فهرست
مسی VS رونالدو؛ رقابتی به سود لیگ قهرمانان!
مسی VS رونالدو؛ رقابتی به سود لیگ قهرمانان!

مسی VS رونالدو؛ رقابتی به سود لیگ قهرمانان!

آی اسپورت - وقتی کریس رونالدو سه شنبه شب با هت‌تریک خود، یک تنه موجب پیروزی 3-0 یوونتوس مقابل اتلتیکومادرید شد و تیمش را به جمع 8 تیم پایانی رقابت های لیگ قهرمانان رساند، همگان منتظر 24 ساعت بعد و واکنش مسی بودند.

مسی نیز کم نیاورد و با به ثمر رساندن 2 گل و ارسال 2 پاس گل دیگر، نقشی کلیدی در پیروزی 5-1 تیمش برابر لیون داشت. شاید کار درستی نباشد اما اگر گل هایی که با اثر مسی در این بازی به ثمر رسید را حذف کنیم، این لیون می‌بود که با تساوی 1-1 و با قانون گل زده در خانه حریف راهی یک چهارم نهایی می‌شد.

رونالدو و مسی تنها بازیکنان تاریخ این مسابقات هستند که تعداد گل های خود را سه رقمی کرده اند. نفر سوم این فهرست رائول گونزالس 71 گل به ثمر رسانده و بعد از این دو فوق ستاره، کریم بنزما بهترین گلزن مسابقات محسوب می‌شود که هنوز هم مشغول به بازی است. با 60 گل، بنزما حتی به نصف تعداد گل های رونالدو هم نرسیده است.

بعد از آن که کاکا در فصل منجر به قهرمانی میلان (07-2006) با 10 گل بهترین گلزن رقابت ها شد، هیچ بازیکنی به جز این دو فوق ستاره نتوانسته آقای گل رقابت ها شود. در حقیقت، تنها در فصل 15-2014 بود که نیمار با 10 گل، مشترکا در کنار رونالدو و مسی بهترین گلزن رقابت ها لقب گرفت و در سایر فصول، عنوان بهترین گلزن یا در اختیار رونالدو و یا در اختیار مسی بوده است.

گل های مسی در بازی چهارشنبه شب، موجب شد تا او برای یازدهمین فصل متوالی به آمار حداقل 35 گل در تمامی رقابت ها برسد، اما در جنبه ای دیگر، هت‌تریک رونالدو شاید تاکید دیگری بر این نکته بود که او پادشاه لیگ قهرمانان اروپاست.

 

2
2

با به ثمر رساندن 124 گل در 160 بازی، رونالدو آقای گل ادوار لیگ قهرمانان است و فاصله ای نسبتا مطمئن با لیونل مسی دارد؛ ستاره ای که 108 گل در 131 بازی وارد دروازه رقبا کرده است.

در قیاسی دیگر، رونالدو 5 بار جام قهرمانی را بالای سر برده و مسی 4 بار قهرمان مسابقات شده است. رونالدو در این فصل فرصت آن را دارد تا به نخستین بازیکن تاریخ تبدیل شود که 6 بار به قهرمانی در لیگ قهرمانان رسیده است. این اتفاق (در صورت وقوع) به این معنا خواهد بود که رونالدو در طول دوران حرفه ایش بیشتر از تاریخ بایرن مونیخ، لیورپول و بارسلونا قهرمان اروپا شده است!

در زمینه تعداد گل به ازای دقیقه مسی آمار بهتری نسبت به رونالدو دارد. مسی در هر 100 دقیقه یک گل به ثمر رسانده و رونالدو برای هر گل به طور میانگین به 112 دقیقه زمان نیاز داشته است. اما با رسیدن به مراحل حذفی، آمار رونالدو باز هم بهتر جلوه می‌کند.

رونالدو 77 بازی در مراحل حذفی لیگ قهرمانان انجام داده و در این مسابقات 63 گل به ثمر رسانده است. این آمار برای مسی 42 گل در 64 بازی است. در زمینه گل به ازای دقیقه در مراحل حذفی، رونالدو در هر 108 دقیقه یک گل به ثمر رسانده و مسی در هر 131 دقیقه بازی در مراحل حذفی یک گل به ثمر رسانده است.

تعداد هت‌تریک های هر دو بازیکن در لیگ قهرمانان در عدد 8 برابر است. اما نیمی از هت‌تریک های رونالدو (4) در مراحل حذفی رقم خورده و مسی تنها 2 بار توانسته در مراحل حذفی هت‌تریک کند.

رقابت تمام نشدنی این دو فوق ستاره در رقابت های لیگ قهرمانان به این زودی ها به پایان نخواهد رسید و شاید قرعه کشی روز جمعه آن ها را خیلی زود در مقابل یکدیگر قرار دهد.

بعد از قهرمانی در فصل 15-2014، بارسلونا در هر سه فصل بعدی در مرحله یک چهارم نهایی از گردونه رقابت ها کنار رفته و نتوانسته خود را به جمع 4 تیم پایانی برساند. اتفاقی که در ناکامی های سال های اخیر مسی در کسب توپ طلا نیز بی تاثیر نبوده و لئو به خوبی می‌داند برای لمس دوباره این جایزه، کسب قهرمانی در لیگ قهرمانان اهمیت بسیاری دارد.

در سمت مقابل نیز یوونتوس بعد از قهرمانی دراماتیک فصل 96-1995 مقابل آژاکس، 5 بار به فینال راه یافته و در هر 5 مسابقه با سری پایین زمین را ترک کرده است. انگیزه های یوونتوس از جذب سلطان این رقابت ها کاملا مشخص است و رونالدو خود بعد از بازی مقابل اتلتیکومادرید در مصاحبه ای، به این نکته اذعان کرد که "یوونتوس من را برای چنین شب هایی استخدام کرد"

این انگیزه ها، رقابت بین این دو را در ادامه این فصل به حداکثر خواهد رساند و می‌توان از یک نکته اطمینان داشت: رقابت بین این دو غول تنها به سود لیگ قهرمانان اروپا خواهد بود؛ مسابقاتی که جذابیت خود در سال های اخیر را تا حد زیادی مدیون این دو سوپراستار است.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-03-14 21:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر