فهرست
تفاوت مربیان ایرانی و خارجی؛ چرا از آنالیز می‌ترسند؟
تفاوت مربیان ایرانی و خارجی؛ چرا از آنالیز می‌ترسند؟

تفاوت مربیان ایرانی و خارجی؛ چرا از آنالیز می‌ترسند؟

آی اسپورت – آیتم آنالیز برنامه 90 تبدیل به یکی از تاثیرگذارترین آیتم‎های این برنامه در یکی دو سال اخیر شده است. این تاثیرگذاری نه فقط در میان هواداران و عامه مردم دیده می‎شود، بلکه روی روند تیم‌ها و نتایج آنها هم کاملا محسوس است. به شکلی که هر بار تاکتیک‎ها و برنامه‎های یک تیم در برنامه 90 مورد آنالیز قرار می‎گیرد، بلافاصله نتایج این تیم به شکلی محسوس تغییر می‎کند. در همین لیگ هفدهم چند بار این اتفاق افتاده است.

نمایش استقلال در برابر استقلال خوزستان در هفته دوم مورد بررسی و آنالیز برنامه 90 قرار گرفت. استقلال در اولین بازی خود بعد از پخش این آیتم، تراکتورسازی را شکست داد اما این روند ادامه پیدا نکرد و نتایج استقلال ضعیف‎تر شد. 3 باخت پیاپی و یک مساوی خانگی مقابل ذوب آهن نتایج استقلال بعد از این آیتم بود و منصوریان هم در پایان هفته هفتم، به دلیل نتایج ضعیف از هدایت استقلال استعفا داد.

بعد از پیروزی سایپا بر استقلال، نقش مثلث علی قلی‌زاده، مهدی ترابی و آرش رضاوند و هماهنگی آنها در نتایج خوب این تیم در آیتم آنالیز برنامه 90 بررسی شد. بلافاصله پس از پخش این آیتم، ناکامی‎های سایپا آغاز شد و تیمی که لیگ برتر را با 3 پیروزی پیاپی آغاز کرده بود، در ادامه 3 باخت و 4 مساوی کسب کرد!

تیم دیگری که مورد آنالیز برنامه 90 قرار گرفت پارس جم جنوبی بود. در این آیتم، عملکرد تحسین‌برانگیز شاگردان مهدی تارتار در پایان هفته یازدهم مورد بررسی قرار گرفت و عجیب این که درست بعد از پخش این آیتم، سقوط آزاد پارس جم آغاز شد. این تیم که تنها تیم بدون باخت لیگ برتر بود و در همه بازی‎ها موفق به گلزنی شده بود بعد از این آیتم 3 باخت، یک مساوی و یک برد به دست آورد و فقط در یک بازی آن هم از روی نقطه پنالتی موفق به گلزنی شد.

پیکان تیم دیگری بود که قربانی آنالیز دقیق برنامه 90 شد. این تیم تا قبل از تهیه آیتم آنالیز 7 برد پیاپی کسب کرده بود و در آستانه یک رکوردشکنی تاریخی قرار داشت. اما بعد از پخش این آیتم از برنامه 90، روند فوق‎العاده این تیم متوقف شد. شاگردان مجید جلالی بعد از آنالیز شدن در 90 دیگر رنگ برد را ندیدند و 2 باخت و 2 مساوی کسب کردند.

با وجود تاثیر منفی آیتم آنالیز 90 روی استقلالِ منصوریان، سایپای دایی، پارس جم تارتار و پیکان جلالی، این اتفاق برای پرسپولیس برانکو و استقلال شفر نیفتاد. در دو سال گذشته بازی‌های پرسپولیس چندین و چند بار مورد بررسی تیم آنالیز 90 قرار گرفته است اما در نتایج تیم برانکو ایوانکوویچ تاثیر منفی دیده نشد و شاگردان او فصل گذشته با اقتدار قهرمان لیگ برتر شدند و امروز هم صدرنشین هستند. دو هفته پیش هم نمایش استقلال در برابر سپاهان توسط تیم آنالیز برنامه 90 بررسی شد اما روند روبه‎رشد شاگردان شفر متوقف نشد و استقلال همچنان در حال پیشرفت است.

مرور این اتفاقات چند سوال را پیش روی علاقمندان به فوتبال قرار می‎دهد. مثلا اینکه یک آیتم آنالیز چند دقیقه‎ای در یک برنامه فوتبالی چقدر می‎تواند روی نتایج یک تیم در لیگ برتر ایران تاثیرگذار باشد؟ چرا با یک آنالیز ویدئویی کوتاه مدت، همه تاکتیک‎های یک تیم لو می‌رود و در بازی بعدی تاثیر خود را نشان می‌دهد؟ واقعا دانش مربیان لیگ برتری در همین حد است که با یک آیتم چند دقیقه‎ای تمام داشته های فنی آنها رو می‌شود و آنها هیچ راهکار دیگری برای مقابله با حریفان ندارند؟ سوال دیگر این که اگر به عنوان مثال، برنامه 90 سایپای علی دایی را آنالیز نمی‌کرد، کدام تیم و کدام کادر فنی، در چه زمانی می‎توانست متوجه نقطه قوت این تیم شود و راه مقابله با مثلث طلایی این تیم را پیدا کند؟

مهم‌ترین سوال این که چرا این تاثیرات منفی فقط در میان تیم‌هایی دیده می‌شود که مربیان داخلی دارند؟ چرا برانکو و شفر از اینکه تیم‌شان در برنامه 90 آنالیز می‌شود ناراحت نمی‌شوند اما افرادی مثل مهدی تارتار و مربیان سایپا از پخش چنین آیتم‌هایی گلایه و انتقاد می‌کنند و معتقدند دست آنها در این آیتم برای حریفان رو می‌شود؟ این اتفاق نشان‎دهنده قدرت و دانش بالای تیم آنالیز 90 است یا فقر فنی مربیان داخلی لیگ برتر؟ پاسخ احتمالا ترکیبی از این دو است و بخش دوم پاسخ، واقعیتی تلخ و نگران‎کننده برای فوتبال ایران است.

                                                                                                      

۳۹ ۳  
آی اسپورت
2017-12-26 16:50:00
نظر دهید

۳ نظر
...
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۰
باز تعریف و تمجیدهای بیخود و بی معنا یه مدت این سایت تو قبضه مقاله هایی بود که درباره دمروی کوچک مینوشتن حالا نوبت این یکی
۴ ۱
آبی دل
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۲۷
بله مثلا باید در مورد بانو مینا یا بواسیرتون می نوشتن تا شما سر ذوق می اومدین!
مهدی
چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۴۲
باز یه نویسنده 2زاری و اجنبی پرستی، چطور گودرز و شقایق رو به هم پیوند زد، حتی درب و داغون ترین آنالیزور های لیگ یک هم بهتر از برنامه 90 فوتبال رو آنالیز میکنن،بردها و باختهاشون چه ربطی به این حرفا داشت؟!
اون زمان که مجید جلالی میگفت همه تیمها نقطه ضعف دارن و حتی پرسپولیس هم داره و سعی میکنیم از این نقطه ضعف ها استفاده کنیم کجا بودی شما؟؟؟ جلالی اون پرسپولیسی که تا حالا باخت نداشته بود و تو آسیا هم جولان میداد رو برد، تنها باخت برانکو تو لیگ تا الان. اون موقع کجا بودی بیسواد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر