فهرست
آنالیز داوری دربی/ 3 بر یک!
آنالیز داوری دربی/ 3 بر یک!

آنالیز داوری دربی/ 3 بر یک!

آی اسپورت- علیرضا فغانی در چهارمین دربی عمرش، چندان قضاوت خوب و متعادلی نداشت. همه کارشناسان داوری به جز یک نفر، می گویند گل دوم پرسپولیس خطا بوده و آن یک نفر هم معتقد است فغانی زیادی تحت تاثیر «جو» بازی قرار گرفت.

 

نوید مظفری: گل حسینی خطا بود

در نیمه اول 10 خطا به سود پرسپولیس و 11 خطا به سود استقلال اعلام شد. یک کارت زرد به بازیکنان پرسپولیس و دو کارت زرد به بازیکنان استقلال داده شد. تمامی این خطاها و کارتها کاملا درست بود و فغانی در نیمه اول دربی خوب قضاوت کرد. در یک صحنه که رابسون، مدافع استقلال تکل زد، داور به درستی به او کارت زرد نشان داد که فردوسی ‌پور گفت او توپ را زده است اما تکل بی پروایی که بعد از زدن توپ بازیکن حریف را هم بزند، مستحق دریافت کارت زرد است. تا دقیقه 90 همه چیز خوب بود. فغانی 14 خطا به سود پرسپولیس و 17 خطا به سود استقلال اعلام کرد که همه آنها درست بود. در دقیقه 92 وقتی پرسپولیس گل دوم را زد، بازی از دست فغانی خارج شد. گل دوم پرسپولیس در شرایط خطا زده شد و جلال حسینی بازیکن استقلال را هل داد و پس از آن گل زد. اخراج مهدی رحمتی درست بود. داور می‌ توانست یک دقیقه بیشتر بازی را ادامه دهد. با توجه با اتفاقات رخ داده شده، شاید سوت پایان بازی زودتر به صدا درآمد.

 

سعید مظفری زاده: گل خطای پرسپولیس

فغانی در دقیقه 22 خطای امید ابراهیمی را به درستی با کارت زرد جریمه کرد. در دقیقه 26 رابسون که با تکل بلند خود توپ را دفع نموده بود، در ادامه پای بازیکن پرسپولیس را هم درو کرد تا به خاطر بی احتیاطی، داور مسابقه او را با کارت زرد جریمه کند. دقیقه 39 که بازیکن پرسپولیس یک فرصت حمله خوب را از بازیکنان استقلال گرفت به درستی با کارت زرد داور جریمه شد. دقیقه 47 طارمی در حالی تعادل خود در محوطه جریمه از دست داد که هیچ خطایی روی او اتفاق نیفتاده بود. فغانی در دقیقه 90 با دخالت به موقع در درگیری، کاپیتان های دو تیم را با کارت زرد جریمه کرد. در ادامه حسینی در شرایطی موفق به ثبت گل دوم پرسپولیس شد که بازیکن تیم حریف را شارژ کرده بود. درحالیکه بازیکنان استقلال مالک توپ بودند دخالت احساسی جلال حسینی با واکنش رحمتی مواجه شد که داور مسابقه با مدیریت صحنه به موقع دومین کارت زرد را به دروازه بان استقلال نشان داد و از زمین مسابقه اخراجش کرد. پس از سوت پایان بازی رفتار ناشایست جلال حسینی ظاهرا با اخطار دوم به این بازیکن همراه شد که اگر اینچنین باشد تصمیم داور صحیح بوده است.

 

حیدر سلیمانی: عصبانی و جوگیر

علیرضا فغانی در روزی که نشان می ‌داد خیلی آماده است، از دقیقه 15 به بعد کمی عصبی شد و قضاوتش تحت تاثیر عصبانیت قرار گرفت و دقایقی از بازی مدیریت بازی برایش سخت شد. دقیقه 7 خطای خشن امید ابراهیمی روی وحید امیری برای ترساندن رقیب صورت گرفت. داور باید در چنین مواقعی تذکر جدی به بازیکن خطاکار دهد. یک دقیقه بعد خطای خسرو حیدری روی وحید امیری مستحق اخطار بود که داور می‌ خواست در همان ابتدای بازی اخطار ندهد و درواقع مدیریت کرد. دقیقه 13 خطای مهاجم استقلال در کنار خط طولی روی مدافع پرسپولیس انجام شد که کمک داور اول به درستی اعلام خطا کرد و اعتراض منصوریان بی‌ مورد بود. دقیقه 15 در کنار خط طولی نزدیک کمک داور دوم مدافع استقلال روی محرمی خطا کرد که از چشم داور و کمک داور دور ماند و در ادامه موجب درگیری دو بازیکن شد و فغانی با تذکر جدی به ماجرا پایان داد. دقیقه 23 اخطار به امید ابراهیمی صحیح بود زیرا فقط پای بازیکن پرسپولیس را زد و باید کارت زرد می‌ گرفت. دقیقه 26 اعلام خطای رابسون جان واریو و اخطار به او اشتباه بود و مدافع استقلال فقط با یک تکل بلند توپ را به بیرون زد و داور تحت جو بازی اعلام خطا کرد. دقیقه 38 خطای بهنام برزای به اشتباه از سوی فغانی اعلام شد چون این بازیکن فقط توپ را زد، نه پای بازیکن پرسپولیس را. اخطار به ماهینی در دقیقه 38 صحیح بود زیرا از یک حمله استقلال جلوگیری کرد. البته در صحنه قبل از این خطا توپ به دست حسینی خورد که از چشم داور دور ماند. دقیقه 46 داخل محوطه جریمه استقلال خطایی روی طارمی انجام نشد تا اعلام پنالتی شود و اعتراض بازیکن پرسپولیس بی ‌مورد بود. دقیقه 73 اخطار به فرشید اسماعیلی صحیح بود که با دو خطای پیاپی از حمله پرسپولیس جلوگیری کرد. دقیقه 1+90 اخطار به رحمتی و جلال حسینی به‌خاطر ایجاد درگیری درست بود. دقیقه 2+90 پس از زدن گل دوم پرسپولیس، حسینی برای برداشتن توپ رفت که رحمتی مانع شد و درواقع فغانی در جو  بازی، رحمتی را اخراج کرد. در صحنه گل دوم پرسپولیس، حسینی دستش را روی مدافع استقلال گذاشت ولی به نظرم این فشار دست به حدی نبود که داور اعلام خطا کند. معتقدم از تصاویر تلویزیونی نمی ‌توان تشخیص کاملی درباره این صحنه داشت و فقط داور می ‌تواند اظهارنظر درستی داشته باشد. علیرضا فغانی دوندگی زیادی کرد و در تمام صحنه حاضر بود اما با عصبانیت قضاوت کرد و خطاهای کوچک میانه زمین را نگرفت یا گاهی به اشتباه اعلام کرد.

 

ابوطالب طاهریان: یک گل اشتباه

فغانی در نیمه اول از اختیاراتش برای اداره بازی و استفاده نکردن از کارتهای بیشتر به نحو احسن بهره برد. ضمن اینکه کمکها هم به درستی وظیفه شان را انجام دادند. نیمه دوم  بازی ساده و بدون دردسری برای داور بود و تا دقیقه ۹۰ همه چیز به خوبی پیش رفت. شیطنت رحمتی و حسینی زیبایی بازی را تحت الشعاع قرار داد و داور به درستی از کارت های رنگی اش برای هر دو نفر استفاده کرد. در صحنه گل دوم پرسپولیس، حسینی هنگام سر زدن، مدافع استقلال را شارژ کرده است.

 

نادر جعفری: حسین خطا کرد و گل زد

فغانی قضاوت خوبی داشت. داور مسابقه جابجایی خوبی در جریان بازی داشت و به صحنه‌ ها نزدیک بود. فغانی بازی را خوب کنترل کرد و به موقع از کارتهایش هم استفاده کرد.‌ گل دوم پرسپولیس خطا بود و جلال حسینی روی مدافع استقلال خطا کرد. اخراج دروازه ‌بان استقلال درست بود چون رفتار غیرورزشی انجام داد.

 

رضا غیاثی: خطای حسینی دیده نشد

داور تا دقيقه ٩٣ عالي و بدون هيچ اشتباهي بازی را قضاوت و همه خطاها را به درستی اعلام کرد و به درستی به بازیکنان هر دو تیم کارت نشان داد اما در دقيقه  ۹۳ روی صحنه گل دوم پرسپوليس، وقتي توپ با ارسال اوت روي دروازه استقلال ارسال شد، حسيني ابتدا روي هوا با هول دادن يكي از مدافعان استقلال مرتكب خطا شد و سپس گل دوم پرسپوليس را زد. داور پس از این صحنه و در برخوردهای پس از گل، شجاعت خود را نشان داد و به درستي به جلال حسيني كارت زرد داد و  رحمتي را با كارت قرمز تنبيه كرد.

۱۳ ۱۰  
آی اسپورت
2017-02-12 20:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
یه ایرانی
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۰۶
اگر تمام بضاعت داوری ما این است و اگر کارشناسان داوری ما همه اینجوری که این عزیزان بازی را کارشناسی کرده اند ؛ کارشناسی بکنند ؛ واقعا حق ما همین لیگ است و همین داوران بیخود و باید هم هر روز داوری به قهقرا برود .
خیلی جالب است فقط یکی از چهار کارشناس در بالا اظهار کرده دقیقا پیش از دقیقه 38 بازی و قبل از دادن کارت به حسین ماهینی ، حسینی خطا کرده و توپ را با دستش زده . یعنی اگر داور آن خطا را میگرفت دیگر خطای بعدی را بازیکن پرسپولیس مرتکب نمیشد . اما باز هم هیچکدام از کارشناسان فوق نگفتند 2 تا 3 دقیقا بعد دقیقا در وسط زمین بازیکن استقلال به عمد پای بازیکن استقلال را میزند ، داور اعلام خطا میکند بدون دادن کارت ، خطائی که به مراتب شدیدتر از خطای حسین ماهینی بود .
افرادی که فوتبال بازی کرده اند یا میکنند به خوبی میدانند ، وقتی داوری بازی را میخواهد در بیاورد ، اول از همه سعی در دادن آوانتاژهای غیر منصفانه میکند تا تیم عصبی شود ، در مرحله دوم شروع به دادن کارت به بازیکنان میدهد و خطاهای طرف مقابل را بدون کارت هر از گاهی فقط سوت میزند و دست آخر به نظر شما نتیجه بازی چه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگر فقط و فقط یک کارشناس منصف و با وجدان وجود دارد ، بیاید داوری آقای فغانی را پس از گل اول پرسپولیس تا دقیقه 35 نگاه کند و منصفانه قضاوت نماید آیا داور بازی را برای استقلال در آورد یا نه ؟؟؟؟؟

برای من نفس فوتبال مهم است نه پرسپولیس و نه استقلال یا تراکتور . سیاه جامگان را سر میبرند برای فولاد ، سایپا را بالا میآورند که فقط سقوط نکند و ..........................
بعد انتظار داریم فوتبال این مملکت پیشرفت کند ؟؟؟؟
واقعا یکی بیاید منصفانه کل بازی را داوری کند نه سوتهای زده شده داور را .
واقع بين
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۲۱
يعني تا اعماق وجودت سوختي خيلي دل و حوصله داري متن به اين طولاني و چرتي رو تايپ ميكني .....خخخخخخ
Afshin
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۰۹
بابا زیادی پررویی دیگه
لامصب فغانی پاسش میدادن گلم میزد واستون دیگه چیکار میکرد
alireza
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۱۱
فوتبال ایران تا طرفدارای بی منطقی مثل تو داره پیشرفت نمیکنه .... فغانی خطا حسینی به اون تابلویی رو نگرفت .... درباره سنگ پای قزوین چیزی شنیدی؟
یه ایرانی
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۰۳
خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
آیا تا اعماق وجودم سوخته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بــله واقعا سوخته
آیا بخاطر باخت پرسپولیس سوخته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نه ، این شتری هستش که در خانه هر تیمی خواهد خوابید و بدا به حال تیمی که در شرایط نامناسب این شتر در خانه اش بخوابد ؛ مانند ابومسلم ، پیکان ، ماشین سازی ، استقلال خوزستان و صبای قم و .........
پرسپولیس به اندازه کافی امتیاز جمع کرده که در شرایط معمول بازی فوتبال قهرمان لیگ شود
استقلال در نهایت امسال سوم خواهد شد و بد نیست
تراکتورسازی هم همچنان تیم دوم خواهد ماند و شاید در بازیهای آخر فصل پرسپولیس را اذیت کند
اما
اینکه داوری های ما دیگر بو گندشان فضا را گرفته را چه کنیم ؟؟؟؟؟ درد من امسال نیست که همه اش مانده 9 بازی
درد سال دیگر است . اگر افتضاحات امسال در بازیهای بعدی و یا فصل بعد گریبان استقلال را بگیرد ؛ استقلالیها چه میکنند ؟؟؟ اینکه امروز در باد بردی به اسم دربی بخوابید و بخوابند مشکل را حل نمیکند .
اینکه اینجا به همدیگر ناسزا بگوئیم هم کار را درست نمیکند .
بعنوان یک فرد فوتبالی و منصف به این سئوال جواب بدهید :
چگونه شماره 1 استقلال از زمین اخراج شده اما هنوز درون زمین است ؟؟؟؟؟
بر اساس قوانین شماره اخراج شده همراه با بازیکن بیرون میرود نه اینکه رحمتی بیرون برود و شماره اش داخل زمین باشد . عرف معمول اینست که بازیکن از کاور با رنگ متفاوت استفاده نماید یعنی وقتی شماره دیگری را میپوشد یعنی تعویضی صورت گرفته در حالی که استقلال نمیتوانست تعویضی انجام دهد .
قطع به یقین فردا کیروش یک بیانیه خواهد داد که دیدید فلانی مربی نیست ؛ یا دیدید گفتم بازیکنان پرسپولیس به درد تیم ملی نمیخورند
پس فردایش هم خبری بیرون خواهد آمد که منصوریان از آنالیزهای کیروش و همکارانش برای دربی بهره برده

باز هم همه اینها فقط رد گم کردن است و مشغول کردن جماعت تا بادشان برود داوری این مملکت فسادش آشکارا شده .
یه ایرانی
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۱۳
با پوزش : نوشته اصلی یکجا به اشتباه دو کلمه استقلال نوشتم که چون قابل ویرایش نیست مجبور شدم دوباره همه متن را بگذارم
اگر تمام بضاعت داوری ما این است و اگر کارشناسان داوری ما همه اینجوری که این عزیزان بازی را کارشناسی کرده اند ؛ کارشناسی بکنند ؛ واقعا حق ما همین لیگ است و همین داوران بیخود و باید هم هر روز داوری به قهقرا برود .
خیلی جالب است فقط یکی از چهار کارشناس در بالا اظهار کرده دقیقا پیش از دقیقه 38 بازی و قبل از دادن کارت به حسین ماهینی ، حسینی خطا کرده و توپ را با دستش زده . یعنی اگر داور آن خطا را میگرفت دیگر خطای بعدی را بازیکن پرسپولیس مرتکب نمیشد . اما باز هم هیچکدام از کارشناسان فوق نگفتند 2 تا 3 دقیقا بعد دقیقا در وسط زمین بازیکن استقلال به عمد پای بازیکن پرسپولیس را میزند ، داور اعلام خطا میکند بدون دادن کارت ، خطائی که به مراتب شدیدتر از خطای حسین ماهینی بود .
افرادی که فوتبال بازی کرده اند یا میکنند به خوبی میدانند ، وقتی داوری بازی را میخواهد در بیاورد ، اول از همه سعی در دادن آوانتاژهای غیر منصفانه میکند تا تیم عصبی شود ، مانع شروع مجدد سریع بازیکنان میشود و در مرحله بعد شروع میکند به دادن کارت به بازیکنان و خطاهای طرف مقابل را بدون کارت هر از گاهی فقط سوت میزند و دست آخر به نظر شما نتیجه بازی چه میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگر فقط و فقط یک کارشناس منصف و با وجدان وجود دارد ، بیاید داوری آقای فغانی را پس از گل اول پرسپولیس تا دقیقه 35 نگاه کند و منصفانه قضاوت نماید آیا داور بازی را برای استقلال در آورد یا نه ؟؟؟؟؟

برای من نفس فوتبال مهم است نه پرسپولیس و نه استقلال یا تراکتور . سیاه جامگان را سر میبرند برای فولاد ، سایپا را بالا میآورند که فقط سقوط نکند و ..........................
بعد انتظار داریم فوتبال این مملکت پیشرفت کند ؟؟؟؟
واقعا یکی بیاید منصفانه کل بازی را داوری و کارشناسی کند نه سوتهای زده شده داور را .
۲
حبیب به مترجم کی روش
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۳۴
اولا به کی روش بگو بهترین راه ضربه زدن به برانکو اینه که تمام 11 نفر اصلی پرسپولیسو به تیم ملی دعوت کنه و فقط یکی شونو بازی بده و تمرین پرسپولیسو تعطیل کنه ! حتما یادت نره بهش بگی.
ثانیا خاک تو سر فغانی که خطای سید خلالو ندید و گل رو پذیرفت ضعیف ترین داور ایران !!
red old
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۲۲
یعنی این همه کارشناس ندیدن نیمه دوم طارمی با سر زد جانواریو با دست گرفت ضرب توپ رو بعد توپ افتاد دست رحمتی رو گرفت!!!!!
علی
يكشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲۳:۳۶
کسی که داور هم نباشه میتونه تشخیص بده حرکتی که جلال حسینی انجام داد خطا بود. برخوردی هم بین رحمتی و اون انجام نشد داور سریع رحمتی رو اخراج کرد. فغانی بعد از اون بازی ذوب که اشتباه کرد خودش رو مدیون پرسپولیس میدونه و به هر طریقی در هربازی که براش قضاوت میکنه به نفع این تیم میگیره.
محسن
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۵۶
رحمتی باید اخراج میشد چون بد نگاه کرده بود.در قوانین جدید،اخم و نگاه بد،اخراج دارد(سوغاتی داور دوزاری و معلوم الحال از انطرفها!!!!)
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر