فهرست
انتخاب‌های ناکام کی‎روش؛ دعوتی‌های جنجالی
انتخاب‌های ناکام کی‎روش؛ دعوتی‌های جنجالی

انتخاب‌های ناکام کی‎روش؛ دعوتی‌های جنجالی

آی اسپورت - جام ملت‌های آسیا در راه است و تیم ملی بعد از پیمودن مسیری طولانی حالا با ترکیبی تقریبا شناخته شده برای حضور در این رقابت‌ها آماده می‌شود. کی‌‌روش بازیکنانش را شناخته است البته بازیکنانی هم بودند که در زمان خود مورد توجه قرار گرفته‌‌اند اما حالا دیگر تیم ملی را همراهی نمی‌کنند. از دانیال داوری و استیون بیت‌آشور تا دیگران، بازیکنانی هستند که در سال‌های اخیر به ترکیب تیم ملی اضافه شده‌اند و بعد از مدتی از تیم ملی کنار گذاشته شده‌اند.

دانیال داوری

دانیال محمد داوری که خودش اصرار داشت او را دنیل صدا کنند، دروازه‌بان ایرانی-آلمانی تیم کی‌روش در سال 2014، پرورش یافته آکادمی باشگاه ماینتس آلمان است. او سال2013 به تیم برانشویگ کمک کرد تا پس از 28 سال از بوندس‌لیگای 2 به بوندس‌لیگای 1 راه پیدا کند. داوری، یک فوتبالیست کاتولیک است که در جام جهانی 2014 و در کنار آندرانیک تیموریان و استیون (مهرداد) بیت‌آشور، مثلث مسیحیان ایران را کامل کرد. درخشش او در بوندس لیگای 2، نامش را در رسانه‌های آلمانی پررنگ کرد و به همین خاطر کی‌روش که توجه ویژه‌ای به دوملیتی‌ها در اروپا دارد در دومین روز بهمن 1391،  نام او را در لیست تیم ملی قرار داد. داوری در جریان بازی ایران-کویت در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا 2015، برای اولین بار روی نیمکت ایران نشست و در بازی ایران-تایلند که با برد 3بر0 تیم ملی به پایان رسید، برای اولین بار درون دروازه ایستاد. کی‌روش در بازی بعدی هم از داوری استفاده کرد و به این ترتیب برد 4بر1 ایران مقابل لبنان، دومین بازی ملی داوری شد. او در بازی دوستانه مقابل گینه که با شکست 2بر1 ایران همراه شد، در ترکیب اصلی قرار گرفت اما در دقیقه77 جای خودش را به حقیقی داد. همچنین در بازی دوستانه مقابل آنگولا که با تساوی1-1 به پایان رسید، تا دقیقه 67 درون قفس توری ایران ایستاد. پس از این، داوری دیگر هیچ‌گاه برای ایران بازی نکرد و اگرچه همراه تیم ملی به برزیل رفت اما در هر سه بازی جام جهانی روی نیمکت نشست تا پس از جام 2014، دیگر اثری از او در تیم ملی نباشد.

استیون یا مهرداد بیت آشور

مدافع ایرانی-آمریکایی تیم سن‌خوزه، در سال 1391 توسط یورگن کلینزمن به اردوی تیم ملی آمریکا دعوت شد و در سال 1392، کی‌روش نیز او را به تیم ملی ایران دعوت کرد و با وجود توجهی که کلینزمن به این مدافع داشت، او دعوت کی‌روش را قبول کرد. بیت‌آشور در دقیقه76 بازی ایران-تایلند به جای ماهینی وارد زمین شد تا اولین بازی ملی او ثبت شود. سپس در دوبازی بیرون از خانه مقابل تایلند و لبنان در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا2015، به صورت کامل بازی کرد و حتی در مقابل تایلند یک پاس گل هم داد. در جریان دو بازی دوستانه ایران مقابل گینه و مونته‌نگرو، 45دقیقه برای ایران بازی کرد و در بازی ایران-آنگولا نیز 90دقیقه در ترکیب اصلی قرار داشت. بازی خانگی مقابل تایلند، آخرین حضور بیت آشور در تیم ملی بود و این مدافع راست، که در لیست 35نفره اعزام به جام جهانی2014 بود، به لیست نهایی کی‌روش راهی پیدا نکرد تا زودتر از داوری با پیراهن تیم ملی خداحافظی کند. مهم‌ترین افتخار ورزشی این فوتبالیست دورگه، قهرمانی در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکاست.

امید نظری

هافبک ایرانی-فیلیپینی و متولد شهر مالمو سوئد. فوتبال باشگاهی او بیشتر در لیگ سوئد سپری شد اما سال2016 راهی شرق آسیا شد و بازی در لیگ‎های فیلیپین و مالزی را هم تجربه کرد. نظری در سال 1391 توسط کی‌روش به تیم ملی دعوت شد. نظری در همین سال اولین بازی ملی خودش را مقابل تونس انجام داد و پس از آن در بازی مقابل اردن نیز از ابتدای نیمه دوم وارد زمین شد. دیدار دوستانه تیم ملی مقابل تاجیکستان که با نتیجه 6بر1 به سود ایران به پایان رسید، سومین بازی نظری و اولین بازی ملی است که او 90دقیقه در زمین حضور داشت. نظری که با تیم ملی به مسابقات غرب آسیا اعزام شده بود، مقابل عربستان 90دقیقه بازی کرد. او مقابل یمن نیز به صورت کامل در زمین بود و موفق شد تنها گل ملی خودش را در دقیقه41 به ثمر برساند. با اینحال نتوانست نظر کی‌روش را برای ادامه کار در مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها جلب کند و به این ترتیب به نقطه پایان همکاری با تیم ملی رسید.

محمدرضا خانزاده

خانزاده را باید عجیب‌ترین انتخاب کی‌روش دانست. او پس از حاشیه‌ای که در اردوی پرسپولیس و در برخورد با هوادارانی که مقابل هتل محل اقامت این تیم تجمع کرده بودند، درست کرد در فوتبال ایران تا مرز محو شدن پیش رفت اما شاید سرمربی پرتغالی فرشته نجات او بود! خانزاده همراه با تیم ملی دوجام جهانی و یک جام ملت‌ها را تجربه کرده اما در این سه تورنمنت فقط تماشاگر بازی‌ها از روی نیمکت بوده است! او در سال1391 به تیم ملی دعوت شد. سه مسابقه تیم ملی در بازی‌‌های غرب آسیا مقابل عربستان، بحرین و یمن اولین بازی‌های ملی خانزاده محسوب می‌شوند. سپس در باخت دوستانه 3بر1 مقابل عمان، به مدت 18دقیقه برای تیم ملی بازی کرد. در مقدماتی جام جهانی به او بازی نرسید اما در مقدماتی جام جهانی2014، به مدت 9دقیقه مقابل کویت بازی کرد. در تساوی 0-0 مقابل بلاروس توانست 24دقیقه برای تیم ملی بازی کند سپس اولین حضو 90دقیقه‌ای خودش را در تساوی 1-1 مقابل آنگولا تجربه کرد. پس از این بازی تا سال 2018 فرصت بازی برای تیم ملی را پیدا نکرد اما در بازی‌های تدارکاتی جام جهانی روسیه، دوباره فرصت بازی در تیم ملی را پیدا کرد. در بازی با سیرالئون، اولین گل ملی خانزاده ثبت شد. در باخت 1بر0 مقابل تونس، 54 دقیقه بازی کرد و در بازی‌های بعدی مقابل الجزایر و ازبکستان، 90دقیقه در زمین حضور داشت. به این ترتیب او اکنون با 11بازی ملی به نظر می‌رسد که از مسافران اصلی جام ملت‌های آسیا در سال2019 باشد.

علاوه بر بازیکنان نام برده شده، فوتبالیست‌های دیگری هم بودند که مطرح شدن نام آن‌ها در کنار تیم ملی برای فوتبال دوستان ایرانی تازه و کمی عجیب بود. در روزهای پایانی 1395، نام یک مدافع ایرانی-انگلیسی به وضوح شنیده شد. رایان تفضلی، پرورش یافته آکادمی ساوت‌همپتون است. این مدافع 196سانتی‌متری سابقه بازی در چمپیونزشیپ یا لیگ دسته یک انگلستان را دارد. عکس‌های او در بازی حذفی مقابل چلسی، هواداران تیم ملی را خوشحال می‌کرد اما او در نهایت به اردوی تیم کی‌روش راهی پیدا نکرد.

امسال نیز، نام یک دوملیتی ایرانی-آلمانی به گوش رسید. دنیس اکرت، پرورش یافته آکادمی کلن و مونشن‌گلادباخ است. دنیس 21ساله، از تیم دوم مونشن گلادباخ به تیم دوم سلتاویگو راه پیدا کرد و از ابتدای سال2018 به عضویت تیم اصلی سلتاویگو درآمد. ضمن اینکه یک بازی نیز برای تیم زیر19 سال آلمان انجام داده است. گفته می‌شود او برخلاف دوملیتی‌های دیگر، تصمیم گرفت دعوت کی‌روش را رد کند و به فوتبال حرفه‌ای خودش در کشور آلمان و سپس لالیگا ادامه بدهد.

الکساندر سمیع زاده، دیگر دوملیتی ایرانی-انگلیسی است که در آکادمی باشگاه منچسترسیتی آموزش دیده است. سمیع‌زاده 20ساله مدتی را هم در تیم اصلی بولتون بازی کرد اما شهرت او به خاطر درخشش فوق‌العاده در فوتبال پایه‌های انگلستان است. این فوتبالیست متولد تهران که از 15سالگی در فوتبال انگلستان حضور دارد، ممکن است در سال‌های آینده به عضویت تیم اصلی منچسترسیتی درآید. تعریف و تمجید کی‌روش در برگه شخصی خودش از این مهاجم، نشان می‌دهد که سرمربی تیم ملی ایران نگاه ویژه‌ای به او دارد.

علاوه بر این‌ها، یک بازیکن ایرانی-استرالیایی نیز مورد توجه کی‌روش قرار داشت اما او ترجیح داد برای تیم ملی استرالیا بازی کند. دنیل ارزانی متولد شهر خرم آباد است. او در 7سالگی راهی استرالیا شد و اکنون 19سال سن دارد. ارزانی که به همراه تیم ملی استرالیا عازم جام جهانی روسیه شد و به عنوان یکی از جوانان آینده دار نام خودش را در این جام مطرح کرد، در سال جاری میلادی به عضویت تیم منچسترسیتی درآمد اما اکنون به صورت قرضی برای تیم سلتیک اسکاتلند بازی می‌کند. این هافبک هجومی در 6 بازی برای تیم ملی استرالیا، یک بار و در جریان برد 2بر1 مقابل مجارستان، موفق به گلزنی شده است.

ایران ورزشی

۶    
آی اسپورت
2018-11-24 01:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر