فهرست
هلند – فرانسه؛ زخم‌هایی برای فراموشی
هلند – فرانسه؛ زخم‌هایی برای فراموشی

هلند – فرانسه؛ زخم‌هایی برای فراموشی

آی‌اسپورت - در آستانه‌یِ بازی‌ای که نکات زیادی از هلند و فرانسه را آشکار می‌کند، دنی بلیند به شکل عجیبی باز صحبت کرد. مربیان در این شرایط معمولا سعی می‌کنند زیاد حرف نزنند، چون حرف‌هایشان ممکن است باعث ایجاد انگیزه‌یِ بیشتر در بازیکنان حریف یا وسیله‌ای برای انتقاد از خودشان بعد از بازی شود. اما مدافع سابق آژاکس بدون توجه به این خطرات از راه‌های شکست دادن فرانسه حرف زد.

«اونا هم ضعف‌های خودشون را دارن و گاهی در مناطق خطرناکی از زمین توپ را از دست میدن که ما میتونیم ازشون استفاده کنیم. فرانسه در مجموع حریف قوی‌ایه و بازیکناش عادت دارن هر هفته در بالاترین سطح بازی کنن.»

در نقطه‌یِ مقابل هلند جوانی که ممکن است امشب با هشت بازیکنِ زیرِ 25 به زمین برود چنین تجربه‌ای را در این بازی که جذاب‌ترین بازی هفته است و می‌تواند سرنوشت گروه را مشخص کند ندارد.

بازی امشب از جهتی دیگر بین دو تیمی برگزار می‌شود که با مشکلاتی تا حدی شبیه، اما با درجات متفاوت روبرو هستند. هر دو تیم امیدوارند این جام جهانی جوابی باشد به بزرگ‌ترین شکست‌های سال‌های اخیرشان. فرانسه، میزبان یورو 2016، در فینال این تورنمنت در وقت اضافه مقابل پرتغال 0-1 شکست خورد، در حالیکه که هلند حتی به دور پایانی آن هم نرسید و در همان بازی‌های مقدماتی حذف شد (برای اولین بار از سال 2002 بدین سو). شک و تردید نسبت به جوانب مختلف هر دو تیم در حال حاضر زیاد است، در ضمنِ اینکه هر دو مربیانی دارند که مدام مورد سوال قرار می‌گیرند. حضور سوئد در این گروه هم کار را برای هیچکدام از بلیند و دیدیه دشان ساده‌تر نکرده است.

همین تساوی 1-1 مقابل سوئد بود که خوشبینی هواداران نسبت به هلندی نو شده را تا حد زیادی کاهش داد. با این وجود بازیکنان از نمایش خودشان، که هیچ شباهتی به کابوس مقدماتی یورو 2016 نداشت، راضی بودند. این حس مثبت جمعه شب در پیروزی 1-4 مقابل بلاروس خودش را بیشتر نشان داد، بازی‌ای که کوئینسی پرومس در آن دو گل و وینسنت یانسن یک گل زد و هر دو نمایشی در مجموع خوب داشتند.

این پیروزی بزرگ باعث شد تصمیم بلیند برای کنار گذاشتن رابین ون پرسی مورد تحسین قرار بگیرد و کلا تصویری بهتر از او برای جامعه‌یِ فوتبالی هلند بسازد، جامعه‌ای که با بحران پشت پرده هم همراه شده و مسئولینش در پست‌های مختلفی را از دست داده است، از جمله مارکو ون باستن و دیک ادووکات به عنوان کمک‌های بلیند و برت ون اوستون، مدیر فدراسیون.

تمام این شرایط روی هم پیروزی هلند مقابل فرانسه را بیشتر شبیه به یک سورپریز می‌کند، با توجه به اینکه وزلی اشنایدر هم به جمع مصدومان تیم، کنار آرین روبن پیوسته است. اما فرانسه هم در این روزها مشکلات خودش را دارد.

بیشتر مسائل "له بلو" دور بازیکنی می‌چرخد که تیم باید دورش بچرخد: پل پوگبا. او تنها بازیکنی بود که بعد از پیروزی 1-4 مقابل بلغارستان نمایشش زیر سوال رفت و ازش به عنوان زیر استاندارد یاد شد. بدین خاطر که پوگبا موفق نشد کنترل خط میانی را در دست بگیرد، دیدیه دشان به شکل عجیبی از او در فضای رسانه‌ای انتقاد کرد.

«پوگبا میتونه و باید بهتر از این بازی کنه. وقتی اون وظیفه‌ای دفاعی داره در بهترین پستش نیست... اما همه‌یِ کیفیات لازم برای انجامش را داره. پوگبا در این بازی لحظات خوبی داشت، اما لحظات نه چندان خوب هم داشت.»

خیلی از همبازی‌هایِ پوگبا بعد از این اتفاق از او حمایت کردند. آنتوان گریزمن گفت او دارد به پست جدیدش عادت می‌کند و نیاز به مهربانی دارد. به بیانی دیگر منظورش حمایت مردم ازش بود، اتفاقی که کمتر از سابق رخ می‌دهد. گروهی هستند که از دشان می‌خواهند پوگبا را نیمکت‌نشین کند و انگولو کانته را به ترکیب اصلی باز گرداند. پوگبا کنار بلز ماتویدی هرگز جا نیفتاده و حالا دیگر ثابت شده او برای نشان دادن کیفیات عالیش نیازی به خط میانی‌ای سه نفره دارد، سیستمی که برای بهترین بازیکن فرانسه، یعنی گریزمن، مناسب نیست. گریزمن مقابل بلغارستان فوق‌العاده بود و هماهنگی بسیار بالایی با همبازیِ جدیدش در اتلتیکو مادرید، کوین گامیرو، نشان داد. به هم زدن این زوج در خط حمله، به خصوص برای بازیکنی مثل پوگبا که به نظر هنوز پدیده می‌رسد تا ستاره چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

اما حتی اگر پوگبای 23 ساله خودش هم فرم خوبی نداشته باشد، بخش بزرگی از مشکل متوجه دشان است، مربی‌ای که هنوز ترکیب اصلیش را پیدا نکرده و هنوز نمی‌داند چطور از بازیکنانش بهترین استفاده را ببرد. این حقیقت در یورو هم به چشم خورد، جایی که تغییرات زیاد او، به خصوص در مقاطع پایانی بازی‌ها، نشان از اشتباهش در انتخاب ترکیب اولیه می‌داد. انگار دشان همینطور که پیش می‌رفت تازه تیمش را پیدا می‌کرد، عاملی که بالاخره در فینال گریبانش را گرفت.

با تمام این تفاصیل اما منابع داخلی هر دو تیم خبر از حال و هوایی خوب بین بازیکنان می‌دهد؛ فرانسوی‌ها خماریِ بعد از فینال یورو را به فراموشی سپرده‌اند و هلندی‌ها امید به تیمی نو و آینده‌ای روشن دارند.

بلیند شاید به ترکیب بهتری برای استفاده از بازیکنانش رسیده باشد تا دشان، ترکیبی که می‌تواند همان فضاهایی که بهش اشاره کرده بود را مورد هدف قرار بدهد. از سوی دیگر اما هلند بهترین مهره‌های هجومی‌اش، روبن و اشنایدر را ندارد تا از این فضاها استفاده کند و اینجاست که نقش گریزمن بیش از پیش به چشم می‌آید.

در مجموع بازی امشب نشان می‌دهد فرانسه و هلند در چه مرحله‌ای از پیشرفتشان هستند و چقدر به جام جهانی نزدیک.

۲    
آی اسپورت
2016-10-10 11:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر