فهرست
این متن کوچک را  کوچک‌تر نکنید
این متن کوچک را کوچک‌تر نکنید

این متن کوچک را کوچک‌تر نکنید

آی اسپورت - یک هفته بعد از رسمی شدن قهرمانی لیورپول در پرمیر‌ لیگ، سرخ‌های آنفیلد میهمان تیم منچسترسیتی بودند. وقتی چند روز قبل از مسابقه در مورد تشکیل تونل افتخار برای تیم لیورپول توسط بازیکنان سیتی از پپ گواردیولا سؤال شد، پاسخ او این بود: «چرا که نه؟»

در روز‌هایی که احترام متقابل بین هواداران، کادرفنی، مدیران و بازیکنان تیم‌های فوتبال اروپا موج می‌زند، فوتبال ایران در تلاطم امواج کری‌های زرد و سخیف دست و پا می‌زند. کری‌هایی که دیگر کری نیستند. یک روز توهین جنسی‌اند، یک روز اتهام بی‌اساس. یک روز در اینستاگرام و توییتر و کانال‌های تلگرامی‌اند، یک روز در آنتن زنده رسانه ملی. به‌راستی چگونه به این نقطه رسیده‌ایم؟ از چه زمانی درگیر این عددبازی‌های تهی شده‌ایم؟ چند سال است که مشغول آسیب زدن به روح فوتبال‌‌ایم؟ چه مدت است که یادمان رفته در پس کلمه فوتبال، یک کلمه «بازی» هم نهفته است؟ مگر قرار نبود همه از این بازی لذت ببریم؟ مگر هدف سرگرمی و‌ دورشدن از گیر و‌ گرفتاری‌های روزمره برای چند ساعت نبود؟ در دهه ۶۰، ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ ترکیب تیم‌های استقلال و پرسپولیس یاغی‌های بیشتری از جنس محرمی‌ و هاشمی‌نسب‌ را در خود داشت. آن روز‌ها انتقال مستقیم بازیکن بین دو‌ تیم هم بیشتر از امروز بود اما چرا تا این حد در کری‌ها و کل‌کل‌هایمان مرز‌های وقاحت را جابه‌جا نکرده بودیم؟

می‌توان بخشی از این بی‌احترامی‌های متقابل را متأثر از شرایط جامعه و‌ گرفتاری‌های مردم دانست. به‌ هر ‌حال مردم این روز‌ها در مکان‌‌های اجتماعی مختلف زودتر از کوره در می‌روند و این مسأله خود به جدل‌های هواداری هم تعمیم پیدا خواهد کرد اما بی‌گمان بخش مهم‌تری از این پرخاشگری جاری میان هواداران تیم‌های فوتبال ایران را باید به پای صفحات هواداری نوشت. آنها که برای یک مشت لایک و فالوور و سابسکرایبر بیشتر، با قدرت هر چه تمام‌تر بر طبل دو‌قطبی‌سازی در فوتبال می‌کوبند؛ یک روز کریمی/کی‌روش، یک روز حکومتی/‌غیرحکومتی و... اینها روزانه مشغول جریحه‌دار کردن احساسات یک مشت جوان و نوجوان کم‌اطلاع هستند که به راحتی بازیچه دست این کانال‌ها شده و بعد از مدتی روی هر موجی سوار می‌شوند.

این صفحات تنها کاری که نمی‌کنند، «هواداری» از تیم‌ خود است. آنها با پر و بال دادن به مسائلی که بسیاری‌شان در فوتبال روز دنیا حل‌ شده است یا در میان یک متن قدرتمند گم می‌شود، در وهله اول روح و روان افرادی را نشانه می‌روند که در واگن‌های مختلف قطاری هم‌مسیر با خودشان قرار دارند و در وهله دوم روز به روز متن کوچک فوتبال ایران را کوچک‌تر از قبل می‌کنند. آقایان! کشتی فوتبال ایران این روز‌ها نه سکانداری دارد، نه نقشه راهی. اتفاقاً تا دلتان بخواهد، قسمت‌های مختلفش هم سوراخ شده‌. با ترویج پرخاشگری، ایجاد دوقطبی‌های آزاردهنده و اتهاهمات واهی کار را خراب‌تر نکنید. بگذارید این یک فوتبال برایمان باقی بماند!

 

ایران ورزشی 

۸ ۲  
آی اسپورت
2020-08-01 17:59:00
نظر دهید

۲ نظر
آنتی لنگ
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، ۲۰:۲۳
زیاد چرند نگید. همه این نفرت و این آتش کینه رو خودتون ساختید. زمانی که تو حرست نه ساله قهرمان بودید و به هرتیمی که قهرمان میشد تهمت و توهین میزدید باید فکر این روز رو میکردید که قهرمانی های خودتون هم هیچ انگاشته بشه. هنوز هواداران خودتون که هیچ! روزنامه نگاران رسمی تون علیه قهرمانی استقلال تو آسیا مینویسند بعد توقع دارید این حرفها بی جواب بمونه؟ نخیر جناب! زمان مونولوگهای روزنامه ورزشی دیواری های دهه شصت تا هشتاد گذشته و متاسفانه پتک فضای مجازی که شما با نفرت آب دادید داره همه چیز رو ویران میکنه
۲
امیرعباس
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۰۵
تا زمانیکه سردبیر تمام مطبوعات ورزشی پیروزی چی باشند و دائم در حال اهانت به تیم تاج و تا زمانیکه بابا مسعود یک طرفه حامی پیروزی باشه تا وقتیکه روزنامه چی ها و رسانه ای ها یاد نگیرند به تاج و طرفداران بیشمارش احترام بگذارند و فضا یک طرفه باشه نفرت و کینه بیشتر و بیشتر خواهد شد ....
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر