فهرست
ایران بدون فغانی، ایران با قلعه نویی
ایران بدون فغانی، ایران با قلعه نویی

ایران بدون فغانی، ایران با قلعه نویی

آی‌اسپورت-  بعد از مدتی شایعه و زمزمه، علیرضا فغانی مسأله کوچ همیشگی‌اش به استرالیا را تایید کرد و البته بر خلاف گمانه‌زنی‌های اولیه مدعی شد دیگر در داخل کشور قضاوتی هم نخواهد داشت. به این ترتیب او هم به جمع افرادی می‌پیوندد که این روزها عزم رفتن کرده‌اند. این موج «رفتن» چنان شده که ما ماندنی‌ها، حس گنگ و عجیبی پیدا کرده‌ایم؛ حسی شبیه جاماندگی، پر از ابهام، تردید و بددلی. آیا کسی می‌داند چه خبر شده؟

علیرضا فغانی یکی از سرمایه‌های اعتباری ورزش ایران بود. قله افتخارات یک کشتی‌گیر، تکواندوکار یا وزنه‌بردار ایرانی این است که مثلا به مدال المپیکی برسد. در این صورت او احتمالا در حوزه خودش به سطح مطلوبی از شهرت دست خواهد یافت، اما خیلی‌ها در جهان هرگز نخواهند فهمید که اصلا چنین افتخاری به نام ایران ثبت شده است. در نقطه مقابل وقتی داور ایرانی در مسابقات مهم بین‌المللی فوتبال با صدها میلیون بیننده قضاوت می‌کند و عملکرد درخشانی هم دارد، این یک تبلیغ خوب و منحصربه‌فرد برای کشور است. البته که در کار فغانی هم عیوب و اشکالاتی به چشم می‌خورد؛ اساسا مگر می‌توان انسان بود و کم‌وکاستی نداشت؟ با این‌همه، او که از شهر ری تهران به آسمان آرزوها رسید، اراده‌ای آهنین و پشتکاری ستودنی داشت.

داورها از همه بازیکنان داخل زمین بیشتر می‌دوند و فحش می‌خورند، اما کمتر از تمام آنها پول می‌گیرند. اگر کسی از این آب و آتش گذشت و «ستاره» شد، باید قدرش را دانست و حرمتش را نگه داشت. آیا ما هم با فغانی چنین کردیم؟

یکی از آخرین تصاویر به جامانده از دوران قضاوت فغانی در ایران، حملات وحشتناک امیر قلعه‌نویی به اوست؛ اتفاقی که بعد از بازی برگشت پارسال بین سپاهان و پرسپولیس رخ داد و امیر تا آن‌جا که می‌توانست فغانی را نواخت. «قلدر» لقبی بود که قلعه‌نویی به فغانی داد و البته وی را متهم کرد به اینکه از «خودشیفتگی کاذب» رنج می‌برد.

قلعه‌نویی با اسم و بدون اسم، اتهامات مهم دیگری را هم متوجه بهترین داور تاریخ فوتبال ایران کرد. خبر خوش برای امیر اما این است که فغانی از ایران می‌رود. کسی که برای قضاوت در هر مسابقه لیگ کمی کمتر از یک‌میلیون تومان دستمزد می‌گرفت و در همین فضا تبدیل به چهره‌ای جهانی شد، حالا می‌رود تا میدان در اختیار مربیانی باقی بماند که برای هر فصل کار، بیش از ۳میلیارد تومان قرارداد می‌بندند، اما نهایت افتخارشان یک پیشنهاد تاییدنشده از پاختاکور ازبکستان است که هرگز به هیچ کجا نرسید و اهالی فوتبال خوب می‌دانند چه داستان‌هایی پشتش بوده!

امیر قلعه‌نویی با ۲۵ سال سابقه مربیگری در ایران همچنان هیچ افتخار بین‌المللی قابل ذکری ندارد، اما علیرضا فغانی را که در بزرگترین میدان‌های دنیا سوت زده بود، زیر رگبار بی‌رحمانه‌ترین واژگانش می‌گرفت. فغانی بدون غرولند تا پای فینال جام‌جهانی رفت و هرگز هم بر سر مردم منت نگذاشت که باید مجسمه‌اش را می‌ساختند، امثال قلعه‌نویی اما هنوز فکر و ذکرشان درگیر این است که فوتبال ایران از دست مربیان چشم‌رنگی بیرون بیاید. کاش می‌فهمیدی همه چیز به رنگ چشم مربوط نیست اخوی. ایران، بدون آنهایی که می‌روند یک رنج دارد و با برخی از آنهایی که می‌مانند، یک رنج دیگر. سفرت بخیر آقای فغانی!

۵۶۸۶ ۹  
آی اسپورت
2019-09-12 11:20:00
نظر دهید

۹ نظر
رضا
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴
فغانی نه قلدربودنه خودشیفته.اونوکربله گوی مافیای فوتبال بود.والانمی توانست ترقی کند.درصحنه های جهانی بودن معرفی اولیه توسط عوامل داخل رود
...
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۵۹
قلعه نوعی همیشه بهونه گیره..ولی دلیل نمیشه بیخودی ازفغانی تعریف وتمجید کرد..یک داور مغرور وعقده ای که با حق خوریهای فراوان به آسیا غالب کردیم..هیچ گوهی نیست..بره گمشه دیگه هم برنگرده..
ممد
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۴۶
شرف شرف شرف.میدونم چاپ نمیکنی ولی بدان 3 نفر فقط در جمعه سیاه در ورزشگاه تبریز سکته کردند.اگر امروز علم دختر آبی رو گرفتین و فریاد میزنین (که البته فریاد درستی است)چرا آن زمان لال شدین و حرف نزدین؟چرا اینقدر شما نژادپرست شدین؟تورک ایران چه کرد به شما؟بجز اینکه فداکار بود و غیرت داشت و لیاقت و ادب.ای لعنت بر شما که تخم نفاق رو کاشتین.نگفتین این مرتیکه بی شرف 3 نفر رو کشت و کلی رو ویران کرد.کاش کمی وجدان و انسانیت داشتین
محسن
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۰۶
اخه بچه کون،فغانی بمونه یا نمونه دستمرد مربیان،از جمله قلعه توعی،بالا و پایین میشه؟قلعه نوعی در فوتبال باشد یا نباشد دستمزد فغانی و دوستان بالا و پایین میشه؟فغانی فقط مهندسی نتایج میکرد خود بیشعورت هم خوب میدونی.یه بیناموس که با سپاهان و استقلال مشکل داشت و این دو تیم میدانستند در بازیهای سرنوشت ساز،اگر فغانی داور باشد اگر هر سه امتیاز را ازشان نگیرد، با تلفات(کارت زرد و قرمز)باید زمین را ترک کنند.جناب بهروش،مسعود مرادی را با این دیوث مقایسه کن و بگو به حال بود و نبود کدام یک باید غمگین شد.شماها عزا بگیرید که عامل اصلی قهرمانیها داره از ایران میرود.
xox
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۲۰
فغانی داور عالی و در کلاس جهانی هست ولی در ایران فشار و حواشی انقدر زیاده که کولینا هم نمیتونه خوب قضاوت کنه.وقتی فرهنگمون اینجوریه که همه منتظرن یکی اشتباه کنه تا بریزن سرش و هزارو یک برچسب بزنن.وقتی همیشه سایه تحقیر و تنبیه رو سرته ولی از تشویق و پاداش خبری نیست. خوب که فکر میکنی میبینی این مملکت جایی برای فغانی و امثال ایشون نداره.
۱
حسین
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۰۸
بازی رفت بود ابله. همیشه مثل گاو مینویسی بهروش. برای نوشتن چرت و پرتای مغز پوسیدت بدون فکر و اطلاعات فقط کلمات حرومزادتو رو سایت وارد میکنی. مرگ بر تو و کسی که تو رو بزرگ کردا. بی شرف
اصفهانی
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۲۳:۰۹
من متوجه سوختنه این نویسنده شدم اما دقیقا کجاش سوخته را نمیدونم یعنی تمام عقده های داشته و نداشته را تو این مطلب اورده همچین میگد قلعه نویی هیچ افتخاری ندارد که انگار خوده نویسنده را تمام دنیا میشناسند جالبه این سایت هم از هر خری میرسد مطلب میزند
سعید
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۲۳:۱۵
اقا رضا و اقای ... چقدر شبیه قلعه نوعی هستید مثل مافیای اون حرف زدید اون تمام مثلا افتخارهای داخلیش رو هم با لات بازی و قلدری و خرید و فروش بازیکنای فوتبال به دست اورده
۳
حسین اهوازی
جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۲۵
خیلی ها با فغانی مشکل داشتند منجمله مجید جلالی و خیلی های دیگه و همین استقلال و پرسپولیس، ولی اینکه جلالی بار خودش رو بسته و مملکت غریبه رو ترجیح میده رو به قلعه نویی ربط میدید غیر منصفانه است
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر