فهرست
چند برداشت از انتخاب بهترین‌های ایران
چند برداشت از انتخاب بهترین‌های ایران

چند برداشت از انتخاب بهترین‌های ایران

آی اسپورت - سایت نود برای انتخاب بهترین بازیکن سال فوتبال ایران، علاوه بر انجام نظرسنجی مردمی، در میان مربیان و کاپیتان‌های لیگ برتری این چالش را انجام داد که نتایج آن به شرح زیر اعلام شد.

1
1

کندوکاو در این آرا به نتایج جالبی ختم می‌شود که چند نمونه آن را بیان خواهیم کرد.

۱- علیرضا بیرانوند و سیدجلال حسینی، همانند رای‌گیری مردمی به ترتیب بهترین بازیکنان امسال فوتبال ایران بودند و این نشان می‌دهد که حداقل در این موضوع نخبه‌ها و توده‌های فوتبالی هم نظرند.

۲- برخی از کاپیتان‌ها و مربیان در این رای‌گیری در انتخاب‌های خود، اعضای تیم‌شان را با نسبت بیشتری لحاظ کردند که از این حیث برانکو و شفر، هر سه بازیکن برتر را از میان شاگردان خود انتخاب کردند و سیدمهدی رحمتی و سیدجلال حسینی هم، هم‌تیمی‌های خود را به دیگر بازیکنان ترجیح دادند. البته با توجه به کیفیت خوب استقلال و پرسپولیس در یکی دو سال اخیر، این انتخاب‌ها چندان هم نامأنوس نبود.

۳- برانکو، کمال کامیابی‌نیا را سومین بازیکن برتر سال اخیر معرفی کرده است که کاملا تعجب‌برانگیز است. چرا که به نظر می‌رسد در همین پرسپولیس بازیکنان بهتری نسبت به کامیابی‌نیا باشند که برانکو آنها را نادیده گرفته است.

۴- آرای سیدمهدی رحمتی به ترتیب فرشید اسماعیلی-وریا غفوری و روزبه چشمی است. به نظر می‌رسد در لیست رحمتی هم می‌توانستند نفرات دیگری قرار بگیرند و حداقل این ترکیب کمی جابجا شود. شاید لیست دوستان رحمتی در استقلال هم تقریبا همین نفرات باشند، مگر آنکه آنقدر کیفیت بازی پایینی ارائه داده باشند که که گنجاندنشان در این لیست توجیه‌‎ناپذیر باشد.

۵- امیر قلعه‌نویی امید ابراهیمی را به عنوان نفر اول انتخاب کرده است. شاید این انتخاب و علاقه قبلی قلعه‌نویی به امید و تمکن مالی بالای سپاهان به این نتیجه منتج شود که امید ابراهیمی فصل بعد در اصفهان، پیراهن زردرنگ به تن خواهد کرد. بالاخره امیر قلعه‌نویی عادت دارد که خیلی زودتر از شروع نقل و انتقالات به گزینه‌های فصل بعد خود پالس مثبت می‌فرستد.

۶- وحید حمدی‌نژاد تنها فردی است که وریا را به عنوان گزینه اول انتخاب کرده است. در حالی که شفر نامی از او نیاورده و رحمتی هم او را سرلیست خود نگذاشته است. احتمالا حمدی‌نژاد با توجه به پست خود که دفاع چپ هست، در بازی‌های مقابل وریا خیلی اذیت شده و برای توجیه عملکرد ضعیفش توانمندی وریا را بهانه کرده و در این رای گیری هم تلاش کرده تا آرای وریا بالا برود و حقانیت دلایلش روشن شود.

۷- پائولو سرجیو، سرمربی نفت، مسعود ریگی، هافبک دفاعی پدیده را به عنوان نفر سوم معرفی کرده است. در اینکه ریگی بازیکن خوب و قابلی است، شکی نیست اما نه به عنوان سومین بازیکن یک‌سال اخیر. اگر به پدر مسعود ریگی هم این فرم داده شود، بعید است که اسم مسعود را به عناون سه نفر اول در آن وارد کند. بالاخره زمان زیادی از حضور سرجیو در ایران نمی‌گذرد و احتمالا هدف او نوشتن نام یکی از قاسمی‌نژادها بوده است. اما اشتباها به جای جستجوی نام شماره ۹  یا ۱۳ پدیده، شماره ۶ این تیم را در لیست قرار داده است.

۸- تارتار در صدر لیست خود رحمان احمدی را قرار داده است. دروازه‌بانی که طی چند بازی اخیر پارس، با یک خروجی طلایی در ضربه کرنر، باعث به ثمر رسیدن تک گل سپاهان توسط کی‌روش استنلی از روی دستانش شد و در بازی مقابل نفت مسجد سلیمان هم با یک خروج سوپرطلایی تا اواسط زمین خودی (در حالی که شش بازیکن خودی و غیرخودی پشت سر او بودند) پاسِ پاس گل به حریف داد. احتمالا تارتار با این انتخاب تلاش کرده تا به رحمان روحیه بدهد. وگرنه انتخاب دروازه‌بانی با این حجم از اشتباهات هیچ توجیهی ندارد.

۹- رای مسعود شجاعی و امیرحسین پیروانی دقیقا شبیه به هم است. البته این موضوع از آنجایی جالب توجه است که مسعود به این نوع حرکات عادت دارد. چه زمانی که به دنبال جواد نکونام به اوساسونا رفت. چه زمانی که همراه مهرداد پولادی به الشحانیه رفت. چه زمانی که بعد از کریم انصاری‌فرد طی یک لابی ایرانی‌طور (که بعدها حاجی‌صفی هم به آن اضافه شد) به پانینیوس پیوست و چه حال که با تنی چند از براداران وفادار به هم در تیم ملی، به تیم زنوزی ملحق شد. شاید بد نبود حداقل این لیست را کاپیتان تیم ملی بدون اتکا به فرد دیگری، به تنهایی پر می‌کرد.

۱۰- در حالیکه همه فکر می‌کردند ابراهیم صادقی وفادارترین مرد سایپاست، روزبه شاه‌علی دوست نشان که چیزی کم از ابراهیم صادقی ندارد. روزبه فقط بازیکنانی را انتخاب کرد که سابقه بازی در سایپا را داشته باشند. مهدی ترابی-کریم انصاری‌فرد-علی قلی‌زاده

۱۱- رضا مهاجری و رضا خالقی فر بازیکن اول را کنعانی‌زادگان انتخاب کردند. عرق به تیم خودی خوب است. اما لازم نیست که حتما یک بازیکن از تیم خودمان را در لیست سه نفره بهترین بازیکن سال قرار دهیم و اگر هم قرار می‌دهیم باید کمی مراعات کنیم و آن را به عنوان نفر اول معرفی نکنیم. نکته جالب دیگر در مورد انتخاب نفرات دوم و سوم رضا مهاجری است. احسان حاج‌صفی و اشکان دژاگه انتخاب‌های دوم و سوم سرمربی ماشین‌سازی است. هر چند انتخاب اشکان دژاگه قابل توجیه است، اما معرفی حاج‌صفی به عنوان دومین فوتبالیست برتر یک‌سال اخیر با هیچ متر و معیاری قابل هضم نیست غیر از آنکه این بازیکن در تیم خودتان باشد و بخواهید به آن وزن بیشتری بدهید. شاید همین رفتارها باشد که همه را به تبانی بین تیم‌های تحت مالکیت از راه دور و نزدیک زنوزی، مشکوک می‌کند.

 

 

۱۳ ۲  
آی اسپورت
2019-03-13 16:42:00
نظر دهید

۲ نظر
یوسف
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۲۴
مهد کودک آی‌اسپورت
موضوع انشای بعدی: چرا پرسپولیس را اینقدر دوست داریم؟
۴
محسن
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۹
فقط رای قلعه نوعی قابل توجه است.به درستی از تیم خودش هیچکس! بقیه چرا شرافتش را نداشتند؟مثل این که از من سوال شود قهرمان جام ملتهای اسیا چه تیمی بود،و من با عرق ملی جواب بدهم امسال که ایران قهرمان شد!!!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر