بازار نقل و انتقالات خارج و به دلیل ویروس کرونا و ضرر‌های مالی که به باشگاه‌ها وارد شده، قیمت بازیکنان بین ۲۰ الی ۳۰٪ کاهش داشته، اما در فوتبال خودمان افزایش ۵۰٪ قرارداد‌ها تا این جای کار امری طبیعی بوده است! هم‌چنین معضل دیگر تیم‌ها مربوط به استخدام مربی خارجی است. به نظر می‌سد در فوتبال ایران هنوز ۱۶ مربی باکفایت برای مربیگری در لیگ برتر وجود ندارد و با توجه به این که تعدادی از چهره‌های شاخص و بادانش در حوزه‌ی مربیگری مثل مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان، داریوش یزدانی و محمد تقوی هم بعید است بخواهند یا بتوانند در لیگ برتر کار کنند و چهره‌هایی چون علی دایی و علی کریمی هم فعلاً به دلایل نامعلوم بیرون ازگود نشسته‌اند، تیم‌ها دستشان در انتخاب گزینه سرمربیگری بسته است.

تمامی این مباحث را که کنار بگذاریم، نمی‌توان از نقش مربیان و بازیکنان خارجی در افزایش سطح کیفی فوتبال ایران در سالیان اخیر گذشت. علی‌رغم انتقاد بسیار و به‌جایی که نسبت به جذب خارجی‌های بی‌کیفیت در فوتبال ایران می‌شود، اما آن روی سکه هم حضور چهره‌هایی چون کارلوس کی‌روش، برانکو ایوانکوویچ، وینفرد شفر، آندره‌آ استراماچونی، گابریل کالدرون و حتی حضور موفق دراگان اسکوچیچ، فصلی تازه را در فوتبال ایران رقم زد. تیم ملی ایران با «سی‌کیو» به تیمی قابل احترام در سطح دنیا تبدیل شد و‌ بار دیگر صلابت گذشته‌ی خود را در آسیا بازیافت و فوتبال باشگاهی ایران هم با خارجی‌های ذکرشده از بعد تاکتیکی با پیشرفت خوبی همراه شد و از همه مهم‌تر با اضافه‌شدن این چهره‌ها به چرخه‌ی مربیان لیگ برتر، دوران قهرمانی مربیانی بدون فلسفه یا با فلسفه‌ی مربیگری دمده به پایان رسید.

در حوزه‌ی بازیکن خارجی هم چه کسی می‌تواند منکر کیفیت بشار رسن در پرسپولیس شود؟ سپاهان و ذوب‌آهن بدون کی‌روش استنلی در سه فصل اخیر می‌توانستند این نتایج را تکرار کنند؟ آیا همه‌ی ما از حرفه‌ای‌گری شیخ دیاباته چه در داخل و‌چه در خارج میدان لذت نبردیم؟

۱۱ سال از تصمیم عجیب ممنوعیت جذب دروازه‌بان خارجی که توسط عزیزالله محمدی با حمایت فدراسیون فوتبال اتخاذ شد، می‌گذرد. تصمیمی که تنها باعث افزایش قیمت دروازه‌بانان داخلی شد و دوامی هم نداشت. حالا مسئولان فوتبال باز هم رویه‌ی سابق را در پیش گرفته و جای آن که نظارت بیشتری روی قرارداد‌های بسته شده داشته باشند، دست دلال‌ها- نه مدیربرنامه‌ها- را از مسیر امضای قرارداد با بازیکنان داخلی و خارجی قطع کنند و مانع امضای قرارداد تیم‌های بدهکار با سرمربی و بازیکن خارجی شوند، به دنبال کم‌دردسر‌ترین راه رفته اند؛ پاک کردن صورت مسئله؛ کاش تدبیری بود!

 

ایران ورزشی 

۷ ۱  
آی اسپورت
2020-09-10 14:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹، ۱۴:۳۱
شک نکنید پشت این قانون(بخوانید جوک سال)من درآوردی اهداف شخصی پنهان است....وقتی این کار باعث شده تا قیمت بازیکن و مربی ایرانی چند برابر بشه کدام عقل سالمی کمک به بیت المال رو باور میکنه...؟؟؟مگر باشگاههای ما کم از بازیکنان ایرانی در ای اف سی پرونده و شکایت دارند؟؟؟بازیکنان بی خاصیتی که نه استقلالی و نه پرسپولیسی ها اسمشان را هم به خاطر نمی اورند...همان ها که روزی با سلام و صلوات قرارداد بستند و بعدها از طریق ای اف سی باشگاههای ایرانی را تا لغو پروانه حرفه ایی هم بردند!!! حالا هم که قراردادهایشان سر به فلک کشیده و بازیکن درجه چندم کمتر از ۳ میلیارد نمی بندد!!!فوتبال ایران اگر در وپیکر داشت که الان کی روش و برانکو استراماچونی کنار دادکان و دایی و فتح اله زاده ها روزهای خوبی میگذراند
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر