فهرست
تابستان رویایی کونته کابوس زیدان و بارتومئو
تابستان رویایی کونته کابوس زیدان و بارتومئو

تابستان رویایی کونته کابوس زیدان و بارتومئو

آی‌اسپورت-  بعد از عقد قراردادهای بزرگ فراوان، شایعات و گمانه‌زنی‌هاو بازگشت‌های ناگهانی، پنجره نقل‌و‌انتقالات فوتبال اروپا سرانجام بسته شد. در این میان برخی مانند زین‌الدین زیدان، سرمربی رئال‌مادرید که در جذب هموطنش پل پوگبا از منچستریونایتد ناکام ماند، جزو بازنده‌های بازار بودند و برخی دیگر هم مانند آنتونیو کونته، سرمربی اینتر که تقریباً به تمام خواسته‌هایش رسید، جزو برنده‌ها. با پایان مهلت خرید بازیکن در فوتبال اروپا، سایت گل نگاهی انداخته به برنده‌ها و بازنده‌های بازار تابستانی.

برنده‌ها

آنتونیو کونته:  آنتونیو کونته و جوزپه ماروتا با یکدیگر همکاری کردند تا یوونتوسی که بعد از ماجرای کالچوپولی زمین خورده بود را دوباره به جایگاه یک مدعی برگردانند. حالا اما آنها مأموریت دارند یوونتوس را دوباره زمین بزنند و اولین نشانه‌های کارشان هم امیدوارکننده است. اینتر فصل جدید سری A را خوب شروع کرده، لچه را در سن‌سیرو در هم کوبید و بعد از آن هم در خانه کالیاری دومین برد متوالی‌اش را کسب کرد. در این شروع خوب خریدهای تابستانی اینتر نقش مهمی داشته‌اند. کونته یک مدافع میانی جدید می‌خواست تا بتواند سیستم مورد علاقه‌اش ۲-۵-۳ را پیاده کند، از این‌رو دیه‌گو گودین به‌عنوان بازیکن آزاد به اینتر پیوست. او می‌خواست خط میانی تیمش را احیا کند به همین دلیل نیکولو بارلا و استفانو سنسی به‌ترتیب از تیم‌های کالیاری و ساسولو برایش خریداری شدند.
از همه مهم‌تر، کونته درخواست یک مهاجم نوک جدید کرد تا خط حمله تیمش را فرماندهی کند، پس باشگاه برای او روملو لوکاکو را از منچستریونایتد آورد. در مورد جذب قرضی الکسیس سانچس از منچستریونایتد هنوز به‌صورت قطعی نمی‌توان نظر داد و باید منتظر ماند.  در کل اما اینتر بعد از سال‌ها در تابستان امسال تیمی ساخته و از کادر فنی برخوردار است که می‌تواند تا پایان فصل مدعی قهرمانی بماند.  کونته همین حالا هم توانسته جو باشگاه را عوض کند. انتظار می‌رود بعد از این حس یکپارچگی و اتحاد میان بازیکنان هم بیش از پیش شود، بخصوص که بازیکن یاغی و تبعیدی تیم، مائورو ایکاردی هم از اینتر جدا شد و در آخرین روز بازار به‌صورت قرضی به پاری‌سن‌ژرمن پیوست. اینتر کونته همین حالا هم شبیه یوونتوس تحت هدایت او به‌نظر می‌رسد.
 
اتلتیکومادرید: تابستان امسال، اتلتیکومادرید دیه‌گو گودین، آنتوان گریزمان، رودری، لوکاس هرناندس، خوانفران و فیلیپه لوئیز را از دست داد. اینها روی هم کوهی از تجربه و استعداد بودند. با این حال ما امسال باید از اتلتیکو به‌عنوان یکی از برنده‌های بازار یاد کنیم. چرا؟ چون این تیم توانست جای بازیکنان امتحان پس‌داده‌اش را با بازیکنان همتراز آنها پر کند و سه برد متوالی که در این فصل لالیگا کسب کرده هم این موضوع را به‌خوبی اثبات می‌کند.  روخی‌بلانکو الآن با ۹ امتیاز سه بازی -رکوردی که هیچ تیم دیگری در این فصل لالیگا کسب نکرده- صدرنشین جدول است و این را به لطف تأثیرگذاری خریدهای تابستانی‌اش از جمله کایران تریپیه ۲۲ میلیون یورویی از تاتنهام دارد، اما ماریو ارموسو که در خط دفاعی در کنار خوسه خیمنس زوجی نفوذ‌ناپذیر تشکیل داده‌اند را هم نباید از یاد برد.  رئال‌مادرید هم شاید خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد از فروش مارکوس یورنته به حریف همشهری پشیمان شده باشد.  با این حال اگر بخواهیم یک بازیکن را نام ببریم که ارزش تک‌تک سنت‌های پرداخت‌شده برای خریدش توسط اتلتیکومادرید را داشته، او کسی نیست جز ژوائو فلیکس.  قرمزوسفیدپوشان مادرید برای خرید او ۱۲۶ میلیون یورو به بنفیکا دادند اما گلزنی‌های بی‌وقفه این نوجوان پرتغالی تا الآن هواداران را به کسب اولین قهرمانی در لالیگا از سال ۲۰۱۴ امیدوار کرده است.

بازنده‌ها

پوگبا و زیدان: زیدان ابتدای سال میلادی جاری درخواست فلورنتینوپرس برای نجات کشتی به گل نشسته رئال‌مادرید را قبول کرد، اما بابت قبول این درخواست از رئیس باشگاه قول‌هایی گرفت. یکی از آنها این بود که این مرد فرانسوی حرف اول و آخر را در حوزه نقل‌و‌انتقالات باشگاه بزند و در آن زمان پرس با خواسته‌اش موافقت کرد. الزاماً معنای توافق این بود که پرس خریدهایی که زیدان می‌خواست را برایش انجام دهد اما ماجرا اینگونه پیش نرفت و با وجود اینکه زیزو سه قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا برای کهکشانی‌ها کسب کرده است، اقدامات باشگاه در حوزه نقل‌و‌انتقالات شبیه آن چیزی نبود که در دوره اول مربیگی‌ زیدان در این تیم شاهد بودیم.  ادن آزار هدف اول باشگاه بود و او ۱۰ سال بعد از اولین باری که خریدش به پرس توصیه شده بود، به سفیدپوشان مادرید پیوست. این بال بلژیکی با قراردادی ۱۰۰ میلیون یورویی از چلسی به کهکشانی‌ها ملحق شد. چند بازیکن دیگر هم تابستان امسال به رئال‌مادرید پیوستند که شامل ادر میلیتائو، رودریگو، لوکا یوویچ و فرلان مندی می‌شد و خریدشان بالغ بر ۳۰۰ میلیون یورو هزینه روی دست باشگاه گذاشت. با این حال زیدان هنوز احساس می‌کرد و حق هم داشت احساس کند که رئال‌مادرید برای میانه میدان به یک بازیکن جوان، پویا و تأثیرگذارتر نیاز دارد. پوگبا تمام فاکتورهای مورد نظر زیزو را داشت و از آن مهم‌تر اینکه خودش هم راغب بود رئالی شود. او حتی به منچستریونایتدی‌ها گفته بود دیگر نمی‌خواهد با آنها بماند و ترجیح می‌دهد در رئال‌مادرید به دوران بازیگری‌اش ادامه دهد، دلیلش هم مشخص بود، چون تیم تحت هدایت اوله‌گونار سولشر سال‌های نوری با قهرمانی در لیگ برتر انگلیس فاصله دارد چه برسد به قهرمانی در لیگ قهرمانان. با این وجود رئال‌مادرید نتوانست پوگبا را برای زیدان بخرد و دلیل اصلی‌اش ناتوانی از تأمین بودجه با فروش بازیکنان مازادش از جمله گرت بیل و خامس رودریگس بود. زیدان تمام تلاشش را برای بیرون کردن بیل از رئال‌مادرید انجام داد اما پرس با او همکاری نکرد. پرس بعد از پاره شدن رباط صلیبی مارکو آسنسیو، نسبت به فروش بیل مردد شد چون می‌ترسید نتواند جانشینی مناسب برای او پیدا کند. البته مصدومیت جزئی ادن آزار هم در تصمیم او تأثیر گذار بود. در نهایت نتیجه این شد که پوگبا در منچستریونایتد ماندنی شد، آن هم در حالی که جماعت پرشماری از هواداران یونایتد اکنون به او به چشم یک بازیکن غیرمتعهد نگاه می‌کنند که تمایلی برای تلاش و کمک کردن به تیمش ندارد. کم‌کاری پرس در نهایت سبب شد نه زیدان به خواسته‌اش برسد نه پوگبا. حالا هم رئال‌مادرید بدون هافبک مورد نظر زیزو باید بازی کند، هم پوگبا در تیمی که شانسی برای موفقیتش در این فصل وجود ندارد.
 
یوونتوس: یوونتوس بابت شکست دادن بارسلونا و پاری‌سن‌ژرمن در کورس خرید ماتیس دلیخت از آژاکس شایسته احترام و تمجید است. هرچه نباشد، دلیخت پرطرفدارترین جوان فوتبال اروپا در بازار تابستانی امسال بود. علاوه بر این تیم خریدهای بی‌هزینه‌ای مانند آدرین رابیو از پاری‌سن‌ژرمن و آرون رمزی از آرسنال دارد که هر دوی آنها پتانسیل بالا بردن کیفیت بازی بانوی پیر را دارند. با این حال قهرمان ایتالیا را باز هم باید جزو بازنده‌های بازار نقل‌و‌انتقالات دانست که دلیل اصلی‌اش معاوضه دفاع راست پرتغالی‌اش ژوائو کانسلو با دفاع راست برزیل نیمکت‌نشین منچسترسیتی، دانیلو است. حتی گل زودهنگامی که دانیلو بلافاصله پس از ورودش به میدان نبرد با ناپولی به ثمر رساند هم نمی‌تواند ارزش‌گذاری ۳۷ میلیون یورویی منچسترسیتی روی این بازیکن را منطقی جلوه دهد. دیگر باخت یوونتوس در بازار نقل‌و‌انتقالات امسال، فروش مهاجم آینده‌دار ایتالیایی‌اش مویسه کین به اورتون بود که نتوانست حتی طرف انگلیسی را به قبول بند بازخرید این بازیکن راضی کند. یوونتوس کین را فروخت چون تصور می‌کرد از میان لوکاکو یا مائورو ایکاردی یکی را می‌‌خرد، اما در نهایت هیچ‌یک از آنها نیامدند و در نهایت مائوریتزیو ساری ماند و دو مهاجم پا به سن گذاشته مانند گونسالو ایگواین ۳۱ ساله و ماریو مانژوکیچ ۳۳ ساله و یک هافبک هجومی مازاد مانند پائولو دیبالا که احتمالاً اکثر هفته‌های این فصل نیمکت‌نشین خواهد بود.
 
بارتومئو: در یک مقطع در خلال مدتی که بارسلونا پیشنهادهایش برای پس گرفتن نیمار را یکی پس از دیگری به پاری‌سن‌ژرمن ارائه می‌کرد، نشریه اکیپ فرانسه مدعی شد آبی‌واناری‌ها موفق به جلب رضایت طرف فرانسوی نمی‌شوند چون خودشان نمی‌خواهند این اتفاق رخ دهد. طبق ادعای این نشریه فرانسوی، تلاش صوری بارسلونا برای خرید دوباره نیمار صرفاً برای جلب رضایت کاپیتان تیم، لیونل مسی بوده که رابطه بسیاری خوبی با نیمار دارد و از باشگاه درخواست کرده بود دوست برزیلی‌اش را به نوکمپ برگرداند. حتی اگر این داستان صحت داشته باشد، ناتوانی بارسلونا برای عقد این قرارداد، سبب تمسخر رئیس باشگاه خوسپ ماریا بارتومئو شد، اما مردی در جایگاه بارتومئو نمی‌تواند و نباید مسخره به‌نظر برسد چون نتیجه‌اش تضعیف جایگاه او در نزد بازیکنان، هیأت‌مدیره و اعضای باشگاه است. تنها 6 ماه پیش بود که او ادعا کرد عثمان دمبله را برای پر کردن جای خالی نیمار خریده و اینکه دمبله حتی از نیمار هم بهتر است. امسال اما او داشت از همان دمبله به‌عنوان ابزاری برای کم کردن قیمت خرید مجدد نیمار استفاده می‌کرد و این ماجرا هم واقعاً برایش گران تمام شد. بارسلونا داشت بازیکنانی را به پاری‌سن‌ژرمن برای معاوضه با نیمار پیشنهاد می‌کرد که هیچ‌کدام‌شان نمی‌خواستند پارک‌دو‌پرنس را ترک کنند. در میان آنها ایوان راکیتیچ به این جابه‌جایی راضی شد اما در نهایت امتناع دمبله نگذاشت بازگشت نیمار به بارسلونا محقق شود. البته این را هم نباید فراموش کرد که اگر بارسلونا غرامت فسخ آنتوان گریزمان با اتلتیکومادرید (۱۲۰ میلیون یورو) را نپرداخته بود، مجبور نبود بازیکنانش را برای معاوضه با نیمار به PSG‌ پیشنهاد کند.

۵    
آی اسپورت
2019-09-05 13:18:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر