فهرست
شباهت‌های شگفت‌انگیز استقلال و الاهلی!
شباهت‌های شگفت‌انگیز استقلال و الاهلی!

شباهت‌های شگفت‌انگیز استقلال و الاهلی!

آی اسپورت - دو تیم استقلال و الاهلی عربستان فردا در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم می روند، دو تیمی که تقریبا وضعیت مشابهی در جدول رده بندی لیگ عربستان و ایران دارند و هر دو با صدرجدول لیگ های کشورشان فاصله دارند. نکته جالب دیگر این است که هم استقلال و هم الاهلی در کارهای تهاجمی غیر قابل مهار اما در کارهای تهاجمی آسیب پذیر هستند که با این شرایط انتظار می رود فردا از دو تیم بازی جذابی شاهد باشیم.

استقلال در تمام نقاط خطرناک است

تیم استقلال پس از تساوی برابر تیم الشرطه عراق  در هفته اول رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به دنبال کسب امتیاز از قوی ترین همگروه خود است. استقلال تیم خوب و منسجم با خط حمله آتشین، خط هافبک توانمند و خلاق و خط دفاع آسیب پذیر است.

آبی های تهران که از پر افتخار ترین تیم های قاره آسیا محسوب می‌شوند در فاز حمله بسیار خوب و خطرناک هستند.این تیم با توجه به این که اصراری در اجرای فوتبال مالکانه ندارد، در مواقعی که صاحب توپ هستند به خوبی توپ را به گردش در می آورند و می توانند حریف را به عقب بنشانند  و به آنها فشار وارد کنند. این تیم بازیسازی را از خط دفاع خود با حضور مدافعان پا به توپی مثل چشمی و دانشگر، که استراماچونی در ارتقا سطح کیفی این بازیکن نقش موثری داشت آغاز می کند.

درمواقعی که  استقلال تحت فشار مهاجمین حریف قرار می گیرد  و مدافعان مجبور به ارسال پاس های بلند برای مهاجمین می‌شوند، مطهری هم مثل دیاباته می تواند روی این توپ های بلند تاثیر داشته باشد. مطهری به عقب تر نیز می آید  و در بازیسازی و انتقال توپ نقش موثری دارد.توپ های بلند مدافعان در فضاهای خالی برای مهاجم ریزنقش این تیم مثل قائدی نیز ارسال می شود که عدم حضور این بازیکن به علت مصدومیت  بار هجومی این تیم را کاهش می دهد. استقلال با نفراتی مانند غفوری، کریمی، باقری ، ریگی، رضاوند و میلیچ خط هافبک توانمندی در اختیار دارد که به خوبی توپ را به گردش درآورده و با اجرای برنامه های ترکیبی به دنبال گلزنی هستند.

آمار شانس گلزنی این تیم نسبت به زمان استراماچونی کاهش پیدا کرده که آن هم به زمان کم حضور مجیدی برای دیکته کردن تاکتیک های هجومی اش مربوط می شود. غفوری در جناح راست بسیار پرنفوذ و در حملات این تیم نقش پررنگی  دارد و میلیچ نیز بازیکن مطمئنی در سمت چپ این تیم است ولی زکی پور بسیار پرنفوذتر از او و  بیشتر مایل به شرکت در حرکات تهاجمی است.

این تیم در حملات با توجه به تعداد آمار پاس های کلیدی و دریبل موفق  بازیکنان بسیار تیم خلاقی نشان داده است. در ضربات ایستگاهی نیز استقلال  خطرناک در اجرای این تاکتیک نشان داده است و در فاز دفاع به حمله نیز تیم بسیار زهرداری است که می تواند  در ضد حملات حریفان را جریمه کند. گرچه  استقلال در ضدحملات قوی ظاهر میشود، در فاز حمله به دفاع با مشکل روبرو است. مخصوصا وقتی که مدافعان این تیم خیلی جلو آمده تا فاصله بین خطوط را رعایت کنند.این تیم با تعداد نفرات بالا در حملات شرکت می کند و با توجه به نفوذ غفوری و دانشگر در سمت راست آسیب پذیرتر به نظر می‌رسد.

در فاز دفاع استقلال به دنبال جمع شدن در زمین خود و بستن فضاها به حریف است تا حریف مجبور به بردن توپ به کانال های کناری شود  و مدافعان این تیم را در حالت  یک در مقابل یک دور بزنند. اما در دیدار برابر الریان استقلال به خوبی از پس این مهم بر آمد و هافبک های کناری اجازه نفوذ به بازیکنان الریان را ندادند.تیم حریف وقتی قصد باز کردن فضاها و جلو کشیدن بازیکنان استقلال را داشته باشد، بازیکنان این تیم نباید بی مهابا  و بدون پوشش به سمت بازیکن پا به توپ حرکت کنند. مثلا در  دیدار دربی غفوری به سمت محمد انصاری حرکت کرد و با خالی شدن جای وریا، انصاری با یک پاس امیری را صاحب توپ کرد که امیری با  دور زدن دفاع علیپور را صاحب موقعیت کرد. استقلال با اضافه شدن دو مدافع مصدومش می‌تواند اشتباهات فردی خط دفاعش را کاهش دهد. این تیم در نبرد های هوایی در این چند دیدار برابر حریفانش پیروز شده است و  با توجه به این برتری حریف را مجبور به ارسال پاس های بلند می کند.

الاهلی؛ اهلی اما زخمی و خطرناک

الاهلی عربستان حریف استقلال در روز دوشنبه پس از اخراج مربی سوییسی خود کریستین گروس،مازن بهکلی را جانشین او کرد تا قبل از دیدار برابر استقلال این تیم  ظاهرا در وضعیت بحرانی به سر ببرد. الاهلی در لیگ داخلی این کشور با 10برد،3تساوی و 5باخت با 33امتیاز در رده سوم جدول قرار دارد و  در پنج بازی اخیر خود در لیگ عربستان سه برد، یک تساوی و یک شکست بدست آورده که شکست آخر در برابر الوحده موجب اخراج سرمربی شان شد. الاهلی در دو دیدار لیگ قهرمانان آسیا، با یک گل استقلال تاجیکستان را در پلی اف شکست داد و در اولین دیدار مرحله گروهی در حالی که تا دقیقه نود با یک گل  در خانه میزبانش از حریف پیش بود روی یک ضربه کرنر دروازه اش باز شد تا در اولین گام با تساوی یک بر یک متوقف شود.

الاهلی خط حمله قدرتمندی در اختیار دارد و با 33 گل زده بعد از  الهلال صدرنشین بهترین تیم تهاجمی لیگ عربستان است. غیبت عمرالسوما مهاجم این تیم  روی روند گلزنی الاهلی تاثیر بسزایی داشته، آنها در دیدار پلی آف برابر استقلال تاجیکستان با یک پنالتی مشکوک در لحظات آخر موفق به پیروزی شدند و در این هفته در لیگ این کشور موفق به باز کردن دروازه حریف نشدند تا متحمل شکست شوند.اما 21گل خورده در 18 بازی نشان از ضعف این تیم در خط دفاع دارد.در پنج بازی اخیر در لیگ داخلی این تیم موفق به بسته نگه داشتن دروازه اش نشده است و آخرین کلین شیت این تیم برابر حریف تاجیکستانی بوده است.الاهلی فوتبالی مبتنی بر مالکیت توپ ارائه میدهد و در هفت بازی اخیر خود در لیگ و لیگ قهرمانان فقط در یک بازی برتری در مالکیت توپ نداشته که در آن دیدار هم به پیروزی رسیدند. این تیم همان اندازه که روی دروازه حریفان شانس گل و موقعیت شوتزنی ایجاد می کند به حریفان نیز فرصت های بسیاری  برای ایجاد  موقعیت می دهد . تیم الاهلی خیلی فضا در اختیار حریف می‌گذارد تا جایی که  فاصله بین خطوط در این تیم مشهود است.

نکته آخر اینکه این تیم در فاز حمله به دفاع عملکرد خوبی ندارد و با تعداد نفرات کم در مقابل حمله حریفان قرار می گیرد چون بازیکنان هجومی این تیم کمتر در کارهای دفاعی مشارکت می کنند و همچنین  نفوذهای بسیار دو مدافع کناری این تیم خط دفاع الاهلی را آسیب پذیرتر کرده است.

ورزش 3

۳ ۱  
آی اسپورت
2020-02-16 23:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Ali
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸، ۰۰:۳۵
الاهلی دوپینگ‌نمیکنه ولی استقلال مکتبش جعل ودوپینگ وفساده!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر