فهرست
بیست سال با جباری؛ پایانِ آقای ایده‌آلیست
بیست سال با جباری؛ پایانِ آقای ایده‌آلیست

بیست سال با جباری؛ پایانِ آقای ایده‌آلیست

آی اسپورت - یازده سالم بود که بدون اجازه بابا، پشت اتوبوس‌های سعدآباد می‌دویدم تا برسم به سکوهای شکسته تختی و دستم را بگذارم روی پیشانی و زیر همان سایه کوتاه، بازی «او» را تماشا کنم. پاهای نحیف و صورت استخوانی، پاس‌های قطری و استپ‌های جادویی، تمام شهر مجتبی جباری را اینطور شناخته بودند. بخش بزرگی از بچه‌های هم نسلِ من در مشهد، فوتبال را با جباری، آندرانیک، خلعتبری و آن نسل طلایی فهمیدند. بعدها همه ما را تبعید کردند ۳۰ کیلومتر بیرون شهر اما قصه قرار نبود تمام بشود، التماس بزرگترها را می‌کردیم تا همراه آنها برویم و جادوی جباری و ابومسلم را ببینیم.

افتتاحیه ثامن، فینال جام حذفی با صبای علی دایی، جباری را دیدم که شبیه ستاره‌ها همه توپ‌ها به او ختم می‌شد و هرجا لازم بود سرک می‌کشید. عین خوشبختی بود برای من که سرزمین سینه‌ام در شورانگیز‌ترین روزهای نوجوانی در تصاحب استقلالی باشد که «مجتبی» پادشاه میانه میدانش باشد.

پارگی رباط صلیبی اما ستاره فوتبال ما را هر بار از بالای نردبان پایین می‌کشید و مجتبی باز بلند می‌شد، خاک از لباس‌هایش می‌تکاند و دوباره پله‌ها را بالا می‌رفت... شبیه پرنده‌ای که در اتاقی گیر افتاده و با سر به شیشه می‌کوبد.

مجتبی جباری برای من، انگار که مترجم زبان بین‌المللی فوتبال به فارسی روان باشد. هربار با خودم می‌گفتم این سطح از کیفیت چرا باید جایی در اروپا نداشته باشد؟ آنقدر دوستش داشتم که هربار زانویش را می‌گرفت درد از لایه‌های پوستم می‌گذشت و تا مغز استخوانم نفوذ می‌کرد.

علی فتح‌الله زاده چطور می‌تواند خودش را ببخشد؟ وقتی یادم می‌آید بیانیه نوشتند و جباری را از استقلال فراری دادند دوست دارم همه بغض و کینه‌ام را نثار آنها کنم. جباری را در بازی سپاهان-استقلال با پیراهن طلایی سپاهان دیدم و دنیا روی سرم خراب شد. لحظه‌لحظه آن بازی را، فوتبالیستی که خودش نبود را یادم می‌آید و در نهایت اینکه قلبش، مغزش فرمان نمی‌داد روبروی استقلال بازی کند را به خاطر دارم.

جباری در تمام این سالها هرگز ایده‌آلیست بودن را فراموش نکرد، زیر بار بی‌نظمی، فقر امکانات و ساده‌اندیشی مدیران نرفت. فوتبالیستی که در اردو به جای موبایل و اینترنت، سرش توی کتاب بود و هر زمان نیاز بود اعتراض می‌کرد طبعا جای بزرگی در فوتبال ما ندارد اما با همه این ها کنار آمد. فتح‌الله‌زاده‌ها خیال می‌کردند دوری جباری از استقلال بین هوادار و ستاره‌هایشان فاصله می‌اندازد اما اینطور نبود. چه اینکه پیگیری عملکرد جباری در فوتبال قطر، تماشای گل‌ها و پاس گل‌هایش عادت همیشگی ما در سالهای دوری بود.

وقتی روی شانه‌های مردم به استقلال برگشت، با خودم گفتم این همه سال چقدر مفت بین ما نبود و امروز حسرت بی‌پایانم در این است اصلا که کاش هیچوقت بر‌نمی‌گشت. برای ما که شخصیت جباری را نشناختیم و خرابش کردیم، آقایان زمانی، افتخاری و منصوریان تا همیشه این لکه ننگ باقی خواهد ماند.

شماره هشتِ شاکی امروز کفش‌هایش را آویزان کرد و رفت... بهترین دربی‌ها، زیباترین بازی‌ها و یک خروار خاطره خوب اما از مجتبی جباری باقی خواهد ماند. قریب به بیست سال با او رنج کشیدیم و این فوتبال هنوز همان است که بود... ژولیده و چرک و آشفته. هیچوقت فراموشت نمی‌کنیم آقای جباری، حالا می‌توانی با خیال آسوده استراحت کنی و این فوتبال را بسپاری به آدم‌های چسبیده و بی‌فایده‌اش. به امید دیدار دوباره...

۱۷ ۶  
آی اسپورت
2018-07-11 19:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
دکتر نوروزی
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۳۰
مجتبی جباری با خواندن این مقاله مصدوم شد
سعید از خوزستان
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۳۴
سرنوشت هرکسی که به پیراهن مقدس آبی پشت بکنه همینه، هر سال سر تمدید قراردادش خون به جگر هوادار می کرد،.......
تو اوج فوتبالش سال ۹۳ که استقلال به جمع ۴ تای اسیا رسید به خاطر بی پولی باشگاه از استقلال رفت به سمت لیگ های عربی!!!فقط به خاطر پول وقتی تموم شد برگشت تا با محبوبیت خداحافظی کنه..........
باشگاه استقلال اموال بسیاری داشته که الان دست ارگان های مختلف است.......
باشگاه استقلال قبل از سال 57 بعد از رئال مادرید ثروتمندترین باشگاه دنیا بوده.......
محل فعلی تربیت بدنی تهران، محل سابق باشگاه استقلال بوده.......
زمین های تمرین باشگاه استقلال از مسجد سلیمان گرفته تا شمال و حتی استانبول و انگلستان هنوز موجوده......
به خصوص اون کمپ که الان استقلال در ترکیه داره که بالای 2000 میلیارد قیمتشه......
اموال غارت شده استقلال الان نزدیک به 3000 میلیارد ارزش داره......
فقط پول اجاره این املاک و اموال بدهی استقلال رو پوشش میده.......
فقط کافی است دو تا حقوقدان مطلع از سابقه این باشگاه با کمک پیشکسوتان دلسوز باشگاه مثل ( بهتاش فریبا + حسن روشن + امیر قلعه نویی ) کمیته ای تشکیل بدن و بدهی ها رو اینجوری جمع کنند تا نیازی به التماس به وزارت ورزش(حامی باشگاه حکومتی پرسپولیس) نباشه........
اگر دو اسطوره بزرگ تاریخ فوتبال استقلال و ایران ( ناصر خان حجازی + منصور خان پورحیدری ) به خصوص منصور پورحیدری نبودند الان چیزی به نام باشگاه استقلال وجود نداشت..........
.
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۱۳
خط اول کامنتت رو که خوندم فهمیدم بقیه چرته
عجالتا جلوی اونایی که با کله دارن از کیسه میرن رو بگیرین تا بعد. وقتی به زور و با پول های زیاد بازیکن رو اغوا میکنید همین میشه کاری که با کاوه رضایی کردین و گذاشت رفت حالا مجید حسینی کم مونده بنزین بریزه سرش تا پاسپورتش رو از کیسه بگیره.امید ابراهیمی رو فراری دادین. مصاحبه امروز جابر انصاری رو خوندی؟
حالا تا صبح انشاء بنویس
مسعود
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۶
جباری اگه هرسال تمدید رو به روی آخر نقل انتقالات نمیکشوند و از تمرینات اول فصل و بدنسازی فرار نمیکرد 28به موفقیت های خیلی بیشتری میرسید و اینقدر مصدوم نمیشد.
۷
***
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۹
کاش اون مصاحبه خجالت اور با روزنامه قطری رو، رو هم به یاد میاوردی که رسما واسه تیم ملی ارزوی شکست کرد
۸
فریومد
پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۵
امشب که سلطنت مودریچ در میانه میدان برای کرواسی را خوردم چقدر حسرت بار بود برای ما ایرانی ها که نعمت بزرگی چون مجتبی جباری را بیهوده از دست دادیم احتمالا تا یک قرن دیگر هم ستاره ای همچون مجتبی نخواهد آمد!وما هنوز درحال مسخره بازی هستیم !!
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر