فهرست
پایان رویای صعود به جام جهانی قطر؟
پایان رویای صعود به جام جهانی قطر؟

پایان رویای صعود به جام جهانی قطر؟

آی اسپورت - ساعتی قبل از شروع بازی ایران و عراق در اردن، بازی دو تیم هنگ کنگ و بحرین در شرق آسیا در حال برگزاری بود. این همان بازی بود که اغلب کارشناسان بحرین را در آن برنده می‌دانستند. هر چه به زمان شروع بازی ایران و عراق نزدیک می‌شدیم آن بازی برای ما بیشتر اهمیت پیدا می‌کرد. چرا که هنگ کنگ در عین ناباوری در حال متوقف کردن بحرین بود. کمتر از ده دقیقه تا سوت شروع بازی ایران و عراق مانده بود که خبر رسید بازی هنگ کنگ و بحرین با تساوی بدون گل تمام شده است. این بهترین اتفاق ممکن برای ایران و البته عراق بود. حالا ایران می‌توانست با شکست دادن عراق از این فرصت بهترین استفاده را ببرد و خودش را به صدر جدول برساند. به این ترتیب می‌توانستیم در ۴ ساعت از کابوس حذف به رویای صعود برسیم. تیم ملی اما قدر این فرصت بادآورده را ندانست و با شکست در لحظات پایانی همه را ناامید کرد. شاید اگر خوب بازی می‌کردیم و می‌باختیم کمتر دردآور بود اما تیم ملی بسیار بد بازی کرد و تقریبا هیچ کس جز سرمربی و اهالی فدراسیون عقیده ندارد که تیم ملی در دو بازی مقابل بحرین و عراق ناسزاوارانه باخته است. جدول گروه C حالا به شکل رعب‌آوری موقعیت ایران را خطرناک نشان می‌دهد. بدبینانه نیست اما بسیار به واقعیت نزدیک است اگر بگوییم رویای «حضور در اولین جام جهانی که در خاور میانه برگزار می‌شود» و «آخرین جام جهانی ۳۲ تیمی» برای ایران تقریبا از دست رفته است.

فرصتی که بر باد رفت

حقیقت این است که نمایش ضعیف تیم ملی در بازی مقابل عراق قابل پیش بینی بود. اردوی آماده سازی تیم ملی برای این بازی بسیار دیر تشکیل شد. مارک ویلموتس بدترین زمان برای گروکشی انتخاب کرد. اهالی فدراسیون در پرداخت حقوق معوقه ویلموتس ناتوان ماندند. چند بازیکن دیر به اردو رسیدند و جلسات تمرینی به صورتی کاملا نامنظم و ناقص برگزار شد. این اتفاق در حالی رخ داد که همه از اهمیت این بازی خبر داشتند. اما رفتارها طوری بود که انگار بازی آسانی در پیش داریم. حتی اتفاقات حاشیه‌ای هم که به نفع ایران بود تاثیری در نگرش ما به این بازی نداشت. قرار بود این بازی در ورزشگاه ۶۵ هزار نفری بصره برگزار شود. اما فیفا به دلیل ناآرامی‌ها در عراق حکم داد که بازی در کشور دیگری برگزار شود و فدراسیون فوتبال عراق بازی را به اردن برد. به این ترتیب بازی در حضور ۱۵ هزار هوادار عراقی برگزار شد. قطعا فشار بازی در مقابل ۱۵ هزار هوادار بسیار کمتر از فشار بازی در برابر ۶۵ هزار نفر است. متوقف شدن بحرین در مقابل هنگ کنگ آخرین هدیه آسمانی به تیم ملی ایران بود. با این اتفاق حتی یک تساوی در مقابل عراق هم نتیجه مطلوبی بود و می توانست ابتکار عمل را به دست ایران بدهد. چرا که ایران در ۳ بازی مهم دور برگشت میزبان است و این کمک بزرگی بود. اما تیم ملی در مقابل عراق شکست خورد. حالا تیم ملی به طور کامل در بحران به سر می‌برد.

نتیجه عافیت طلبی آقای سرمربی!

اگر بخواهیم از ماجرای تاخیر در شروع اردوی آماده سازی تیم ملی برای این بازی چشم پوشی کنیم نمیتوانیم از تصمیمات اشتباه سرمربی بلژیکی تیم ملی برای این مسابقه حساس به آسانی عبور کنیم. اشتباهاتی که از همان لحظه اعلام ترکیب تیم ملی به چشم آمد. حضور مرتضی پورعلی گنجی در قلب دفاع عجیب بود. او این روزها چندان آماده نیست و همه خبرهایی که از قطر و تیم باشگاهی‌اش (العربی) منتشر می‌شود ناامید کننده است. شاید بهتر بود سید مجید حسینی که در ترابزون تبدیل به یک مدافع مستحکم شده (علیرغم اشتباهش در بازی قبلی مقابل بحرین) همچنان در ترکیب بماند. عجیب‌ترین تصمیم ویلموتس اما استفاده از مسعود شجاعی در ترکیب اصلی بود. شجاعی این روزها در تراکتور هم چندان سرحال و آماده نیست. به طور مثال در بازی مقابل استقلال هم به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین شد. این اتفاق می توانست در بازی ایران و عراق هم بیفتد. یعنی بهتر بود ویلموتس او را به عنوان بازیکن جانشین به زمین می فرستاد تا در دقایق آخر از تجربه او استفاده کنیم. شجاعی اما در بازی بسیار بد کار کرد. به خصوص در نیمه دوم. تیم ملی با انگار یک نفر کم داشت و در نهایت هم اخراج شد و فشار را روی همبازیانش بیشتر کرد. اشتباه بعدی مربوط به حضور مهدی طارمی بود. طارمی مدتی را مصدوم بود و در بازی‌های تیم باشگاهی‌اش (ریو آوه پرتغال) هم کمتر به زمین می‌رفت. او هم مثل شجاعی در این مسابقه بسیار کم فروغ ظاهر شد. مدافعان سمج و قدرتی عراق او را از جریان بازی خارج کرده بودند. تعجب آور بود که ویلموتس به جای او از کریم انصاری‌فردِ آماده استفاده نکرد. تعویض‌های ویلموتس هم تغییر چندانی در جریان بازی ایجاد نکرد. هر چند حضور امیری و نادری در سمت چپ زمین کمی از ضعف ما در این منطقه کم کرد اما تعویض سوم او بسیار دیر و بی هدف بود. ویلموتس می توانست در این دقایق یک مدافع را به زمین بفرستد تا تعداد مدافعان ما در محوطه جریمه خودی بیشتر شود و روی ضربات ایستگاهی نفرات بیشتری داشته باشیم. اما گل دقیقه ۹۲ عراق روی اشتباه مدافعان ما در جایگیری زده شد. پورعلی گنجی و نادری همزمان روی زمین افتادند و علا عباس با یک ضربه سر نه چندان دقیق و محکم گل دوم را زد. تمام این مسائل مستقیما به مربی تیم برمی‌گردد. کسی که در آستانه این بازی به جای تمرکز روی مسائل فنی و انتخاب نفرات آماده، همه وقت و انرژی‌اش را روی نحوه دریافت حقوق معوقه‌اش گذاشت.

واکنش فدراسیون؛ ما همه کار کردیم!

بعد از این شکست انتقادها از تیم ملی و مارک ویلموتس اوج گرفت. اما کارشناسان و اهلی سهم فوتبال فدراسیون فوتبال را هم در این باخت فاجعه آمیز بالا می‌دانند. به هر حال داستان این شکست از ناتوانی این فدراسیون در پرداخت حقوق ویلموتس و راضی کردن او برای آمدن به تهران آغاز شد. هر چند نباید از رفتار نادرست ویلموتس در این اتفاق هم گذشت. در فضای مجازی حملات علیه فدراسیون و مدیران آن شدت و حدت بیشتری داشت. یک روز بعد از این شکست فدراسیون فوتبال بیانیه‌ای صادر کرد . در این بیانیه اگرچه از انتقادهای اصولی و منطقی تشکر شده بود اما به وضوح مشخص بود که هدف از صدور آن شانه خالی کردن از مسئولیت شکست بود. فدراسیون در این بیانیه طوری از روند آماده سازی تیم ملی برای این بازی تعریف و تمجید کرده که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است!‌ در پایان این بیانیه ابراز امیدواری شده که تیم ملی به «رقابت برای صعود» برمی‌گردد. فدراسیون فوتبال تعطیلی بازی‌های تیم ملی تا فروردین ماه را فرصت خوبی برای ریکاوری و بازگشت تیم ملی دانسته اما مگر قرار است تیم ملی در این مدت فعالیتی هم داشته باشد. ویلموتس 5 روز قبل از بازی با عراق رضایت داد به تهران بیاید. حالا که تا فروردین تیم ملی هیچ برنامه‌ای ندارد و جناب سرمربی به احتمال فراوان تا پایان سال جاری در مرخصی خواهد بود!

فرمان صعود در دست ما نیست

با باخت به عراق، صعود تیم ملی از مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی قطر و حتی صعود به مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا برای ایران به شدت سخت شد. مرور جدول گروه ایران فقط بخشی از این نگرانی را منعکس می‌کند اما شاید وضعیت ایران از چیزی که در جدول می‌بینیم هم بدتر است. در حال حاضر عراق با ۱۰ امتیاز در صدر جدول گروه قرار دارد. اگر این تیم بازی سه‌شنبه آینده خود مقابل بحرین را هم با پیروزی پشت سر بگذارد ۱۳ امتیازی خواهد شد. در این صورت این تیم با دو پیروزی قابل پیش‌بینی دیگر مقابل هنگ‌کنگ و کامبوج به امتیاز ۱۹ خواهد رسید و اگر این اتفاق بیفتد، ایران حتی با پیروزی در هر ۴ دیدار دور برگشت خود ۱۸ امتیازی خواهد شد و شانس صعود به عنوان صدرنشین گروه را از دست خواهد داد. واقعیت این است که در حال حاضر سرنوشت صعود از دستان ما خارج شده است و اگر می‌خواهیم شانسی برای صعود به عنوان صدرنشین داشته باشیم، باید دعا کنیم عراق در باز مقابل بحرین پیروز نشود تا امیدهای ایران فعلا زنده بماند.

 

 

سازندگی

۴ ۴  
آی اسپورت
2019-11-16 16:10:00
نظر دهید

۴ نظر
اسمان
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۲۱
ویلموتس اشتیاق سرمربیگری نداره. وبه درد تیم هم نمیخوره.ایشون انگیزه لازم را نداره.وفدراسیون در انتصاب ایشون اشتباه کرده.وبهتره هرچه زودتر قراردادفسخ بشه.
۱
بابک66
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۲۴
هرکی که بیننده فوتبال باشه و کمی فوتبال بفهمه و کمی هم حافظه بلند مدتش خوب باشه حتما حذف بلژیک در مقابل آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل با نسل طلایی فوتبال بلژیک و حذفش رو به یاد داره، دقیقه 93 اون بازی تیبو کورتوآ با وجود اینکه تیمش 1-0 عقب بود و در حال حذف از جام جهانی بعد از گرفتن یه تک به تک از مسی آنچنان با مشت های گره کرده خوشحالی میکرد به خاطر یک سیو و موفقیت کوچک شخصی که انگار تیم بلژیک با با اون مهار برنده بازی شده بود...بی غیرتی و بی خیالی سرمربی و بازیکنای بلژیک که فقط دنبال نمایش شخصی بودن توی اون بازی کاملا برای همه عجیب بود...سرمربی اون نسل طلایی مارک ویلموتس بود...این آدم حتی به تیم ملی کشور خودش هم تعصب و ارق نداشت... اینجا هم فقط برای پول اومده و باز هم دلالان عزیز خوب سر تاج و هم پیاله هاش رو کلاه گذاشتن و آنچنان قرارداد سنگینی بستن که الان با وجود 99 درصد احتمال حذف از دور اول گروهی جرات اخراجش رو هم ندارند. \r\nبه یاد بیارید که یکی از دلایل رفتن کیروش رو اون زمان عدم توانایی در تامین مالی قراردادش دونستند. در حالی که کیروش با مبلغی کمتر از ویلموتس حاضر بود در ایران بمونه و ثمر نهالی که در جام جهانی 2018 کاشته رو در جام جهانی 2022 برداشت کنه.\r\nبعد گفتن کیروش نگاه از بالا به پایین داره\r\nجواد خیابانی گفت که کیروش به ملت ما توهین کرده\r\nالان مشخص شد که همه در راستای یک سناریو بوده و فقط قرار بود کیروش نباشه\r\nحالا هرکی با هر مبلغی که جایگزینش بشه اشکالی نداره\r\nبا وجود دو باخت سرمربی بی غیرت تیم ملی رفته کشورش و فیفا دی بعدی هم از دست رفته، به هیچی هم کاری نداره...تیم ملی بازی تدارکاتی نداره، لباس درست حسابی نداره، اردوی درست حسابی نداره هیچ اعتراضی نمیکنه، فقط پولش دیر که بشه اعتراض میکنه\r\nباید به امثال جواد خیابانی، شهاب قاسمی و مازیار ناظمی ها گفت تعصب کارلس کیروش به تیم ملی ما که حتی برای یک لباس با کیفیت می جنگید توهین نبود بلکه حضور سه روزه قبل از بازی مرگ و زندگی جلوی عراق توهینه\r\nکارلس کیروش اهمیت فوتبال در جامعه ما فهمیده بود که چطور مردم با برد تیم ملیشون تا آخرین طبقه خوشحالی صعود می کنند، برای همین با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش میکرد\r\nکیروش خودش به تنهایی یک فدراسیون فوتبال بود و سرپوش گذاشته بود روی همه ضعف های مدیریتی مدیران پاپتی و دزد ما\r\nزمان کیروش فدراسیون در تدارک 4 تا باز تدارکاتی نا توان بود خود کیروش باید میرفت بازی تدارکاتی جور میکرد بعد بهش لقب دلال موزامبیکی دادن یه عده ابله کوته فکر\r\nگفتند که کیروش نگاه بالا به پایین داره و کسی رو تو فدراسیون آدم حساب نمیکنه، الان سوال اینه که آیا اونجا آدم عاقلی هم پیدا میشه؟؟؟ شمایی که اینها رو میگفتید همین ویلموتس بی انگیزه و بی خیال و بله قربان گو رو میخواستید که پیداش کردید\r\nبعد از باخت یا مساوی جلوی بحرین هم به احتمال 99 درصد برکنارش میکنید و همه تقصیر هارو میندازید گردنش و محکم تر صندلیاتون میچسبید.
۷
بهزاد
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۷:۴۲
اشکال نداره بجاش هجومی بازی کردیم. جلو اسپانیا خیلی دفاعی بازی کردیم درسته چندتا کرنر شانسی هم گیرمون اومد اما دفاعی بود تاکتیکمون. اما بازی عراق و بحرین کاملا هجومی بودیم فقط نمیدونم چرا داور برامون یه دونه کرنرم نگرفت
۳
سجاد
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸، ۲۱:۲۹
اتفاقا عراق بحرین رو ببره بهتره. چون ما که دیگه اول بشو نیستیم حداقل بحرین هرچه بیشتر امتیاز از دست بده بلکه بتونیم دوم بشیم و به عنوان یکی از تیمهای برتر دوم صعود کنیم. چون اگه قطر تو گروهش اول یا دوم بشه که حتما میشه احتمالا فقط سه تیم از تیمهای دوم حذف بشن. البته با این وضع لباسها و امکانات و اردوها و بازیهای تدارکاتی و صد البته با مربی بی خیال و بی مسئولیتی مثل ویلموتس که با اون رفتارش قبل بازی حساس با عراق بیش از پیش ثابت کرد که فقط اومده پولش رو بگیره و دوزار حذف حذفمون و حتی خراب شدن رزومه خودش با حذف زودهنگام تیم تحت هدایتش براش اهمیت نداره، حتی دوم شدنمون هم در خطره و اصلا معلوم نیست که بتونیم حتی بحرین رو در تهران ببریم، چه برسه به عراق
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر