فهرست
لیورپول-بارسلونا؛ معجزه بدون فرعون رخ می‌دهد؟
لیورپول-بارسلونا؛ معجزه بدون فرعون رخ می‌دهد؟

لیورپول-بارسلونا؛ معجزه بدون فرعون رخ می‌دهد؟

آی اسپورت - وقتی لیورپول نیمه دوم بازی چهارشنبه شب نیوکمپ را با شکست ۱-۰ آغاز کرد، کمتر کسی انتظار داشت که نتیجه پایانی بازی، شکست ۳-۰ قرمزها باشد.  لیورپول در نیمه اول و به خصوص بعد از گل لوئیس سوارز در دقیقه ۲۶ بازی خوبی را از خود ارائه داد و در نیمه دوم نیز انگیزه لیورپولی ها برای به ثمر رساندن گل خارج از خانه در بازی رفت بیشتر شد. اما گل دقیقه ۷۵ لیونل مسی چرخ های لیورپولی ها را پنچر کرد و سوپرگل فوق ستاره آرژانتینی در دقیقه ۸۲، پایان کار قرمزها در نیوکمپ را رقم زد.

اتفاقات بازی رفت شاید خیلی ها را به یاد جدال بارسا-بایرن مونیخ در نیمه نهایی فصل ۲۰۱۴ انداخت. دیداری که تا دقیقه ۷۷ متعادل و با تساوی بدون گل دنبال می‌شد اما در این دقیقه اعجاز مسی به داد بارسلونا رسید و عاقبت، بایرن پپ گواردیولا با شکست ۳-۰ نیوکمپ را ترک کرد.

بایرن در بازی برگشت یکی از مهم ترین فاکتور های جبران شکست سنگین را با موفقیت انجام داد؛ گل مهدی بن‌عطیه در دقیقه ۷ امیدها را در آلیانز آرنا زنده کرد اما نیمار تا قبل از دقیقه ۳۰ با به ثمر رساندن دو گل، پرونده بازی را بست و بارسا را به فینال برلین رساند. بارسا در شب درخشان نیمار و البته تراشتگن، با شکست ۳-۲ به فینال رسید و اکنون بعد از ۴سال، به دنبال حضوری دوباره در فینال است.

گل زودهنگام، همان چیزی است که شاگردان یورگن کلوپ در دیدار برگشت به آن نیاز دارند اما نبود محمد صلاح و روبرتو فرمینو این کار را برای لیورپول سخت تر خواهد کرد. صلاح که در بازی برابر نیوکاسل و در اثر برخورد با مارتین دوبراوکا آسیب دید، با تایید کلوپ به دیدار سه شنبه شب نخواهد رسید و روبرتو فرمینو (بازیکنی که نیمکت نشینی اش در بازی رفت تعجب بسیاری را برانگیخت) نیز این بازی را از دست داده است.

اما آمار درباره بازی برگشت چه می‌گویند؟ در تاریخ نیمه نهایی جام باشگاه ها/لیگ قهرمانان اروپا تنها دو تیم توانسته اند شکست با اختلاف ۳ گل در بازی رفت را جبران کرده و به فینال برسند.؛ پاناتینایکوس در فصل ۱۹۷۰ که بعد از شکست ۴-۱ مقابل ستاره سرخ بلگراد، در بازی برگشت ۳-۰ برنده شد و با گل زده در خانه حریف به فینال رسید و بارسلونا در فصل ۱۹۸۵ که بعد از شکست ۳-۰ مقابل گوتنبورگ سوئد، در بازی برگشت با همین نتیجه برنده شد و در نهایت با برتری ۵-۴ در ضربات پنالتی راهی فینال شد.

پیش از این و در تاریخ مراحل حذفی لیگ قهرمانان اروپا، تنها ۳ تیم بعد از پیروزی با اختلاف ۳ گل در بازی رفت، با شکست در بازی برگشت حذف شده اند که آخرین نمونه، همین بارسلونا بوده است؛ شاگردان ارنستو  والورده در یک چهارم نهایی فصل ۲۰۱۷ بعد از پیروزی ۴-۱ مقابل رم در نیوکمپ، در المپیکو ۴-۱ باختند و با قانون گل زده حذف شدند.

بارسلونا در هر 2 سفر اخیر خود به آنفیلد در مقابل لیورپول به پیروزی رسیده است؛ ۳-۱ در نوامبر ۲۰۰۱ و ۱-۰ در مارچ ۲۰۰۷. در حقیقت بارسلونا تنها تیم در رقابت های لیگ قهرمانان اروپاست که بیش از یک بار لیورپول را در آنفیلد شکست داده است.

لیورپول در بازی سه شنبه شب امید فراوانی به رکورد درخشان خانگی خود در نیمه نهایی ها خواهد داشت. در ۱۸ دیداری که لیورپول در تاریخ رقابت های اروپایی میزبان حریفان بوده، این تیم تنها یک بار شکست خورده؛ ۱۴برد، ۳ تساوی، یک باخت) این باخت در نیمه نهایی فیر کاپ فصل ۱۰۷۰ و با نتیجه ۱-۰ در مقابل لیدز یونایتد رقم خورد. (با گل بیلی برمر)

پیش از سفر به آنفیلد، بارسلونا در رقابت های این فصل لیگ قهرمانان دو بار دیگر هم به انگلستان آمده و هر دو بار، خاک این کشور را با پیروزی ترک کرده است. بارسا در مرحله گروهی تاتنهام را در ومبلی 4-2 شکست داد و در مرحله یک چهارم نهایی نیز منچستریونایتد را در اولدترافورد ۱-۰ مغلوب کرد. تاکنون هیچ تیمی نتوانسته در یک فصل از رقابت های اروپایی، در خانه ۳ تیم انگلیسی برنده شود و بارسلونا می‌تواند این دستاورد را به نام خود ثبت کند.

بعد از شکست ۲-۱ مقابل چلسی در سپتامبر ۲۰۱۸، لیورپول در ۱۹ بازی خانگی اخیر در تمامی رقابت ها شکست نخورده؛ ۱۶ برد و ۳ تساوی. تحت نظر یورگن کلوپ، لیورپول تنها یک بار دیگر رکوردی بهتر از این را در بازی های خانگی ثبت کرده بود، زمانی که بین شکست ۱-۰ مقابل استوک سیتی در ژانویه ۲۰۱۶ و شکست ۳-۲ مقابل سوانسی در ژانویه ۲۰۱۷، در ۲۵ بازی متوالی خانگی هیچ شکستی را متحمل نشدند.

لیونل مسی که در بازی رفت با به ثمر رساندن گل های دوم و سوم، خیال بارسایی ها را تا حدود زیادی راحت کرد، شمار گل های خود را در فصل ۲۰۱۸لیگ قهرمانان به ۱۲ رساند. مسی تنها در فصل ۲۰۱۱ (۱۴ گل) توانسته گل های بیشتری در لیگ قهرمانان به ثمر برساند. او اکنون ۲۶ گل در مقابل تیم های انگلیسی به ثمر رسانده (۶ گل در همین فصل) که یک رکورد محسوب می‌شود. همچنین لیورپول، سی و دومین تیمی بود که مسی در رقابت های لیگ قهرمانان موفق به گشودن دروازه اش می‌شد. در تاریخ این رقابت ها تنها رائول گونزالس توانسته در مقابل تیم های بیشتری گلزنی کند.؛ ۳۳گل

از ۱۸ بازی اخیر دور از خانه در مرحله حذفی لیگ قهرمانان، بارسا تنها ۵ بازی را با پیروزی به پایان رسانده؛ ۴ تساوی، ۹باخت. اما نکته این جاست که از این ۵ پیروزی، ۴برد در خانه تیم های انگلیسی به دست آمده؛۲ برد مقابل سیتی، یک برد در مقابل آرسنال و منچستریونایتد. دیگر پیروزی بارسا، در مقابل پاریسن‌ژرمن در آپریل ۲۰۱۵ به دست آمده است.

بعد از گل دقیقه ۸۳ کیلیان ام‌باپه در اولین بازی مرحله گروهی این فصل (برتری ۳-۲ لیورپول مقابل پاریسن‌ژرمن)، لیورپول در ۴میزبانی بعدی خود گلی دریافت نکرده و برای ۳۶۷ دقیقه دروازه اش را بسته نگه داشته است. این بهترین رکورد لیورپول در ۳۵ سال اخیر است. قرمزها آخرین بار در فصل های ۱۹۸۳و ۱۹۸۴در ۵ بازی متوالی خانگی اروپایی (لیگ قهرمانان/جام باشگاه ها) دروازه خود را بسته نگه داشته بودند. (مقابل اودنسه، اتلتیک بیلبائو، بنفیکا، دینامو بخارست و لخ پوزنان)

نود

۲    
آی اسپورت
2019-05-07 00:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر