فهرست
پول سعودی؛ هوش پرتغالی
پول سعودی؛ هوش پرتغالی

پول سعودی؛ هوش پرتغالی

 یک: یکی از عجیب‌ترین خبرهای این چند روز مربوط به عقد قراردادی شگفت‌انگیز بین فدراسیون فوتبال عربستان و سازمان لیگ اسپانیا می‌شد که بر اساس آن 9 بازیکن عربستانی به طور قرضی و بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی به تیم‌های دسته اول و دسته دوم لیگ اسپانیا پیوستند. این قرارداد عجیب البته انتقادات بسیار زیادی را به دنبال آورده، اما به هر حال هدف و فلسفه روشنی دارد؛ اینکه تعدادی از بازیکنان اصلی عربستان برای حضور در جام‌جهانی آماده شوند و چند ماه بعد کیفیتی بالاتر از امروز داشته باشند. مسلما این حرکت در ابعاد مختلف قابل نقد است؛ اینکه سعودی‌ها با پول به دنبال خوشبختی هستند و یا اینکه کار را ساده گرفته‌اند و فکر کرده‌اند ظرف همین چند ماه می‌توانند بازیکنان اصلی تیم ملی‌شان را به واسطه حضور در لالیگا آماده کنند. با این همه اما، این حرکت یک پیام کلیدی دارد و آن هم این است که عربستانی‌ها نمی‌خواهند در جام‌جهانی پیش رو یک آبروریزی دیگر راه بیندازند. آنها که سابقه خوردن هشت گل از آلمان را دارند، این بار که در گروه ساده‌تری قرار گرفته‌اند دل‌شان می‌خواهد اعاده حیثیت کنند. بنابراین مثلا الدوساری را از الهلالی که درگیر لیگ قهرمانان آسیا است می‌گیرند و می‌فرستند به ویارئال تا شاید شرایطش برای تابستان بهتر شود. پس دیدگاه کلی حاکم بر فوتبال عربستان روشن است؛ اینکه جام‌جهانی نسبت به هر تورنمنت داخلی و خارجی دیگری اولویت دارد.

دو: مسلما آن دسته از بازیکنان عربستانی که به این شکل راهی لیگ اسپانیا شده‌اند، شانس چندانی برای بازی در تیم‌های جدیدشان ندارند. آنها که می‌توانستند در لیگ کشور خودشان فیکس بازی کنند و یک فصل طبیعی را پشت سر بگذارند، حالا جایی می‌روند که احتمالا مدت‌ها باید نیمکت‌نشینی را تحمل کنند. با این همه اما، تمرینات حرفه‌ای و منظم در نظر گرفته شده برای بازیکنان در اسپانیا لابد آنقدر ارزش و اهمیت دارد که سعودی‌ها حاضرند به خاطرش تن به چنین معاهده‌ای بدهند. در حقیقت آنها اسکلت اصلی تیم ملی کشورشان را دارند می‌فرستند جایی که این بازیکنان فقط بهتر تمرین کنند، سالم‌تر بخورند و بخوابند و به شرایط استاندارد نزدیک‌تر شوند. خب حالا سوال این است که آیا زمان قدردانی از کارلوس کی‌روش فرا نرسیده؟ توجه داشته باشید که او از حدود شش سال پیش این پروژه را استارت زد؛ از همان روزهایی که اصرار داشت همه بازیکنان ایرانی هر طور شده یک لیگ اروپایی پیدا کنند و برای بازی به آنجا بروند. در حقیقت کاری که عربستانی‌ها یک‌شبه با دلارهای نفتی‌شان انجام دادند و البته به دلیل تنگنای زمانی بعید است ثمربخشی چندانی داشته باشد، کی‌روش با هوش ذاتی و حرفه‌ای خودش انجام داد. خود سینیور تا به حال بارها گفته زمانی که به فوتبال ایران آمد کشورمان فقط یک بازیکن در اروپا داشت، اما حالا تعداد این بازیکنان از 10نفر هم تجاوز می‌کند. عربستانی‌ها شاید با لژیونرهای پنج‌ماهه‌شان نتوانند کار چندانی از پیش ببرند،

ما اما امیدواریم با امثال جهانبخش و آزمون و انصاری‌فرد که با پافشاری کی‌روش راهی فرنگ شدند، روزگار بهتری داشته باشیم. بله؛ ما به اندازه عربستان نفوذ و قدرت نداریم که هر وقت هوس کردیم خط تولید لژیونر به لالیگا راه بیندازیم، اما یک بار پول داده‌ایم و صاحب هوش اصلی را به ایران آورده‌ایم؛ آیا همین کافی نیست؟

 

ایران ورزشی

۳۱ ۱۲  
آی اسپورت
2018-01-23 13:29:00
نظر دهید

۱۲ نظر
Soltan
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۵۳
آنکه روزی تو را ارزان ندهد ! قدر تو را بهتر از تو می داند!
عمرعبدالرحمان العراقی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۵۵
بازم بابا کارلوس پول تو جیبی پسرا و دختراشو قطع کرد.مجبورن واسش از این خزعبلات بنویسن تا اوضاع برگرده به حالت قبل.
حال به هم زن چونان کیروشی پورها
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۲۲
خدمت نویسنده بی هوش که احتمالا کاس نژاد هست باید عرض کرد لژیونر شدن جهانبخش ربطی به کیروش نداشت
عمر‌خربین
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۲
به عمر عبدالرحمان.
درست میگی باید کیروش هم مثل برانکو تمام ایل و تبارش را بیاره پرسپولیس.اینطوری راحتتر میشه چاپید.در ضمن مگه جای پنج‌تا سوراخی که گذاشتم تو تننتون خوب شده که بلبل زبونی میکنی لنگی
داریوش
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۲۲
دیگه قدردانی از این بالاتر که هیچوقت نیست، ولی حقوقش رو کامل می گیره
پول پرتقالی،هرز نوشتن ایرانی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۴۴
اولا :
همین عربستان که یک دوره آبرو ریزی کرده یک دور هم تونسته از مرحله گروهی بالا رفته این یعنی آرزوهای ما خاطرات اوناست. پس اینجوری حقیرانه نگو آبروریزی
دوما :
صرف اینکه عربستان این کار رو کرده دلیلی بر درستی طرح نیست. حداقل میزاشتی بعد از جام جهانی . اون موقع معلوم میشه طرح خوبه یا نه.
سوما :
اینا بازیکناشون رو فرستادن اسپانیا . یعنی یک لیگ درجه یک. ولی اربابت کیروش همه رو فرستاده قطر و روسیه و بلژیک و یونان که معلوم نیست درجه چنده.
چهارما :
جهانبخش لژیونر شدنش هیچ ربطی به کیروش نداره
پنجما :
جهت قدردانی قلم شما . کیروش پول رو برات کارت به کارت کرد
آنتی شومن
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۵
همین عربستان که از نظر تو بدرد نمیخوره همیشه تیم ملی ما رو زده . افتخاراتش از ایران تو جام ملتها و جهانی بالاتره.البته همیشه این افتخارات عربستان روبروی ما مدیون امثال مایلی کهن و برانکوی شما که اون موقع دستیار بود ک حاج رضایی ... هستند که دو ریال سواد فوتبالی نداشتند.
۳
بهداد
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۳۳
خيلي سوختي گلابي
مهدی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۹
دستمال به دستی نوچه های کیروش تو رسانه ها....
چقدر بدبختیم که تو فوتبال هم باید الگومون عربستان باشه....
حقارت و دیگر هیچ....
sia
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۲
" یک بار پول داده‌ایم و صاحب هوش اصلی را به ایران آورده‌ایم"
ایکاش هزاران برابر این پول رو بدیم و باراک اوباما رو با تیمش بیاریم کشورمون و بگیم کشور رو رهبری بکنن، اونوقت میبینید بقیه مسایل خود به خود درست میشن
پوريا
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۳
تو اين شكي نيست كه كي روش تو هيچ كدوم از ترنسفراي بازيكناي ما نقشي نداشته و نداره ولي يادمون نره كه طرز تفكر كي روش و اصرارش روي بازي كردن ملي پوشان تو اروپا و تو اولويت قرار دادن بازيكن هايي كه تو اروپا بازي ميكنن براي دعوت به تيم ملي باعث شد ما الان تعداد زيادي لژيونر داشته باشين . دليل بازي كاوه رضايي امير عابدزاده كريم انصاريفرد اصرار دژاگه به موندن تو اروپا ، رد پيشنهاد تيم هاي چيني از طرف رضا گوچي ، صرفه نظر كردن از قرارداد ميلياردي سپاهان از طرف حاج صفي ، حضور رامين رضاييان تو بلژيك با وجود پيشنهادهاي چشمگير داخلي ، حضور ميلاد محمدي تو روسيه ، اصرار عليرضا حقيقي به ماندن در اروپا به هر قيمتي و تمايل بيرانوند به ترنسفر شدن ، تمام اين ها فقط يك معني ميتونه بده :
جلب نظر كارلوس كي روش و حضور در تيم ملي !
شقایق اشک ریز هستم
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۴۵
یه کانال زدم پر از مطالب مثبت و عکسای عشقم کارلوس جون
فقط عاشقای کارلوی جوین بشن
اونایی هم که کارلوسم رو دوست ندارن اصلا نیان
مرسی اه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر