فهرست
نقش متفاوت پوگبا در فرانسه و یونایتد
نقش متفاوت پوگبا در فرانسه و یونایتد

نقش متفاوت پوگبا در فرانسه و یونایتد

آی‌اسپورت – سال 1998 بعد از قهرمانی فرانسه در جام جهانی فرانک لوبوف، مدافع چلسی، بعد از بازگشت به انگلیس در شویِ کمدی ورزشیِ «فکر میکنن کار تموم شده!» شرکت کرد. لوبوف در این برنامه با تکه و کنایه‌های زیادی روبرو شد و در جواب به تمام این حملات فقط یک جمله به زبان آورد: «من قهرمان جام جهانی شدم!» شاید این بهترین جواب به هر نیش و انتقادی باشد؛ وقتی قهرمان جام جهانی شدی باقی دیگر اهمیتی ندارد.

پل پوگبا در دو سال اخیر، بعد از بازگشت به منچستر یونایتد از یوونتوس، هدف بسیاری از این حملات و انتقادات و شک و تردیدها بود: آیا او واقعا این همه پول می‌ارزد؟ پست اصلی او چیست؟ آیا او انضباط تاکتیکی لازم را دارد؟ حالا پوگبا و هوادارانش می‌توانند از همان جواب لوبوف استفاده کنند: که چی؟ او قهرمان جام جهانی شده.

پوگبا در جام جهانی در مجموع نمایش‌هایی مستحکم، متداوم و تاثیرگذار از خودش به جا گذاشت و این تورنمنت رویایی را با گل پای چپش در فینال تکمیل کرد. پوگبا در این راه در ترکیب 1-3-2-4 فرانسه به عنوان یکی از دو هافبک دفاعی بازی کرد و این سوال را پیش آورد که آیا حالا ژوزه مورینیو هم باید از او در نقشی مشابه در منچستر یونایتد استفاده کند یا نه. خود مورینیو در آنالیز بازی پوگبا در جام جهانی چنین واکنشی داشت: «امیدوارم خودش درک کند که چرا اینقدر خوب بود». در این میان اما نباید بافتاری که پوگبا در آن در روسیه درخشید را فراموش کنیم.

نکته اول اینجاست که با اینکه فرانسه روی کاغذ 1-3-2-4 بازی می‌کرد حضور بلز ماتویدی به عنوان بال چپ باعث می‌شد تا کیلین امباپه در بال راست عملا بدل به مهاجمی دیگر شود و هافبک یوونتوس خودش را بیشتر به خط میانی اضافه کند تا سیستم شبیه به 3-3-4 شود. در این چینش پوگبا برعکس یونایتد، به جای چپ در راست خط میانی بازی می‌کرد و انگولو کانته را کنارش می‌دید.

نکته دیگر اینجاست که فوتبال ملی با سرعت و فشار کمتری نسبت به بازی‌های سطح اول باشگاهی انجام می‌شود. در جام جهانی به ندرت خط میانی فرانسه زیر فشار و پرس بالای حریف قرار گرفت و در نتیجه آزادی عمل و فرصت تمرکز بیشتری برای پوگبا پدید آمد. شاید فقط در نیمه اول فینال بود که کرواسی جسورانه دست به حمله به قلب فرانسه زد و در حالیکه پوگبا زیر این فشار نمایش بهتری از بیشتر هم‌تیمی‌هایش داشت، اما باز هم موفق نشد کنترل بازی را در اختیار تیمش قرار دهد.

نکته سوم تفاوت ساختار فرانسه با یونایتد است. فرانسه‌ای که دیدیه دشان در یک تورنمنت یک ماهه و هفت بازیه ساخت تیمی بود که ستاره‌های اولش آنتوان گریزمن و امباپه بودند. بنابراین پوگبا نقشی کمرنگ‌تر، حداقل در بعد هجومی پیدا کرده بود و نیازی نبود ستاره تیمش باشد و کافی بود تنها همان نقش خودش به عنوان یک هافبک دفاعی را درست بازی کند. و او این وظیفه را با انضباط چشمگیری بازی کرد و از این منظر بسیار قابل تحسین است. اما آیا پوگبا دوست دارد در طول یک فصل برای یونایتد تا این حد خودش را محدود کند؟

بازیکنان بسیار کمی در جهان فوتبال پیدا می‌شوند که همه‌یِ توانایی‌های پوگبا را با هم داشته باشند، بنابراین طبیعی است او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های اروپا میل به درخشیدن بیشتر در یک سوم حریف و گل زدن و پاس گل دادن داشته باشد. در ضمن مورینیو نیروهای هجومی‌ای در حد گریزمن و امباپه هم ندارد که بار روی پوگبا را کم کنند. الکسیس سانچز فوتبالیستی فوق‌العاده است، اما نیم فصل ناامیدکننده‌ای را در یونایتد پشت سر گذاشت. روملو لوکاکو هم حالا دیگر مهاجمی درجه یک به حساب می‌آید، اما نقش او هم پوششی برای فعالیت پوگبا در یک سوم دفاعی حریف نیست و باید مکملی برای آن باشد.

با توجه به خرید فرد از شاختار دونتسک و فصل بسیار خوبی که نمانیا ماتیچ در اولدترافورد سپری کرد به نظر می‌رسد مورینیو همچنان پوگبا را به عنوان "هافبک سوم" خودش می‌بیند، نقشی که در دوران اولش در چلسی برای فرانک لمپارد تعریف کرده بود و به واسطه‌اش از او یکی از بهترین هافبک‌های جهان را ساخته بود. در این مقایسه ماتیچ نقش ماکله‌له به عنوان هافبک دفاعی مرکزی و نزدیک‌تر به خط دفاعی را بازی می‌کند و فرد هم قرار است نقش اسین، به عنوان هافبک میانی دینامیک را به عهده بگیرد.

بدین ترتیب پوگبا در ساختار یونایتد باز هم آزادی عمل بیشتری خواهد داشت تا خودش را بیش از پیش نشان دهد و بدل به ستاره اول تیمش شود. اینکه شماره شش یونایتد چقدر زود بتواند به لحظ جسمی ریکاوری شود (فینال جام جهانی تا شروع لیگ برتر کمتر از یک ماه فاصله دارد) و شاید مهمتر اینکه چطور عطش و انگیزه خودش را برای پیشرفت دوباره به دست بیاورد سوالاتی کلیدی در پیش‌بینی نمایش او در فصل 2019-2018 است.

پوگبا با وجود قهرمانی جهان همچنان چالش‌هایی جدید و متفاوت در یونایتد پیش رو خواهد داشت. بالا بردن جام جهانی شاید تغییری در نقش او در تیم مورینیو ایجاد نکند، اما در جایگاهش به عنوان یک فوتبالیست چرا: چون پوگبا قهرمان جهان شده.

۳    
آی اسپورت
2018-07-22 12:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر