فهرست
با ۳۸۵میلیارد هزینه کشتی چه می‌توان کرد؟
با ۳۸۵میلیارد هزینه کشتی چه می‌توان کرد؟

با ۳۸۵میلیارد هزینه کشتی چه می‌توان کرد؟

آی اسپورت - وقتی خبر رسید که فدراسیون کشتی طی 4 سال 385 میلیارد هزینه داشته، ولوله‌ای در تحریریه ایران‌ورزشی به‌پا شد. بحث‌های مفصلی میان خبرنگاران –  فوتبالی و غیر فوتبالی - در گرفت که آیا فدراسیون کشتی این مبلغ هنگفت را در طی 4 سال درآمد داشته و توانسته با کمک حامیان مالی چنین هزینه‌ای انجام دهد؟ مقایسه‌های مفصلی به راه افتاد. از مبلغ قرارداد کی‌روش و شفر تا بقیه مسائل ورزش کشور. یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث ما این بود که چطور فدراسیون کشتی در 4 سال مدعی هزینه 385 میلیاردی است اما فدراسیون فوتبال-که باید پر درآمدترین فدراسیون ایران باشد و هجوم حامیان مالی به سمت فوتبال است- نمی‌تواند هزینه‌های سالانه‌اش را تامین کند و همواره در تامین دستمزد مربیان خود- از کی‌روش گرفته تا دستیاران- با مشکل مواجه بوده و هست. فدراسیون فوتبال برای اردوگاه تیم ملی در روسیه باید مبلغی حدود 2 میلیون دلار پول تهیه کند و تا امروز موفق به تامین آن نشده. به عبارتی فدراسیون فوتبال برای تیمی که به جام جهانی-بزرگترین رویداد ورزشی جهان- صعود کرده، نزدیک به 10 میلیارد تومان پول می‌خواهد و از تهیه آن عاجز است.

همین بحث‌ها ما را برآن داشت تا از زاویه نگاه خودمان گزارشی با محوریت 385 میلیارد تومان تهیه کنیم و از فدراسیون‌های مختلف بپرسیم که اگر واقعا کشتی می‌تواند چنین مبلغی را تامین کند، چرا آنها از تامین منابع مالی ناتوان هستند و دست‌شان جلوی وزارت ورزش دراز است و تا بودجه سالانه خود را دریافت نکنند، از اجرای برنامه‌های روزانه هم عاجز هستند.

مبلغی که کشتی طی 4 سال مدعی هزینه‌کرد آن است به اندازه‌ای هنگفت و بزرگ محسوب می‌شود که نا‌خودآگاه این پرسش را در ذهن ما پدید می‌آورد که اگر واقعا کشتی طی 4 سال چنین هزینه‌ای را انجام داده، پس چرا ما خروجی کار آنها را نمی‌بینیم؛ خروجی کار فدراسیون فوتبال- با تمام قراردادهای پر ابهام و شکست خورده- صعود به جام جهانی روسیه است که بر تمام اشتباهات مجموعه فوتبال سایه می‌اندازد. صعود به جام جهانی و پنج ستاره نامیده شدن فوتبال باعث شده تا مدیران فدراسیون فوتبال پشت این موضوع سنگر بگیرند و از تمام انتقادات جان سالم به‌در برند. وقتی موضوع قرارداد میلیاردی کی‌روش به میان می‌آید، مدیران فدراسیون موضوع صعود به جام جهانی را مطرح می‌کنند و از پاسخگویی به جزییات طفره می‌روند. این درحالی است که دستمزد سالانه کی‌روش که سر و صدای فراوانی به پا کرد و علی کریمی به این بهانه به فدراسیون فوتبال تاخت در مقایسه با هزینه کشتی طی 4 سال عددی ناچیز به شمار می‌آید.

خلاصه اینکه هزینه کشتی طی 4 سال- چه نقدی و چه از محل اسپانسرها- آنقدر بزرگ و درشت به نظر می‌رسد که ما را مجبور می‌کند تا از رسول خادم رییس فدراسیون کشتی که پس از کش و قوس فراوان سرانجام بعد از 2 ماه بلاتکلیفی بر مسند قدرت بازگشت، بپرسیم که چگونه این هزینه را تامین کرده و اگر راهی وجود دارد که در ورزشی مثل کشتی چنین مبالغی تامین کرد، پس سایر رشته‌های ورزشی هم با همین متد باید بتوانند درآمدزا باشند و بد نیست خادم برای روسای نالان فدراسیون‌های ورزشی کلاس اقتصاد ورزش بپا کند. مساله دیگری که باید از رییس فدراسیون کشتی بپرسیم، محل هزینه این 385 میلیارد است که در ظاهر آورده‌ای بزرگ برای کشتی نداشته و نتایج این تیم طی 4 سال اخیر گویای همه چیز است. از طلای حسن یزدانی که فاکتور بگیریم، فدراسیون کشتی در المپیک عملکرد فوق‌العاده‌ای نداشت و پس از آن هم نتیجه حیرت انگیزی کسب نشده است. از سال2013 و 2014 که تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی ما در تاشکند و مجارستان قهرمان جهان شدند به بعد تقریبا نتایج کشتی رو به نزول بوده و عملکرد ورزشکاران ما در مسابقات بین‌المللی گویای همه چیز است. اوج فاجعه در کشتی اما در سال 96 رخ داد: تیم فرنگی به مقام سوم رسید و کشتی آزاد هم با کسب مقام نهمی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. به این نتایج ضعیف، مقام پنجمی کشتی فرنگی در آسیا- با تیم اصلی- و دومی آزادکاران در مسابقات آسیایی را باید اضافه کرد که در بحبوحه استعفای رسول خادم، در روزهای پایانی سال اصلا به آن پرداخته نشد و مورد تحلیل قرار نگرفت.

در مجموع بحث ما نتایج کشتی نیست و نمی‌خواهیم که رسول خادم را بابت نتایج اخیر بازخواست کنیم اما پرسش ما این است که در این 4 سال با هزینه 385 میلیارد تومانی چه اتفاق مهمی در کشتی رخ داده و آیا در زمینه ساخت و سازها و مسائل زیربنایی اتفاقی تازه‌ رخ داده؟ همه این‌ها بهانه‌ای شد تا درخصوص هزینه 385 میلیاردی فدراسیون در 4 سال گذشته مقایسه‌هایی صورت بگیرد تا اهالی ورزش بدانند که با این هزینه مثلا چه کارهایی می‌شد انجام داد که البته بسیاری از قیاس‌ها نمادین است. پس از تمام این بحث‌ها می‌خواهیم با خود نتیجه بگیریم که این مبلغ خوب و درست هزینه شده یا نه.

۴    
آی اسپورت
2018-04-11 15:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر