فهرست
نیاز و تنوع؛ پرسپولیس چگونه صعود کرد؟
نیاز و تنوع؛ پرسپولیس چگونه صعود کرد؟

نیاز و تنوع؛ پرسپولیس چگونه صعود کرد؟

آی‌اسپورت- استاد بزرگ‌های شطرنج معتقدند بهترین حرکت در شطرنج، حرکتی است که از سر جبر باشد. نیاز، مادر تاکتیک‌هاست. همانند نیازی که تیم برانکو به گل زدن داشت؛ به یک گل پیش از شروع بازی و به سه گل پیش از شروع نیمه دوم. بیایید مسئله را این طور بیان کنیم: اگر پرسپولیس یک «در سوار شده روی لولا» بود و اگر گل الدوحیل باعث لرزش آن و از جا در رفتنش شد، فقط به یک دلیل این در به طور کامل از چهارچوب خارج نشد و سقوط نکرد و آن «تنوع تاکتیک‌های حمله‌ای برگرفته از سر نیاز به گل زدن» بود.

* نیاز باعث تنوع شد. تنوع در گزینه‌های حمله، مسیرهای حمله و ایستگاه های حمله کننده. و تنوع باعث نتیجه شد. نیاز و نتیجه را که دیدیم و حالا از آمارهایی صحبت می‌کنیم که تصدیق کننده تنوع هستند. ابتدا از پایان شروع کنیم. از حاصل فعل های متنوع تهاجمی. ورود به محوطه جریمه حریف. ۴۴ مرتبه. در حالت قیاسی اگر بخواهیم این نرخ را اندازه گیری کنیم به خوبی متوجه رشد «باکس بازکنی تیم» می‌شویم. سرخ‌ها برابر پدیده صدرنشین لیگ برتر در هفته اول ۱۸ نفوذ را ثبت کردند و یک گل. برابر فولاد در آزادی که حریف حدود سی دقیقه با یک نفر کمتر بازی کرد موفق به ثبت ۳۰ نفوذ و سه گل شدند. مقابل نساجی نیز در هفته گذشته ۲۸ بار وارد محوطه جریمه حریف شده و دو گل را به ثمر رساندند.

*سه بازی (که احتمالا مهم‌ترین بازی‌های تیم بوده‌اند) و میانگین حدود ۲۵ نفوذ برای هر بازی. حالا برابر الدوحیل که مطمئنا تیم بسیار قوی‌تری از باشگاه‌های داخلی است پرسپولیس موفق شده با نرخ ۴۴ نفوذ به باکس، ۱۹ نفوذ بیشتر از میانگین بازی‌های ساده‌تر داخلی‌اش را ثبت کند. این را از ما قبول کنید که مقداری اغراق کرده و بگوییم رشدی دو برابری. مطمئنا این پیشرفت قابل تحسین فقط و فقط و فقط به خاطر گزینه‌های متعدد بازی رو به جلو امکان یافت. بله، حالا وقت بررسی جزئی گزینه‌های متنوع حمله‌ای است.

* ابتدا تاکتیک سانتر. تاکتیکی که از بدیهیات سیستم‌های دو مهاجمه است. ۱۸ سانتر توسط تیم صورت گرفت که بیش از دو سوم آنها توسط عالیشاه و بشار رسن ارسال شدند. توسط دو بال میانی تیم. در حالی که انتظار منطقی این بود که بک‌های کناری یعنی ماهینی و انصاری تولیدکنندگان اصلی تاکتیک سانتر باشند اما پرسپولیس زمانی برای بازی عرضی نداشت و به محض رسیدن حمله به جناحین سانتر صورت می‌گرفت. علاوه بر بحث سرعت بازی تیم جهت ارسال پاس‌های نهایی، اینکه ماهینی و انصاری در مرحله طراحی حمله در زمین خودی بازی می‌کردند و لذا نسبت به مناطق ارسال سانتر فاصله داشتند نیز از دلایل عدم کارکرد بک‌ها در این تاکتیک بود. مسئله‌ای که به صورت خودکار باعث تعداد کم حمله کنندگان جهت زدن ضربه سر و استفاده از سانتر‌ها شد. در واقع دلیل اصلی ۱۸ سانتر بدون نتیجه. و این نیز در حالی بود که در جدال برای زدن ضربه سر، دو مهاجم پرسپولیس برابر هفت موفقیت دفاعی حریف، فقط سه موفقیت حمله‌ای داشتند که آنها هم بیرون شش قدم نواخته می‌شدند. بله، سرخ‌ها در زدن ضربه سر به چهارچوب موفق نبودند، اما در تلاش برای استفاده از تاکتیک سانتر چرا.

* پاس‌های عمقی. ۸ عدد. در این مورد کمی پیچیدگی تاکتیکی وجود داشت. می‌دانید که همواره در سیستم های دو مهاجمه بین دو فوروارد تیم یک بی نظمی  مهاجم متغیر- مهاجم هدف پدیدار است و بین منشا متغیر- علیپور هدف نیز در پرسپولیس با این نگرش روبرو بودیم. علیپور به عنوان راس جلو فعالیت می کرد و منشا با دوندگی در تمام فضاها نقش اتصال دهنده، کمک کننده و از همه مهمتر پیگیری ساخت "خط عمیق" را بر عهده داشت. خوب تا اینجا که همه چیز به شکلی معمولی و اصولی جلوه گر می شد. اما یک تفاوت هم به اندازه کافی ریز و هم به اندازه کافی درشت این بین وجود داشت که پاس های عمقی به جای صادر شدن به سمت علیپور در آخرین ایستگاه، با هدف فضاهای خالی پیش روی استارت ها و فراراز عقب های منشا ارسال می شدند.. حاصل؟ ایجاد یک فریب سیستماتیک و عبور از پیش‌فرض‌های تاکتیکی که هیچ چیزی به اندازه این دومی مهم نیست. فریب و عبوری که در صحنه گل سوم آشکار بود.

* نقش منشا در استفاده تیم از تاکتیک شوت نیز در ادامه گستردگی گزینه‌های پیشروی پرسپولیس آشکارتر هم بود. ۵ شوت ثبت شده که سه تا از آنها توسط گادوین نواخته شد و یکی از آنها تیرک را لرزاند. اجازه دهید با این پرسش بحث را پیش ببریم: چرا منشا در دقایق پایانی بازی نای جنگیدن نداشت؟ گزاره «او آمادگی جسمانی ضعیفی داشت»، دم دستی‌ترین و معمول‌ترین گزاره ممکن است اما بعضی وقت‌ها واقعا در مورد بازیکنی که دقیقه هشتاد و پنج بالا می‌آورد ایده خوبی نیست. مربیان دو سرعت اعتقاد دارند امکان ندارد روزی فرا برسد که دونده ای بتواند صدمتر را در کمتر از هشت ثانیه بدود. قضیه منشا هم دقیقا به همین شکل است. خوانندگان گرامی دقت کنید که ما از «محدود کردن توانایی‌ها» حرف نمی‌زنیم، بلکه به «سقفی خیلی خیلی بالا» اشاره می‌کنیم.

با دستور برانکو منشا در سه ایستگاه، سه وظیفه خطیر به عهده داشت. ایستگاه اول. تقاطع یک سوم میانی و هجومی. وظیفه طول سازی بدون توقف در حملات. ایستگاه دوم. فضای پشت بک راست و مدافع آخر سمت راست. وظیفه استفاده از پاس‌های عمقی. و ایستگاه سوم. پشت باکس. وظیفه بازی به عنوان نفر دوم در بن‌بست‌ها جهت دریافت توپ و شوت‌زنی. خوب با توجه به این موضوع چینش متغیر منشا، برانکو یک قدم بزرگ به سمت برپایی حجم عظیمی از تاکتیک‌های حمله‌ای مخصوصا در این مورد خاص شوتزنی برداشته و ضمن این که به اندازه کافی از یک بازیکن شاغل در فوتبال آسیا و حتی چه بسا بیشتر نیز بهره برداری کرد. بازیکنی که گادوین منشا بود و خستگی پایان بازی‌اش نشانه تلاش و تلاش و تلاش.

* احتمالا جذاب‌ترین بخش تنوع حمله‌ای سرخ‌ها، ۱۱ بار نفوذ به باکس جریمه از طریق دریبلینگ بود. ۱۱ باری که تنها بخشی از ۲۴ دریبل موفق پرسپولیس در یک سوم هجومی بود. ۶ دریبل بیشتر از میانگین همین آیتم برابر پدیده و فولاد و صنعت نفت. ثبت این آمار موفقیت آمیز ۱۱ نفوذ فردی به باکس مرهون زحمات بشار و عالیشاه است. دو بال تیم در سیستم چهار چهار دو. و برانکو خیلی خوب‌تر می‌داند که چه قدر می‌تواند با چینش صحیح یا اشتباه بازی این دو بازیکن تکنیکی (و حتی نعمتی در بازی‌های دیگر) را خراب یا فوق‌العاده کند. و خیلی خیلی خوب‌تر می‌داند که مهم‌ترین مسئله در این مورد متمایل کردن آنها به سمت جناحین یا مرکز است. وقتی به سمت جناحین چینش می‌شوند با توجه به ازدحام در کناره‌ها سطح بازی‌شان به مهره‌ای سانتر کننده تنزل پیدا می‌کند، اما وقتی که مانند بازی با نساجی و علی‌الخصوص این بازی به سمت مرکز چینش می‌شوند یک اتفاق سه بعدی برای آنها رخ می‌دهد. نزدیک شدن همزمان به توپ، به قلب دفاع حریف و به باکس و بله هیچ چیزی به اندازه دریافت توپ در قلب دفاعی حریف و نزدیک به محوطه جریمه برای سرعتی-تکنیکی‌هایی مانند بشار و عالیشاه یک هدیه الهی محسوب نمی‌شود و بله زحمت ۱۱ نفوذ انفرادی به درون باکس الدوحیل بر عهده این دو نفر بود و بله قبول، این یک نرخ آماری فوق‌العاده است.

از ضدحمله غافل نشوید. این تیر آخر یک تیراندازی خوب برای تکمیل کشتن دشمن بود. ۵ ضدحمله موفق و زدن دو گل از سه گل روی آنها. زدن ضدحمله برابر الدوحیل که هرچند زیاد حمله می‌کرد ولی با مشارکت نفرات کم به خودی خود کار آسانی نبود. اما خوب می‌دانید که پرسپولیس توانایی بالقوه قدرتمندی برای تولید سرعت دارد و روی ضدحمله‌ای که منجر به گل دوم شد نیز رگه‌هایی از شباهت ضدحمله به حمله سریع دیده می‌شد. اما آنچه که به شدت با این تنوع حمله‌ای سرخ‌ها هم‌خوانی داشت ضد حمله منجر شده به گل سوم تیم بود. ضدحمله‌ای یک پاسه. از بیرانوند به پشت دفاع حریف. اما نه از دستان وی، بلکه از پاهایش. پاهایی که در این بازی شش بار به محض توپ‌گیری از حمله حریف اقدام به صدور پاس به عمق کردند و این‌قدر امیدوارانه در این کار پیگیری به خرج داد که سرانجام نتیجه حاصل شد. در بالا گفتیم که هیچ چیز به اندازه عبور از پیش‌فرض‌های تاکتیکی که حریف فکر می‌کند شما قرار است با آنها بازی کنید اهمیت ندارد. و دقیقا شیفت بیرانوند برای تولید ضدحملات تک پاسه از دست به پا نیز یکی دیگر از نوآوری‌های برانکو بود. آنچه که با افزایش طول پاس باعث غافل‌گیری دفاع حریف در تعیین فاصله می‌شد. آنها انتظار پاس‌هایی کوتاه‌تر داشتند.

تنوع و تنوع و تنوع

شوت کافی. سانتر کافی. پاس عمقی کافی. دریبلینگ کافی. ضدحمله کافی. حمله سریع کافی. نفوذ به باکس کافی. پرسپولیس نیاز به گل زدن داشت و به همین دلیل مجموعه‌ای کامل و فوق‌العاده از تاکتیک‌های حمله، مسیرهای حمله و ایستگاه‌های حمله کننده به نمایش گذاشت. و خوب حاصل یک پیروزی قاطع و محکم و برتر بود و یک صعود با حجم عظیمی از تهدید برای رقبای آینده.

 

مجتبی مرشدنژاد/ ورزش سه

۲۹ ۳  
آی اسپورت
2018-09-20 22:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
.
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷، ۲۲:۵۹
یکی از بهترین تحلیل ها و نوشته های چند روز گذشته بود
علی
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۰:۰۹
اقا این انالیز خیلی خوب وبد دستتون درد نکنه ایشاله تداوم داشته باشه
دانیال
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۰۹
واقعا تحلیل کامل و خووبی بوود. شاید بشه گفت بهترین تحلیل نیمه اول سال. مرسی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر